Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet ile (veya yaya) giderken, köpek ile karşılaşınca ne yapmak gerekir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı imtarky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık çok faydalı bilgiler. Ben çok çekiyorum köpekten hem iş yerim maslakta hemde büyük abime ziyarete giderken sarıyere.

Sabah 6'da işten çıkıyorum 3-4 köpek veya fazlası peşime takıldımı bırakmak bilmiyor maslak neyse ama sarıyer inanılmaz köpek dolu.

4 ay önce sarıyer'de orman yolundan çıktım ince ince giderken üstüme bir kangal atlamıştı. Hız kestim gelmeye yakın hız verdim öyle kurtulmuştum.

Biber gazı var şuan kullanmak nasip olmadı olmazda umarım.
    Saldırganlıkları size değil, motosiklete ve sesine. Belki bazı motosikletler onları rahatsız edecek bir frekans, yayıyor, bunu bilemiyor. İnsan kulağı 20-20.000 Hz frekans aralığını duyarken, köpekler 67-45.000 frekans aralığını duyabiliyor. Örneğin Moderatör Ufuk Bey yazmış, "birkaç motosikletin arasından seçip, bana saldıroyrlar" diyor.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    Orhan bey sayenizde forumda güzel bilgiler edinmeye başladık.. Teşekkürler.. takibe aldım sizi....
    "Ne Mutlu Türküm Diyene" M.Kemal ATATÜRK
    Salcano Wolf 125 28.03.2014 - 02.05.2016 (11.800 km)
    Bajaj Pulsar NS 200 Trafiğe Çıkış: 09.05.2016 (46.500 km)

serkanksk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    c800 intruder-honda nc750x
    Mükemmel..

Motosikleti
    Cbf150
    Ben arazide çok karşılaşıyorum, yaklaştıklarında kornaya basıyorum ve

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saldırganlıkları size değil, motosiklete ve sesine. Belki bazı motosikletler onları rahatsız edecek bir frekans, yayıyor, bunu bilemiyor. İnsan kulağı 20-20.000 Hz frekans aralığını duyarken, köpekler 67-45.000 frekans aralığını duyabiliyor. Örneğin Moderatör Ufuk Bey yazmış, "birkaç motosikletin arasından seçip, bana saldıroyrlar" diyor.
    tam emin degilim ama ya tel jant yada alasim jantlarda donus esnasinda , hava direncinden kanakli olmasi muhtemel ,
    insanlarin duyamadigi fakat kopekleri rahatsiz eden bir ses cikiyor,
    buna birde egzos sesi eklendi mi ortam senleniyor,
    kopek bana saldirdiginda once atlamaya calisirim
    savusturamazsam hemen stop eder motordan inerim
    ben motordan inip ,duruma gorede ustune yurudugum hicbir kopekde saldiriya devam etmemistir,

yeri gelmisken hayatimda iki defa kopek tafindan isirildim
    birinin dis izleri kolumda oteki gobegimde halen, ikiside kendi kopegimizdi ve kangal di,

tabi isirilma hikayelerim baya karisik ve konu ile ilgili degil,

saldiri aninda mantikli ve soguk kanli kalabilmek cok onemli.
    benden bu kadar

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:10 ----------

her zaman onlar bizi ısıracak değil ya
    fırsatını bulmusken bende onu korkutmustum, en azından bana öle geldi ,
    o beni sallamadı bile

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam emin degilim ama ya tel jant yada alasim jantlarda donus esnasinda , hava direncinden kanakli olmasi muhtemel ,
    insanlarin duyamadigi fakat kopekleri rahatsiz eden bir ses cikiyor,
    buna birde egzos sesi eklendi mi ortam senleniyor,
    kopek bana saldirdiginda once atlamaya calisirim
    savusturamazsam hemen stop eder motordan inerim
    ben motordan inip ,duruma gorede ustune yurudugum hicbir kopekde saldiriya devam etmemistir,

yeri gelmisken hayatimda iki defa kopek tafindan isirildim
    birinin dis izleri kolumda oteki gobegimde halen, ikiside kendi kopegimizdi ve kangal di,

tabi isirilma hikayelerim baya karisik ve konu ile ilgili degil,

saldiri aninda mantikli ve soguk kanli kalabilmek cok onemli.
    benden bu kadar

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:10 ----------

her zaman onlar bizi ısıracak değil ya
    fırsatını bulmusken bende onu korkutmustum, en azından bana öle geldi ,
    o beni sallamadı bile
    http://i.hizliresim.com/O3vGa4.jpg
    Yazımda da belirttiğim gibi, Cenkito'nun tespiti çok doğru. "Motordan inip üstüne yürüdüğüm hiçbir köpek saldırıya devam etmemiştir" diyor. Bu olay tamamen bir zihin oyunu. Eğer korkmaz yerinizde durur, ya da hafiften üstüne yürürseniz, kaçarlar. Aksine sizde bir çekingenlik, korkma belirtisi görürlerse, bunu çok iyi anlar ve kullanırlar. Olay zihin oyunu.
    cenkito bunu beğendi.

isfa67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRAGSTAR 650
    valla bu sabah bi sürü halinde kovaladılar allahtan yol boştu da gazı kökleyip kaçtım.yoksa paçadan sarılırdı :p

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Şuana kadar 2 defa köpek kovaladı motorla ve yaya olarak bu yaz motora atladık 2 kişi uludağa çıkıyoruz zirveye 5-7 km kala tam da dönemeçte 4 tane beyaz kangal var ve yol rampa ilerdede çobanlar hayvanları otlatıyorlar 1 tanesi kalktı bana doğru geliyor diğer üçüde kalktı ayağa motor zaten 2 kişi rampa yukarı zorlanıyor ama çobanlara nasıl bağırıyorum çoban yavaş geç birşey yapmaz diyor ne yavaş geçmesi yavaş geçsem parçalayacaklar Allah tan ısırmadılar

Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuana kadar 2 defa köpek kovaladı motorla ve yaya olarak bu yaz motora atladık 2 kişi uludağa çıkıyoruz zirveye 5-7 km kala tam da dönemeçte 4 tane beyaz kangal var ve yol rampa ilerdede çobanlar hayvanları otlatıyorlar 1 tanesi kalktı bana doğru geliyor diğer üçüde kalktı ayağa motor zaten 2 kişi rampa yukarı zorlanıyor ama çobanlara nasıl bağırıyorum çoban yavaş geç birşey yapmaz diyor ne yavaş geçmesi yavaş geçsem parçalayacaklar Allah tan ısırmadılar
    Çoban doğru söylemiş. Çobanın yanındaki köpekler çobanın talimatına bakar. O köpekler, sen sürünün yanından geçtiğin için, duruma müdahale etmeye kalkışmışlar. Bizim yanlışımız şurada: Hep kendi açımızdan bakıyoruz. Köpeğin açısından baksak, sorun kalmayacak. Bu durumda 4 tane çoban köpeği sürüyü bekliyor. Yoldan geçen herkes, onların koruma alanına müdahale ediyor demektir. Köpek, "Aaaa, burası kamuya açık yol, buradan geçene bir şey demeliym" demez. Köpekte bu akıl yok ki. Sürünün yanından geçen herkese, sürüyü koruma içgüdüsü ile müdahale eder. Senin olayında, eğer çoban orada olmasaydı, o yoldan geçip, didemezdiniz.
    Not: "Beyaz Kangal" demişsin. Böyle bir hayvan yok. Sen ya boz renkli Kangal'a beyaz diyorsun, ya da beyaz renkli Akbaş gördün, ona Kangal diyorsun. Aşağıdaki fotoğraflardan hangisine benziyordu senin Beyaz Kangal?

Ankara'nın Bala İlçesinin bir köyünden Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği

Sivas'ın Gürün İlçesi'nin bir köyünden Türk Akbaş Çoban Köpeği

cenkito ve GezeGeze bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj BOXER BM 150
    Köpek korkumu arkadaşım sayesinde bayağı yendim ama köpeğine göre değişiyor ;)

Bu arada çoban köpeklerinin koruma iç güdüsü ve zekasıyla ilgili sahit olduğum bir şeyi anlatayım;
    Biz köye gidiyorduk yolun diğer tarafina geçen geçen koyun sürüsünü uzaktan gördük yaklaştığımizda koyunları karşıya 3 tane çoban köpeğinin geçirdiğini gördük.yolun bizden tarafina aynı insan gibi köpeğin birisi oturmuş diğer tarafina 2. Köpek oturmuş gelen arabalara adeta dur diyorlardı sona kalan köpek ise seri bir sekilde koyunları karşıdan karşıya geciriyordu. Bunu görünce hepimiz hayran kaldık. Ve ağzımız açık izledik sürünün başında çoban yoktu sonradan öğrendik o sürüyü sürekli köpekler otlatıyormuş. Tüm koyun sahiplerinin hayalidir böyle köpekler

Ben koşu hızlarına takıldım.. insan 35 km köpekler 50 km..Torkun hiç mi önemi yok

paylaşım için teşekkürler..

Alıntı piyanotick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben koşu hızlarına takıldım.. insan 35 km köpekler 50 km..Torkun hiç mi önemi yok

paylaşım için teşekkürler..
    Anlaşılan sen Faydalı Bilgiler kısmında yazdığım "Sık Yapılan Bir Hata: Motosikletlerde Beygir gücü ile Tork kuvvetini karıştırmak !..." yazısını okumamışsın. Onu okusan, bunu demezdin.

Yaptığın şakaya ben ciddi cevap vereyim: İnsanın torku (Nm) ve beygir gücü HP) köpekten yüksektir ancak her ikisi de canlı materyal olduğu için burada 3. bir faktör devreye girer: Hızı sürdürmek (maintaning the speed). Yüksek ve orta süratlerde insan köpekten oldukça geridedir. Her halükarda köpek insanı yakalar.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Paylaşım için teşekkürler yararlı bilgiler.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Başka bir yöntem var mı acaba, motordan inip üzerlerine hafifçe gitmek dışında? Şu dediklerinizi asla yapamam,been motordan ineceğim , been..

Beni bir kere kovaladılar sanırım, köy girişinde , kaskın içinde adeta sol kulağımın dibinde köpeği hissettim.. Köy girişinde azıcık havlayıp,kovaladılar bıraktılar sonra..Biri de akbaştı

Hayvanları kaçıran,sadece onların duyabileceği ses dalgaları yayan kutucuklardan kullanan var mı ?

sabiht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorcuların en büyük problemi... Teşekkürler, güzel bir paylaşım...

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Başka bir yöntem var mı acaba, motordan inip üzerlerine hafifçe gitmek dışında? Şu dediklerinizi asla yapamam,been motordan ineceğim , been..

Beni bir kere kovaladılar sanırım, köy girişinde , kaskın içinde adeta sol kulağımın dibinde köpeği hissettim.. Köy girişinde azıcık havlayıp,kovaladılar bıraktılar sonra..Biri de akbaştı

Hayvanları kaçıran,sadece onların duyabileceği ses dalgaları yayan kutucuklardan kullanan var mı ?
    Yüksek vites, düşük gaz ile fazla ses çıkarmadan, geçip gitmek en basiti. Ancak onlara da hak vermek lazım. O köpekler o yerin, köyün doğal koruyucuları. İşlerini yapıyorlar diye de kızmayalım hayvancıklara. İnanın, köpek besleseniz, dünyada köpeğin dostluğunun ne kadar güzel olduğunu anlarsınız.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    sevgili orhan hocam söyledikleriniz safkan kangallarda içgüdüsel olarak geçerli. diğer köpeklerde hiçbir şekilde garantisi verilemez bence. gerçi anadoluda bile çoban köpeklerinde safkanlık mı kaldı? çok nadirdir. (uzun süre safkan kangal yetiştirdim babadan gelme) bir kangal bana havladığında kesinikle korkmam genelde havlamaz da içgüdüleri kadar kuvvetli bişey görmedim ben. ama kırma bir köpek yaya iken havlamaya başladı. dediğiniz gibi durdum eğildim taş alır gibi, elimde kürek vardı sapını çevirdim yok.. havlaya hvlaya üzerime geliyor geri adım atıyorum köpekle göz göze. kesinlikle gözlerini kaçırmıyor ben de kaçırmıyorum ki kaçırsam saldırmak için cesaretlenecek. üstüme geldikçe ben geri adım atıyorum ama korkarak değil her an saldırabilirim şeklindeyim ben de o da. sahibi geldi tasmasından tuttu çekti bu sefer tutmayın lan beni der gibi havlamaya başladı ben de onun rahatlığıyla laylay lom gezdim. :D o sırada köpeğin havlamasından çıkan tükürükler paçalarıma yapışıoyrdu düşünün ne kadar yakındaydı :D

velhasıl syledikleriniz safkan bir kangal için geçerli ama diğer cinsler hakkaten cins oluoyor. kangal dışında diğer köpekler hakkaten köpek :D kangal ise ayrı bir varlık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:44 ----------

eklemek istediğim bişey var. motosikletleyken köpek havlayacağını anladığımda hiçbişey yapmıyorum önüm açıksa köpek yaklaştığında gazı açıp kaçıoyrum bağırta bağırta. kapalıysa sakin bi şekilde duruyorum. ayağımda motosiklet botu var kralı gelip ıssırsa bişey olmaz. ayağımı vuracak gibi salladığım da oluyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:47 ----------

bu arada orhan hocam oooo tüylerim diken diken oldu. kangal yetiştirmeyi sizin kitaplarınız sayesinde lise zamanında öğrendim. türk çoban köpeği kitabınızdan. yok artık dedim. şu anda kitap babamda ve şok içerisindeyim. :D

Motosikleti
    MT-25
    Yüksek vites, düþük gaz ile fazla ses çýkarmadan, geçip gitmek en basiti. Ancak onlara da hak vermek lazým. O köpekler o yerin, köyün doðal koruyucularý. Ýþlerini yapýyorlar diye de kýzmayalým hayvancýklara. Ýnanýn, köpek besleseniz, dünyada köpeðin dostluðunun ne kadar güzel olduðunu anlarsýnýz.
    ben hayvanlari cok severim,kopeklerde dahil. Sadece korkuyorum. Haklısınız dostluklari çok başka..

Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili orhan hocam söyledikleriniz safkan kangallarda içgüdüsel olarak geçerli. diğer köpeklerde hiçbir şekilde garantisi verilemez bence. gerçi anadoluda bile çoban köpeklerinde safkanlık mı kaldı? çok nadirdir. (uzun süre safkan kangal yetiştirdim babadan gelme) bir kangal bana havladığında kesinikle korkmam genelde havlamaz da içgüdüleri kadar kuvvetli bişey görmedim ben. ama kırma bir köpek yaya iken havlamaya başladı. dediğiniz gibi durdum eğildim taş alır gibi, elimde kürek vardı sapını çevirdim yok.. havlaya hvlaya üzerime geliyor geri adım atıyorum köpekle göz göze. kesinlikle gözlerini kaçırmıyor ben de kaçırmıyorum ki kaçırsam saldırmak için cesaretlenecek. üstüme geldikçe ben geri adım atıyorum ama korkarak değil her an saldırabilirim şeklindeyim ben de o da. sahibi geldi tasmasından tuttu çekti bu sefer tutmayın lan beni der gibi havlamaya başladı ben de onun rahatlığıyla laylay lom gezdim. :D o sırada köpeğin havlamasından çıkan tükürükler paçalarıma yapışıoyrdu düşünün ne kadar yakındaydı :D

velhasıl syledikleriniz safkan bir kangal için geçerli ama diğer cinsler hakkaten cins oluoyor. kangal dışında diğer köpekler hakkaten köpek :D kangal ise ayrı bir varlık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:44 ----------

eklemek istediğim bişey var. motosikletleyken köpek havlayacağını anladığımda hiçbişey yapmıyorum önüm açıksa köpek yaklaştığında gazı açıp kaçıoyrum bağırta bağırta. kapalıysa sakin bi şekilde duruyorum. ayağımda motosiklet botu var kralı gelip ıssırsa bişey olmaz. ayağımı vuracak gibi salladığım da oluyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:47 ----------

bu arada orhan hocam oooo tüylerim diken diken oldu. kangal yetiştirmeyi sizin kitaplarınız sayesinde lise zamanında öğrendim. türk çoban köpeği kitabınızdan. yok artık dedim. şu anda kitap babamda ve şok içerisindeyim. :D
    Orta ve iri boylu köpeklerde davranım özelliği genelde aynı. Onlara tedbir alırsanız, zor durumlardan sıyrılabilirsin. Sakin olmak, gaza basıp, uzaklaşmak, kornayı çalmak, vuracak gibi ayağı sallamak vs. Ancak daha önce de söylediği gibi siz asıl ufak boylu köpeklerden korkun. Onlar hem havlamadan sessiz yaklaşırlar, tam 1-2 m kala havlamaya başlarlar. Ondan ayrıca bir ürkersiniz. Ayrıca "Başkasının yumruğunu yemeyen, kendi yumruğunu değirmen taşı zanneder" diye bir söz vardır. Bu ufak köpeklere da orta ve büyük köpekler pek ilişmediği için, bunlara herkese ve her boydan iri köpeğe bile havlarlar. Anadolu'da bir söz vardır "Kıçı yere yakın olandan korkacaksın" diye. Bu söz herhalde bu ufak boylu köpekler için söylenmiş olsa gerek.
    Neyse, sizlere köpek saldırısız sürüşler dilerim

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Orta ve iri boylu köpeklerde davranım özelliği genelde aynı. Onlara tedbir alırsanız, zor durumlardan sıyrılabilirsin. Sakin olmak, gaza basıp, uzaklaşmak, kornayı çalmak, vuracak gibi ayağı sallamak vs. Ancak daha önce de söylediği gibi siz asıl ufak boylu köpeklerden korkun. Onlar hem havlamadan sessiz yaklaşırlar, tam 1-2 m kala havlamaya başlarlar. Ondan ayrıca bir ürkersiniz. Ayrıca "Başkasının yumruğunu yemeyen, kendi yumruğunu değirmen taşı zanneder" diye bir söz vardır. Bu ufak köpeklere da orta ve büyük köpekler pek ilişmediği için, bunlara herkese ve her boydan iri köpeğe bile havlarlar. Anadolu'da bir söz vardır "Kıçı yere yakın olandan korkacaksın" diye. Bu söz herhalde bu ufak boylu köpekler için söylenmiş olsa gerek.
    Neyse, sizlere köpek saldırısız sürüşler dilerim
    teşekkür ederim hocam. dediğiniz gibi küçük köpekler başabela şimdi aklıma geldi bi örnek. arkadaşımın evinin sokağında dükkanda bir terrier cinsi var ama çok ufaklardan. her geçişimde hav hav hav :D yayayken bişe yapmıyor. bırakın paçamı ayağıma bile zıplayarak zor yetişir o yüzden pek umursamıyorum motordayken :D
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)