Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun Yol

Motovento
    REKLAM ALANI
    BİSANCI_42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    ya kardeşler motosikletlerin çoğunun debriyajı yağın içinde zaten yağın içinde olduğu içinde normal olarak yağlanır daha ilerisi ne????

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı memin1857 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaja basmayınca debriyaj yağlanmıyormu sanıyorsunuz? Çoğu motorda zaten sürekli yağın içinde. Debriyajı sıksanda sıkmasanda yağlanıyor. Saçma bir konu. Debriyajı hiç ellemeden 500km gitsenizde hiçbirşey farketmez...... Ayrıca debriyajın yağlanması bir ekstra sadece. Yağlanmasada çalışır. Yağlı debriyaj daha temiz daha serin çalışır, zorlamada yanma ihtimali daha düşüktür o kadar. Kuru debriyaj sistemli motor kullananlar ve otomobil sahipleri ne yapsın? Yok böyle bir şey. Birisi uydurmuş.

bana ustam tavsiye etti. sebebini de anlattı. bende aynen dilim döndüğünce anlattım. isteyen uyar istemeyen kulak asmaz. madem inanmadın kulak asma bence. hala ısrarla neden bilmişlik yapıyosun. arabaların debriyaj sistemi tamamen farklı.kuru sistem.

senin dediğin olsaydı eğer yani motorda yağlanmaya gerek kalmaması gibi daha kalkış anında motor altından gider haberin bile olmazdı. yada omurilik zedelenmesi kaçınılmazdı. daha 10 cu kalkışında balatan da ne asbest ne lastik kalırdı. nekadar yağlama o kadar uzun ömür.

anlamadıysan artık cevap yazma bence. ben yazmayacağım artık . uygulamaya bilirsin. senin tercihin. eğer 750 lik makinen varsa gerek de yok zaten.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana ustam tavsiye etti. sebebini de anlattı. bende aynen dilim döndüğünce anlattım. isteyen uyar istemeyen kulak asmaz. madem inanmadın kulak asma bence. hala ısrarla neden bilmişlik yapıyosun. arabaların debriyaj sistemi tamamen farklı.kuru sistem.

senin dediğin olsaydı eğer yani motorda yağlanmaya gerek kalmaması gibi daha kalkış anında motor altından gider haberin bile olmazdı. yada omurilik zedelenmesi kaçınılmazdı. daha 10 cu kalkışında balatan da ne asbest ne lastik kalırdı. nekadar yağlama o kadar uzun ömür.

anlamadıysan artık cevap yazma bence. ben yazmayacağım artık . uygulamaya bilirsin. senin tercihin. eğer 750 lik makinen varsa gerek de yok zaten.
    bilmediğin şeylere hala idda ediyorsun öyle bir saçmalık yok sen yolda giderken debriyajı cekersen asıl o zararlı sana birsey söylimmi ya sen çok biliyorsun yada senin ustan hiç birşey bilmiyor sen bu konu için herkes den özür dile yanlış bilgi verdim diye vede daha hiç bir sey yazma

memin1857 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer
    ...hala ısrarla neden bilmişlik yapıyosun...

Bilmişlik yapan sensin çünkü bilmişliğin anlamı birşey bilmeden konuşmaktır. Ben BİLİYORUMDA KONUŞUYORUM. Beni bilen bilir. Bir "usta"dan bir "şey" duymuşsun buraya yazıyorsun.

Forumdaki dostlarıma yanlış bilgi verdiğin için canım sıkılıyor, amacım tamamen forumdaki dostlarımın doğrusunu öğrenmeleri böyle hurafeleri kafalarına takmamaları.

senin dediğin olsaydı eğer yani motorda yağlanmaya gerek kalmaması gibi daha kalkış anında motor altından gider haberin bile olmazdı. yada omurilik zedelenmesi kaçınılmazdı. daha 10 cu kalkışında balatan da ne asbest ne lastik kalırdı.
    offf offf, bu nasıl bir atıştır? MOTORUN ALTIMDAN GİTMEMESİNİ SAĞLAYAN DEBRİYAJIN ÜSTÜNDEKİ YAĞ YANİ? Debriyajım yağlı diye omuriliğim zedenlenmiyo yani? Yağsız debriyaj 10 kalkışlık yani? Ben NE DİYEYİMKİ? Sinirleniyorum artık.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    bu arada benim aklıma gelen 30 - 40 yolda zaten hiç vites değiştirme ihtiyacımız olmayacak mı da böyle bi önlem (gerekli gereksiz o konuya girmiyorum) düşünelim. hiç mi yokuş çıkıp inmiycez hiç mi bi konvoya takılıp yavaşlımycaz hiç mi araç sollamayacağız. ben onu anlamadım :D
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada benim aklıma gelen 30 - 40 yolda zaten hiç vites değiştirme ihtiyacımız olmayacak mı da böyle bi önlem (gerekli gereksiz o konuya girmiyorum) düşünelim. hiç mi yokuş çıkıp inmiycez hiç mi bi konvoya takılıp yavaşlımycaz hiç mi araç sollamayacağız. ben onu anlamadım :D
    sen araç sollarken vitesmi deiştiriyosun. adı üstünde uzun yol. upuzun yol. durmadan vites değiştirmessin tabii. olaki uzun süre değiştirmedin o zaman deneyebilirsin. ya da dikkate almassın. ayrıca dikkate alıp cevap yazdığın için teşekkür ederim
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Yamaha FZ6 FAZER
    Peşinen söyleyeyim mekanikden çok fazla anlamam. Bence alp_tunay arkadaşımızın debriyaj sistemi hakkında söyledikleri pek doğru değil, yolda giderken gereksiz yere debriyaj sıkıp motoru boşa almak ve tekrar yüklemek faydalı bir işlem olamaz olsa olsa debriyajın ömründen çaldığı çok küçük de olsa için zararlı bir işlem olabilir.

Kısaca ben bu hikayeye inanmadım arkadaşım :(
    Life is for my own to live my own way - Metallica
    (Yaşam benim için, istediğim gibi yaşamam için)

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    sen araç sollarken vitesmi deiştiriyosun. adı üstünde uzun yol. upuzun yol.

valla arkadaşım ne yalan söyleyeyim araç sollarken bazen bi vites küçültüp ilerlemek sollama manevramı daha çabuk tamamlamamı sağlıyo.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

lewane_lee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x max

uzun yol motoru arıyorum ne önerirsiniz arkadaşlar?

tabi bütçe malum cbr 125 yada hyosung gt 250 r tiplerinden olabilir bi el atarsanız sevinirim artvinliyim

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    cbr 125 ile arkadaşın biri uzun yola çıkmıştı. forumlarda arattırabilirsin.
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı lewane_lee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tabi bütçe malum cbr 125 yada hyosung gt 250 r tiplerinden olabilir bi el atarsanız sevinirim artvinliyim
    Bu motorlarla uzun yolda rahat edemiyeceğini söyleyebilirim.Ybr 125 oturuş tarzı ile ve tabii ki eşyaların olacak bunları da taşıyabileceğin bir motor.
    Benzer özelliklere sahip cbf 250 hyo gt 250 gibi motorlar ve bulabilirsen enduro tarzı motorlar senin için ideal olacaktır.

Tabii ki maddi imkanların bura da belirleyicidir.Yoksa f 650 al derim.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sport veya naked arıyorsun anladığım kadarıyla.Bütçenide belirtsen uygun seçenekleri arkadaşlar önerecektir.Bide Honda CBF250'yi bu seçeneklere koyabilirsin.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

kilic_mtr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN 500
    bilgin için tşk naturalist..
    bende de 150 sl keeway var satıp 500 ve 600 makine almak istiyotum.. ama race ve endro arasında kararsızım.. kawasaki en 500 alsam yoksa kle 500 mu.. birde aldığım motorun en az 170 görmesini iserim.. sizin tavsiyeniz başka motorlarada kapım açık..
    yardımcı olursanız sevinirim..
    mehmet
    [COLOR="DarkSlateBlue"][B]Insanlarin en buyuk dostu, zorluklardir ; cunki insanlari karsilastiklari zorluklar kuvvetlendirir.[/B][/COLOR][COLOR="Navy"][B][I]Casson[/I][/B][/COLOR]

eserkaradeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mühim kendine güven olsa gerek yellow rackla şu anda 11000 km deyim adana bursa elazığ hakkari istanbul ve enson fethiye MÜHİM OLAN İLK ÖNCE ALLAHA SONRA KENDİNE GÜVEN TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR

lewane_lee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x max
    arkadaşlar uzun yol için 125 cc fakat su sğutmalı olsa gene mi olmaz en az 300-400 km durmadan gitcek olan cbr 125 yeterli mi?

Motosikleti
    Artık Yok...
    konuyu tam başını okuyamadım ama 125 cc ile uzun yol olmaz unutun onu bir kere arızasından yada başka bir şeyinden değil aşırı rahatsız edici yorucu performansız bir yolcukluk olur 9 saatlik yolu 15 saatte çıkarır yanına çekiceğiniz eziyette cabası en az 250 cclik olmalı vede bana sorarsanız şu anda ikinci elde çinli motor fiyatlarına 94-98 arası f650 ler kaynıyor temz alınıp ufak bir bakımla canavar gibi yol yapılır chopperlada güzel olur ama chopperdan choppera fark var çinli br chopperla yol yapıcaksanız çoğunun en başda seleleri çok sert ve konforsuz bunu değiştirmek lazım birde vibrasyonsuzunu almak lazım ancak çinliylede öyle uzun yol yapılır bu anlattıklarım güzel uzun yol yoksa eyer iş yol yapmaksa mobiletle bile yapılır

naturalist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLR 650, Husaberg 650 fs ,CBR 600 F

mehmet kardeşime ..

Alıntı kilic_mtr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilgin için tşk naturalist..
    bende de 150 sl keeway var satıp 500 ve 600 makine almak istiyotum.. ama race ve endro arasında kararsızım.. kawasaki en 500 alsam yoksa kle 500 mu.. birde aldığım motorun en az 170 görmesini iserim.. sizin tavsiyeniz başka motorlarada kapım açık..
    yardımcı olursanız sevinirim..
    mehmet

size naçizane tavsiyem büyük makinaya geçişde ara modellerden almanız..
    yani naked lar..

Birinci tercihim olan Honda Cbf 500 dür ikinci elleri 9 milyar civarındaki uygun fiyatına göre tam bir canavar..

ucuz bişeyler diyorsanız Kawazaki ER-5 5 milyardan başlıyor ve 2006 modelinin ikinci elini 7 milyar a alabilirsiniz.. alt göğsü race motor gibi yere yakındır kaldırımlara inip çıkarken sorun olabilir.

hem race keyfi hem enduro keyfi verir bu motorlar ayrıca uygun fiyatları ve güncel olmaları sebebiyle kolayca da satılabilirler yani memnun kalmazsanız satmanız problem olmaz

saygılarımla,
    Hız virüsü bulaştırdı bu motorsiklet denilen meret..
    ama doğayla teknolojiyi aynı anda yaşamayı da ondan öğrendim..

BİSANCI_42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    ya kardeşler fazla gergin olmayalım olsun ufak bi bilgi paylaşımı olmuş amma doğru amma yanlış sen söle varsın o ısrar etsin boşver herkesin bi doğrusu vardır onun da doğrusu ona göredir fazla dert etmeyin herkes kendi bildiğini yapsın elbet bi gün doğru bulunur onun için gerginliğin lüzmu yok motosikletçilik kardeşlik + kardeşlik=kardeşlik ve zevktir olsun hadi bakalım şimdi dağılın üleeyyyn ortamınız hep mutlu olsun gerginliğe hayır

odeon65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki inazuma 2014
    Alıntı spormotosiklet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    melesef burada ki bi yanlışlığa parmak basma lüzümü hissettim..
    debriaj sistem olarak motor ile şanzıman arasında güç iletimini keserek rahat vites geçişini ve ilk harekette esnek kavrayarak motorun prüzsüz hareketini sağlayan organdır. genelde(motorların hemen hepsinde ) yağ içerisinde çalışır.fakat balatalarla diskler arasında yağın kalması için özel çaba harcamanıza gerek yoktur. çünkü debriaj balatalarının bir kısmı zaten yağ havuzuna temas ederler.normal kullanımda balatalar disklerle kilitli çalışırlar ve en ufak bi güç kaybı(kaydırma olmaz).vites geçişlerinde ve ilk hareketteki yarım kavramalrda balata ve diskler arasına giren yağ hem balatayı soğutur hemde aşınmadan kaydırma sağlar. yani arada sırada debriaja basmanın hiçbir faydası ve gereği yoktur.
    bu verdiğin bilgiler gerçekten çok önemli aydınlattığın için teşekkürler

tural77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 BMW
    bende f 650 var müthiş bi alet tavsiye ederim.Problem yaşamazsın hemde sürüşü rahat.Sadece diğerlerine göre biraz fazla yakıyo. Bence değer.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler