Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

İstanbul'un Fethi'nin 560. Yılı Kutlu Olsun..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu işler takdiri ilahi ile olsaydı şu an tüm dünya toprakları osmanlı'ydı öyle değil mi? peki şu anda durum nedir, ne kalmış geriye osmanlı'dan? demek ki takdiri ilahi işi biraz safsata.

bak şimdi senin için bugünün şartlarına göre bir hesap yapıyorum;

72 tane kadırga bir gecede tepeleri aşıp haliç'e inmiş değil mi? evet biz bugün bu operasyonu yapmak istiyoruz diyelim. elimizde de sınırsız imkan olsun. gemileri yukarı en kolay çekecek alet dozer tipi paletli bir makina olsa gerek. 50 ton taşıma kapasitesi olan bir kagırdanın en iyi ihtimalle 150 ton filan olması gerektiğini düşünüyorum, yani 1 e 3 gibi bir oran. 150 tonu yukarı çekmek için en iyi ihtimalle 5 veya 10 tane arası dozer lazım sana kallavisinden. bunları organize ettin, gemileri bağladın ve tepeye çıkardın. şimdi de gemiyi sağ salim aşağı indirmek için o dozerleri geminin arkasından bağlaman lazım. bağladın ve indirdin diyelim. şimdi bu operasyonu 72 ile çarp ve bir gece içinde bitip bitmeyeceğini otur hesapla.

ve şimdi de o günün şartlarına gidiyoruz. insan ve hayvan gücüne;

150 tonlu bir kadırgayı yüksüz ve kuru hali ile insanlar tepeye çıkarsın diyelim. bir insan tepe yukarı ortalama 70 kilo çekebilse 150 tonu çekebilmek için 2150 insan gerekli. ve bu insanların organize ve senkronize bir şekilde çekmesi lazım kadırgayı. 2150 insan nasıl senkronize olabilir? ayağı kayan, gücü tükenen hiç mi insan evladı yok. hadi diyelim ki yok ve gemi yukarı çıktı. peki bu 2150 kişi gemi aşağıya salınınca nasıl tutacak o koca kütleyi? hadi onu da başardılar iman gücü ile. 72 tane kadırgayı hiç sorunsuz bir şekilde ve ağır şekilde organize ve senkronize olarak bir gecede nasıl çıkardılar? hadi bunu da yaptılar, o yağlı kızaklar 72 tane gemi geçerken hiç mi kırılmadı, yıpranmadı ya da toprağa gömülmedi? bak biz dozerle bir gecede bitiremedik bu operasyonu, insan ve hayvan gücü ile nasıl olabilir, izahı var mı bu işin? bir de hayvan gücü diyoruz ya, insanı bir şekilde organize edersinde mandayı, öküzü nasıl edersin, bu da ayrı bir konu yani?

görüldüğü gibi tamamen birilerinin uydurması bu hikaye.
    Çekilin yoldan bu işi ancak Myth Busters çözer.

Fizik fizik tutturmuşsun al sana fizik.150 tonluk kadırga nasıl tepeyi aşıp karaya indirilir?

Şekil a da görüldüğü üzere ilk kadırga çekilmek üzere iplerle bağlanır ve tepenin arkasına aynı ağırlıkta bir yüke bağlanır.Ancak aşırı hızlanmayı önlemek için arkadaki kadırgaya ekstradan 10 ton yük konulur.Arka tarafın ağır basması sağlanarak aniden hızlanması önlenir ve yavaş yavaş kontrollü bir şekilde çekilmesi sağlanır.200 kişi tepenin ilerisindeki iplere asılır.Bu durumda fizik kanunlarına göre öndeki arkadakinden 10 ton hafif olduğundan 200 kişiye binen yük 10 ton olur ve kişi başı 50 kg yapar.İlk kadırga tepeyi aşmadan sıradaki kadırgaya bağlanır ve bu işlem 72 tane kadırga geçirilene kadar yapılır.

Kapişşşşşşşşşşş
    GaCCaLL bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Aha bilimsel açiklama gelmis.

Buda size kapak olsun.
    Biseyler daha eklemek istiyorum ama gülmekten yazamiyorum.
    Az sonra yazarim.
    Mengu16 ve turkish39 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aha bilimsel açiklama gelmis.
    http://img194.imageshack.us/img194/8598/kadrgal.jpg
    Buda size kapak olsun.
    Biseyler daha eklemek istiyorum ama gülmekten yazamiyorum.
    Az sonra yazarim.
    Senin kafan basmaz birader.İşine gelmeyene gülmeyi bilirsin ancak.İşin gücün ortalığı karıştırmak.Geçenlerde yazmışsın "sizi ancak atatürk gibi bi adam kurtarır" diye.Siz derken kendini bizden görmediğin belli.Ne ayaksın sen?Fransada yaşıyosun.Türk müsün , yoksa türkçe öğrenmiş fransız mısın?Yoksa fransızlaşmış mısın nesin?Nedir amacın?Bi kendini tanıt da bilelim ne ayak olduğunu.Fizik kanunlarına aykırı bi durum varsa onu konuşalım diycem ama sen ne anlarsın fizikten.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı NoMotorNoCry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin kafan basmaz birader.İşine gelmeyene gülmeyi bilirsin ancak.İşin gücün ortalığı karıştırmak.Geçenlerde yazmışsın "sizi ancak atatürk gibi bi adam kurtarır" diye.Siz derken kendini bizden görmediğin belli.Ne ayaksın sen?Fransada yaşıyosun.Türk müsün , yoksa türkçe öğrenmiş fransız mısın?Yoksa fransızlaşmış mısın nesin?Nedir amacın?Bi kendini tanıt da bilelim ne ayak olduğunu.Fizik kanunlarına aykırı bi durum varsa onu konuşalım diycem ama sen ne anlarsın fizikten.
    Yahu diyelim ki senin söyledigin gibi biriyim.
    Bu senin astigin su fizik harikasi anlatimi aklar mi?
    Allah için bir de beynini kullanarak düsünmeye çalis.
    Mengu16 bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Yahu diyelim ki senin söyledigin gibi biriyim.
    Bu senin astigin su fizik harikasi anlatimi aklar mi?
    Allah için bir de beynini kullanarak düsünmeye çalis.
    Yahu birader bana beyninle düşün diyosun ama benim bu yukarda bahsettiğim sistem bütün asansörlerde kullanılan bir sistem.Asansör boşluğuna sarkan bir ağırlık vardır ve bu ağırlık çelik halatlarla tepeden makara sistemiyle asansöre bağlıdır.Bu ağırlık sayesinde asansörün motoruna binen yük hafifletilir ve motor daha az enerji harcar , hem asansör kabininin aşırı hızlanmasını engelleyerek denge sağlar.İşte senin beynin bu kadar.Belki hergün asansöre biniyosun ama az önce bol bol güldüm dediğin şey bütün asansörlerde var olan bişey.

İşin gücün bütün konuları provoke etmek.Amacın beni banlatmak bunu çok iyi biliyorum.Fransız mısın , fransızlaşmış mısın her ne haltsan bil ki burda kimseyi aşşağılamaya gücün yetmez.Daha düne kadar Türkler geliyo diye altına yapan bi milletin uşağı olmuşsun.Osmanlı ordusunun karşısına çıkmaya cesaret edemeyen yalaka bi milletin uşağısın.

Motosikleti
    Honda
    Amacın beni banlatmak bunu çok iyi biliyorum.
    Bu sözlerin yaptigin krokiden bile daha komik.
    Kendine fazla anlam yüklüyorsun.
    Zannettigin kadar ugrasmaya deger biri degilsin.
    Yani bosuna kendini yirtma.
    Ha bide ben seni banlatirsam ne kazanacagim?
    O soruyu da kendine soruver bi zahmet.
    Neyin kafasini yasiyorsunuz anlayamiyorum.
    Hayal dünyanizda kendinize kôse baslari tutmussunuz, birileri tahtiniza göz dikmis.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    çok önemli bir konu değil ama madem taktık buraya, ufak çaplı bir araştırma yaptım
    gemilerin karadan yürütlmesi mevzuu osmanlının daha önce de ufak çaplı da olsa başvurduğu bir yöntemmiş, ilk değilmiş
    devrin bizans komutanlarından birinin de günlüğünde tespiti yapılmış karadan yürütme mevzusunun
    kadırgaların ağırlıkları ise net bulamadım ama 90 ton ve üzeri görünüyor
    aynı zamanda bu çekme işlemleri için bazı calaskar sistemlerine de başvurulmuş
    nomotor un bahsettiği taktik kullanılmış mıdır bilemiyorum ama makul bir faydası olabilir bu karşı ağırlık sisteminin
    binlerce pehlivan, öküz, manda, calaskar, yağlı raylar ve azmin bir numaralı tetikçisi iman ile gayet mümkün şeyler
    ReiZzZ bunu beğendi.

AsyMeTRiQue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuyrukta PCX yazıyor, yanına da NS200 yanaştı...
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o açıklamayı zaten bize ilk ve orta öğrenimde okutmuşlardı, matematik ve fizikten azıcık anlıyorsak ve bu işin nekadar olabilir olduğu konusuna azıcık kafa yorarsak bunun bir şehir efsanesinden ibaret olduğu açık ve nettir ...
    Valla size nasıl bir matematik ve fizik öğretildi bilmiyorum ama mühendislik okumuş biri olarak bu FİZİKSEL OLARAKTA MÜMKÜN MATEMATİKSEL OLARAKTA MÜMKÜN! İsimleri hiç aklımda tutmak gibi bir huyum yoktur benim için yapılanlar daha önemlidir. O yüzden ilk dünya yuvarlaktır diyen kişi idam ediliyordu!! Bilimin karşısında ki en büyük engel de bu zaten! Olmaz mümkün değil gibi laflar!!! Hesabı iyi yapamamıştır onu söyleyen!

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Keza aynı şekilde şimdi siz de şu mısır piramitlerinin yapılmasını da uzaylılara bağlayacaksınız herhalde! Bu da mümkün değil o matematik ve fizikle! Yani o dönemin insanlarının o dönemki teknolojik gelişimleriyle bunu yapmaları imkansız! ayrıca uzaylıları da kanıtlayabilmiş değil henüz o bilim dalları!!! Onlarda yapmadığına göre nerden geldi bu piramitler!
    ReiZzZ bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok önemli bir konu değil ama madem taktık buraya, ufak çaplı bir araştırma yaptım
    gemilerin karadan yürütlmesi mevzuu osmanlının daha önce de ufak çaplı da olsa başvurduğu bir yöntemmiş, ilk değilmiş
    devrin bizans komutanlarından birinin de günlüğünde tespiti yapılmış karadan yürütme mevzusunun
    nomotor un bahsettiği taktik kullanılmış mıdır bilemiyorum ama makul bir faydası olabilir bu karşı ağırlık sisteminin
    binlerce pehlivan, öküz, manda, calaskar, yağlı raylar ve azmin bir numaralı tetikçisi iman ile gayet mümkün şeyler
    İyi hoş da bu adamların geldiğini kimse duymuyor mu ? Sandalyemde şöyle bi ileri geri sallansam bile takur tukur sesler geliyo. Gemilerin taşınmasında yer yerinden oynar, o zamanlar böyle gürültülü de değilmiş şehirler, motorlu araçlar yok malum. O gemilerin şehre tepeleri aşarak girmeye çalıştığını kimse görmemiş duymamış mı ? Binlerce pehlivan, öküz, manda hiç anırmayacak mı gemiler gıcırdamayacak mı şehrin altı üstüne gelir be Bu şekilde bir fetih yerine diplomasiyle pes ettirmek çok daha mantıklı görünüyo bana. 2003'te Irakta doğru düzgün savaş olmadan Bağdat nasıl alındı, aynen öyle.

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzaya çıktığımız şu günlerde hala imkansızdan bahseden çok bilmişler ortaçağda avrupanın karanlığa gömülmesine neden olan zihniyetle aynı bunlar yüzünden türkiye gelişemiyor malesef

Motosikleti
    Honda
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu tabi ki mümkün.
    Dalga geçtigimiz konu bunu anlamadan bilimsel izaha sigdirmaya çalisan zihniyet.
    Ben aslinda baska seyler yazacaktim ama konu fizik bilimine gelmis tutamadim kendimi.
    Gemilerin karadan yurutulmesi meselesini ben ilk ogrendigimde ortaokuldaydim.
    Tarih ögretmenimiz,
    Haliç'e kalin bir zincir çekildigini,
    bu nedenle Osmanli donanmasinin haliçe giremedigini,
    baska çare kalmayinca gemilerin karadan yurutulerek Haliç'e indirildigini anlatmisti.
    Ben gemileri karadan yuruteceklerine zinciri kesseler daha kolay olmazmiydi?
    diye salakça bir soru sormustum.
    Tarih hocamin gazabindan sene sonuna kadar kurtulamadim.
    Bu nedenle fazla kurcalamam böyle seyleri.

Neyse,
    aslinda konu içerisinde çok ilginç tartismalar olmus.
    Mesela osmanlinin katliam yaptigi iddia edilmis.
    Yine Hz. Muhammed'in istanbulu feth eden komutan ne buyuk komutan dedigi iddia edilmis.
    Yine bu islerin iman gucuyle oldugu filan iddia edilmis.
    Onlarin uzerine konusmak lazim.
    Fizik mevzusunu fizikçilere birakarak.
    Mengu16 bunu beğendi.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi hoş da bu adamların geldiğini kimse duymuyor mu ? Sandalyemde şöyle bi ileri geri sallansam bile takur tukur sesler geliyo. Gemilerin taşınmasında yer yerinden oynar, o zamanlar böyle gürültülü de değilmiş şehirler, motorlu araçlar yok malum. O gemilerin şehre tepeleri aşarak girmeye çalıştığını kimse görmemiş duymamış mı ? Binlerce pehlivan, öküz, manda hiç anırmayacak mı gemiler gıcırdamayacak mı şehrin altı üstüne gelir be Bu şekilde bir fetih yerine diplomasiyle pes ettirmek çok daha mantıklı görünüyo bana. 2003'te Irakta doğru düzgün savaş olmadan Bağdat nasıl alındı, aynen öyle.
    kardeşim bu bir apartmanın yanına yaklaşan özel timlerin işi gibi değil
    kilometrelik bir mesafeden bahsediyoruz
    altyapı çalışmaları uzun sürüyor ama gemilerin çıkarılıp tepeyi aşırtması tek gece süren iş
    bölge zaten kara ordusunun kontrolünde, kimse yanaşamıyor ki
    amaç denizden üstünlük kurmak
    bizanslılar çalışmaların farkında ama o kadar patırtının içinde amacın ne olduğunu akıl edemiyorlar belli ki
    etseler ne değişecek? zinciri kaldırdıklarında karşıda osmanlı donanması
    veya kalkıp kalenin kapılarını açarak orduya mı saldıracaklar? osmanlının canına minnet
    el mahkum bekleyip görmüşler mevzuyu
    ReiZzZ bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Bu sözlerin yaptigin krokiden bile daha komik.
    Kendine fazla anlam yüklüyorsun.
    Zannettigin kadar ugrasmaya deger biri degilsin.
    Yani bosuna kendini yirtma.
    Ha bide ben seni banlatirsam ne kazanacagim?
    O soruyu da kendine soruver bi zahmet.
    Neyin kafasini yasiyorsunuz anlayamiyorum.
    Hayal dünyanizda kendinize kôse baslari tutmussunuz, birileri tahtiniza göz dikmis.
    Hala benim yaptığım krokiye komik diyosun.Bir mühendislik harikasını anlamaktan bile acizsin.Eğer asansörlerde böyle bir sistem olmasaydı , herhangi bir tehlike durumunda hiçbir asansörün fren sistemi o kabini durduramazdı.Son sürat zemine çakılırdı.Bu yükü dengeleme sistemi sayesinde bugün güvenli asansörlere binebiliyosun.O yük olmasa asansörler katta bile durmayı başaramazdı.Her ay fren sistemini yenilemek gerekirdi.Asansörün harcayacağı elektrikte şu ankinin 10 katı olurdu.Bu kadar basit bir fizik sistemini bile anlamaktan acizsin.İlkokul çocuğuna göstersem o bile anlar.İlk mesajında gülüyorum dediğin şey işte bu.Akıl mantık sıfır.

Zannettiğim kadar uğraşmaya değer biri değilmişim.Sen kimsin yahu?Ne sanıyosun kendini?Sizi ancak atatürk gibi biri kurtarır diye kalkmışsın fransadan akıl veriyosun.Senin bu kibirlerin ancak kendi kimliğini bilmeyen , batı yalaksı insanlara işler.Bana işlemez.Ben geçmişimi de biliyorum , kim olduğumu da biliyorum.Medeniyetini kölelik ve sömürü üstüne kurmuş bi milletin uşağı bana tepeden bakamaz.Sen anca özentilere tepeden bakarsın.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Y
    Yine Hz. Muhammed'in istanbulu feth eden komutan ne buyuk komutan dedigi iddia edilmis.
    :
    He işte..Bende onu anlamam....
    O zamanın şartlarında istanbula mı gitmişler?...
    Nerden görmüşler?...
    Jeopolitik önemi mi varmış 500 lü yıllarda....
    Kuru hurma gemileri mi geçiyormuş boğazdan?...
    Neden istanbul?...
    Cebelitarık ya da süveyş değil?....

Burda kopuyorum...
    John Abruzzi bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

çelikatlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    allah atalarımızın ruhlarını şad, mekanlarını cennet eylesin. bizleride onlara layık eylesin. amin
    ReiZzZ bunu beğendi.

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nerden görmüşler?...
    Neden istanbul?...

Burda kopuyorum...
    20. yyda bile almak için savaşılmış önemini korumuş bir yer onun için İstanbul müjdelenmiş Hz. Muhammed tarafından nerden gördüğü benim inancıma göre Allah tarafından bildirilmiştir tabi bu islama göre siz inanmıyorsanız birşey diyemem

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nerden görmüşler?...
    Neden istanbul?...

Burda kopuyorum...
    eyüp semptinin isminin neden eyüp olduğunu bilir misin?
    peygamberimizin bu hadisinde belirtilen lutfa mazhar olmak için ebu eyyüp el ensari adlı sahabe(peygamberimizi görmüş ve hicrette 6 ay kadar evinde misafir etmiştir) İslam ordularının istanbul kuşatmasına katılmış, burada şehit düşmüş ve oraya gömülmüştür
    mezarı ise akşemsettinin(fatihin hocası) rüyası ile tespit edilmiştir.
    eyüp camisinin avlusundadır

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı ReiZzZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20. yyda bile almak için savaşılmış önemini korumuş bir yer onun için İstanbul müjdelenmiş Hz. Muhammed tarafından nerden gördüğü benim inancıma göre Allah tarafından bildirilmiştir tabi bu islama göre siz inanmıyorsanız birşey diyemem
    Allahın işi gücü yok siyaset mi yapacak, yapma be reizz

AsyMeTRiQue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuyrukta PCX yazıyor, yanına da NS200 yanaştı...
    Yahu tabi ki mümkün.
    Dalga geçtigimiz konu bunu anlamadan bilimsel izaha sigdirmaya çalisan zihniyet.
    Ben aslinda baska seyler yazacaktim ama konu fizik bilimine gelmis tutamadim kendimi.
    Gemilerin karadan yurutulmesi meselesini ben ilk ogrendigimde ortaokuldaydim.
    Tarih ögretmenimiz,
    Haliç'e kalin bir zincir çekildigini,
    bu nedenle Osmanli donanmasinin haliçe giremedigini,
    baska çare kalmayinca gemilerin karadan yurutulerek Haliç'e indirildigini anlatmisti.
    Ben gemileri karadan yuruteceklerine zinciri kesseler daha kolay olmazmiydi?
    diye salakça bir soru sormustum.
    Tarih hocamin gazabindan sene sonuna kadar kurtulamadim.
    Bu nedenle fazla kurcalamam böyle seyleri.

Neyse,
    aslinda konu içerisinde çok ilginç tartismalar olmus.
    Mesela osmanlinin katliam yaptigi iddia edilmis.
    Yine bu islerin iman gucuyle oldugu filan iddia edilmis.
    Onlarin uzerine konusmak lazim.
    Fizik mevzusunu fizikçilere birakarak.
    haha valla hocanın sana bu sorun üzerine cevap verip vermediğini yazmamışsın ancak o dönemde surlarda kısa menzilli toplar mevcut ve menzili de donanmayı zincirlere yaklaştırtmayacak kadar var... Yaklaşıp zincire ulaşsan bile top atışları sebebiyle zaten yok ediliyorsun... Ayrıca zincirin diğer ucuna da kule inşa edilmiş ve o uç ta korumaya alındığından bunun imkanı ortadan kaldırılmıştı!

Gemileri karadan yürütecek olan zeka onu düşünemedi ama sen ortaokul döneminde düşündün öylemi? Çok zekice valla tebrik ediyorum!
    Bütün Sosyal Medya Mecralarında DoganLokman işte... lokmandogan.com

Motosikleti
    Honda
    Sen kimsin yahu?Ne sanıyosun kendini?
    Ben kimim?
    Ben de çok soruyorum bu soruyu kendime.
    Bir mühendislik harikasını anlamaktan bile acizsin.
    Üstelik onca sene muhendislik fakültesinde ter döktüm.
    Ulem senin sözlerinin aynisini statik hocamiz da söylemisti.
    Hakliymis adam.
    Eğer asansörlerde böyle bir sistem olmasaydı , herhangi bir tehlike durumunda hiçbir asansörün fren sistemi o kabini durduramazdı.Son sürat zemine çakılırdı.Bu yükü dengeleme sistemi sayesinde bugün güvenli asansörlere binebiliyosun.O yük olmasa asansörler katta bile durmayı başaramazdı.Her ay fren sistemini yenilemek gerekirdi.Asansörün harcayacağı elektrikte şu ankinin 10 katı olurdu.
    Himm!!
    evet anliyorum ben seni.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler