Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kasklı Sorunu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Merhabalar..

Yine farklı bi konu geldi aklıma, yine dayanamadım yazdım..

Hepimiz motorcuyuz, kaskımız, korumamız her şeyimiz tam.

Ama hepimizin başına gelmiştir, bu kaskla problemi olan insanlar.

Neden böyledir? Neden bu adam sana gelip, "neden takıyosun bu kaskı ? Çok ağır ve bu sıcaklarda çok gereksiz.." diye konuşur?

Hatta bu şahıs devamını getirip "valla ben kışın, soğuk havalar dışında hiç kask takmam" gibi bir cümle de kurabiliyor..

Eğer kişiyi yakın tanıyorsam yüzüne, tanımıyorsam içimden ; "iyi b*k yiyosun" diyorum.

Geçenlerde böyle bi arkadaşımı arkama aldım, 200-300 mt bi mesafeye bırakıcam. Bindi arkama -ben tabi kaskım, eldivenim filan hepsini taktım- hareket ettik, kaskıma vurdu "ne takıyon bunu bu sıcakta be..? Saçma sapan ben hiç kask takmam" dedi.. Durdum biraz, sonra dedim "sen daha önce motordan düştün mü?".. "hayır ben düşmem" dedi.. "düşünce anlarsın neden taktığımı" dedim.. Bi şey diyemedi.

Ama gerçekten merak ediyorum. Bu insanların bu kaskla sorunu nedir ? Bazılarında şu inanış bile vardır. "250cc altına kask mı takılır be!"

Ben 1 Aralıkta ehliyetimi aldığımdan beri 3 kere kasksız bindim motosiklete.

Birinde fırına ekmek almaya giderken 400 mt mesafeye. Birinde dershaneden kursa giderken 500 mt mesafede..

Birinde de motosikletler bakıma gitmişti kamyonet kasasında. Siyah PCX dükkanın oradaydı bizim, kask yoktu motorun yanında. Mecbur olarak 1-1.3 km 'lik bi yolu kasksız olarak gittim.

Hayatımda kendimi bu kadar güvensiz hissettiğimi hatırlamıyorum. Anladım ki artık kask benim bi parçam olmuş, alışmışım ona.

Ehliyeti almadan önce ve bu sitede takılmadan önce, kasksız binerdim.. Evet söylüyorum açık açık.

Ama kaskla binmeye başladıktan sonra, ne kadar büyük bi aptallık olduğunu anlayabiliyorum.

Özellikle de.. Düşüp yere temas eden kaskını gördüğünde, yolda giderken 1.5-2 cm büyüklüğünde koca bi arı vizörüne çarptığında, yol üzerindeki tozu önünden giden kamyon havalandırdığında ya da egzozu arkada olan büyük minibüsün arkasında yavaş şekilde yol aldığında..

Bu kaskı tasarlayan adam, bunun ne kadar önemli bi şey olduğunu bilerek tasarlamış..

Kaskı yaz-kış takmaya başlayınca, artık o kadar alışmışım ki.. Bazen kaskın kafamda olduğunu bile fark etmiyorum..

Bu "kask düşmanlarına" da bence verilecek en güzel cevap "sen hiç motordan düştün mü?" olmalı.. Eğer düşüp hala da kasksız gezmeye devam ediyorsa, ben ne diyeceğimi bilemiyorum.. Sizce ne demek gerek ?

Saygılar, Sevgiler, Teşekkürler..

Bu arada unutmadan.
    Böyle konularda yazdığım bütün yazılar, hepsini birden bu blog'ta toplamaya çalışıyorum..
    Acemi Motorcunun El Kitabı
    kanmix_x, beyaz atlı, _ŞEVKET_ ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    Kask takmayanların kafasını tutup asfalta sürtecen o zaman anlar kaskın ne olduğu
    ysn17, arca94 ve beyaz atlı bunu beğendiler.
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı kanmix_x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask takmayanların kafasından tutup asfalta sürtecen o zaman anlar kaskın ne olduğu
    Bundan önce aslında önce bi taktırtmayı deniycen.. Baktın ki hala kalın kafalı.. Ondan sonra gaz odası filan sabun-düğme yapıp temizliycen.
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    -arcadiril.blogspot.com-

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kafasında koruyacak bişey olmadığını düşündüğü için normaldir.

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı kanucan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kafasında koruyacak bişey olmadığını düşündüğü için normaldir.
    Aslında kalın kafalı olarak kask takmasına da gerek kalmıyor sanki..

Ben dizlik, eldiven filan aldığımda da "çok abartıyosun" diyen olmuştu. Ben de "benim canım tatlı. Sana ne." demiştim..
    -arcadiril.blogspot.com-

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arca94 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında kalın kafalı olarak kask takmasına da gerek kalmıyor sanki..

Ben dizlik, eldiven filan aldığımda da "çok abartıyosun" diyen olmuştu. Ben de "benim canım tatlı. Sana ne." demiştim..
    Öylelerini hiç takmamak gerekiyor. Tam ekipman tam koruma kaza anında minimum hasar.
    arca94 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı kanucan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öylelerini hiç takmamak gerekiyor. Tam ekipman tam koruma kaza anında minimum hasar.
    Bu sözü sevdim.. Takmayacağım zaten artık. Benim canım tatlı. Onun değilse onun sorunsalı..
    -arcadiril.blogspot.com-

Gökbörü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arca94 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bundan önce aslında önce bi taktırtmayı deniycen.. Baktın ki hala kalın kafalı.. Ondan sonra gaz odası filan sabun-düğme yapıp temizliycen.
    Adam kafasına güveniyor işte KAFA KALIN olduğundan bişi olmaz zannediyo kendini

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Babamın ilk sözü;
    - Olum yeni kask mı aldın yine kendine
    - evet baba
    - ne kadar ? kaç para ?
    - 200 tl Baba
    - Olum sen deli misin ? Bir kaska o kadar para verilir mi ?
    - Ben mi daha önemliyim ? Yoksa para mı ?
    - .........( ses yok)

Bazen insanları anlamakta güçlük çekiyorum. Toplum yada birey olarak başımıza bir iş gelmeden akılllanamıyoruz.
    arca94 bunu beğendi.
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    1-2 kez kasksız motor kullanmak zorunda kaldığım zamanlar kafamı karpuz gibi hissetmiştim, ya düşeydim ya kafam kırılaydı diyip durdum şimdi kasksız bisiklet sürdüğüm zamanlar bile garip geliyor

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    bu tip insanlar kaza yapsa dönüp bakmam yardımda etmem açıkçası...
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı Gökbörü adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam kafasına güveniyor işte KAFA KALIN olduğundan bişi olmaz zannediyo kendini
    Kafa kalın.. Asfalta yazık..

Alıntı ysn17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Babamın ilk sözü;
    - Olum yeni kask mı aldın yine kendine
    - evet baba
    - ne kadar ? kaç para ?
    - 200 tl Baba
    - Olum sen deli misin ? Bir kaska o kadar para verilir mi ?
    - Ben mi daha önemliyim ? Yoksa para mı ?
    - .........( ses yok)

Bazen insanları anlamakta güçlük çekiyorum. Toplum yada birey olarak başımıza bir iş gelmeden akılllanamıyoruz.
    Biz Türkler genel olarak böyle değil miyiz ? Çocuk açık rögara düşer ölür.. Kapak takılır. Deprem olur binalar çöker, insanlar ölür. Bina kontrolleri yapılır. Kavşak yapılır, hiç bi düşünme olayı olmadan.. Kazalar olur, arabalar pert olur, insanlar pert olur.. Işık koymak akıllarına gelir..

Ne yapmak gerek, hiç bilemiyorum..

Babana verdiğin cevapta gayet yerinde. Ben de şu yakın zamanlarda motosiklet montu için aynı muhabbeti yapıcam sanırım..

Alıntı pistolpitt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-2 kez kasksız motor kullanmak zorunda kaldığım zamanlar kafamı karpuz gibi hissetmiştim, ya düşeydim ya kafam kırılaydı diyip durdum şimdi kasksız bisiklet sürdüğüm zamanlar bile garip geliyor
    Bisiklet olayını ben de çok düşünüyorum ya.. Kasksız ne kadar güvensiz diye..

Ben de o bindiğimde "aha araba çıkıcak, aha teker kayıcak, aha şimdi düşüp kafamı kaldırıma vurucam." Düşünceleri arasında eve nasıl geldiğimi hatırlamıyorum..

Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tip insanlar kaza yapsa dönüp bakmam yardımda etmem açıkçası...
    Şimdi motorcu motorucuya yardım eder felsefesi vardır da.. Bunlar motorcu mu acaba ? Bence değil..
    Ama yardım etmeme olayı da düşünülür.. Şimdi düştü yolu tıkadı. Kaldıralım kenara da insanlar boşuna trafikte beklemesin..
    ysn17 bunu beğendi.
    -arcadiril.blogspot.com-

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    15 yildir bana soran olmadi. Sehir farki olsa gerek.

kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    Bizim burası cup kaynıyor 20 kişiden 2 tanesinde var ancak kask benim tahminim yaa boş ver altımdaki yarış motorumu 100 lük cup işte diyorlar
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

Motosikleti
    Mondial 150 MC
    15 gün önce hayatında ilk kez kask takan arkadaşın ilk sözleri; ben bugüne kadar kendime boşa eziyet etmişim. kask takmama sebebide dalga geçerlermiş.
    ysn17 bunu beğendi.
    "[B]Sarı[/B]"ya tutkumuz,yüreğimizde büyüttüğümüz "[B]Lacivert[/B]" sevdadandır.

psyche - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600
    Bu sorunsan sadece düşük cc motor kullananların başını ağrıtıyor kimse 1000 lik motor kullanan adama niye kask takıyon demez,fakat commuter scooter tarzı motor kullanınca sanki hava yastığımız oluyor yada düşme faktörü azalıyor gibi gereksiz görüyor insanlar.
    Bana da çok demişlerdir ''Sanki r6 ya biniyor ne gerek var bu kadar kask koruma diye ''
    ok tmm by deyip yola devam ediyorum.
    "Önü yoktan sonu boktan bu kuru davadan,
    utanır gayret-i güfranla cehennem de geçer. "

Psychedelic Gececi

glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sıcakta kask mı takılır?
    öyle bir takılır ki! çıplak ayakla o asfaltta yürüdüğünü düşün ve sonra sürüş halinde düşüp,
    sıcak asfaltta sürüklendiğini düşün!
    bunlar! aklıma geldikçe bile olduğum yerde kafama kask, vücuduma tulum giyesim geliyor...
    maxi97 bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Yere düşmeyi geç sadece motora binerken karşıdan gelen yanından geçtiğin bir kamyonetin aynasının kafana çarptığını düşün yüzün ne hale gelir, yarım kask da yeterli değil bu yüzden.

kemboo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr>wolf>mt-07>xmax>inazuma>tenere660
    valla kafa boş tenekeyse takma ihtiyacı hissetmiyor olabilir
    Gökyüzünün güzelliğini görmeyenler, kuşların neden uçtuğunu asla bilemeyecekler

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yere düşmeyi geç sadece motora binerken karşıdan gelen yanından geçtiğin bir kamyonetin aynasının kafana çarptığını düşün yüzün ne hale gelir, yarım kask da yeterli değil bu yüzden.
    Ben park halindeki minibüsün yanından "yürüyerek" geçerken kafamı aynasına çarptığımdaki acıyı bilirim.. Bi de hareket halindekini düşünemiyorum bile..

Alıntı glock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sıcakta kask mı takılır?
    öyle bir takılır ki! çıplak ayakla o asfaltta yürüdüğünü düşün ve sonra sürüş halinde düşüp,
    sıcak asfaltta sürüklendiğini düşün!
    bunlar! aklıma geldikçe bile olduğum yerde kafama kask, vücuduma tulum giyesim geliyor...
    Off.. Düşünmek bile o sıcağı, yanmayı hissetmeme yetti.. Tulumu kaskı boşverin. Benim böyle kocaman bi balonun içine giresim geliyor. Düşünce sürtünmeden böyle yuvarlanıp yuvarlanıp durmak...

Alıntı kanmix_x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim burası cup kaynıyor 20 kişiden 2 tanesinde var ancak kask benim tahminim yaa boş ver altımdaki yarış motorumu 100 lük cup işte diyorlar
    Burada da gördüğüm cupların %98 i kasksız sürücülerden oluşuyor.. Kaskı geçtim büyük çoğunluğu, aynasız, ışıklı ledli, patlak egzozlu, apaçi, gürültülü kornalı tipler.. Belki de bunların kask takmaması bizim için daha iyi..

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 yildir bana soran olmadi. Sehir farki olsa gerek.
    Şehir farkı olabilir.. Ama buradaki İstanbul'lulara sorsak eminim onlara da soranlar olmuştur..

Belki de siz çok aksi, acayüp bi adamsınızdır ve size sormaya korkuyorlardır.. Olamaz mı ?

Alıntı kolcay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 gün önce hayatında ilk kez kask takan arkadaşın ilk sözleri; ben bugüne kadar kendime boşa eziyet etmişim. kask takmama sebebide dalga geçerlermiş.
    Benimle de dalga geçiyorlar.. Dizlik taktığım için, buff taktığım için, korumalı eldiven taktığım için, en önemlisi kask taktığım için...

Hatta geçen dizlikle dershaneye gittiğimde "bu ne be adaş, acemi gibi takmışsın dizlikleri" dedi.. Küfür ettim neden ettiğimi anlamadı..

Alıntı psyche adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sorunsan sadece düşük cc motor kullananların başını ağrıtıyor kimse 1000 lik motor kullanan adama niye kask takıyon demez,fakat commuter scooter tarzı motor kullanınca sanki hava yastığımız oluyor yada düşme faktörü azalıyor gibi gereksiz görüyor insanlar.
    Bana da çok demişlerdir ''Sanki r6 ya biniyor ne gerek var bu kadar kask koruma diye ''
    ok tmm by deyip yola devam ediyorum.
    Orası öyle.. Ama burada da görüyorum 600f, 600rr, r6, gt250r motora e-5 te kask takmadan iki kişi binenleri.. Belki de onlardan görüpte böyle düşünüyorlar. "baksana 600 lük racing motora binen adam kask takmıyor, ben 100 lük cup/125 lik scooterda mı kask takıcam?"

Arkadaşım o adam kalın kafalıysa.. Neyse boşver.

En güzeli "üFf sNnE bE sLk .s"
    -arcadiril.blogspot.com-

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)