Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

HONDA cbf-150 ile 600 RR kıyaslaması :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    hepinize selam arkadaşlar ,umarım iyisinizdir

evet başlıktanda anladığınız gibi , honda cbf 150 ile 600 rr modelini, birbiriyle kıyaslamanın çok saçma gelebileceğini biliyorum lakin uzun zamandır cbf kullanan biri olarak ,600 cc lik bir makaninanın insan pisikolojisinde ne gibi etkiler bırakıyor, nelerle karşılaşabiliriz, nasıl olması gerek ve ne yapmamız lazım gibi kendimden tecrübe edindiğim fikirlerimi, duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istedim müsadenizle

genelde bir çoğumuzun hayalini kurup belkide ulaşamadığımız , bazımızın maddi durumundan ötürü, kimimizin yakıt tüketiminden ötürü, hatta belkide çoğumuz hızlı agresif makinalar olduğu için sıcak bakmıyoruzdur , bilemem ama yaklaşık 50 km lik bir deneyimden sonra dinlemek isterseniz cbf 150 kullanıcısı ve ilk defa 600 rr kullanan bir kardeşiniz olarak hislerimi ve gözlemlerimi yine özellikle 125-150 cc sınıfı kullanıcı arkadaşlarıma anlatmak isterim

tabiki faydalı olması temennim ile beraber

öncelikle yakıt ekonomisi aklıma takılan olsada şunu aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederim ,normal bir seryir ile yani agresif kullanmadan katettiğim 45 km de 2.7 lt. benzin tüketimi oldu , yani ortalamada 100 km de 6 lt. lik yakıt tüketimi çok kolayca yapabilen bir alet ,

kendi tarzı ve duruş posizyonları yönünden sele duruş pozizyonu zaten olması gerektiği gibi olsada , yüksek hızlarda (200 km/h) cbf ye oranla bedeniniz rüzgardan fazla etkilenmiyor , sanki cbf ile 100 km / h ile yol aldığınız rüzgardan daha az rüzgar alıyorsunuz, buda duruş pozisyonundan olsa gerek bu çok hoşuma gitti , ama hoşuma gidenlerle gitmeyenler bu kadar değil tabi

ilk 10 cu dakikadan sonra bedenimin ağırlığı kollarımda olduğu için ara ara cbf deki gibi doğrularak kollarımı dinlendirmeye gereksinim duydum sanırım o şekilde duruş pozisyonuna alışık olmadığımdan dolayıdır , bunu 600 rr kullanan dostlar daha iyi bilirler

görsel olarak gayet tatmin edici görüntüsünün olduğunu kesinlikle söyleyebilirim , racing makinaların olmazsa olmazlarından ,bildiğimiz , o güzel ,hoş ve ultrosonıc insanı kendisine aşık eden ,km lerce uzaktan duyulan, duyulabilen o büyüleyici sesini zaten hep sevmişizdir , lakin üzerinde orjinal ekzostu olduğu için beklediğim sesi alamadım, yada kaskımdan bana fazla ses gelmiyordu, bu ekzost ve ses olayı için hangi egzostu almalıyız yada kime , nerede yaptırmalıyız ? sorularımı bilen arkadaşlarımdan öğrenebilirsem çok işimize yarayacağından hiç kuşukunuz olmasın

duruş pozisyonu olarak alışana kadar sıkıntı çeksemde, uzun yolda sıkıntı olabileceğini düşünmüştüm ama bu motora uzun yol diye bir tabir geçerli olumu onuda düşünüyorum performansa birazdan geleceğim ....

eeeee bir insan 150 cc ye alışıp birden 600 lük makinaya binerse benim gibi travma geçirmesi işten bile değil (mecazen)

diğer aklıma takılan bir unsurda 1 . vitesten düşük devirlerde 2 ye geçerken vites geçişlerinde şanzuman dişlilerinden gelen sert ve itici ses bariz ilk etepta beni rahatsız etti ama bu durum gelmesi gereken devirlerde yani zamanında vites değiştiğinizde yarı yarıya kesiliyor ama bu bir sorun değil tabiki bu vites geçişlerindeki takırtı gözlemlediğim tüm motorlarda mevcut

öte yandan denge konusu çok güzel 80 ile 140 km lerde bile rahatlıkla ellerimi bırakabiliyorum ok gibi gidiyor sıkıntı yok , bu durumda bana göre motorun şasi ve ön düzeninde herhangi bir sıkıntı olmaması habercisi olduğu için mutluyum ama keskin virajlarda hızınız ve virajın açısına orantılı olarak hiçte sanıldığı ,görüldüğü gibi , en azından cbf gibi virajda kolay yatmıyor yani ağırlık merkezini ayarlamanız ve duruma göre motorun tepesinde konuma göre , yanlamadığınız (yatmadığınız) zaman viraj alabileceğinizi sanmayın ,

kesinlikle iyi tecrübe istiyor buna orantılı olarak ekleyecek olursak motosikletin toplam ağırlığı ve lastik ebatlarının (yanaklarının) genişliği cbf ye oranla fazla olduğundan kaynaklanıyor tabi bu arada , hızda..... farkeden önemli unusurlar arasında , sakın ola 600 lük makinayı yatırdığınız gibi cbf yi yatırmaya kalkmayın

izmitten karamürsele gelene kadar son vitese bir kaç kez atacak yolu bulabildim , ki gazı tam anlamıyla açamadım yol bitti baygın baygın yol almak zorunda kaldım, düşük viteslerde şehir içinde yada bozuk yol şartlarında yavaş gitmeniz gerekiyorsa harareti pırt diye fırlıyor bunu sevmedim

ama ! işte aması var bu motor kesinlikle ben alayım arkadaş buralarda kıyı kıyı takılırım motoru değil arkadaşlar, bunu aklınıza yerleştirin çünkü ben yol istiyorum , bana yol lazım diye bas bas bağırıyor

cesaretinizi yendiğinizde gazı açmadan evvel saniyeler içinde yol analinizi yapmak zorundasınız, 300 mt ilerideki ışıkları, araçları, tali yolları,yayaları herşeyi düşünmek zorundasınız , her ne kadar firen sistemi ,motorun ağırlığı ve lastik ebatlarının geniş olması avantajı varsada , gerçekten çok kısa sürelerde 200 km/h gibi hızlara ulaşmak çok kolay , ve insana tarif edemeyeceği bir adrenalin ve heyecan yaratıyor acayip bir duygu , sanki arkanıza roket beğlamışlar fena bir ivme ve hızlanma ,

resmen (G) Kuvvetini bedeninizde hissediyor gidonu sıkı sıkıya sarılıyorsunuz ): çok zevkli çok heyecanlı acayip keyif aldım
    aynen bilgisayar oyunlarındaki gibi her şey çok güzel ama dikkat edin (1 TEK CANINIZ -HAKKINIZ VAR )
    Bu duyguda demekki bindiğinde yaşanıyormuş

öte yandan yine şunu düşündüm 600 cc bir racıng makina hakkatan cbf den sonra insana eroin gibi bulaşıyor bağımlılık yapıyor o anlar aklınızdan çıkmıyor ,bunun tüm artılarını ve eksilerini düşündükten sonra motosiklette tarz belirlemek zor olmuyor

soru şu aslında ! benim motosikletten beklentim ne ?

sizinkini bilmiyorum ama benim beklentim kesinlikle hız değil en azından bu kadar hızlı değil ama racınglerede hastayım sağolsun eş dost alıyoruz hevesimizi

tamam hadi 600 cc yi anladım be arkadaş bunun 1000 cc si var 1300 cc si var o nasıl bir hızlanmadır, nasıl bir torktur , nasıl bir ivmedir ?

allah sağlık afiyet versin bunların alayı keş olmuş yukarda belirttiğim resmen racıngman olmuşlar cigara gibi kanlarına işlemiş ... adama versen 1600 cc racıngı hay hay diyecek başına koyacak

ıyyyyyyy korkarım arkadaş bana göre değil

aynaları sürekli cbf deki gibi kullanma gereği duymuyorsunuz cbf de kör noktanıza girmiş bir araç olabilir pisikolojisiyle sürekli bir gözünüzü arkanıza dikmek yersiz geliyor
    eğer başka bir racıng gelmiyorsa ardınızdan , zaten kıçınızın dibine girmiş bir raç pek olmuyor önünüzdeki yada sağınızdaki ,tırı,kamyonu,mercedesi , acaba sollasam sıkıntı olurmu derdi yok , düşündüğünüz anda gazı açmanızla sollamış oluyorsunuz

km sayaçlarını cbf deki gibi bol bol görecek kadar zamanınız olmuyor 200 km ile giderken anlık gözünüzün km sayacındaki ,hararet,yada hızına bakmanız arasındaki ince zaman aralığında ,sürekli kullandığınız düz olduğunu sandığınız yolun aslında viraj bir yol olduğunu farkediyorsunuz , ve gözünüzü yola doğrulttuğunuzda zaten bayağı bir mesafe katetmiş oluyorsunuz , aman dikkat !!!!

buda oldukça fazla adapte olmayı ve tamamen yola kilitlenmenizi gerektiriyor refleksleriniz en üst düzyede olmalı, radarları tam kapasite hatta tüm duyularınızı 4/4 lük çalıştırmanız gerekiyor ,uykusuz, dikkatsiz,sinirli,yorgun ve alkollü ,uyşturan (uyutan) ilaçlar almış olarak, kesinlikle kullanmanızı önermiyorum .

aklıma gelen izlenim ve tecrübeler 50 km lik bir mesafede oluşmuştur ve şu an aklıma gelenler bunlar..

kendi dilim döndüğünce , perfpektif açımdan gördüklerimi ve tecrübe ettiklerimi, paylaşmaya çalıştım ve son olarak (ALLAH) rızası için şunu söylemek istiyorum

besmelesiz, abdestsiz kullanmayın !!!

tekeriniz her daim düz bassın, kalın sağlıcakla....

harun27, Soykan67, Ahmet N. ve 7 diğerleri bunu beğendiler..
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet

benim popo daha selesine değmedi kendilerinin
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

benim popo daha selesine değmedi kendilerinin
    Aman değmesin coşkun abi çok şanslısın

TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Motoru süren sizziniz sanırım gayet iyi kullanıyorsunuuz + olarak 100 Km de 6 litremi tüketiyor cok fazla ya:S
    piyanist_irf bunu beğendi.
    Çözüm yolu var balansörlü çinli almak örnek su an kullandıgım drift , cbf 150 ye bile kafa tutabilirim titresimsizlik konusunda. Time Shift

106GT! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    16 Fireblade SP Repsol...
    Güzel bir deneyim olmuş sizin için , keşke sürüş esnasında motosikleti dizleriniz ile depoyu kavrayarak sürseydiniz bilek,bel sırt ağrıları yaşamzdınız
    GT! ...

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    benim racer200 vardı...
    o sırada bi arkadasın k8 ine bındım...1000 cc olanı...bu bıraz da modifiyeliydi...komple yoshi-power comander5-vs vs bişeyler var işte...
    5-10 km kadar kullandım....4. vitese kadar takabildim...sonrası için yol yoktu napayım :D
    motordan indikden sonra benim racer200 e hiç binesim gelmedi :D :D

motokurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki V stron dl1000 .HONDA CBR 250 R-SENATÖR 150
    İrfan cığım O motorda yakışmış sana
    DİL BİR MİLLETİN SES BAYRAĞIDIR .LÜTFEN YAZIŞMALARIMIZDA ALFABEMİZDE OLMAYAN HARFLERİ,NOKSAN HARFLERLE YAZILMIŞ KELİMELERİ KULLANMAYALIM. Benim ayağımın altı da müsait ,başımın üstü de. Nerede duracağını sen belirle.

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    hep merak etmişimdir bu duyguyuokadar motor kullandım tabi ufak cc 600 lük makina nasıldır ne hissettirir adama diye şuan yerimde duramıyorum heycandançok güzel anlatmışsın duygularını..imkan olsada bizde tecribe edebilsek keşke..

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet. Selede çok önde kalmışsınız. depo ile araya bi yumruk kadar mesafe kuyup dizlerle depoya güç verip kıstıracak şekilde oturunca bel ve bilekler biraz rahatlıyor. Ama ilk binişte yatık gidonda kullanlan kaslar alışık olmadığından ne yapsanda ağrıyor. 3-4 binişten sonra vucut alışıyor bu pozisyona.

güzel bir sürüş ve yazı olmuş tebrikler

beyazit60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym joymax250i
    Güzel makine tehlikeli sürüş.
    Gittiğim yere varmak değil, motorumla yolda olmak önemli olan.

Motosikleti
    Alıntı TATLIHIZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru süren sizziniz sanırım gayet iyi kullanıyorsunuuz + olarak 100 Km de 6 litremi tüketiyor cok fazla ya:S
    45 kmde 2.7 lt. yakıt harcadı yani 2000 cc aracım kadar eeee aslana bakıyorsan yemini vermek gerek

quezzap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey QM 250
    Umarım bizede kısmet olur böyle birşey Ama kendimden korktuğum için şimdilik GV 650 hedefim Teşekkürler irfan abi.
    Kim olduğumu biliyormusun ? O zaman sus dalgana bak !

Motosikleti
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim racer200 vardı...
    o sırada bi arkadasın k8 ine bındım...1000 cc olanı...bu bıraz da modifiyeliydi...komple yoshi-power comander5-vs vs bişeyler var işte...
    5-10 km kadar kullandım....4. vitese kadar takabildim...sonrası için yol yoktu napayım :D
    motordan indikden sonra benim racer200 e hiç binesim gelmedi :D :D
    hakikaten öyle oluyor fakat ben kendi motoruma bir gün binmedim diğerinin etkisinin geçmesini bekledim ama kötü bir duygu attan inip eşşeğe binmek

kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    İrfan abi sana 250 lik bir şey verelim
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

Motosikleti
    Alıntı motokurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İrfan cığım O motorda yakışmış sana
    sağaolasın erhan abi fakat cbf ilede mutluyum ben aslında

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:58 ----------

Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet. Selede çok önde kalmışsınız. depo ile araya bi yumruk kadar mesafe kuyup dizlerle depoya güç verip kıstıracak şekilde oturunca bel ve bilekler biraz rahatlıyor. Ama ilk binişte yatık gidonda kullanlan kaslar alışık olmadığından ne yapsanda ağrıyor. 3-4 binişten sonra vucut alışıyor bu pozisyona.

güzel bir sürüş ve yazı olmuş tebrikler
    çok yerinde bir tespit ama ilk bindiğimde dikkatimi kollarıma verecek kadar ağrıdı eğer sürekli böyle olursa diye geçirdim aklımdan benim cbf öyle değilki baykuş gibi yayıla yayıla sürüyorum

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    aynı tecrübeyi 600f ile yaşamıştım. ona binene kadar cıbıf herşeyimi karşılayan şahane bir motordu.

sonra hayat hiçbir zaman eskisi gibi olmadı.

arkadaşlara tavsiyem, henüz alamayacak durumdaysanız sakın binip de canım motorunuzdan soğumayın.
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

Motosikleti
    Alıntı beyazit60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel makine tehlikeli sürüş.
    gereksiz riskler edinip kendimi ve başkalarını tehlikeye düşürmeyei sevmem lakin heyecanımında etkisi var cameranın açısından çıkmayayım vs. derken sol tarafımdan gelen aracın bizim arkadaşlar olduğunu bildiğim ve beni gözlemledikleri için en tehlikeli gördüğünüz durumun 2 aracın arasından geçme durumunun olduğunu düşünüyorum lakin emin olun küçük cc kullanıyorken yaşadığınız riski yaşamıyorsunuz , motoru bayiden satın aldığımız ve yola çıktığımız andır , plaka eleştirisi yapacak arkadaşları bilgilendirme babında eski plaka sökülüp alındı yeni plaka çıkacak,

ellerimi bırakmamdaki amaç motorun herhangi bir denge kaybı, yada çekme yapıp yapmadığını aracı kullanan motor sahibine göstertir şhow maksatlı değildir , zira şöylede bir sorunumuz var motoru alan arkadaşımızın ehliyeti yok , bunu hiç tartışmayalım bile , adam hasta ve 20 yıldır hayalini kurduğu motoru aldı , yapacağı şeyi harfiyen söylüyorum

temizleyecek, bakımını yapacak, olduğu yerde sesini dinleyecek, karşısına geçip izleyip dükkanının vitrinine koyacak evet.. makara ,yada şaka yapmıyorum ciddiyim

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    vay vay vay demekki hayaller gerçeğe dönüşmeye başlamış şekerim.. yoksa .....

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Çok güzel bir paylaşım ve deneyim olmuş, benimde kardeşimde dl 650 v-strom var. Bi kaç kere bindim. Ama pek fazla sürmüyorum. Çünki o konfordan adrenalin ve ivmelenmeden inipte cbf e geçtiğimde, kendi motorum için ne kadar güçsüz, zayıf, çelimsiz, konforsuz gaz kolu tepkisiz gibi olumsuz duygular yaşıyorum cbf imle ilgili. DL Yüksek, jep sürüyormuşsun gibi. Önündeki arabanın önündeki aracı görüyorsun o kadar yüksek ve güven veriyor. Biraz boydan sıkıntı var ama tadını alabilecek kadar sürdüm diyebilirim. Yeter. Sonra cbf e binince attan inip eşşeğe binmekten beter hissediyorum kendimi. O yüzden artçı olmanın dışında pek takılmıyorum diyebilirim

Motosikleti
    Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vay vay vay demekki hayaller gerçeğe dönüşmeye başlamış şekerim.. yoksa .....
    valla şekerim yeminle söylüyorum bak ne eksik ne fazla

seni tanıştırdığım bilgisayar işi yapan arkadaşın dükkanda oturuyoruz kendi aramızda konuşuyor sohbet ediyoruz motorun m sinden bahseden yok sonra 3 arkadaşımız geliyor , araya bir şey giriyor kapının önünde duran benim motora bakıyor, sonrasında muhabbet tamamen motosikletlere yöneliyor,

bu arkadaşımız kapının önünde sigara içmekte yani ateş almaya gelmiş belli

ayaküstü motor muhabeti koyulaşıyor, cbr ydi oydu yamaha-suzukıydı derken 3. arkadaş ulen birtane cbr 600 alacağım diyor bizde inşallah deyip sıradan herkez gibi iç geçirdiğini zannettiğimiz andan 10 dakika sonra bilgisayarcı arkadaşımız sahibinden de ilanlara girmiş bile ve 3, arkadaş akın dostumuza ahaa ulen bak izmitte 2 tane var hemde temize benziyorlar diye akın arkadaşımıza gösteriyor , bizimkisinin meğer yıllardır içini yakıp kavuran bir tutkuymuş hemde hiç ummadığım adammm.

motora bakıyor atmıyorum 10 dakika sonra dükkanı kapatıp arabayla motora bakmaya gidiyoruz o sırada bizim ahmedi arıyorum , dükkanın yerini sormak için oda hayırdır deyince durumu anlatıyorum , motor bakmaya geldiğimizi söyleyemeden ahmedi yanımızda buluyoruz ,

akın arkadaş adına motoru güzelce süzüyorum ufak tefek önemsiz çizikleri dışında al beni diye bağırmakta motoru beğeniyoruz ve kaporasını bırakıp oradan 1 gün sonra gelip noter satışını alıyoruz

meğersem bizim esnaf olan akın arkadaşımız 3 yıl boyunca girdiği gün paralarıyla 20 lira 20 lira biriktirerek 17 bin lirayı tamamlamış bu kısım durumu dahada açıklıyor gibi

kötü yanı ve kendisine defalarca söylememe karşın , hatta sürekli, karşı gelsemde kafasına takmış o motor olacak diyor başka bir şey demiyor , silip parlatıp vitrine koyacağım diyor şaka değil ,

vazgeçiremedik

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)