Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask vizörüne çarpan sert cisimler

Motovento
    REKLAM ALANI
    WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Arkadaşlar mrb,

Kask camına isabet eden sert cisimler dolayısıyla önlem, tavsiye ve terübelerinize ihtiyaç vardır. Kask camında hangi özellik bu konuda kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.

Nitekim geçenlerde arabada olduğum halde cama çarpan sert cisim arabanın camına hasar verdi.

Ama iyi tarafı daha önce bu konuda tatsız bir tecrübe yaşayana forum-dergi-haber olarak tesadüf etmemiş olmak.

Şimdiden teşekkürler

VOLKAN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı WOLKANWOLKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar mrb,

Kask camına isabet eden sert cisimler dolayısıyla önlem, tavsiye ve terübelerinize ihtiyaç vardır. Kask camında hangi özellik bu konuda kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.

Nitekim geçenlerde arabada olduğum halde cama çarpan sert cisim arabanın camına hasar verdi.

Ama iyi tarafı daha önce bu konuda tatsız bir tecrübe yaşayana forum-dergi-haber olarak tesadüf etmemiş olmak.

Şimdiden teşekkürler

VOLKAN
    Merhaba.
    Kask vizörlerinin de aynen kaskın kendisinde olduğu gibi güvenlik standartları vardır.
    Ece 22.05 standardı kask vizörleri için de verilmekte..
    Mesela bir kaskın kendisi ECE 22.05 standardına uygun olabilirken aynı kaskın vizörü bu standardı karşılamayabiliyor..Veya tam tersi durum da geçerli..

Bir vizör bu standardı karşılıyorsa bir nebze de olsa güvenebiliriz..

(Vizörün köşelerinde şeffaf kabartma şeklinde yazar bu bilgiler)

106GT! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    16 Fireblade SP Repsol...
    Anaammm benimkinde yazmıyo
    Kafamada güvercin çarpmıştı ...
    GT! ...

Kamyonetin kasasına çarpmıştı benim kask Sadece vizörde ezik vardı atma-kırılma-çatlama hiçbişey yoktu...
    Pinokyoyu yapan Gepetto değilim ki her odunu adam yapayım...:wiinkk:

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Canım sertifikası olmayan vizörler tatarcık sineği çarpmasıyla kırılacak diye bir kural yok herhalde..

Benim vizörde (e9) 05.1269 yazıyor bu nedir bilen varmı

avare rulman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 + honda cbr 250r
    Alıntı WOLKANWOLKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar mrb,

Şimdiden teşekkürler

VOLKAN

arkadaşlar ece ve dot standartlarından bahsetmiş. 100 tl üstü kasklarda problem yaşayacağını sanmıyorum. otomobil camı kırılabilir zira ne kadar lamine cam da olsa sonuçta cam. ama kask camı esneyebilen özellikte bir plastik olduğundan ve yüzey alanı dar bulunduğundan en sert taş çarpmalarında bile mümkün değil kırılmaz. içiniz rahat olsun.

vizörü açık gezen arkadaşlar da ibret alsınlar. kaskın en büyük işlevlerinden biri de bu, kafa nahiyesine fırlayan taştan bilmemneden korumak. kaç defa "tok" sesini duyup düşünmüşümdür şimdi kafamda kask olmasa halim nice olurdu diye.
    maxi97, Ahmet N. ve WOLKANWOLKAN bunu beğendiler.

Alıntı avare rulman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ece ve dot standartlarından bahsetmiş. 100 tl üstü kasklarda problem yaşayacağını sanmıyorum. otomobil camı kırılabilir zira ne kadar lamine cam da olsa sonuçta cam. ama kask camı esneyebilen özellikte bir plastik olduğundan ve yüzey alanı dar bulunduğundan en sert taş çarpmalarında bile mümkün değil kırılmaz. içiniz rahat olsun.

vizörü açık gezen arkadaşlar da ibret alsınlar. kaskın en büyük işlevlerinden biri de bu, kafa nahiyesine fırlayan taştan bilmemneden korumak. kaç defa "tok" sesini duyup düşünmüşümdür şimdi kafamda kask olmasa halim nice olurdu diye.
    Yüksek süratlere çıktığında kaska çarpan sineklerin çıkarttığı seslere ne diyeceksin?

Ben demiştin kask olmasa her halde şuan derimin altına girmişti bu sinekler..
    Taşı sert cisimi bırakın 1 SİNEK..

Motosikleti
    Alıntı bikerboy35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüksek süratlere çıktığında kaska çarpan sineklerin çıkarttığı seslere ne diyeceksin?

Ben demiştin kask olmasa her halde şuan derimin altına girmişti bu sinekler..
    Taşı sert cisimi bırakın 1 SİNEK..
    o değil de uzun yolda mola verince kaskın vizöründe sinek mezarı görmek de ne keyif veriyor ha
    Ahmet N. bunu beğendi.

Alıntı avare rulman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o değil de uzun yolda mola verince kaskın vizöründe sinek mezarı görmek de ne keyif veriyor ha
    Hayvan hakları savunucuları okumasın burayı

Motosikleti
    Alıntı bikerboy35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayvan hakları savunucuları okumasın burayı
    aman okurlarsa okusunlar. bugüne bugün 5 yıldızlı kedi moteli işletiyorum. benim motor olmasa mahallenin kedilerinin yatacak yerleri yok.
    maxi97 bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf150
    Şehir içi giderken kaskımın vizörüne tok diye bir sesle çakıl taşı çarptı, hızımda 50-60 km/s ciarındaydı. İlk düşündüğüm; iyiki vizörüm kapalı idi, 2. düşüncem ise vizöürün camı çizildi, tüh oldu. Eee kaskın vizörü 50 kayme ise böyle oluyor.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Şimdiye kadar uzun yolda iki defa taş çarptı. Bir tanesi gece karanlığında ve o çarpmadan kalan iz hala vizörümün ortasında durur.

Araba camlarından farkı yazmışlar yukarda. Bir fark daha var. Bombe. Kask vizörleri araba camına göre daha bombelidir. Bu da direnci arttır.

Kola şişesi ile büyük bir çivi çakabilirsiniz. ama aynı çiviyi kola şişesinin içine koyup sallarsanız şişeyi kırarsınız.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdiye kadar uzun yolda iki defa taş çarptı. Bir tanesi gece karanlığında ve o çarpmadan kalan iz hala vizörümün ortasında durur.

Araba camlarından farkı yazmışlar yukarda. Bir fark daha var. Bombe. Kask vizörleri araba camına göre daha bombelidir. Bu da direnci arttır.

Kola şişesi ile büyük bir çivi çakabilirsiniz. ama aynı çiviyi kola şişesinin içine koyup sallarsanız şişeyi kırarsınız.
    tam tersi gibi geldi bana. Şöyleki vizör bombeli olduğu için çarpan cismin kuvveti tek bir noktaya basınç yapamayacağından dolayı araba camına göre daha az zarar görürü gibime geliyor.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı htmetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam tersi gibi geldi bana. Şöyleki vizör bombeli olduğu için çarpan cismin kuvveti tek bir noktaya basınç yapamayacağından dolayı araba camına göre daha az zarar görürü gibime geliyor.
    Peki ben ne demişim?
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sadece sinekler değil hızlı giderken insanın yüzüne gözüne çarpan yağmur damlalarıda baya bi etkili

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawa...
    Benim kaska öndeki kamyondan seken bi taş çarpmıştı sersemlemiştim

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Dün, nöbetdeki işimden çıkıp sahilden dolaşarak eve gideyim dedim. Yolu uzatayımda hava alayım diye. Bakırköy-Zeytinburnu arası sahil yolunda martılar yola inmiş (Ekmek parçasının peşine sanırım). Korna vs kar etmedi, fren yapsam arkadan otomobiller feci geliyor. Yolun sağı solu martı ve bu nedenle sağ yada sol yapmak anlamsız. Gaz kesmeden devam etmeyi bu saliseler arasında düşündüm. 5-10 kg lik martının birisinin son anda kaskıma (yüzüme) çarpmasına engel olamadım. Havada tüyler uçtuğunu gördüm sadece. Konuda tam üzerine açılmış. İsabet.

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Sevgili forumdaşlar kıymetli tecrübeleriniz için teşekkürler.

Konuya ilişkin cevaplardan sonra kalan tek soru -ki cevap bulursa faydalı olur kanaatindeyim-

acaba yüksek hızda da cama çarpan sert cisim için aynı mukavemet söz konusu mudur. !120-140-160-180-200 km hızlardan bahsediyorum.

Mesela benim kullandığım motor çıplak ve ön cam yok-sevmiyorum da -ama bu hızlara çıkıldığında rüzgarlık zaten siper görevi görmekte ama ya bu camı olmayanlar-benim gibiler-riske maruz kalma ihtimali var mı-yoksa kaliteli bvir kask-vizör yeterli midir

teşekkürler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    bir defa vizörüme arı ya da kelebek (ne olduğunu bile anlamadım) çarpmış ve dağılarak camın yarısını sarıya boyamıştı....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler