Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yatılacak ve öpülecek asfalt / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Virajlarında özgürce yatılabilen temiz asfalt bazı yol düşkünlerini baştan çıkarıyor, yağ tabakası gibi gizli tehlikelerse insana ancak asfaltı öptürüyor.

Kenan Sofuoğlu'nun Supersport'a veda ettiği yarışı izlemek üzere Fransa'daydım. Bu ülkede geçirdiğim üç günün ardından Türkiye'ye dönünce yine aynı sendromu yaşadım. Üç günün Kenan ile ilgili bölümünü Milliyet'te okuyacaksınız. Bu köşede size ilhamını beni saran sendromdan alan bazı notlar aktaracağım.

Fransa, Avrupa'nın diğer tüm ülkeleri gibi bir motosiklet cenneti. Tabii ki bu ülkede de ölümlü motosiklet kazaları oluyor ancak bunlar genelde motosikletçinin dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Trafikte gönüllü bir şekilde motosikletlere geçiş üstünlüğü veriyor.

Geçenlerde İstanbul'da servis şoförü bir adam, onunla yanındaki araç arasından geçmeye çalışırken, "Ben geçemiyoken sen nereye geçiyon" dedi. Fransa'da araçlar motosikletlere mesafeli yaklaşıyor, Türkiye'de ise bir metreden takip edip 10 santimden sollayabiliyor.

Fransa'da kent içi ve şehirlerarası yollarda asfalt mükemmel. Motosikletçinin belirli bir tipi yok. Hava iyiyken karşınıza takım elbisesiyle işine giden yaşlı bir motorcu her an çıkabilir. Üç-beş kilometrede bir motosikletlere özel park yerleri ayrılmış.

Paris'in ünlü Champs-Elysees bulvarında dolanıp da alışverişin Mekke'si bu kentten bir şey almadan dönmek olmaz; Hein Gericke'ye girdim. Tesadüfen bulduğum su ve soğuk geçirmez bir tür sentetik membran olan sheltex isimli astara sahip, tam korumalı kot gibi montu aldım. 200 avroluk fiyatı indirimle 70'e düşmüştü ve tek kalmıştı, hemen atladım. Tezgahtar kardeş Türkiye'deki Hein Gericke mağazalarının durumunu sordu, "iyi" yanıtını verdim.

Taksim'e uzanan yağ şeridi

Pazartesi geç bir saatte geldiğim evde ilk işlerimden biri hemen çantasından çıkardığım montuma bir kez daha bakmak oldu. Giydim, korumalarını inceledim; salı sabahı tabii ki üzerimde onunla evden çıktım. Dolmabahçe'den Taksim'e uzanan viraj yokuşun ilk metrelerinde birden gidonun hakimiyetini kaybettim; ön lastik başka, arka lastik başka yöne gidiyordu, buzda kontrolsüz kaymak gibi bir durumdu. Bir yağ tabakasına girmiştim, nasıl düşmedim hayret ediyorum. Hızım sanırım 50'ydi. Gazı kestim, yağa girdiğimde yokuş tırmanıyordum, frenlere hiç basmadan yağlı lastiklerle güç bela sağa çekip durdum.

Yola baktığımda bir şerit halinde bir yağ tabakasının Taksim'e doğru uzandığını gördüm, çıkan otomobiller de patinaj yapıyordu. Bir araç yağını asfalta bırakarak geçmiş! Lastiklerimi temizledikten sonra gördüğüm ilk polise haber verdim ve sonra kaldığım yerden devam ettim; yol boyunca o yağı bırakan bakımsız aracın şoförünü veya yalnızca bu işin sorumlusunu düşünerek. Olayı kime anlattıysam "Şanslıymışsın, düşmemişsin" dedi. Aklımı Fransa'nın yollarında bırakmışım.

Salı günü de ilginç bir sürprizle karşılaştım. Beşiktaş Meydanı'nda motosikletlerin park ettiği bir alan vardı. O alana da, el yazısıyla "Motosiklet park etmeyin, ederseniz çekilir. Beşiktaş Belediyesi" yazıyordu. Gerçi akşam olduğu için levhanın önünde yine motosikletler vardı. Daha önce de yazdım sayın belediye başkanları ve zabıtalar. Önce motosikletler için park yeri ayarlayın sonra yasak koyun.

Türkiye dünyada bir yarışçı daha kazandı

Dünyada yarışan çok az Türk adı biliyoruz. Bu yıl ilk uluslararası yarışına katılan Ümit Salkım da o bir avuç Türkün arasına katıldı. Havacılık şirketi AMS sponsorluğunda Mısır'da düzenlenen Firavunlar Rallisi'ni 53'üncü sırada bitiren Salkım, yarışta yaklaşık 3 bin km. yol aldı. Mısır'ı çölden kat eden bu zorlu ralliyi tamamlayarak tecrübe kazanan Ümit Salkım, diğer büyük yarışları da düşündüğünü söyleyerek Dakar'ı işaret etmişti; bakalım Ümit neler anlatacak?

Düşmanını bu makineyle yenebilecek mi?

Milla Jovovich, "Resident Evil: Extinction"da K 1200 R'a biniyormuş. Film 19 Ekim'de gösterime girecek. Jovovich'in oynadığı Alice, üçlemenin son filminde ilk kez bir araç kullanıyor; o da BMW K 1200 R. 163 beygirlik 4 silindirli bu makine "dünyanın en güçlü seri üretim çıplak roadster"ı diye tanımlanıyor. Alice onunla ancak düşmanını yenebilir, göreceğiz...

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Yaşam standartlarını yaşanılan yerin halkları belirliyor ve halkların idealleri,beklentileri,geçmiş birikimleri de medeniyetini oluşturuyor.
    Medeniyeti tek dişi kalmış canavar diye adlandıran milletimizin medeniyet çizgisi de bu kadar oluyor .

Teşekkürler Menderes bey,teşekkürler komtan.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Ben birkaç kez yolda son anda gördüğüm ve atlattığım mazot birikintisinin ilerisinde parkedip kumla kapatmaya çalıştım. Ellerim battı ama arkamdan gelen motorcuların da aynı tehlikeyi yaşamalarını istemedim. 2 arkadaşım bu yüzden düştüler. Herkes böyle yağ mazot vs gördüğünde uygun şekilde ilgilensin.
    Şimdiden hayatımı kurtardığınız için teşekkürler.
    Üç boyoz bir kola

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı komtan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşmanını bu makineyle yenebilecek mi?

Milla Jovovich, "Resident Evil: Extinction"da K 1200 R'a biniyormuş. Film 19 Ekim'de gösterime girecek. Jovovich'in oynadığı Alice, üçlemenin son filminde ilk kez bir araç kullanıyor; o da BMW K 1200 R. 163 beygirlik 4 silindirli bu makine "dünyanın en güçlü seri üretim çıplak roadster"ı diye tanımlanıyor. Alice onunla ancak düşmanını yenebilir, göreceğiz...
    Tabii ki yenecek mutlu son

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben birkaç kez yolda son anda gördüğüm ve atlattığım mazot birikintisinin ilerisinde parkedip kumla kapatmaya çalıştım. Ellerim battı ama arkamdan gelen motorcuların da aynı tehlikeyi yaşamalarını istemedim. 2 arkadaşım bu yüzden düştüler. Herkes böyle yağ mazot vs gördüğünde uygun şekilde ilgilensin.
    Şimdiden hayatımı kurtardığınız için teşekkürler.
    Bunu alışkanlık haline getirebilirsek 4 tekerlilerinde bakışını değiştirebiliriz.Biz 5 adım atıcazki onlar 1 adım atsınlar.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    ya resıdent evıl da cok az kullanıyo motoru gordugumde cok sevınmıstım
    ancak..
    neyse:D
    solemıyım zaten solemıs kadar oldum..
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)