Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Kültürü ve Müzik Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Hepinize merhaba, burada bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Bazı motosiklet festivallerinde, fuarlarında, etkinliklerinde karşıma çıkıyor.

"ünlü dj ... katılacak"

arkadaşlar birdefa notasız, salt bilgisayar kalıplarıyla müzik icra edilmez bunda müzikten aşağı yukarı anlayan herkes mutabıktır sanırım.

ikinci olarak motosiklet firmaları 1950'lerde aşağı yukarı bir modeli oturttular ve de hepsi o model etrafında üretim yaptı daha sonra küreselleşme ve kapitalizm ile motosiklet ticari bir meta halini aldı ve haliyle "sport, touring, naked, enduro" gibi modeller türedi. şimdi birkaç arkadaşımız 1940-50 model bir sınıfın prototipini koyup tartışmayı bulandırmasın zira ben sanayiileşmiş ve endüstrileşmiş motosikletten bahsediyorum.

işte bahsettiğim 1950'li yılların motosikletleri

Benzerlik dikkatinizi çekmiştir.

İşte bu modeller de zamanla geliştirilerek "klasik" sınıfını oluşturdu bugünlerde ise cruiser olarak anılıyorlar. Yine bu modelleri kullanan kişiler kuşkusuz hard rock, rock, blues akımlarından da etkilenmiş ve bir tarz oluşturmuşlardır bu tarzın en somut örneği ise sanırım lemmy king'dir (kendisi kült metal grubu motörhead'in vokali ve hells angels eski üyesidir.)

Şimdi ise çelişik noktaya geliyorum, motosiklet kültürünün atası olarak metal müziği görebiliyorsak şimdinin etkinliklerinde neden sürkeli bir dj furyası var ya da neden elektronik şeyler çalıyorlar onu anlayamadım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    metal ve rock.. evet her ne kadar orkestral yapisi uysada muzik ve icerik olarak farklidirlar sen de biliyorsun ki.. ayri janralardir diyelim. muzik tarzinin secimi ile motor tarzinin seciminin tam olarak bir eslesmesi var mi bilemiyorum, sonucta ikisi de zevke ve yasadaginiz hayatla olan algisal tecrubelerinize bagli olarak degisir.

her chopper/cruiser surucusu rock'ci midir? hayir, ama ciktigi yillar itibari ile amerikada hakim olan muzigin yogurdugu insanlarin duygularini yansitarak olusturulan cruiserlar dogal olarak rock'er ruhuna en yatkin olarak akillarda kalmistir. biraz lansman meselesi aslinda.. ben 9 yildir dj'lik yapiyorum, yerli yabanci pek cok yerde caldim, plak cikardim. eglendigim soundlar malesef ki rock'tan cok uzak ama severek ve cok buyuk bir askla surdugum motorum ise virago 750.. ustelik pek cok motor surdum, baghira, xjr1200, f650 sahibi oldum. ama finali yaklasik 1 yildir virago ile yapmis bulunuyorum. konudan sapmiyim, muzik zevki ile motor tarzinin cok baglantili oldugunu dusunmuyorum.. bugun cross parkurlarinda punk, cruise toplantilarinda rock, ss gruplarinda trance dinleniyor ise bunun motorun yapisi ile degil surucunun muzikal ruh hali ile alakali oldugunu dusunuyorum.. yani surucuye rock yada metal dinleten motoru degildir aksine metalciye yada hiphop ciya kendini sevdiren motorun ta kendisidir.

ayrica ben daha herhangi bi chopper bulusmasinda elektronik muzige rastlayamadim ama sen pek memnun kalmamissin galiba, demek ki sartlari zorlamamk lazim.. hersey adabi ile dimi
    Wildgoose Rider - Transalp 650

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    yorumunuz için teşekkürler ama bir yıldır virago kullandığınızı belirtmişsiniz akabinde başka sınıf ve modellerde motosikler kullandığınızı da belirtmişsiniz işte bundan bahsediyorum. sizdeki motosiklet tutkusu, klasik motor tutkusu değil, ha sonradan kazanılmış bir ilgi, merak olabilir mi evet o da olabikir ama klasik motosiklete en başından beri hayran kişiler biraz muhafazakar oluyorlar ve belli başlı zevklerinden sapmayıp değişime de kapalı oluyorlar.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Nexagon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikinci olarak motosiklet firmaları 1950'lerde aşağı yukarı bir modeli oturttular ve de hepsi o model etrafında üretim yaptı daha sonra küreselleşme ve kapitalizm ile motosiklet ticari bir meta halini aldı ve haliyle "sport, touring, naked, enduro" gibi modeller türedi. şimdi birkaç arkadaşımız 1940-50 model bir sınıfın prototipini koyup tartışmayı bulandırmasın zira ben sanayiileşmiş ve endüstrileşmiş motosikletten bahsediyorum..
    Buradaki tespitiniz yanlis.
    Tabi bu yanlis kafanizdaki çeliskileri doguruyor.
    Motosiklet siniflandirmalari,ticari bakis açisina gore degil, ihtiyaca gore sekillendirilmistir.
    Yani arazide kullanacak adamin ihtiyaçlarina uygun, uzun yolda kullanilacak motosikletin gereksinmelerine uygun, ne bileyim yarisacak adamin isteklerine uygun, motosikletler gelistirildi.
    Dogal olarak, farkli zevklere sahip motosiklet sahipleri de muzikte de farkli begenilere sahip olacaktir.
    Yani ortada anormal bir durum yok bence.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

trgy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD xl 883
    Hepinize merhaba, burada bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Bazı motosiklet festivallerinde, fuarlarında, etkinliklerinde karşıma çıkıyor.

"ünlü dj ... katılacak"

arkadaşlar birdefa notasız, salt bilgisayar kalıplarıyla müzik icra edilmez bunda müzikten aşağı yukarı anlayan herkes mutabıktır sanırım.
    Şimdi ise çelişik noktaya geliyorum, motosiklet kültürünün atası olarak metal müziği görebiliyorsak şimdinin etkinliklerinde neden sürkeli bir dj furyası var ya da neden elektronik şeyler çalıyorlar onu anlayamadım.
    bu şekilde bir sınıflandırma yapmanın pek doğru olmadığını düşünüyorum ;elektronik müziği notasız ve salt bilgisayar kalıplarıyla icra edilen bir müzik türü olarak görmeniz; rock müziği; ''cızırtı,kafa ütülüyor,ne anlıyorsunuz şu metalden rock'tan'' zihniyetiyle aynı paraleldedir bence.
    rock,metal,rap,jazz,pop... bu değişik müzik türlerin de aranması gereken temel özellik kalite olmalıdır bana göre,aksi bir durumda her bilgisayarı veya turntable'ı olan salt bilgisayar kalıplarıyla armin van buuren ya da her elektro gitar alan internetten bulduğu rifflerle joe satriani olurdu.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı trgy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana göre,aksi bir durumda her bilgisayarı veya turntable'ı olan salt bilgisayar kalıplarıyla armin van buuren ya da her elektro gitar alan internetten bulduğu rifflerle joe satriani olurdu.
    +1

Yazdiklarinizdan bisey anlamadim ama insanin boyun egesi geliyor.
    turntable'yi
    lisede Mr ve Mrs Brown dan ogrendigim Oxford ingilizcemle donen masa olarak çevirdim ama gerisini çozemedim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    @coq

değerli arkadaşım farklı sınıfların ortaya çıkmasında sizinle aynı düşüncede değilim, bunun tamamen ticari bir hamle olduğunu düşünüyorum.

@trgy

şimdi metale kafa ütülüyor diyebilirsiniz bu subjektif bir görüş olacaktır ve de bilimsellikten uzak olacaktır ancak elektornikte notasız, kulaksız, belli kalıplardan "müzik" üretiliyor dememse tüm otoritelerin mutabık olduğu bir görüşdür ve haliyle nesneldir.

Motosikleti
    HD xl 883
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    +1

Yazdiklarinizdan bisey anlamadim ama insanin boyun egesi geliyor.
    turntable'yi
    lisede Mr ve Mrs Brown dan ogrendigim Oxford ingilizcemle donen masa olarak çevirdim ama gerisini çozemedim.
    abi turntable aslında bildiğimiz gramofonun modern elektronik hali gibi bir şey,dj'ler plaklarını turntable ile çalarlar ,tabi tek işlevi bu değil birçok şey yapılabiliyor turntable ile ,bir örnek vermek gerekirse; şu rap-hiphop parçalarında duyduğumuz''vıcı vıcı'' gibisinden seslerde scratch denilen dj'in plakla turntable üzerinde yaptığı hareketler atraksiyonlar falan =)) turntable böyle bişey işte

@coq

@trgy

şimdi metale kafa ütülüyor diyebilirsiniz bu subjektif bir görüş olacaktır ve de bilimsellikten uzak olacaktır ancak elektornikte notasız, kulaksız, belli kalıplardan "müzik" üretiliyor dememse tüm otoritelerin mutabık olduğu bir görüşdür ve haliyle nesneldir.

sanırım burda yanlış anlaşıldım heavy metal'e ,rock,punk,alternatifrock,v.s müzik türlerine kafa ütülüyor diyebilecek en son insanlardan biriyimdir sanırım bu forumda,ifade etmek istediğim ;eğer dinlemediğimiz, hoşlanmadığımız,bize hitap etmeyen müzik türlerine önyargı ve olumsuz eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşırsak,metal'e ''kafa ütülüyor ,tıngırtı,teneke ..'' diyen zihniyete bürünecek olmamız.ben müziğe sadece ve sadece keyif ve zevk meselesi olarak bakıyorum,kutuplaşma ve kamplaşmanın müziğe yakışmadığını düşünüyorum.kaliteli olsun bizim olsun

Motosikleti
    ZX6-R
    motosiklete binmeden önce bi iced earth dinleyin motorun daha bir başka gittiğini görüceksiniz

Motosikleti
    HD xl 883
    @coq

@trgy

elektornikte notasız, kulaksız, belli kalıplardan "müzik" üretiliyor dememse tüm otoritelerin mutabık olduğu bir görüşdür ve haliyle nesneldir.
    o otoritelerin nasıl bir bilimsel veriye dayanarak böyle bir görüş belirttiğini merak ettim açıkcası ,haliyle nasıl ''nesnel'' hale gelebildiğini,önceden de belirttiğim gibi bu bir tercih ve zevk meselesidir bana göre,elektronik müzikle aranız biraz limoni sanırım ama elektronik müzik için 'notasız,kulaksız... gibi tanımlamalar da bulunmak biraz acımasızlık olur bence,sahne de canlı olarak enstrümanlarla icra edilebilen bir müzik türü olarak rock ,metal ... türevleri tabi ki önemli bir konuma sahip ama elektronik müziği de yabana atmamak lazım,dışardan göründüğü gibi;'' bilgisayar da tuşlara bas kendi kendine çalsın'' durumu geçerli değil,ciddi bi emek ve prodüksüyon aşaması gerektiren bir müzik türü elektronik müzik, çok basit birer örnek verirsem kendi adıma ; bir elektronik müzik klasiği olan faithless'ın insomnia'sında kullandığı sample ile bir trashmetal klasiği olan seek and destroy'un gitar riff'inin bana göre sanatsal açıdan kıyaslanması mümkün değildir birinin diğerine üstünlüğünden söz edilemez ikisinde de emek ve buram buram kalite vardır.

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    nexagon nicki bir yerlerden tanıdık geliyor puratu'dan olabilirmi?

öncelikle tespit doğru. fullthrotle'ın dediği gibi bir chopper buluşmasında elektronik müzik vs. çalmaz. direk olmasada motor zevki ile müzik zevkinin bağdaşdığını düşünürüm. tabi bunlar imkanlar neticesinde. Türkiyede maddi imkanlar ile yol vs imkanları bir araya geldiğinde bu her ne kadar gerçekleşmesede en azından kendi adıma bir rock-metal dinleyicisi olarak dimdiyah bir cruiser yatar gönlümde :D ama şu anda bindiğim motor cbf150 büyüttüğümde alacağım ise enduro olacaktır. neden ihtiyaçlar. imkan olduğu takdirde bir cruiserı alıp garajıma koymayı elbette isterim.

yani aslında insanın hayatta seçimlerini kişiliği etkilediği için, tüm seçimleri birbiri ile bağlantılıdır.
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Motosikleti
    elektronik müzikte nota olmadığını nasıl söyleyebiliyorsunuz onu anlamıyorum? nota bilginiz olmadan klavye çalmak sizi zorlayacaktır en azından dene-yanıl yöntemi ile yapmak istediğiniz müziği oluşturursunuz herhalde ama elektronik müzikte nota yoktur diyen müzisyen değildir diyebilirim.. bir müziğin synthisizer tonları ile üretiliyor olması onun notasız olduğunu göstermez.. elektronik müzik akustik enstrüman kullanmıyor gibi görünsede kendi enstrümanlarının her biri bir nota anahtarına ve notalar dizgisine muhtaçtır..

nota bilgisi olmadan da gitar çalınabildiği gördüğümüz gibi nota bilgisi olmadan şarkılar söyleyen albümler yapan insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz..

turntable'a gelince, kendisi yüksek tork değerine sahip bir motoru olan ve motorun dönüş devrini yavaşlatıp hızlandırabilmenize olanak sağlayan bir pikap tan başka bişey değildir. Analogtur elektronik değildir, o viji viji sesleri plağın ileri geri çevirilmesi ile çıkarır.. yani o sesi bir gramofonda rahatlıkla çıkarır.. sadece dönen plağı tutun ve ileri geri oynatın göreceksiniz..

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    İçinde toplumsal yapıya bir başkaldırı olması açısından evet böyle bir bağ var rock müzikle motosiklet arasında.Blues da aynı şekilde bir alternatif olarak ortaya çıktığı için zamanında aralarındaki teması anlıyorum.
    Ama artık motosiklet çok farklı türden insanlara hitap eden bir araç oldu. Şİmdi ledlerle ve canısı çıkartmalarıyla süslenmiş bir scooter'a binen arkadaşımız arap şükrü dinlerken ceketli kravatlı adamlar maxi scooterları üzerinde klasik müzik bile dinleyebilirler.
    Ya da cross motor da sonra türemiş bi tip. Tek ortak noktası doğa olan insanlara hitap eden müzik türüde çok farklı olacaktır haliye..
    Ama işin özünde başkaldırı, farklı bir yerde durma olması hasebiyle Benim de motosiklet içeren hayallerimde rock ve onun atası blues fon müziğini oluşturur.

Motosikleti
    peki şu şekil bi ankete döksek işi ne çıkacak acaba..

MT üyelerinin motorlarını (belkide sahip olmak istedikleri motorlarını) ve kendilerini ifade eden müzik türünü soran bir anket yapalım ve bakalım ne hallederdeyiz? uyar mı?

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçinde toplumsal yapıya bir başkaldırı olması açısından evet böyle bir bağ var rock müzikle motosiklet arasında.Blues da aynı şekilde bir alternatif olarak ortaya çıktığı için zamanında aralarındaki teması anlıyorum.
    Ama artık motosiklet çok farklı türden insanlara hitap eden bir araç oldu. Şİmdi ledlerle ve canısı çıkartmalarıyla süslenmiş bir scooter'a binen arkadaşımız arap şükrü dinlerken ceketli kravatlı adamlar maxi scooterları üzerinde klasik müzik bile dinleyebilirler.
    Ya da cross motor da sonra türemiş bi tip. Tek ortak noktası doğa olan insanlara hitap eden müzik türüde çok farklı olacaktır haliye..
    Ama işin özünde başkaldırı, farklı bir yerde durma olması hasebiyle Benim de motosiklet içeren hayallerimde rock ve onun atası blues fon müziğini oluşturur.
    bakın başka bir konuya yaptığım yorumu aktarıyorum:

arkadaşlar ben bu ybr kullanan arkadaşları daha doğrusu ybr'ye bu şekilde modifiye yapıp kullanan arkadaşları hells angels'a benzetiyorum.

şimdi motor tarzlarıyla alakası yok, illa cruiser kullanmak gerekmiyor. her iki grup da aynı sosyo ekonomik ve de kültürel düzeyden geliyor. motorsiklete binmiyorlar adeta yaşıyorlar, benzeri yazılar hells angels, bandidos gibi gruplarda da var.

tek farkları hellsangels uyuşturucu satıyordu ama bu arkadaşlar satar mı veya kullanır mı bilinmez ama ıslak kullandıkları kesindir.

ülkemizin altkültüründe bir evrilme söz konusudur, eskiden bu tarz şeyler şahin yada bmw arabalara yapılırdı ama artık motosikletlere yapılıyor ve bence çok da güzel oluyor.

artık yavaş yavaş oturan bir motosiklet kültürü var, batı'ya paralel gidiyoruz tek asimetrik olduğumuz nokta da hells angels'a özenen cruisercularımız ki bizdekiler burjuvazi ya da beyaz yakalılar batı'dakiler ise bizdeki ybr tayfası gibi.

@fullthrottle

biraz format hakkında tartışalım, mesela şıklar ne şekilde olacak, soru ne şekilde olacak gibi.

@fullthrottle; ilginç bir anket olabilir ama ben tek seçenek işaretleyemeyeceğim için kendi zevkimi belirteyim: Enduro kullanıyorum; blues, rock ve heavy metal müziği de, elektronik müziği (Jean-Michel Jarre'dan Dj Tiesto'nun müziğine kadar pek çok türünü) de seviyorum. (Tabii ki dinlediğim türler sadece bu ikisi değil.) Dolayısıyla motosikletle ilgili bir toplantıda ya da fuarda hangi tür müziğin çaldığı beni pek ilgilendirmiyor. Müzik sadece oradaki ortama uygun olmalı ve rahatsızlık vermeyecek bir volümde çalınmalıdır. Oradaki müzik "fon müziği" olmalıdır. Kimse metal ya da elektronik müzik dinlemek için motosiklet toplantısına katılmaz. Bunun için konserler/dinletiler vardır. "Yolculukta ne dinlemeyi tercih edersin ya da motosiklet kullanırken sana fon müziği ne olsun?" derseniz yine rock ve elektronik arasında ayrım yapmam.
    "Ünlü Dj ... katılacak" konusuna gelince, organizatörlerin, 'halkla ilişkiler'cilerin vazgeçemediği bazı kalıplar ve yanlış inanışların yansımasıdır sadece. Adam o Dj'i getirince ilginin daha fazla olduğunu düşünüyor. Bence yanılıyor.

Motosikleti
    sizi yansıtan motor tarzı:

- klasik (chopper-bobber-cruiser)
    - naked / roadster
    - touring
    - enduro
    - cross / offroad
    - super sport
    - sport touring

ve müzik tarzları

- klasik / opera
    - rock
    - pop
    - jazz / blues
    - metal
    - folklorik / etnik / yöresel (halk müziği-türkü-country..)
    - rap / hip-hop
    - reggea
    - arabesk
    - elektronik
    - house
    - trance
    - meditatif / chill out

şimdi bu yazdıklarımın binlerce alt kategorisi var tabi hepsini yazamayız.. burada amaç anket katılımcısının sevdiği motor tarzı ve dinlediği müziği öğrenmek değil aksine kendini ifade eden motor tarzını ve müzik tarzını bulmak. Tabii ki herkes birden çok müzik tarzından hoşlanır o yüzden bizde onlara ''sevdiği yada dinlediği müzik tarzını değil'', ''kendini en güzel anlatan'' müzik tarzını soralım..

ek olarak burada bazı arkadaşlar çıkıp
    -e burada türkü yok, ben türkü dinliyorum? yada ben halk müziği dinliyorum diyenler çıkabilir.. o arkadaşlar dinlediği müziğin ana kategorisi olan etnik / yöresel şıkkınmı işaretlemelidir.
    üstünde uğraşabiliriz???

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    ama bizim amacımız hangi tip motosiklet kullanıcısı ne tür müzik seviyor, bunu bu ankette öğrenebilir miyiz? yani çapraz anket gibi birşey lazım bize.

mrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Shadow VT750
    heavymetal isminin ilk geçtiği parça Born to be wild'dır.Ayrıca çoğu chopper/cruiser sürücüsünün izleği Easy Rider filminin soundtrack parçasıdır.Bununla paralel bir çok chopper/cruiserın ön camında "born to be wild" yazar.Bende bir hard rock ve Heavymetal dinleyicisi ve dinleticisi olarak kendi tarzıma müziğime ters düşecek bir motor seçmiyorum.Bir hip-hop veya rap klibinde lüks Ferrariler, Racing motorlar ve bikinili kızları görüyoruz. Bence kullanılan motorla dinlenilen müzik arasında doğrudan bir orantı vardır.Her motorun kullanım yönü farklıdır ama sıkı bir rock dinleyicisi olarak bol kromlu,gök gürültülüsüne benzer ses çıkaran bir cruiser/chopper tarz olarak seçeceğim ilk model olacaktır...Kısaca şöyle diyebiliriz custom cruiser ve choppercıların bol olduğu festivaller elektronik müxikten uzak olmalıdırlar.Ben ve tanıdğım diğer motorcu dostlar festival ruhuna uymayan müzikler çaldığında kendimizi iyi hissetmiyoruz...
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]
    [IMG] http://www.allstategarage.com[/IMG]

emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Hmm... Scooter ile başladım, maxi-scooter'a geçtim, şimdi enduro kullanıyorum. Heavy metal, çok sesli müzik (klasik müzik lafını sevmiyorum), blues ve zaman zaman da halk müziği dinliyorum. Metallica konserine de giderim operaya da.

Bir bağlantı kuramadım. Karaktersizim galiba...
    Ağır metal insanı...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler