Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Kripto para madenciliği

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kim hangi fişi çekiyor?
    Ortam tamamen sanal ve bu işin denetleyicisi olmadığı için sistemin her hangi bir yerinde bulunan kötü niyetli biri mesela THODEX Faruk Fatih ÖZER gibileri kast ettim.

Şimdi sistem çok güvenli şöyle yapsalardı böyle yapsalardı diyebilirsin. Siz sisteme hakim olabilirsiniz ama büyük çoğunluktan bunu bekleyemezsiniz.

Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama 400.000 kişi ve iki milyar dolar gibi rakamdan bahsediliyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortam tamamen sanal ve bu işin denetleyicisi olmadığı için sistemin her hangi bir yerinde bulunan kötü niyetli biri mesela THODEX Faruk Fatih ÖZER gibileri kast ettim.

Şimdi sistem çok güvenli şöyle yapsalardı böyle yapsalardı diyebilirsin. Siz sisteme hakim olabilirsiniz ama büyük çoğunluktan bunu bekleyemezsiniz.

Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama 400.000 kişi ve iki milyar dolar gibi rakamdan bahsediliyor.
    Önceden de yazıldı borsalardan aldığınız kripto paralar oradan çıkarana kadar sizin değil.Eğer orada tutarsanız aldığınız yerin oluyor.Batınca şirket kripto paralarınız da gidiyor.Onun dışında öyle birilerinin şarteli kapatınca sizin de paralarınız gidiyor değil.Bitcoin alırsın bi tane soğuk cüzdan alırsın onu da saklarsın dünyanın sonuna kadar o bitcoin senin olur.Çalınma şansı da olmaz.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT

Ortam sanal, denetleyicisi yok ama zaten Bitcoin'in çıkış amacı da bu yani aracı-otorite olmasın herkes kendi kendisinin bankası olsun tarzında anarko-kapitalist liberalist bir sistem bu. Bitcoin'i alıp kendi cüzdanınıza çekince artık onu kimse sizden geri alamaz, anca kafanıza silah dayayıp şifrenizi almaları lazım. (ya da bilgisayar kullanmayı bilmeyenlerin bilgisayarına giren virus vb. şeylerle kandırarak alınır) Bu da yolda çevirip bıçak gösterip cebinizden cüzdanınızı çalmak gibi olur.

BOrsalar denetlenmiyor ama borsalar denetlenmeli çünkü paranız borsadayken aslında borsanın oluyor sizin olmuyor, kapatıp gitti thodex örneğindeki gibi oldu olayları çok daha önceden dünya çapında büyük borsalarda da olmuştu. Mesela 2016 civarlarında crpytsy diye bir borsa vardı dünyanın en büyüklerindendi o zamanlar. Orada az miktar coin tutuyordum miner bilgisayarımda ürettiklerimi üşendiğim için orada tutmuştum, bir iki aksama web sitesinde bazen geç açılma gibi şeyler farkedince paramı çekmiştim 2 hafta sonra falan battık deyip kapattılar yine bir sürü kişi parasını kaybetmişti. Bunlar da zamanında özel bankaların insanların paralarını offshore hesaplara aktarıp sonra battıp deyip kaçmasından farksız şeyler. Bankalar battı sahipleri kaçtı diye nakit paraya kötü demiyoruz aynı şey.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önceden de yazıldı borsalardan aldığınız kripto paralar oradan çıkarana kadar sizin değil.
    Olayı çok iyi özetlemişsiniz. Yani işlemin bir anında tanımadığınız ne idiğü belirsiz kişilerin insafına kalıyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:00 ----------

Ortam sanal, denetleyicisi yok
    Vahşi batının sanal versiyonu diyorsun. İşte bu insanların parasını tehlikeye sokmuyor mu?

Bitcoin'i alıp kendi cüzdanınıza çekince artık onu kimse sizden geri alamaz,
    Yani işlemin bir anında tanımadığınız kişilerin insafına kalıyorsunuz ben öyle anladım.

BOrsalar denetlenmiyor ama borsalar denetlenmeli çünkü paranız borsadayken aslında borsanın oluyor sizin olmuyor,
    Olayı bu işlerden en azından benden fazla anlayan biri olarak çok iyi tarif etmişsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:11 ----------

Bunlar da zamanında özel bankaların insanların paralarını offshore hesaplara aktarıp sonra battıp deyip kaçmasından farksız şeyler. Bankalar battı sahipleri kaçtı diye nakit paraya kötü demiyoruz aynı şey.
    Kötü örnek örnek değildir. Olsun zamanda da böyle çalınmıştı şimdi de böyle çalınsın anlamı çıkar.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Tabii olay 2 yönü çalışıyor :
    Bir denetleyici olması demek birilerinin sisteme girebilmesi demek , bu da sistem güvenliği yok demek.
    Kripto olayı zaten kendisi hiç kimsenin girememesi üzerine bina edilmiş bir şey, denetlenebilmesi demek kendi varlığını inkar demek.
    Olay nasıl çözülür bilmiyorum valla.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Olayı çok iyi özetlemişsiniz. Yani işlemin bir anında tanımadığınız ne idiğü belirsiz kişilerin insafına kalıyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:00 ----------

Vahşi batının sanal versiyonu diyorsun. İşte bu insanların parasını tehlikeye sokmuyor mu?

Yani işlemin bir anında tanımadığınız kişilerin insafına kalıyorsunuz ben öyle anladım.

Olayı bu işlerden en azından benden fazla anlayan biri olarak çok iyi tarif etmişsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:11 ----------

Kötü örnek örnek değildir. Olsun zamanda da böyle çalınmıştı şimdi de böyle çalınsın anlamı çıkar.
    İşlemin bir anında tanımadığınız kimselerin insafına kalmıyorsunuz. Şöyle açıklayayım: Bitcoinin çıkış noktası işlemleri onaylamak için banka, devlet gibi bir otoriteye ihtiyaç duymayan, birbirine güvenmesi gerekmeyen kişiler arası değer transferinin karşılıklı güvene gerek kalmadan güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir para.

Mesela biz şahsen tanışmıyoruz, siz bana bir kilo elma sattınız ben nakit olarak parayı ödedim, burada sonradan siz parayı ödemedi derseniz o sırada etraftaki bir kaç kişiyi şahit gösterebilirim ya da bir kilo elmanın ödemesini kredi kartı ya da banka aracılığı ile yaptıysam bankayı şahit gösterebilirim. Ya da diyelim ki ödemedim ama ödediğimi iddia ettim o zaman kredi kartı, banka havalesi ya da bakın aslında ödedim şu kişiler şahitti diyebilmem lazım.
    Bitcoin de karşılıklı kişiler arasında değer transferi. yani ödemeyi kendi bitcoin cüzdanımdan sizin cüzdana aktardım, siz de size paranın transferini görüp tamam para gelmiş dediniz bana bir kilo elmayı teslim edebilirsiniz artık sizin cüzdanınıza gelmiş olan bitcoini kimse sizden geri alamaz sizin onayınız olmadan. Şahit olarak da benim bitcoin cüzdan adresimden sizin cüzdan adresinize şu kadarlık bitcoin transferi yapıldı bilgisi bitcoin cüzdanı olan herkesde kayıt altında olmuş oluyor yani işleme bütün dünya şahit oluyor ve matematiksel kriptolama algoritmaları ile korunuyor işlemin güvenliği.
    Bu açıdan süper bir icat ama işte borsalar kısmı araya girip aracı olunca onlar denetlenmeli.

Bir başka örnekle anlatmaya çalışayım. Araba galerisi var diyelim, siz aracınızı bırakıyorsunuz, fiyatı şu diyorsunuz, araç satılınca galerici kendi komisyonunu kesip size paranızı ödüyor, müşteriyle falan muhattap olmamış oluyorsunuz, ama arabayı galericiye bırakarak galericiye güvenmek zorunda kalıyorsunuz, galerici araçları alıp kaçarsa kanun onu yakalar diye güveniyorsunuz. Borsalar da aynı konumda, borsaya paranızı teslim etmiş oluyorsunuz ve borsa sahibi parayı alıp kaçabiliyor. ama aslında bitcoin ve diğerleri için borsalara muhtaç değilsiniz, kişiler arası direkt alışverişler için çıkarılmış bir şey. Mesela ben 3-4 yıl önce bir arkadaşımdan bilgisayar parçası aldım, parasını coin ile bilgisayarımdaki cüzdanımdan gönderdim o da parçayı kargoya verdi, gayet de güzel bir alışveriş oldu. Arada parayı alıp kaçacak ya da paradan komisyon alacak aracı olmadan alışveriş yapmış olduk.
    BloodyBaron bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Son zamanlarda moda oldu bu... Bir şeye aşırı talep olunca hükümet pat diye olaya dahil oluyor...
    Daha önceleri bankerler , saadet zincirleri , bankalar , çiflikbanklar , şimdi de bitkoin...
    Dünyada başka örnekleri varmıdır bizim gibi ?.. Merak ediyorum..
    Kafama takılan bir detay da bu televizyondaki btc coin reklamı.. Hala devam ediyor...
    Milleti resmen belli başlı coin firmalarına mahkum ediliyormuş hissiyatına kapılıyorum..
    o kadar şey yaşadık ki , her olayın altında bir ibnelik arar olduk..
    Paranoyak olduk ..

" Binance, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada para çekimlerinin geçici olarak durdurulduğunu ve ekiplerin konu üzerinde çalıştığını açıkladı."

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı ',' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    " Binance, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada para çekimlerinin geçici olarak durdurulduğunu ve ekiplerin konu üzerinde çalıştığını açıkladı."
    az önc ebaktım tekrar açılmış. Bazen oluyor orada böyle. bakım çalışması falan yapıyorlar.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Aynı olaylar Türk borsasında da oluyor çok da önemsememek gerek.Doların en son yükselişinde kaç kere işlem durdurulmaya gidildi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Şimdi bu borsaların kapatıp kaçması olayını tekrar başka bir örnekle açıklayayım:
    şimdi bazı büyük eticaret sitelerinde satıcılar buraya üye olup mallarını satışa sunuyorlar. alıcılar da üye olup kredi kartı ile ödemeyi yapıyorlar ödeme eticaret sitesinin hesabına geçiyor, satıcı malı kargoyla yolladıktan bir süre sonra site satıcıya aktarıyor parasını arada kendi komisyonunu kesiyor.

Şimdi diyelim bu eticaret sitesi sahibi kötü niyetli, komisyondan kazandığı para yetmedi alıcıların ödediği, satıcıya aktarması gereken paraları da bir şekilde yedi batırdı, sonra tam siz alışveriş yaptınız ödemeyi yaptınız site kapattı gitti ne olur satıcı kargoya vermiş ama gelmesini beklediği ödemeleri alamamış olur, alıcı da parayı ödemiş ama satıcı kargoya vermeden site kapanmış, bir sürü mağdur. eticaret sitelerinde kredi kartı ile biraz güvenli oluyor bankaya itiraz edersiniz çekilen para iade edilir biraz uğraşmayla ama kargoya malını vermiş ödeme bekleyen satıcıya geçmiş olsun. Şimdi böyle şeyler oluyor diye eticarette kullandığımız Türk Lirası kötü mü diyeceğiz, demeyiz, site dolandırıcı çıktı deriz. Bu borsalar da bu şekilde, bazıları dolandırıcı çıkabiliyorlar. Oysa düzgün işletseler alım satım komisyonlarından miss gibi gelir var, riske girip yatırılan paraları kendileri kullanmaya kalkıp batırırlarsa tabi ki batarlar, yoksa tıkır tıkır gelir getiren fiyatlar düşşe de yükselse de komisyondan kazanan sistemin sahibi niye kaçsın. Dikkatli olun, borsalarda günlük al-sat yapmayacaksanız kendi cüzdanınıza çekin coinleri. En büyükler bile kapanabilir, bir zamanlar dünyanın en büyük kriptopara borsası kapatıp kaçmıştı sahibi. Mtgox diye googleda aratırsanız 2014 yılı onun hakkında konuşuluyordu, hatta bitcoin 1200 dolarlardan 300 dolarlara kadar düşmüştü o borsa yüzünden.
    SuleymanE bunu beğendi.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçen ay 2 haftada 50 liralık elektrik harcayarak kazdığım 0.018 ethereumu bozdurup 20 milyon adet shibcoin almıştım.
    şu an 5300 lira ediyor.

daha önce de buralara yazmıştım bol sıfırlı coine yönelin diye. 4 bin dolarlık ethereum'un hemen 1-2 ay sonra 40 bin dolar olma ihtimali çok çok düşüktür.
    ama 0.000001 dolarlık bir coin 0.01 olur aklınız durur. shib coin 0.01 dolar olsa, 20 milyon shibcoin 200 bin dolar/1.6 milyon tl ediyor
    veya sadece 0.1 dolar olsa ben direkt amerikaya yerleşiyorum öyle düşünün.
    espresso bunu beğendi.

Bitcoin
    $ 31.904,6 -12078,6 -27,46%

Motosikleti
    MT-09 SP
    Elon yavşağı piyasanın içinden geçti. Benim borsada param yok ama madencilik yaparak biriktirdiğim bir miktar Eth vardı, değeri buhar oldu. Manipülatör yavşak milletin parasını buhara döndürdü. Milletin stop losslarını patlattı. Edeceğim çok küfür var aslında ama bu forumda adını zikretmek istemiyorum.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elon yavşağı piyasanın içinden geçti. Benim borsada param yok ama madencilik yaparak biriktirdiğim bir miktar Eth vardı, değeri buhar oldu. Manipülatör yavşak milletin parasını buhara döndürdü. Milletin stop losslarını patlattı. Edeceğim çok küfür var aslında ama bu forumda adını zikretmek istemiyorum.
    Stop loss emri için paranın borsada durması lazım zaten hiç tavsiye etmediğim bir durum borsada para tutmak. stop loss patlatmaları zaten bol bol yapıyorlar.
    En iyisi eğer uzun vadeli tutuyorsanız kendinize ait, güvenliğinden emin olduğunuz bilgisayarınızda tutmak. O zaman kimse alamaz.
    Ne kadar düşşe de kalksa da mesela her zaman 1 BTC = 1 BTC.
    Bitcoin 18bin dolardan 3bin dolara düştüğünde de battık yandık diyenler çoktu, şimdi bitcoinin düşmüş hali 30bin doların üzerinde. Sabırlı olan her zaman kazanıyor.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne yalan söyleyim aktif olarak hem eth mining yapıp hem de burdan gelen paranın bir kısmıyla altcoin yatırımı yapan biri olarak bu düşüşler acayip hoşuma gidiyor. birkaç ayda toplasan en fazla 10 bin lira falan kazanmışımdır altcoinlerden ettiğim karlarla birlikte.

mining zorluğu azaldığı için şu an kazdığım eth miktarı dün kazdığım miktarın iki katı mesela. buna ek olarak panik satışı yapanlar sadece kripto para sahipleri olmuyor, aynı zamanda mining rig sahibi arkadaşlar da riglerini üçer beşer malum siteye ilan koyuyor. şu an o karaborsaya düşen ekran kartları, piyasa iyice düşünce yok pahasına satılacak. aynı 2018'de olduğu gibi. (tabi bu sefer ben de o alıcılardan biri olurum bu sene büyük ihtimalle)

sizin anlayacağınız o büyük semaye sahipleri böyle akar bulmuşken bırakır mı sanıyorsunuz? piyasa düşer yükselir ama ortada kazanç veya kazancı geçtim kazanma ihtimali bile varsa o piyasa asla ölmez.

2017'de bu piyasaya ilk girdiğim zaman şu anki aklım olsa kesin panigale v4s falan çekmiştim altıma.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne yalan söyleyim aktif olarak hem eth mining yapıp hem de burdan gelen paranın bir kısmıyla altcoin yatırımı yapan biri olarak bu düşüşler acayip hoşuma gidiyor. birkaç ayda toplasan en fazla 10 bin lira falan kazanmışımdır altcoinlerden ettiğim karlarla birlikte.

mining zorluğu azaldığı için şu an kazdığım eth miktarı dün kazdığım miktarın iki katı mesela. buna ek olarak panik satışı yapanlar sadece kripto para sahipleri olmuyor, aynı zamanda mining rig sahibi arkadaşlar da riglerini üçer beşer malum siteye ilan koyuyor. şu an o karaborsaya düşen ekran kartları, piyasa iyice düşünce yok pahasına satılacak. aynı 2018'de olduğu gibi. (tabi bu sefer ben de o alıcılardan biri olurum bu sene büyük ihtimalle)

sizin anlayacağınız o büyük semaye sahipleri böyle akar bulmuşken bırakır mı sanıyorsunuz? piyasa düşer yükselir ama ortada kazanç veya kazancı geçtim kazanma ihtimali bile varsa o piyasa asla ölmez.

2017'de bu piyasaya ilk girdiğim zaman şu anki aklım olsa kesin panigale v4s falan çekmiştim altıma.
    2018'de mining elektrik artık masrafını çıkarmayınca elimdeki 7 kartlı rigi kapatmıştım. Ama zaten 2014'den beri kartların parasını fazla fazla çıkarmış olduğum için panik olmadım. Kartları falan söküp kutularına koydum sonra ikinci el piyasalarında uğraşmaya üşendim dolapta durdu kartlar yıllarca. Sonra bir arkadaş ver kartları satalım dedi ona verdim kaça giderse gitsin dert değil dedim o sattı. Yani bu son kasım ayında nvidia 1070 kartı 1800 liradan sattım. bir tanesini kendime ayırmıştım olur da oyun oynarım diye ama dolapta duruyordu. Sonra mining yine yükseldi, ocak ayında tek kartla tekrar başladım. Keşke eski kartları satmamış olsaydım dedim ama yapacak bir şey yok.

Şimdi yine panik halinde rig satanlar çıkacak, ekran kartları ikinci elde makul seviyelere gelirse nvidia'nın üst seri kartlarından bir iki tane alıp kenara koyarım. Elbet mining yükselecek.
    -ZERO- bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Bende diyorum kazım miktarı neden yükseldi. Demekki kazicilarda azalma var. Ne güzel.
    espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)