Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

çin'in memleketimizi mahvetmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eskiden ingiltere gemi yapımında dünyada sayılı ülke idi. Şu anda türkiye. bu türkiyenin gelişmiş olduğunu değil. Pis ağır amele işini türkiye yapar. ama ingilteredeki adam iki çizim yapar iki teknoloji ortaya koyar o koskoca gemiyi yapanlardan çok kazanır....

çin burda faktör değil. her mahalleye imama hatip açar, eğitim sisteminin içine edersen olacağı bu!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Bence aslında Çin de yok!

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin ABD olup çin küçük gördüğün gibi değil olay , geniş reisme bakış açın biraz eksik
    Ayni butunun farkli kesimlerinden bahsediyoruz. Yazdiklarinizin coguna katiliyorum (telefon konusunda cok bilgim yok.)

Bu arada Cin kucuk gorulebilecek bir ulke degil. Dunyadaki 5 insandan biri Cinli. Hepsi ayni anda ziplasa dunya yorungesinden cikar yahu

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    O da nasıl bir efsaneyse?

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskiden ingiltere gemi yapımında dünyada sayılı ülke idi. Şu anda türkiye. bu türkiyenin gelişmiş olduğunu değil. Pis ağır amele işini türkiye yapar. ama ingilteredeki adam iki çizim yapar iki teknoloji ortaya koyar o koskoca gemiyi yapanlardan çok kazanır....

çin burda faktör değil. her mahalleye imama hatip açar, eğitim sisteminin içine edersen olacağı bu!
    96 dan 2007 ye kadar imam hatipler kapatıldı da ne oldu.. Yada 1957 ye kadar imam Hatip yoktuda ne oldu..

Her konuyu oraya bağlayınca neyi başardığını zannediyorsun. Normal liselerde okuyanlar birşey başardı da imam hatipler mi takoz oldu. Sen imam hatip okumadın neyi başardın

Sonrada vay niye böyle vay niye şöyle ne alakası var Çin'in mal satmasiyla imam hatip okullarının
    bursalıali bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben elektrik sektöründeyim. Ne acıdır ki Türkiye'de ampül üretilmiyor. Tek ampül var onunda Türkiye'nin yarısı sevmiyor ��

Philips general ve Toprak marka ampül üretiliyordu 80 li yıllarda. Sonra kapandı hepsi. Çünkü çin buradaki maliyetinin yarısına ampül üretip satıyor..

Sonuçta adamlarda elektrik,su ...vs bedava
    Generalin floresan üretim hattını incelemiştim.
    Ellili belki altmışlı yılların makineleri idi. O hatta üretim yapmak ile yeni teknolojilere dayanmak mümkün değildi.
    bursalıali bunu beğendi.

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yurt içi üretime etkisi olduğunu düşünüyorum.
    Türkiye de tedarik ettiğin hammadde fiyatına Çinden bitmiş ürün geliyordu. Yorgun hammadde, ucuz işçilik vb. ama durum buydu.
    Şimdi ne kadar farklı bilemiyorum.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Çin de hammadde yok. Yek avantajları ucuz işgücü.o da artmaya başladı. Sistem böyle sattıkça zenginleşirsin zenginleşrikçe işgücü maliyeti artar. Aynı bir zamanlar türkiyede hazır giyimin tüm avrupaya ihrac edilmesi gibi. Çin de artık pahalı olmaya başladı. 15 yıla tc ile aynı işgücü maliyetini yakalayacaklar.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin de hammadde yok. Yek avantajları ucuz işgücü.o da artmaya başladı. Sistem böyle sattıkça zenginleşirsin zenginleşrikçe işgücü maliyeti artar. Aynı bir zamanlar türkiyede hazır giyimin tüm avrupaya ihrac edilmesi gibi. Çin de artık pahalı olmaya başladı. 15 yıla tc ile aynı işgücü maliyetini yakalayacaklar.
    Örneği Japonya, G.Kore, bi zamanlar tel maşa diye diye mallarını almıyorduk. Eskiler bilir 70 li yılların Honda Cıvıc'lerini.
    Kapı altları paslanır, delik deşik olurdu.

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorgun hammadde, dönüştürülmüş yeniden kullanıma sunulan. Şu andaki durum nedir bilmiyorum ben en az 10 yıl öncesinden bahsediyorum. Benim hammaddeyi aldığım fiyatına hatta daha ucuzuna tedarikçi bana bitmiş ürün sunardı. Bu sadece ucuz işçilikle açıklanamaz. Tabi bu ozaman içindi şu andaki durumu bilmiyorum.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayni butunun farkli kesimlerinden bahsediyoruz. Yazdiklarinizin coguna katiliyorum (telefon konusunda cok bilgim yok.)

Bu arada Cin kucuk gorulebilecek bir ulke degil. Dunyadaki 5 insandan biri Cinli. Hepsi ayni anda ziplasa dunya yorungesinden cikar yahu
    Ben telefon olarak Nexus 6p kullanıyorum, Google saf android telefon u malesef tr de satılmıyor , daha önce iPhone kullnıyordum. ( ABD ye giden bir arkadaş dan almasını rica etmiştim)

Kıyaslama yapar isem Samsung da olan zaman ile yavaşlama problemi bu telefonda yok, güncellemeler aynı anda geliyor , ayrıca üreticiye telefonu yavaşlatmak imkanını da vermiyor ,

İpnone Android versiyonu , (Bilal e anlatır gibi anlattım) .( Burda ki Bilal sen değilsin ABS fetişistleri gibi kitle veya körü körüne biri lerinin arkasından gidenler)

Xiomi markası şuanda teknolojik olarak deliksiz mikrofon vs özelikleri ile işletim sistemi vs olmak üzere ıphone ciddi geride bıraktı , piyasada yer edinmeye başladı , şimdi yurt dışına giden arkadaşlar dan ıphone veya Samsung getirmesi değil xiomi getirmesini rica ediyorlar bu işi bilenler .

Zaman ile yaygınlaşacak ,sonuçta birden piyasa yı ele geçirmesi zor , kaliteden ödün vermeden üretim ile zaman ile ele geçirecektir .

Gearbest sitesinden xiomi markasına bak ister isen malzemeleri gerçekten kaliteli , hem çin malı hem çin markası . (Kulaktıktan tutda ,kameralara kadar)

Senin yaşın itibari ile hatırlarsın diye düşünüyorum veya bir 10-25 yaş buyuklerine sor. biz küçük iken japon malı tapon malı derdik (kalitesizlik manasında ) şimdi en stabil mal japon malı diyoruz. En sorunsuz mal onlarda aynı süreci yaşadılar .

Çin'de bu istikrar ı korur ise 10 -15 seneye çin malı algısını kırar hatta saglam olsun diye çin malına yönelilinir

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:15 ----------

Alıntı emrello adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence aslında Çin de yok!
    Zatı muhterem çıksın desin ki çin yok bu halkın %30 inanır , forum da namlı iki kişi olmadığını ispatlamak için kafımızı ütüler.

Aya dört şeritli yol yapacagız desek halk bize inanır demediler mi ?
    Bu ne demek bize oy verenler ................ Demek .
    Bu halk buna rağmen oy vermedimi .

Ne diyor hadis nasıl iseniz öyle yönetilirsiniz.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sakin ol şampuan, sen önce tahret almayı öğren daha dün ne konusu açtın bugun ne konusu açtın
    ne alaka? kaka yapmakta temel bir ihtiyaçtır. nefes alan her canlı ve dahi diğer organizmalar kaka yapar.

doğal bir döngüdeyiz ve zamanı gelince kakamızı yapmak zorundayız.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Çin bu durumuna haksız rekabet ile geldi. Vahşi bir şekilde kendi halkını sömürdü,onları bedava denecek paralara 16 saat çalıştırdı, en pis ve ucuz teknolojiyi kullandı, nüfus avantajını kullanarak dev üretimler yaptı ki ucuza çıksın ,devlet bedava elektrik,arsa,su,altyapı verdi. Biz bunları yapmaya kalksak savaş çıkar ülkede,kimse o şartlarda çalışmaz.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Baş sorumlu Çin değil, yıllarca sadece üretici olmanın önemli olduğunu zanneden zihniyettir. "Honda yerli oldu", "Bilmem nereli Hyundai" diye manşetler atan basın ile Renault'yu, Tofaş'ı yerli sanan halktır. Çin de bu işlere üretimle başladı ama işin içine mühendisliği de katınca bize fark attı. Sen üretici olduktan sonra adam ucuzunu buldu mu kaçar gider. Üzerine bir de bu duruma rağmen senin lüks meraklısı, görmemiş, israfçı, bencil, üç kağıtçı bir halkın var. İşin komiği ben bu konuyu 20 sene önce Opel fabrikasının kapanmasından hemen önce Makina Mühendisleri odasında görevli bir adamla tartışmıştım. Ben arkadaşa oranın sadece bir üretim fabrikası olduğunu ve Opel'in daha ucuza üretim yapacak bir yer bulduğunda gideceğini söylemiştim. Arkadaş bana eşinin Opel'de çalıştığını ve oraya girmenin kolay olmadığını vurgulayarak o sırada kız arkadaşım olan eşimle bizi kendince aşağılamıştı. Aradan bir sene geçmeden fabrika kapandı, çalışamlar dımdızlak ortada kaldılar. Opel kendi işsiz bıraktığı elemanlarına iş bulmak için gazetelere ilanlar verdi. Şimdi bu kafanın sonuçlarını yaşıyoruz.

Bu işler böyledir. Üretim tabi ki önemlidir ama ürettiğin mal senin eserinse daha da önemlidir. Bizim için tren 60 sene kadar önce muhteremin biriyle birlikte kaçtı. Bundan sonra bu kadar cahillik içerisinde de bir yere varamayız.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    türkiye işi gücü bırakıp
    hayvancılık ve tarıma üzerine çalışsa piyasanın aq
    ama memleket sistematik olarak bitiriliyor
    ben sakarya da ikamet ediyorum
    10 yıl önce
    şeker pancarı mısır arpa buğday merkezden 5 km ilerde dikilip biçiliyordu
    bu gün devlet buğday arpa mısırdan elini çekti şeker fabrikasını kapattı ee ne kaldı geriye
    fındık
    hiç merak etmeyin 10 yıl sonra bu memlekette fındıkta olmayacak
    tıpkı pancar buğday mısır gibi
    dün gece malum parti seçmeni ne dedim bundan 30 yıl sonra suriye li leride cehape getirdi dersiniz işin içinden çıkarsınız dedim
    hiçbir şey üretmeyip ağa gibi paşa gibi yaşayanları alkışlıyorsunuz ama nefesiniz kokuyor götünüzde don yok
    gemi batıyor görüyorsunuz ama elhamdürillah diyorsunuz sizden ala vatan haini yok dedim hiç ses yok
    millet sefalet geçim sıkıntısı içinde bazıları lale devri yaşıyor
    kel başa şimşir tarak

Source53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Honda Forza
    Krizde Çin'in bir payı yok desek kendimizi kandırmış oluruz ama tek sebep değil elbet.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    O kadar nüfus olunca malları tüm dünyaya yayılıyor. Bizim millet saolsun aliexpress sisteminin de içine etti. Son 2 seneden beri herkes aliexpressten alışveriş yaptı. Sonuçta çoğu takipsiz geldiği için ürünler eline geldi ama gelmedi diyerek para iadesi aldılar. Çinliler de 3 TL lik ürüne bile kargo ücreti koydular. Şuana kadar en az 300 parça ürün aldım. Adamlar taaa dunyanın bir ucundan yolluyor. Parayı onayladığım halde sorun çıktığını belirttim. Aynı ürünü tekrar yolladı

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar nüfus olunca malları tüm dünyaya yayılıyor. Bizim millet saolsun aliexpress sisteminin de içine etti. Son 2 seneden beri herkes aliexpressten alışveriş yaptı. Sonuçta çoğu takipsiz geldiği için ürünler eline geldi ama gelmedi diyerek para iadesi aldılar. Çinliler de 3 TL lik ürüne bile kargo ücreti koydular. Şuana kadar en az 300 parça ürün aldım. Adamlar taaa dunyanın bir ucundan yolluyor. Parayı onayladığım halde sorun çıktığını belirttim. Aynı ürünü tekrar yolladı
    keşke o ürünleri ülkemizde yerli ve milli bir şekilde üretip satabilseydik.
    bursalıali bunu beğendi.

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hammadeyi işleyip satarsak hiçbir ülke bize bir şey yapamaz.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    keşke o ürünleri ülkemizde yerli ve milli bir şekilde üretip satabilseydik.
    keşke ile kalmasa da bir icraat görsek iyi olmaz mı. Bugün toprağı olan çiftçi toprağını sattı. Hayvancılık ile geçimini sağlayan adamlar bile hayvanları sattı. Büyükbaş hayvanların çoğu ithal gelen danalar. Şu ülkenin topraklarından yetişmeyecek meyve ve sebze yok ama destek çıkılmıyor
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)