Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Senetli Satış iİle İlgili Bilgisi Olan

Motovento
    REKLAM ALANI
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Ayrıca yedi bin TL kaybetmek önemli değil, aracın üzerinizde görünüyor olması en büyük felaket.

8-10 sene vergi muayene trafik cezası birikse bu tutarı geçer ve varsayalım 30 sene bile bulunamasa bu aracın borçları evlatlarınıza veraset yoluyla intikal eder.

Aracı almakla beraber devirinide yasal olarak vermeyi düşünün bir derim. Adam borcu ödemese bile semerden kurtulmuş olun.

Bu forumda hep anlatırım bu gerçek hikayeyi.

Sene 85-86 gibi bir arkadaşımın 80 yaşındaki babasını vergi dairesine çağırmışlardı adam 20 sene önce emekli olmuş.

50 li yıllarda özenip bir motor almış sonra motoru satmış bir arkadaşına aradan 30 sene geçmiş ve vergi dairesi amcayı bulmuştu.

Veee amcaya nerdeyse bir daire parası kadar birikmiş vergi borcu çıkmıştı. Uzun uğraşlar sonucu miktar düşürülsede sonuçta yüklü bir para ödemişti.

Uzuuuunca trafik işlemleri, seyahat, yazışma ve masraflarla motorun kaydını ve mükellefiyeti sildirmişlerdi.

Vergi dairesi bulamasa amca öldüğünde verasette bu borç elbet çıkacaktı.

Hukuk forumlarında bu konuda çokça sorun ve tartışma bulabilirsiniz.

Siz siz olun kuru bir plakayı veya 1m2 arsayı dahi elden vermeyin.

Devlet vatandaşın en büyük belalısı kan davalısıdır.
    ygk bunu beğendi.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alacaklı olan kişi ne talep ederse ,icra müdürü onu yapar.

Normal borçlu olduğunuzu varsayalım.Size miras kalsada, milli piyangodan ve sayısaldan ikramiye çıksada , Tc kimliğinizden icraa dosyası ve borcu kesilir üstüne kalan size verilir.( teferruatı bol bir işlemdir detay yazmıyorum )

Burada anlaşmalı borçlu olduğunuz ve mal beyanında belirteceğiniz araba borca yeter miktarda olduğu için icra müdürü kendi kafasından herşeyinize haciz kaydı yapmaz. karşı taraf mal beyanında belirtilen aracın bağlanmasını talep edecek , icra müdürüde Uyap üstünden bu kaydı girecek. alacaklı başka bir şey talep etmezse icra müdürü başka bir işlem yapmaz.

İcra dosyası üzerinde 1 yıl işlem yapılmazsa dosya kendi kendine işlemden düşer, araç 1 yıl içinde yakalanmazsa, süre bitimine yakın alacaklı uyduruk bir işlem yapmanız gerekecek. ( Mesela satış avansı yatırılır ve satış talep edilir, ancak araç fiilen muhafaza altında olmadığından bu talep red edilir ancak bu bir işlem olduğu için dosya düşmez, haciz aynen devam eder. )

Diyelimki araç yakalanır ve icraadan borcundan bağlanır ise , dosyaya gelip o zamana kadar biriken borcu hesaplattırıp ödüyorsunuz.İcra müdürü borç bittiği için aracı size teslim edebilmeleri için yedi emin değişikliği yazısı verip , Uyap üzerinden kaydi haczi kaldırıyor. Bu evrakla aracın bağlı olduğu otoparka gidiyorsunuz ( araç bağlanınca , bağlayan trafik şubesi , bağlama talebi yapan icraa dosyasına, nerde ne zaman bağlandığını ve nereye bırakıldığı bilgisi verilir. ) ve biriken yedi emin ücreti ne ise ödeyip aracı alıyorsunuz. Dosyaya yatırdığınız parayı da anlaşmış olduğunuz arkadaşınız , % 10 tahsilat harcı düştükten sonra çekiyor ve size veriyor. Yani para tamamıyla yanmıyor.

Son bir masrafınız daha olacak , Adana taraflarına yolum düşerse bana acılı bir adana - şalgam ısmarlıyorsunuz.( yok öyle bedavaya hukuki, mütala vermek )

Burada adil düşünürsek satın alan adama motor yapımı için yaptığı masrafı bir şekilde anlaşıp iade etmeniz lazım. etmesenizde olur. kanunen bir şey yapamaz ama vicdanen rahat olursunuz.

Son bir söz arabanıza talibim , ruhsatı üstüme almam , senet felanda yapmam. çek kullanmam , nakit hayatta ödemem ,Ayrıca istanbula ayağıma getiriseniz alırım ( depoda full olsun ) . Parasınıda olunca öderim.hatta ödeyemem belkide. belli mi olur. ?
    hocam çok teşekkür ederim tüm bilgiler için. hafta başında uygulamaya geçireceğim. her zaman beklerim Adana'ya şalgamınız kebabınız hazır ne zaman gelirseniz.
    aslında noter devrini vermemekle akıllılık yaptığımı zannediyordum alacaklı olarak alacağımı alamazsam elimde birşeyler bulunsun ki en azından muhattap bulayım diye. Araç hem modelsiz (98 modeldi ) hem sorunlu olunca maalesef böyle sıkıntılar yaşanıyor.
    Tekrar tekrar teşekkür ederim bilgiler için ve her zaman beklerim buraya.

Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrıca yedi bin TL kaybetmek önemli değil, aracın üzerinizde görünüyor olması en büyük felaket.

8-10 sene vergi muayene trafik cezası birikse bu tutarı geçer ve varsayalım 30 sene bile bulunamasa bu aracın borçları evlatlarınıza veraset yoluyla intikal eder.

Aracı almakla beraber devirinide yasal olarak vermeyi düşünün bir derim. Adam borcu ödemese bile semerden kurtulmuş olun.

Bu forumda hep anlatırım bu gerçek hikayeyi.

Sene 85-86 gibi bir arkadaşımın 80 yaşındaki babasını vergi dairesine çağırmışlardı adam 20 sene önce emekli olmuş.

50 li yıllarda özenip bir motor almış sonra motoru satmış bir arkadaşına aradan 30 sene geçmiş ve vergi dairesi amcayı bulmuştu.

Veee amcaya nerdeyse bir daire parası kadar birikmiş vergi borcu çıkmıştı. Uzun uğraşlar sonucu miktar düşürülsede sonuçta yüklü bir para ödemişti.

Uzuuuunca trafik işlemleri, seyahat, yazışma ve masraflarla motorun kaydını ve mükellefiyeti sildirmişlerdi.

Vergi dairesi bulamasa amca öldüğünde verasette bu borç elbet çıkacaktı.

Hukuk forumlarında bu konuda çokça sorun ve tartışma bulabilirsiniz.

Siz siz olun kuru bir plakayı veya 1m2 arsayı dahi elden vermeyin.

Devlet vatandaşın en büyük belalısı kan davalısıdır.
    Hocam bir kaç ay önce bir kaza yaptım motorla, gözümü hastanede açtım. Velhasıl ertesi gün motoru almaya gittiğimde motoru otoparka çekmişler hacizliymiş. Neyin haczi olduğunu araştırdığımda 16 adet motor vergi borçları çıktı. ( motor babamın üzerineydi, gençliğind çok mobilet jawa alıp binmiş. e o zamanlar mobilet 250 lira devir 500 lira olunca hiçbirinin devri yapılmamış ) hepsini trafikten düşürmek için 2 hafta uğraşmıştı babam, bir müsibet bin nasihattan iyidir aslında çok düşündüm satıp satmama konusunda bu şekilde. Lakin piyasası çok dar olan bir araç, ilanda kaldığı 6 aylık süreçte sadece 3 telefon aldım. Bunlardan biri de yedek parçayı nereden aldığımı sormak için arayan bir vatandaştı. Öyle olunca gözümü karartıp sattım, satarkende bilerek devir vermedim ki muhattap bulayım. Demek bu şekilde olmuyormuş olaylar.

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevap yazanlara çok teşekkür ederim.
    aracı satma nedenim motorun ölü olmasıydı ve segmanın kurtarmayışıydı. malum dizeller yeni motor isteyince randıman vermiyor.
    alan kişi önce segman attırmış. tabi bunun için belirli bir para gidiyor. yine randıman alamayınca servise götürüp komple 0 motor yaptırmış. en azından 5000 tl dökmüş arabaya, bu yüzden al paranı ver arabamı olayı olmuyor itiraz eder.
    aracın bir yedek anahtarı da bende mevcut lakin sıkıntı burada; aracın nerede olduğunu bulamıyorum.başka bir şehirde sattığımı belirtmiştim o şehirde adres yol yordam bilmem, bulsam çalıştırıp ya da polis çağırıp geleceğim. ancak hiçbir bilgi olmadan karakola gidip arabam bu şehirdeymiş bulun diye polise sokak sokakta aratamıyorum.
    kredi sıkıntım yok karşılıksız çekide 100 tl gibi komik rakamlar yazacağım için seve seve devlete ödeyebilirim yeter ki araç artık kontrollerde durdurulsun ve bağlansın. tek çekindiğim nokta bu meblayı araca yazmak yerine evime gelmeleri. şayet eve gelmeyeceklerde motorumla diğer aracımı eş dost üzerine devredip uygulayacağım bu yöntemi.
    Kusura bakma ama sen bunları haketmişsin, paranın peşine hiç düşme!
    5000 TL'lik masrafı olan aracı resmen adama itelemişsin şimdi de paramı alamıyorum diye buraya konu açmışsın.
    Allahın sopası yokya işte. Müstehaktır sana
    ygk bunu beğendi.
    Korkarak yaşıyorsan eğer sende hayatı seyredenlerdensin..

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakma ama sen bunları haketmişsin, paranın peşine hiç düşme!
    5000 TL'lik masrafı olan aracı resmen adama itelemişsin şimdi de paramı alamıyorum diye buraya konu açmışsın.
    Allahın sopası yokya işte. Müstehaktır sana
    teşekkür ederim düşünceleriniz için. Adama satarken kullandığım ifade "motor ölü, kompresyon yok, aşırı derecedee üflüyor. 150 kmde 1 litre yağ yakıyor. belen geçidi gibi yüksek yokuşlarda hararet yapıyor. motor yaptırmadan binemezsin" şeklinde konuştum. zaten dizeller öyle birşey ki motoru ölü olduğunu anında anlayabiliyorsun. bunun yanında araç sabahları 4 5 defa ısıtıp 5 dakika boyunca durmadan -özellikle söylüyorum durmadan- marş basınca belki çalışıyor, belki çalışmıyordu. Alacak olacan arkadaş geldiğinde aracı benim diğer aracımla çekerek çalıştırdık, ve alacak adam durumdan haberdardı. Dostum beni tanıyan tanıyor yalan dolan çevirecek bir insan değilim.Aracın artılarını eksilerini söyledim alacak kişide beğendi aldı.Alacak kişi aracın durumunu bilmeseydi %100 haklıydın ama önceden anlattım ne olduğunu...

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Sen bunları gerçekten söylediysen bravo.
    Zaten malum kişinin paranın geri kalanını ödemeyeceği, aracın masrafını bile bile almasından da belli değil mi?
    Korkarak yaşıyorsan eğer sende hayatı seyredenlerdensin..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)