Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

IMF ' ye borç veriyoruz..

Motovento
    REKLAM ALANI
    ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    Alıntı motorcu48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o borç değil havuz sistemidir

sen bankaya para yatırdığında borç mu vermiş oluyorsun?

iyi okuyun iyi araştırın
    iyi okuyun iyi arastırın demişsinde eyvallah güzel demişsin..
    tv açıyorum türkiye işte borç verio falan filan
    internette bakıoyorum aynı başlıklar...
    güzel bi açıklama yapasınki bizde iyi okumuş ii anlamış olalım..
    ayrıca açıklama içinde teşekrler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı G.emre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Numpad olmadığı için yanlış yazmışım, farkettim.
    Yunanistan, ispanya,italya gibi ülkeler bu durumdayken Türkiye'nin bu durumda olması. Haberi kastediyorum.
    Dünya'da sözü geçen, hatrı sayılır bir ülke olması. 1-2 yıl değil, 5 yıl değil, daha ileriyi hesap edebilecek bir ülke olması.
    Dünyanın en hızlı büyüyen 2. ekonomisine sahip olması.

Aklıma ilk gelenler bunlar. Coğrafya sınavında sorulsaydı: Ekonomik dağılımın Tarım'dan sanayi ve hizmet sektörüne aktarılması derdim sanırım

Ve ben yaşım kemale ermiş biri değilim, daha gencim. Belki sizin gördüğünüz geçirdiğiniz yıllarda ben sokakta top oynuyordum ama şuan ben sadece kendi düşüncelerimi yansıtıyorum.
    Annesinden babasından duyduğunu orda burda söyleyen, daha Atatürk'ün Nutuk'unu okumadan odasına Che posterlerini yapıştıran, devrimci gezinen, sözde Atatürkçü gezinen ergenlikten çıkamamış tiplerden değilim. Sözde Atatürkçü derken, Türkçe yazım kurallarını bilmeyen, Atatürk ilkelerini açıklamak şöyle dursun zar zor sayan tipleri kastettim.
    Memurlara 4+4 zam verildiginde, iktidar partisinin baskani, yani basbakan cok zam verirsek Yunanistan'a doneriz diye bir beyanatta bulunmustu.
    Yunanistan Basbakani ise "Once kisi basina dusen milli gelirlerine baksinlar" demisti.
    Velhasil kelam, ülke zenginlesmesini gazete haberlerinde gordugunuz rakamlarla aciklarsaniz, asgari ucretli, gecinebilmek icin kari koca calisan milyonlarca insandan herhangi birine sorun bakalim o rakamlarin ceyregini gormus mu cuzdaninda. Sokak agziyla konusan halk, ekonomik parametreleri bilmez, odedigi elektrik, dogalgaz faturasini, kirasini bilir. Odemediginde 10 gun icinde hic bir uyari ihtar kagidi gelmeden elektriksiz, dogalgazsiz kalacagini bilir. Fakir edebiyatina luzum yok. Ülkemizde cogu insan giyimini ev esyasini gectim, bogazindan kisiyorsa, yemisim en cok buyuyen 2. ekonomi olmayi.

ne gururlanması arkadaşlar...yapmayın ...etmeyin...
    türkiyeye verilen gaz meselesi bu özalda zamanında ırak a 2milyar dolar borç vermişti...şimdide imf ye 5milyar dolar ne var bunda...
    verin gazı hükümete aslansın sen koçum benim...ortadoğunun liderisin...vs vs
    sonrada eee uçak gemisiz olmaz bi tane al...g20ye girdin 5milyarcık bayıl vs vs yaw geçin bunları...ben şahsen türkiyeye zerre faydası
    olacak bir mevzu olduğuna inanmıyorum...

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Memurlara 4+4 zam verildiginde, iktidar partisinin baskani, yani basbakan cok zam verirsek Yunanistan'a doneriz diye bir beyanatta bulunmustu.
    Yunanistan Basbakani ise "Once kisi basina dusen milli gelirlerine baksinlar" demisti.
    Velhasil kelam, ülke zenginlesmesini gazete haberlerinde gordugunuz rakamlarla aciklarsaniz, asgari ucretli, gecinebilmek icin kari koca calisan milyonlarca insandan herhangi birine sorun bakalim o rakamlarin ceyregini gormus mu cuzdaninda. Sokak agziyla konusan halk, ekonomik parametreleri bilmez, odedigi elektrik, dogalgaz faturasini, kirasini bilir. Odemediginde 10 gun icinde hic bir uyari ihtar kagidi gelmeden elektriksiz, dogalgazsiz kalacagini bilir. Fakir edebiyatina luzum yok. Ülkemizde cogu insan giyimini ev esyasini gectim, bogazindan kisiyorsa, yemisim en cok buyuyen 2. ekonomi olmayi.
    Eleştirmek tamamdır, kişi başına düşen gelir her ne kadar daha önce ulaşmadığı değerlere ulaşsa da diğer ülkelere göre düşük ama daha iyisini yapabilecek kim var şimdi Allah aşkına ?
    MHP lideri bir de bizi deneyin diye seçim propagandası yapıyor, bir de bizi deneyin nedir be adam?!
    CHP lideri demeye dilim varmıyor, demiyorum, CHP ye Atatürk'ten sonra CHP denemez bence.
    Atatürk'ün milli mücadele döneminde o kadar emek sarfedip, o kadar kötü durumdan ülkenin kurtulmasına önderlik edip cumhuriyeti kurduktan sonraki CHP 'nin hangi lideri yakıştı Atatürk'ün kurduğu partiye ?
    Kemal Kılıçdaroğlu lider biri midir ?
    Sırf parti başkanı olmak için ne entrikalar döndü, akşam aday olmayacağım dedi, sabah aday oldu, başkan oldu, Baykal'cılar partiden defoldu.,
    E şimdi Baykal'ın başkanı olduğu CHP ye oy verenler, neden Baykal'ı kovan, Baykalcıları resmen defeden Kemal'e oy veriyor ?
    Sadece partinin ismi CHP olduğu için, Atatürk'ün kurduğu parti olduğu için. CHP bu zamana kadar Atatürkçülüğü kullandı, ama insanlar Atatürk'ün emanetine sahip çıkacağız düşüncesiyle Atatürk'ün vasiyetlerine uymadığı zamanında belgelerle tescillenen CHP ye oy verdi başkanına bakmaksızın.
    2 önceki mesajımda bahsettiğim, korsan kitapları toplayıp da cezaevlerine dağıtıp dünya tarafından ünlendiğini iddia edip kendi kendini yüceltmeye çalışan, o derecede sığ görüşlü kişi ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun yardımcısı Gürsel Tekin'dir.

Utandım yahu resmen utandım, yuh dedim.
    Zamanında amerika'nın falanca bakanıyla 30 dakika görüşünce ülkede haber olan, böbürlenen adamlar gelmiş şimdi yapılan işlere laf atıyorlar.
    CHP'nin olabilecek tek başkanı şuan Mustafa Sarıgül'dür ve eminim olacaktır da. Yaptığı işlere bakarsanız anlarsınız, adam çalışıyor.(Bu kısımda konudan biraz sapıp düşüncelerimi belirttim kusura bakmayın )

Hani öğretmenler maaş zammı istiyor ya, bazılarının %4 değil. %44 hak ediyor.
    Bazıları ise Öğretmen sıfatını hak etmiyor.
    Ki 2bin lira az mıdır bilemiyorum.
    Onun dışında 2-3 gün içinde görürsünüz, istanbulda bir lisede dönen paraları medyada. Bilgi sağlam yerden.
    Bizim okulu örnek vereyim.Hayırlısıyla mezun olduk bu sene.
    Tabi herkes direkt mezun olamadı. Sorumluluk ve not yükseltme sınavlarına girecek arkadaşlarımız var.
    Bu sınavlardan geçmek için "bazı" öğretmenlerin talep ettiklerini söyleyeyim bir arkadaştan.
    türkçe öğretmeni yarım altın istiyor.
    Matematik ve analitik geometri öğretmeni olan tip ise ders başına 200 TL istiyor.
    Zamanında okula kayıt için gözümün önünde müdür yardımcısı laptop modeli verdi, yarın bununla gelin kaydınızı yapayım dedi.
    Can yücel'in bir lafı var, bana küfürlü konuşma diyorlar ama "bilmemne" çocuğunu başka nasıl anlatayım diye.
    Bizden de 400 TL aldılar, her lisede durum böyle.
    Müdür bey her yıl araba değiştirir, hademelere arabasını yıkatır her gün. Burnu havada tiplerden.
    Müdür yardımcıları aynı şekilde.
    E şimdi ayıp değil midir bunları yapmayıp da helal para alana.
    Bunları yapana zam vermek de ayıptır aynı şekilde. Haksız mıyım ?
    Ki 2binlira alıyorlar.

Şimdi aklıma geldi ve saygılarımı gönderdim. Taşınmamız sebebiyle 1 saatte anca gittiğim okulun ilk dersine geç kalmıştım, ilk derse daha önce gelmişliğini nadir gördüğüm edebiyatçı, ilk ders sınav yapıyor, habersiz. 5 dk geç kaldım diye almadı sınava. Tartıştım, 3. sınavıma da çok yüksek puanlar verdi saolsun. Sözlüleri düşük tuttu vesayire ve notum SIFIR geldi. Dil ve anlatım dersi 5, edebiyat sıfır. ne hikmetse.
    Ki bu öğretmen müsfettesinin dersanesi var, sürücü kursu var.
    dersanesine kayıtlar 12-14binlira.
    Bu öğretmen sıfatını hak ediyor mu ki maaş istesin.
    Hak edene hakkı verilmeli, al bunlardan bu zamana kadar verdiğin maaşı, at görevden, yerine hakeden birini koy, topladığın paraları dağıt, ama öyle kolay değil malesef.
    İsterseniz burada da ifşa edebilirim bu öğretmen müsfettelerini.
    Twitter, facebook, dersanelerinin internet adresleri vs.

Yazıyı uzun tuttum ama ben en düşük maaşı 1750 olan memurların bu parayı az bulmalarına biraz şaşırıyorum.
    Hele ki göbekler kendilerince 30 cm önde giden tiplerin gösterilere, yürüyüşlere katılıp açız diye pankart açmasını
    Bir bakınayım, atarım o fotoğrafı da.

1750 küsür lira az mıdır cidden.
    750 lira kira desek.elektrik 70 desek, su 70 desek. Doğalgaz yıllık ortalama ay başına 100 lira düşse, arabanın benzini aylık 150 lira desek geriye 610 lira kalır.
    Çocukların okul masrafları 2 çocuktan toplam 300 lira desek.veya 360. Geriye de 250 lira kalıyor. Ki çocuklar için ayrıca bir aile yardımı yapılıyor ve bu hizmetlilere ödenen maaş. Öğretmenlere 2070 veya 2040 tı sanırım, tam hatırlayamadım.

Belki de haksızlık ediyorumdur, ciddiyim, düşünemediğim bir şey olabilir.
    Asgari ücretin düşük olduğuna ben de katılıyorum.Ben istanbul'da milletin ağız kokusunu çekip, trafiğini çekip, minibüs şöförünü çekip asgari ücretle çalışacağıma giderim memleketimde yaşarım.Ki bunda ciddiyim.
    Hukuk okumak istiyorum, Trabzon'da okumak istiyorum, Mezun olduktan sonra maddiyatımı sağlayabilirsem tekrar Trabzon'a yerleşmeyi istiyorum ben mesela.
    İnsanlar ne anlıyor İstanbul'un bu halinden anlamıyorum.

Pek bir uzun tuttum kusura bakmayın, Cumartesi sınav var, stresten olsa gerek

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Eleştirmek tamamdır, kişi başına düşen gelir her ne kadar daha önce ulaşmadığı değerlere ulaşsa da diğer ülkelere göre düşük ama daha iyisini yapabilecek kim var şimdi Allah aşkına ?
    MHP lideri bir de bizi deneyin diye seçim propagandası yapıyor, bir de bizi deneyin nedir be adam?!
    CHP lideri demeye dilim varmıyor, demiyorum, CHP ye Atatürk'ten sonra CHP denemez bence.
    Atatürk'ün milli mücadele döneminde o kadar emek sarfedip, o kadar kötü durumdan ülkenin kurtulmasına önderlik edip cumhuriyeti kurduktan sonraki CHP 'nin hangi lideri yakıştı Atatürk'ün kurduğu partiye ?
    Sırf parti başkanı olmak için ne entrikalar döndü, akşam aday olmayacağım dedi, sabah aday oldu, başkan oldu, Baykal'cılar partiden defoldu.,
    E şimdi Baykal'ın başkanı olduğu CHP ye oy verenler, neden Baykal'ı kovan, Baykalcıları resmen defeden Kemal'e oy veriyor ?
    Sadece partinin ismi CHP olduğu için, Atatürk'ün kurduğu parti olduğu için. CHP bu zamana kadar Atatürkçülüğü kullandı, ama insanlar Atatürk'ün emanetine sahip çıkacağız düşüncesiyle Atatürk'ün vasiyetlerine uymadığı zamanında belgelerle tescillenen CHP ye oy verdi başkanına bakmaksızın.
    2 önceki mesajımda bahsettiğim, korsan kitapları toplayıp da cezaevlerine dağıtıp dünya tarafından ünlendiğini iddia edip kendi kendini yüceltmeye çalışan, o derecede sığ görüşlü kişi ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun yardımcısı Gürsel Tekin'dir.

Zamanında amerika'nın falanca bakanıyla 30 dakika görüşünce ülkede haber olan, böbürlenen adamlar gelmiş şimdi yapılan işlere laf atıyorlar.
    CHP'nin olabilecek tek başkanı şuan Mustafa Sarıgül'dür ve eminim olacaktır da. Yaptığı işlere bakarsanız anlarsınız, adam çalışıyor.(Bu kısımda konudan biraz sapıp düşüncelerimi belirttim kusura bakmayın )

Onun dışında 2-3 gün içinde görürsünüz, istanbulda bir lisede dönen paraları medyada. Bilgi sağlam yerden.
    Tabi herkes direkt mezun olamadı. Sorumluluk ve not yükseltme sınavlarına girecek arkadaşlarımız var.
    Bu sınavlardan geçmek için "bazı" öğretmenlerin talep ettiklerini söyleyeyim bir arkadaştan.
    Matematik ve analitik geometri öğretmeni olan tip ise ders başına 200 TL istiyor.
    Zamanında okula kayıt için gözümün önünde müdür yardımcısı laptop modeli verdi, yarın bununla gelin kaydınızı yapayım dedi.
    Can yücel'in bir lafı var, bana küfürlü konuşma diyorlar ama "bilmemne" çocuğunu başka nasıl anlatayım diye.
    Müdür bey her yıl araba değiştirir, hademelere arabasını yıkatır her gün. Burnu havada tiplerden.
    Ki 2binlira alıyorlar.

Şimdi aklıma geldi ve saygılarımı gönderdim. Taşınmamız sebebiyle 1 saatte anca gittiğim okulun ilk dersine geç kalmıştım, ilk derse daha önce gelmişliğini nadir gördüğüm edebiyatçı, ilk ders sınav yapıyor, habersiz. 5 dk geç kaldım diye almadı sınava. Tartıştım, 3. sınavıma da çok yüksek puanlar verdi saolsun. Sözlüleri düşük tuttu vesayire ve notum SIFIR geldi. Dil ve anlatım dersi 5, edebiyat sıfır. ne hikmetse.
    Hak edene hakkı verilmeli, al bunlardan bu zamana kadar verdiğin maaşı, at görevden, yerine hakeden birini koy, topladığın paraları dağıt, ama öyle kolay değil malesef.

Yazıyı uzun tuttum ama ben en düşük maaşı 1750 olan memurların bu parayı az bulmalarına biraz şaşırıyorum.
    Hele ki göbekler kendilerince 30 cm önde giden tiplerin gösterilere, yürüyüşlere katılıp açız diye pankart açmasını

750 lira kira desek.elektrik 70 desek, su 70 desek. Doğalgaz yıllık ortalama ay başına 100 lira düşse, arabanın benzini aylık 150 lira desek geriye 610 lira kalır.
    Çocukların okul masrafları 2 çocuktan toplam 300 lira desek.veya 360. Geriye de 250 lira kalıyor. Ki çocuklar için ayrıca bir aile yardımı yapılıyor.

Asgari ücretin düşük olduğuna ben de katılıyorum.Ben istanbul'da milletin ağız kokusunu çekip, trafiğini çekip, minibüs şöförünü çekip asgari ücretle çalışacağıma giderim memleketimde yaşarım.Ki bunda ciddiyim.
    Hukuk okumak istiyorum, Trabzon'da okumak istiyorum, Mezun olduktan sonra maddiyatımı sağlayabilirsem tekrar Trabzon'a yerleşmeyi istiyorum ben mesela.

Konuyla ne alakası var bunların?
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Baştan okuduysanız yazılanları alakasını anlarsınız eminim. Sadece IMF değil, ülkenin bulunduğu durum hakkında görüş paylaşıyoruz.

platipus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İKİ TEKER OLSUN DA

Ki 2binlira alıyorlar.

Çocukların okul masrafları 2 çocuktan toplam 300 lira desek.veya 360. Geriye de 250 lira kalıyor. Ki çocuklar için ayrıca bir aile yardımı yapılıyor ve bu hizmetlilere ödenen maaş. Öğretmenlere 2070 veya 2040 tı sanırım, tam hatırlayamadım.

o kadar yazmış etmişsin eline sağlık diyelim konumuza dönelim. söylediklerinin her birinin ayrı ayrı cevapları var lakin yeri bu başlık değil. liderlerden tutmuşsun lisedeki hocalarını anlatmışsın sonra bir iki hesap kitap yapmışsın kendince. ama o dediklerin senin gördüklerin. gördüğün yerden anlattıkların da çok yüzeysel kalıyor.
    sadece şu cümle hakkında biraz düşün: senin lider saydığın kalıptaki adamlar "benim memurum işini bilir" dediğinde yukarıdaki paragrafının ilk tohumları atılıyordu..

Dediğim gibi, yakınımız olan bir memur yok, o yüzden sadece bizim eve gelen faturalar üzerinden yapıyorum, yanlış yapmış olabileceğimi de söyledim nitekim.

Benim yazımda liderlerden ziyade, Türkiye'yi yönetmeye aday liderlerden bahsettim.
    Lise öğretmenlerimi değil, maaş isteyen öğretmenleri yakından tanıdığım için bir örnek verdim, memura verilen maaşın ülkenin büyümesine bağlı olmadığı şeklindeki düşünceye.
    Öğretmenlerde bahsetmemin sebebi ortamın içinde olmam, neler olduğunu çok iyi görebilmemdir, memurlara ise daha yüzeysel konuştum, iyi bilmediğim konularda ise yanılabileceğimi de belirttim.

Siyaset, politika. Neresinden başlarsanız köküne, diğer dallarına, köşeye bucağa gidiyor konu. Konuyu saptırmaktan ziyade biraz fazla derine inmiş olabilirim.

Sadece konu başlığından hareketle bu IMF havuzuna yapılan 436 Milyar dolarlık toplam katkının 5 milyar dolarının Türkiye tarafından yapılıyor olmasının kötüye yorulacak bir şey olmadığını düşünüyorum

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emre, okulunu oku, is aramaya basla ve insallah da bul. Evlen, bu yazdiklarini o zaman konusuruz.
    Bu arada Devletin gorevlerinden biri de parasiz egitimdir. Sayende egitiminde ne halde oldugunu gorduk. Diyeceksin ki devletin ne sucu var, mudurler para aliyor. E okul devlet okulu olunca denetleme mekanizmasi da devletin degil midir?

Evet devlet denetlemeli. Bu konuda çok da iyi değiller. Nasıl oluyorsa habersiz gelecek müfettişlerin geleceğini de öğreniyor müdür yardımcıları vs.
    Şuan bildiğim sadece bir lisede takibin olduğu ve 2-3 gün içinde sonuçlanacağı

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir haber ancak bukadar çarpıtılırdı zaten

Türkiyenin hala cari açığı var. İthalat ihracattan hala fazla. Yani kazandığımız paranın daha fazlasını kaybediyoruz. Bu bütçe açığını kapatmak içinse ya hala borç alınıyor yada halkın sırtına biniliyor.

Ayrıca haberde imf ye borç verildiği ve bu paranında batan yunanistan italya gibi devletleri kurtarmakda kullanılacağı yazıyor. Yani italya yunanistan gibi ülkeler bütçelerini bizim zamanında yaptığımız gibi imf den borç alarak değil bir çok devletten borç alarak düzeltiyorlar ki bu da imf nin türkiye ye ne kadar çifte standart uyguladığınıda gösteriyor. Biraz daha açarsak konuyu avrupalı yine taraf tutup kendinden olanı hırpalamak istemiyor. Nasıl mı? Direk imf ye borçlansa bu borcun hem faizi daha fazla olacak hem tek bir yere çok büyük meblaglarda borçlandığı icin bunu taksitle ödenmesi yada tek seferde borcu kapatması daha zor olacak. ancak şimdiki durumda borç ülkelere bölündüğü için durum çok daha farklı olacak

Bizimkilerde fırsattan istifade hem avrupalının ayaklarını yalayıp 5 milyar dolar yardım yapıyor hemde memlekette manüpile edilmiş haberlerle imf bizden borç istedi diye gerim gerim gerinip aha bak ekonomi düzeldi mesajı vermeye kalkıyorlar.

Halbuki palavra adamlar başkasından aldığı borcu yunanistanın italyanın totosunu kurtarmak için AVANS veriyor.

Ha birde yok benzin fiyatları düşüyor bilmemne oluyor ozaman ekonomi iyi demek kadarda düz mantık düşünce olamaz. Yahu kardeş petrol varil fiyatı ne kadar azaldı sana ne kadarı yansıtılıyor haberin var mı? Eğer varil fiyatındaki düşüş tamamen yansısaydı bugün benzin 3,5 tl civarında olacaktı haberin var mı? Peki ya şuan 4,20 civarındaysa 0,70 lik fark nereye gidiyor ? Dur onuda söyliyim bugün yunanistana italyaya 5 milyar AVANS gitti yarın ne olur bilinmez

Kısaca birazcık neden nasıl ne için sorularıyla konunun ayrıntılarına perde arkasında gizlenen kısmına ulaşmak mümkün. Deneyin emin olun bi zararı olmaz

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    ...oysaki 456 milyar dolar tutarındaki krizle mücadele fonuna güney kıbrıs rum yönetimi dahi 600 milyon dolar yardımda bulunacak. bunun yanı sıra krizde olduğu bilinen ispanya 19.6 milyar dolar, italya ise 31 milyar dolar katkı sağlarken, türkiye ile aynı kategoride değerlendirilen brezilya ve meksika da 10’ar milyar dolar yatıracak.''

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Numpad olmadığı için yanlış yazmışım, farkettim.
    Yunanistan, ispanya,italya gibi ülkeler bu durumdayken Türkiye'nin bu durumda olması. Haberi kastediyorum.
    Dünya'da sözü geçen, hatrı sayılır bir ülke olması. 1-2 yıl değil, 5 yıl değil, daha ileriyi hesap edebilecek bir ülke olması.
    Dünyanın en hızlı büyüyen 2. ekonomisine sahip olması.

Aklıma ilk gelenler bunlar. Coğrafya sınavında sorulsaydı: Ekonomik dağılımın Tarım'dan sanayi ve hizmet sektörüne aktarılması derdim sanırım

Ve ben yaşım kemale ermiş biri değilim, daha gencim. Belki sizin gördüğünüz geçirdiğiniz yıllarda ben sokakta top oynuyordum ama şuan ben sadece kendi düşüncelerimi yansıtıyorum.
    Annesinden babasından duyduğunu orda burda söyleyen, daha Atatürk'ün Nutuk'unu okumadan odasına Che posterlerini yapıştıran, devrimci gezinen, sözde Atatürkçü gezinen ergenlikten çıkamamış tiplerden değilim. Sözde Atatürkçü derken, Türkçe yazım kurallarını bilmeyen, Atatürk ilkelerini açıklamak şöyle dursun zar zor sayan tipleri kastettim.
    Türkçe konusunda iyi diyorsun hoş diyorsunda senin bu ''numpad'' işini ne yapacağız kusura bakma alınma gücenme ama bana biraz tribünlere oynuyormuşun gibi geliyor.. Ha tabii birde en çok büyüyen ekonomi dedin ya nasıl büyüdüğünüde biliyorsundur heralde? Telekom tekel akdeniz ege kıyıları yabancıya satılarak yada neyse işte boşver büyüyor ya biz aylık 700tl alsakda olur.. Ha unutmadan bundan 15 yıl önceki asgari ücretle kaç gram altın alınıyordu şimdi kaç gram alınıyor onuda bir araştıralımda ondan sonra ekonomi büyüyor diyelim olur mu?
    ZIPPIRMAN bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Yersen papaz eriği
    buyursun yiyen yesin
    gündem değişsin,
    iktidar yara alacağına oy alsın
    millet kansın
    çevirkazı yanmasın.

Ulen bunlar şaairde yapacak ha beni yakında yalanlarıyla))

blacklord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 2010
    Bedelli askerlik yasası 27+ çıksaydı daha çok verilirdi
    http://www.flashokey.com

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    ...

Elde 250 lira kaldı ha? Peki bir aile babasının gözünden yazsam?

Çocuklara kışlık ayakkabı almak gerektiğinde ne olacak?

Büyük oğlan üniversiteyi kazandı, her dönem 600TL okul harcı var. Ne yapacak?

Oğlan üniversiteye yakın ev tuttu, 6 kişi aynı evde kalıyorlar, yemeye içmeye ayda en az 500 lira lazım diyor.

Küçük oğlan liseye başladı, ceket-pantolon almak lazım. Bir de kitapları var, 200 liraymış toplamda.

Küçük oğlanın gözler de bozulmuş. Doktor 2 numara miyop dedi, gözlükçüye gittik. İki cam bir çerçeve 200 lira, devlet 30 lirasını karşılıyor.

Babam rahatsızlanmış, doktora götürdük. Emekli Sandığı kalp ilacını karşılamıyor, ne yapalım?

Mahallenin veletleri top oynarken arabanın aynasını kırmış, bir aynaya 100 lira istediler.

6 senedir aynı paltoyu giyiyorum, yeni palto almak lazım.

Küçük oğlanı bir dersaneye de yazdırmak lazım, senelik 3000TL istediler.

Tuvaletin musluğu bozulmuş, tesisatçı 100 liraya değiştirdi.

Buzdolabı bozuldu, adam gibi soğutmuyor. Yenisini almak lazım, hanımın çeyiziyle 20 sene evvel gelmişti, normaldir bozulması.

(...)

Bekara karı boşamak kolay.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250

Şimdi benim aklıma takılan bir nokta var bu hesapta?
    Tamam iyi güzel eyvallah da bu adamlar ne yiyip ne içiyor sorması ayıp?Fotosentez mi yapıyorlar?
    ANGARAJ

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyla ne alakası var bunların?
    sinan bu ve benzeri konular iktidar eleştirisi üzerinde temellenir ve tartışma bu minval üzere devam eder.
    biri der işler fena gitmiyor, diğerleri bastırır; o zaman şunu da açıkla, bunu da açıkla, asgari ücret nolacak, silivride askerler yatıyor, .. filan fişmekan
    böylesi konular iktidardan memnun olmayanların gövde gösterisi haline dönüşmeye pek meyillidir.
    tamam eyvallah, iktidardan memnun olmayan bi dünya insan var, gövde gösterisi de bu işin toplumsal yansıması.
    tüm bildiklerini unut; politikayı, ekonomiyi, gemiciği, baykalın skandalını,
    derlerki adama;
    iktidara alternatif olarak bir tek isim bile zikredilemeyen bir ortamda; iktidar partisi iktidar olmaya güçlenerek devam edecektir.
    ki öyle olmuştur.
    ateşli muhaliflerin tıkandığı, çekindiği, resetlendiği nokta.
    burdan memleket için iyi şeyler düşünen arkadaşlara tavsiyem;
    "muhalefet" ve kökü olan "halef" kelimelerinin anlamlarını öğrenmeleri ve bu sayede ateşli muhalifliklerini anlamlandırmaları.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Aşağıdaki yazı alıntıdır, harbi İzlanda'yı hatırlayan var mı?

İZLANDA: İzlanda’dan hiç bir haber yok?

Neden? Mısır’da olan her şeyi duyuyoruz da niye İzlanda’da olanlar hakkında hiç bir haber yok?

İzlanda’da, halk hükümeti istifaya zorladı; ana bankalar kamulaştırıldı; kötü finansal politikalarından dolayı İngiltere ve Hollanda’ya olan borçların ödenmemesine karar verildi; ve anayasayı yeniden yazmak üzere halk meclisi oluşturuldu.

Ve tüm bunlar barış içinde gerçekleştirildi. Şimdiki global krizi yaratan güçlere karşı bir devrim.

Bu yüzden son iki yıldır hiç bir yerde yayınlanmıyor.

Avrupa’nın geri kalanı bunu örnek alırsa ne olurdu? Amerikan vatandaşları bunu örnek alırsa ne olurdu?

Gerçeklerin Özeti:

2008. Ülkenin ana bankası kamulaştırıldı.
    İzlanda Kronası, İzlanda’nın para birimi değerini kaybetti ve borsa durdu. Ülke iflas etti.

2008. Halk parlamento önünde protesto gösterileri düzenledi ve başbakanın ve hükümetinin istifası ile sonuçlanacak yeni seçimlere gidilmesini sağladı.

Ülke ekonomisi korkunç durumdadır.

İngiltere ve Hollanda’ya ödenecek 3,500 milyon Euro’luk borcun bir yasa ile İzlanda halkı tarafından önümüzdeki 15 yıl boyunca %5.5 faizle ödenmesi önerildi.

2010. Halk sokaklarda protesto gösterileri düzenledi ve referandum talep edildi. Ocak 2010’da başkan, Ödemenin Reddi’ni onayladı ve halk toplantısını duyurdu.

Mart ayında Ödemenin Reddi %93 oranla referandumla kabul edildi. Bu arada yeni hükümet krizin sorumlularını adalet önüne getirmek için araştırma başlattı – bir çok yüksey düzey yönetici ve bankacı tutuklandı.

Kriz sırasında, çıkarılan dersleri içeren ve hali hazırdakinin (Danimarka Anayasasının kopyası olan) yerine geçecek yeni Anayasa’yı yazmak üzere bir kurul seçildi.

522 aday arasından hiç bir politik bağlantısı olmayan 25 vatandaş seçildi. Adaylık için tek gereklilik bir yetişkin olmak ve 30 kişinin desteğini almış olmak yetti. Anayasa kurulu, ülkenin her tarafında oluşturulan farklı kurullardan gelen önerilerden oluşan “Manga Carta”yı sunmak üzere Şubat 2011’de çalışmalara başladı. Hali hazırdaki Parlamento ve bir sonraki yasama seçimleri boyunca kurulmuş biri tarafından bu Manga Carta’nın onaylanması gerekiyordu.

Kısaca, İzlanda devrimi ile ortaya çıkan:

-tüm hükümetin istifası
    -bankaların kamulaştırılması
    -referandum sayesinde insanların ekonomik kararlar üzerinde karar vermesi
    -sorumluların hapse atılması
    -anayasnın insanlar tarafından yazılması

Bütün bunlardan medya tarafından bilgilendirildik mi?

Radyoda veya TV’de her hangi bir siyasi program bunun üzerine yorum yaptı mı?

Hayır!

İzlanda halkı sistemi yenmenin ve dünyaya demokrasi dersi vermenin bir yolu olduğunu gösterebildiler.
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi benim aklıma takılan bir nokta var bu hesapta?
    Tamam iyi güzel eyvallah da bu adamlar ne yiyip ne içiyor sorması ayıp?Fotosentez mi yapıyorlar?
    geriye 250 TL gibi bir miktar kalıyor. 30-40 abarttığım giderleri tam yazarsak tutuyor olsa gerek.
    Sonuçta araba almak için göbek eriten bir öğretmen görmedim ben.
    Ama herkes iyi, rahat geçiniyor demiyorum. Bulunduğu yere göre, kiraya göre, alışveriş yaptığı yere göre, oturduğu binanın yalıtımına göre, alttaki komşunun evinin sıcak olmasına göre bile değişebiliyor tahmin edersiniz ki.

Burada fikirlerimi belirttim ama sanki memurlara nankör demişim gibi karşılanıyorum. Ne diyeyim ki

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkçe konusunda iyi diyorsun hoş diyorsunda senin bu ''numpad'' işini ne yapacağız kusura bakma alınma gücenme ama bana biraz tribünlere oynuyormuşun gibi geliyor.. Ha tabii birde en çok büyüyen ekonomi dedin ya nasıl büyüdüğünüde biliyorsundur heralde? Telekom tekel akdeniz ege kıyıları yabancıya satılarak yada neyse işte boşver büyüyor ya biz aylık 700tl alsakda olur.. Ha unutmadan bundan 15 yıl önceki asgari ücretle kaç gram altın alınıyordu şimdi kaç gram alınıyor onuda bir araştıralımda ondan sonra ekonomi büyüyor diyelim olur mu?

Türkçe konuşmaya çok dikkat ederim ama bazen kaçırabiliyor insan. Ancak bu numpad olayı onlardan birisi değil, Alex'e ali değil Alex dendiği gibi Türkçe'si olmayan Numpad de bu şekilde yazılıyor. Belki Türk Dil Kurumu, Türkçe kökenli olmayan tren kelimesine "lttan kaydıraçlı oturgaçlı götürgeç", hostes kelimesine "Gök Konuksal Avrat" gibi karşılıkları bulduğu gibi Numpade de bir şey bulur, kullanırız

Özelleştirmeye karşı değilim açıkcası. Ayarında olduğu sürece.

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elde 250 lira kaldı ha? Peki bir aile babasının gözünden yazsam?

Çocuklara kışlık ayakkabı almak gerektiğinde ne olacak?

Büyük oğlan üniversiteyi kazandı, her dönem 600TL okul harcı var. Ne yapacak?

Oğlan üniversiteye yakın ev tuttu, 6 kişi aynı evde kalıyorlar, yemeye içmeye ayda en az 500 lira lazım diyor.

Küçük oğlan liseye başladı, ceket-pantolon almak lazım. Bir de kitapları var, 200 liraymış toplamda.

Küçük oğlanın gözler de bozulmuş. Doktor 2 numara miyop dedi, gözlükçüye gittik. İki cam bir çerçeve 200 lira, devlet 30 lirasını karşılıyor.

Babam rahatsızlanmış, doktora götürdük. Emekli Sandığı kalp ilacını karşılamıyor, ne yapalım?

Mahallenin veletleri top oynarken arabanın aynasını kırmış, bir aynaya 100 lira istediler.

6 senedir aynı paltoyu giyiyorum, yeni palto almak lazım.

Küçük oğlanı bir dersaneye de yazdırmak lazım, senelik 3000TL istediler.

Tuvaletin musluğu bozulmuş, tesisatçı 100 liraya değiştirdi.

Buzdolabı bozuldu, adam gibi soğutmuyor. Yenisini almak lazım, hanımın çeyiziyle 20 sene evvel gelmişti, normaldir bozulması.

(...)

Bekara karı boşamak kolay.

Öncelikle babanıza geçmiş olsun, acil şifalar.Bunu öylesine söylemiyorum, babam da kalp hastası, anlayabiliyorum.
    Küçük oğlunuzun da erken farkedilmesi hayırlı olmuş, benim gibi 10 sene takmaz gözlük en azından.
    Sonrasında:
    Bu kadar sinirlenmenize gerek olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta yüzeysel bir hesap yaptığımı, bu konuda derine inecek tecrübem olmadığını da belirttim değil mi? evet.
    Bu anlattıklarınız sizin her ay ödeme yaptığınız işler midir?
    yani her ay buzdolabı bozulup her ay oğlunuza gözlük alıp her ay tuvalet musluğunu değiştirir misiniz ?
    Küçük oğlunuz için senelik 3bin lira dershane parası çok fazla. Nereden aldınız bu fiyatı bilmiyorum.
    Ben Lise 3te 1650 ye yazılmıştım FEM e. Hani biz fetocuyuz, tayyipciyiz ya o yüzden FEM e gideriz hep.
    Bu sene de aksilikler sebebiyle kasım ayında 1200e yazıldım, lise4.

Sonuç olarak tuvaletin musluğu için 100 lira isteyen adamı eve sokmam açıkcası.
    Yine de her şey üstüste gelmiş ama bunları günlük gibi yansıttığınızı düşünüyorum biraz da.
    Yine de baba olmak zor, eminim işinizdeki stres üzerine bunlar...
    Babamın bana bisiklet aldığı zamanı hatırlattı durumunuz. Zamanında babam doğum günümde bana bisiklet alıyor ama babamın eskiyen ayakkabıları giydiğini görünce çocuk aklımla bisikleti satmaya götürüyorum, nereye satacağımı bilmiyorum. Haliyle satamıyorum. Akşam babam geldiğinde geri versin diye lafa giriyorum. Baba ben bisikleti sevmedim, babam da git lan odana eşek herif o kadar para verdim ben ona diyor. Sırtımda bir sıcaklık böyle

Sabah kahvaltısını eyfelin altında yapmadığınız aşikar ama ben zaten bu durum için iddialı çıkmadım, yine de sizin biraz abarttığınızı düşünüyorum. Nacizane.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)