Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 SonuncuSonuncu

600rr Kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    Geçmiş olsun frenlemede gecikmişsiniz ama panik fren yada refleks sıkıntınız var sanırım. ABS li bir motorda o hız ve darda olsa o mesafede durmalıydınız. Bir eğitim daha alın bence ve eğer odaklanamıyorsanız bi kenara çekip 1 dk soluklanıp öyle devam edin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Kelle koltukta sürüyosunuz cidden 2 kazanın da 20-30km hızlarda olduğunu düşünürsek mutlaka çarpmadan düşmeden bir çıkar yol bulunurdu diye düşünüyorum, çünkü daha tehlikeli durumları kazasız atlattım. Bu motor size çok büyük gelmiş. Henüz yüksek hızlarda kaza yapmamış olmanız sevindirici bir durum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlama ama taktığın ABS nin performansından eminmisin. Bu mesafede duramamış olmak zor gibi. Yada kamera olunca hız algısı farklılaşıyor.
    Aslında Abs nin performansından inanılmaz derecede memnunum ama bazen gözle görünmediği halde asvalt çok kaygan olabiliyor bu durumda abs bunu farkedebiliyor. Hızım düşük olduğu için ve durmak için yeterli mesafem olduğu için soldaki boşluğa kaçma gereği duymadım ama duramayınca bende çok şaşırdım. Sanırım asvaltta gözle görünmeyen bir kayganlık vardı. Bu arada 1:35dk da sadece arka frenkle motoru yavaşlatıyorum. Yani abs nin etkisini anlamanış açısından o saniyeyi belirttim.

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    benim algıladığım olay sizin yola bakışlarınızda problem var bence.yani ileriye değil yola bakışınız kayıyor ve bu konsantrasyonunuzu bozuyor.Motor hem ağır hem kuvettli,abs de olsa temel sürüşünüzde sıkıntı varsa kaza yaparsanız.

iki kaza videonuzuda izledim,sizin asıl probleminiz bakışlarla alakalı bence.belki siz fark etmiyorsunuz ama öyle çünkü frenleme yapmak tamamiyle yola bakışla doğru orantılıdır.

Motorunuzun lastik basınçları,kalitesi vs gibi teknik etkenlerde elbette ciddi faktörler ama bence olmadık yerlerde bu tür kazalara maruz gelmeniz sizin sürüşünüzle alakalı bir durum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:47 ----------

Alıntı bilginozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında Abs nin performansından inanılmaz derecede memnunum ama bazen gözle görünmediği halde asvalt çok kaygan olabiliyor bu durumda abs bunu farkedebiliyor. Hızım düşük olduğu için ve durmak için yeterli mesafem olduğu için soldaki boşluğa kaçma gereği duymadım ama duramayınca bende çok şaşırdım. Sanırım asvaltta gözle görünmeyen bir kayganlık vardı.
    aylar boyunca adı sanı bilmediğim naylon lastiklerle 1500 km yol yaptım istanbulda..en yağışlı havalarından tuttunda en berbat yollarında dahi kullandım ama çok şükür başıma böylesi kazalar gelmedi.bunun bence en büyük sebebi aldığım eğitimden kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü her ne kadar lastikleriniz berbatta olsa sürüşünüz sağlam ise bir şekilde gidiyorsunuz yolda ama ben yinede bazı konularda sizin tecrübe eksikliği yaşadığınızı düşünüyorum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim algıladığım olay sizin yola bakışlarınızda problem var bence.yani ileriye değil yola bakışınız kayıyor ve bu konsantrasyonunuzu bozuyor.Motor hem ağır hem kuvettli,abs de olsa temel sürüşünüzde sıkıntı varsa kaza yaparsanız.

iki kaza videonuzuda izledim,sizin asıl probleminiz bakışlarla alakalı bence.belki siz fark etmiyorsunuz ama öyle çünkü frenleme yapmak tamamiyle yola bakışla doğru orantılıdır.

Motorunuzun lastik basınçları,kalitesi vs gibi teknik etkenlerde elbette ciddi faktörler ama bence olmadık yerlerde bu tür kazalara maruz gelmeniz sizin sürüşünüzle alakalı bir durum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:47 ----------

aylar boyunca adı sanı bilmediğim naylon lastiklerle 1500 km yol yaptım istanbulda..en yağışlı havalarından tuttunda en berbat yollarında dahi kullandım ama çok şükür başıma böylesi kazalar gelmedi.bunun bence en büyük sebebi aldığım eğitimden kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü her ne kadar lastikleriniz berbatta olsa sürüşünüz sağlam ise bir şekilde gidiyorsunuz yolda ama ben yinede bazı konularda sizin tecrübe eksikliği yaşadığınızı düşünüyorum.
    Tabiki yaşadığım olay bir sürücü hatasıdır. Bunun tartışılacak bir tarafı da yok zaten. Sadece bunu paylaşmak istedim.

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun hocam.. Acaba abs var diye bu kadar rahat davranabiliyor olabilir misiniz ?
    Bu arada geçmiş olayın kaza tutanağından sonra suçu kime verdiler ? Sonucu göremedim ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun hocam.. Acaba abs var diye bu kadar rahat davranabiliyor olabilir misiniz ?
    Bu arada geçmiş olayın kaza tutanağından sonra suçu kime verdiler ? Sonucu göremedim ?
    Teşekkür ederim. Tespitiniz doğru. Abs den önce çok daha ürkek ve temkimli idim. Önceki kaza tutanağını göndermedim. Çıkacak olan masraf 200-300TL gibi bişeydi zaten. Ama peşinde koşarken harcayacağım zamanın maliyeti daha büyük olacağı için uğraşmak istemedim. Arabamla küçük bir kaza yaşamıştım dosyaların peşinden koşmamın maliyeti daha büyük olmuştu ordan biliyorum.
    Mitoqondri bunu beğendi.

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Gecmis olsun en büyük kazan bu olsun ve bu son olur umarım
    bilginozi bunu beğendi.

Ali1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATTI
    Geçmiş olsun
    bilginozi bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Geçmiş olsun Bilgin,

7 Sayfayıda baştan sona okudum,haklı olanlar var, haksız olanlar var çok haklı olanlar var tabi bunlar benim fikrimce. Yorum yapma konusuna gelecek olursak beni yanlış anlama lütfen ama kullanım şeklinde bir terslik seziyorum, yani bir tutukluk var sende sanki. Sen bu motosikleti kullanamıyorsun, acemisin, şusun busun diye yorum yapmıyorum dikkat et, üzerinde ki benim tutukluk diye tabir ettiğim şey ne ise biran önce bunu söküp atman dileği ve ricası ile tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum.
    bilginozi bunu beğendi.

Burada mesele tecrübe vs değil. Pistlerde yarışan deneyimde biri bile olsa her şekilde motosikletle kaza yapar. Yapmamışsa da yapacaktır.

Aslona mesele SS motosikletin normal asfalt ve yol koşullarında kullanıma uygunluğudur. Bence özellikle Türkiye trafik ve yol koşullarında SS motora binmek kaza riskini İspanyada X2 arttırıyorsa Türkiyede bu risk X5 seviyesindedir. Buna SS motosiklet sahiplerinin motosikletlerine bakışı hangi koşul ve şartlarda kullandığı ve ülkemizdeki tüm taşıt sürücülerinin sürüş tekniği / şeklide dahildir...

Bu foruma üye olalı 8 yıl kadar oldu. Birçok deneyimli arkadaş SS motosikletlerle kaza neden ile vefat etti..

HAla bu işin zevki var sS motor kullanmak başka bişey vs dieyn varsa önce kendini sonrada SS motor nediri yeniden check etsin... Bu motosikletler race replikaları ve standart üstü makinelerdir. Çok çok ozel eğitimler ve teknik bilgi gerektirir. Fren meselesi bunların içinde en önemlilerin başında gelir..

KArdeşim kullanmayın şu motorları Türkiyede, şehirde, yollarımızda bu ülkede trafikte SS motosiklet kullanmak abesle iştigaldir.Hiçbir mantığı yoktur..

Gaz açmak ve gücü hissetmek isteyen pist koşullarında kullansın. Burada henüz yüksek cc ss e bulaşmamış genç arkadaşları uyarıyorum. 250 cc üzeri riskiniz en az X3 artar. Almayın binmeyin çok şey kaybetmezsiniz. NAked motosikletler çok daha makul ve mantıklı cihazlardır traik için..

Sevgiler..Saygılar..
    bilginozi bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı leopessia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Bilgin,

7 Sayfayıda baştan sona okudum,haklı olanlar var, haksız olanlar var çok haklı olanlar var tabi bunlar benim fikrimce. Yorum yapma konusuna gelecek olursak beni yanlış anlama lütfen ama kullanım şeklinde bir terslik seziyorum, yani bir tutukluk var sende sanki. Sen bu motosikleti kullanamıyorsun, acemisin, şusun busun diye yorum yapmıyorum dikkat et, üzerinde ki benim tutukluk diye tabir ettiğim şey ne ise biran önce bunu söküp atman dileği ve ricası ile tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum.
    Teşekkür ederim. Motoru alalı neredeyse 1 sene olmasına rağmen 3000km yi yeni geçiyorum. Vites geçişlerini tam oturtamadım, düşük devirde vitesler rahatça geçiyor ama yüksek devirlerde vites geçişleri çok sesli oluyor bu da beni rahatsız ediyor. Normal midir bilemiyorum.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    normal değil. yüksek devirde dokunmatik gibi olur

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada mesele tecrübe vs değil. Pistlerde yarışan deneyimde biri bile olsa her şekilde motosikletle kaza yapar. Yapmamışsa da yapacaktır.

Aslona mesele SS motosikletin normal asfalt ve yol koşullarında kullanıma uygunluğudur. Bence özellikle Türkiye trafik ve yol koşullarında SS motora binmek kaza riskini İspanyada X2 arttırıyorsa Türkiyede bu risk X5 seviyesindedir. Buna SS motosiklet sahiplerinin motosikletlerine bakışı hangi koşul ve şartlarda kullandığı ve ülkemizdeki tüm taşıt sürücülerinin sürüş tekniği / şeklide dahildir...

Bu foruma üye olalı 8 yıl kadar oldu. Birçok deneyimli arkadaş SS motosikletlerle kaza neden ile vefat etti..

HAla bu işin zevki var sS motor kullanmak başka bişey vs dieyn varsa önce kendini sonrada SS motor nediri yeniden check etsin... Bu motosikletler race replikaları ve standart üstü makinelerdir. Çok çok ozel eğitimler ve teknik bilgi gerektirir. Fren meselesi bunların içinde en önemlilerin başında gelir..

KArdeşim kullanmayın şu motorları Türkiyede, şehirde, yollarımızda bu ülkede trafikte SS motosiklet kullanmak abesle iştigaldir.Hiçbir mantığı yoktur..

Gaz açmak ve gücü hissetmek isteyen pist koşullarında kullansın. Burada henüz yüksek cc ss e bulaşmamış genç arkadaşları uyarıyorum. 250 cc üzeri riskiniz en az X3 artar. Almayın binmeyin çok şey kaybetmezsiniz. NAked motosikletler çok daha makul ve mantıklı cihazlardır traik için..

Sevgiler..Saygılar..

Söylediğin birçok şeye katılıyorum. Geçmiş sayfalarda bazı yorumlar var gerçekten gülünesi şeyler olmuşlar. Bu kazanın 600 cc ile ne alakası var diye yorum yapan kişilerin yüksek cc motosiklet kullanmamış oldukları için böyle cümleler kurdukları aşikar. Büyük motosikletin ilk vitesi belki onların kullandıkları motosikletlerin son hızına denk gelebilir. Bu durumda sürücünün psikolojisini hesaba katamazlar, 5-10 beygir motosikletin üzerinde oturmakla 120 beygir üzeri bir motosikletin üzerinde oturmak konusunda ağır psikolojik farklılıklar vardır, bunu da oturmayan bilemez.Bu motosikletler hata affetmezler,konu sadece yavas gitmek degil, yavas gidince de devriliyor işte gördüğünüz üzere.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:55 ----------

Teşekkür ederim. Motoru alalı neredeyse 1 sene olmasına rağmen 3000km yi yeni geçiyorum. Vites geçişlerini tam oturtamadım, düşük devirde vitesler rahatça geçiyor ama yüksek devirlerde vites geçişleri çok sesli oluyor bu da beni rahatsız ediyor. Normal midir bilemiyorum.
    Bilgin burada da bir terslik seziyorum, zira bir ve iki sert diğerleri ise şık şık tabiri ile geçmesi lazim. Bi kontrol mü ettirsen? Ayrıca nasıl vites yükselttiğin ve küçülttügünde önemli. Vites yükseltirken ara gazı açman lazım, en doğrusu ve konforlusu aynı zamanda motosikletin şanzımanı için faydalısı bu şekildedir, debriyajı çektikten sonra motor devirini bir sonraki vitese hazırlamak için ara gazı verirsen, şanzıman üzerindeki yükü almış olursun ve dişliler birbirine çok daha rahat geçer. Ben 1 ve ikinci viteste 6-7 bin deviri hiç geçmemeye calisiyorum, o yüzden geçişler nispeten sert oluyor ama 2'den sonra dediğim gibi şıkır şıkır geçmesi lazim. Aynı şekilde düşerkende tek bir hamle ile tek bir vites kücülmeli.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sevgiler..Saygılar..
    Söyledikleriniz tamamiyle doğru, ancak zevk meselesi olan noktalar var. ss kullanıpta rahatsızlığından naked yada touringe geçen arkadaşlarım var. Ancak ss benim için o kadar keyif veriyor ki rahatsızlığı yada diğer olumsuz taraflarını inanınki görmüyorum bile. Güzel bir sevgiliye sahip olmak gibi hem sesi kulağa hoş geliyor hemde karşısına geçip seyretmek insanı keyiflendiriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Alıntı leopessia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söylediğin birçok şeye katılıyorum. Geçmiş sayfalarda bazı yorumlar var gerçekten gülünesi şeyler olmuşlar. Bu kazanın 600 cc ile ne alakası var diye yorum yapan kişilerin yüksek cc motosiklet kullanmamış oldukları için böyle cümleler kurdukları aşikar. Büyük motosikletin ilk vitesi belki onların kullandıkları motosikletlerin son hızına denk gelebilir. Bu durumda sürücünün psikolojisini hesaba katamazlar, 5-10 beygir motosikletin üzerinde oturmakla 120 beygir üzeri bir motosikletin üzerinde oturmak konusunda ağır psikolojik farklılıklar vardır, bunu da oturmayan bilemez.Bu motosikletler hata affetmezler,konu sadece yavas gitmek degil, yavas gidince de devriliyor işte gördüğünüz üzere.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:55 ----------

Bilgin burada da bir terslik seziyorum, zira bir ve iki sert diğerleri ise şık şık tabiri ile geçmesi lazim. Bi kontrol mü ettirsen?
    Doğru aynen dediğin gibi. devir yüksekse 1-2 çok sert geçiyor. Diğer vitesler yumuşak geçiyor. O halde sorun yok anladığım kadarıyla.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Doğru aynen dediğin gibi. devir yüksekse 1-2 çok sert geçiyor. Diğer vitesler yumuşak geçiyor. O halde sorun yok anladığım kadarıyla.
    Normali böyledir. Nasıl atlıyorsun vitesi ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Büyütürken gaz kes+ debriyaj, küçültürken debriyaj+aragaz şeklinde.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Büyütürken gaz kes+ debriyaj, küçültürken debriyaj+aragaz şeklinde.
    Büyütürken gazı kapat, Debriyajı çek, bir parça ön fren salınıp gitmesin, ara gaz, ve vites yükseltmeyi denemeni öneririm, çok kombin geliyorsa, trafiksiz bir yerde dene.. Hem sürüş dinamiği hem motosiklet ömrü için ideal olanıdır bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:24 ----------

Ayrıca yüksek devirde 1 den ikiye geçerken ara gaz vermez de debriyajı hızlı salarsan arka tekerleği de kitlersin motor devirinin arka tekerleğin dönme hızından düşük kaldığı için. bu 2 den 3 'e geçerken de yapacağı birşeydir. Bu durumda arka lastiğin sadece vites kücültürken değil, yükseltirkende kitlenebileceği gerçeğini öğrenmiş oluyoruz.
    bilginozi bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Evet bu önemli bir nokta.

Naked150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks-150-Naked
    kameradan normal görünebilir ama bence karşı taraf suçlu bakmadan çıkıyor yola sonuçda düşmesine panik sebeb olsa bile o paniği yaşatmamalı.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)