Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Enstrüman çalanlar\Müzisyen Motorcular

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    washburn xb 120 perdesiz bass. (kendim çevirdim)
    esp b206 6 telli bass gitar.
    yamaha trb 6 perdesiz bass. (kendim çevirdim)
    takamine eg 523 scb elektro akustik gitar.
    ibanez ewb akustik bass gitar.
    ekrem özkarpat yapımı klasik gitar.

set-up yazmayı sevmem dandik elektronik oyuncakları sevmiyorum ama var 3-5 bişeyler.

unutmadan kaç yıldır çaldığımızıda yazmak gerekliymiş 15 yıldır çalarım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alosyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    klx250
    kendi çapımda bağlama çalmaya uğraşıyorum motosıklet gibi bundada çok amatörüm
    bağlama dinlemesini daha çok seviyorum tabii ney sesine bayılırım..
    konyada bunlardan çalan varsa bizzat dinlemeye gelirim

geçen yıl bağlama kursuna gittim.Kendi çapımda çalıyorum biraz.Geliştirmeye çalışıyorum.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı panic adak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    washburn xb 120 perdesiz bass. (kendim çevirdim)
    esp b206 6 telli bass gitar.
    yamaha trb 6 perdesiz bass. (kendim çevirdim)
    takamine eg 523 scb elektro akustik gitar.
    ibanez ewb akustik bass gitar.
    ekrem özkarpat yapımı klasik gitar.

set-up yazmayı sevmem dandik elektronik oyuncakları sevmiyorum ama var 3-5 bişeyler.

unutmadan kaç yıldır çaldığımızıda yazmak gerekliymiş 15 yıldır çalarım
    esp b206mı. benim sattığım basmı yoksa o? nickide hatırlıyorum biyerlerden.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    2008 Honda cbr 125 r
    Alıntı alosyi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendi çapımda bağlama çalmaya uğraşıyorum motosıklet gibi bundada çok amatörüm
    bağlama dinlemesini daha çok seviyorum tabii ney sesine bayılırım..
    konyada bunlardan çalan varsa bizzat dinlemeye gelirim
    konya değil ama kütahyada çalıyorum ikisini de buyrun gelin beklerim her zaman ama neyi daha iyi üflerim yani çalarım, bağlamada da o kadar iyi sayılmam neler var ya
    Ey ana eğer oğlun bir asuman aşkına tutulmuşsa bırak uçsun...

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Araya kaynayayım bari, bir zamanlar uzun uzun oynadığım, ama son zamanlar yüzüne bakmaya fırsatım olmayan akustik bir Epiphone'um vardı İstanbul'da... Burada da yabancıya gitmeyeyim diye elektro bir Gibson'la kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Motosikleti
    cbf 500 '06
    6 yıldır bateri ile haşır neşirim her türk genci gibi metal-alternatif soluklu olup daha sonra blues - jazz keşfetmiş bir bireyim repertuar aşamasında olduğum bir grubum var Better Blues Band sevgilerle...
    Tanrıyı Güldürmek İstiyorsan.Ona Planlarından Bahset!

smtbhtyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araya kaynayayım bari, bir zamanlar uzun uzun oynadığım, ama son zamanlar yüzüne bakmaya fırsatım olmayan akustik bir Epiphone'um vardı İstanbul'da... Burada da yabancıya gitmeyeyim diye elektro bir Gibson'la kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum...
    Bir forum sitesinden daha ne istenir ki? Moderatörümüz bile Gibson çalıyor.

Motosikleti
    kymco downtown300i - Honda Silverwing600 ABS
    merhabalar.bende uzun süredir bağlama ve piano( klavye) çalıyorum.biraz geçte olsa bu yıl konservatuara başladım vee hayatımız müzik oldu. Bu arada sıfır ve ikinci el bazı enstrumanlar satıyorum.şu anda bir uzun bağlama(sahne için) bir si b klarnet (sıfır) ve 4 tane öğrenci gitarı var elimde(yeni başlayanlar için) ihtiyacı olan arkadaşlarıma duyururum ve yardımcı olurum enstruman & özel ders konusunda.... e malum hem müzisyen hem öğrenci hemde motosiklet kullanıcısı olmak zor iş.Ara sırada ticaret yapmak lazım sevgi ve saygılar..

kujumax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer Fz6 ( 2006 )
    1 Yıl Kadar Klasik Gitar Kursu Aldıktan Sonra
    2 Yıl Akustik Caldim
    3 Yıldırda Elektro Calıyorum

İşim Geregince Gösterilerde Davul Caliyoruz

Kuşadası ATLANTIS Show
    (K)aza (A)nında (S)eni (K)orur

alosyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    klx250
    Alıntı DOOM46 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konya değil ama kütahyada çalıyorum ikisini de buyrun gelin beklerim her zaman ama neyi daha iyi üflerim yani çalarım, bağlamada da o kadar iyi sayılmam neler var ya
    dünya artık eskisindende küçük ney sesi zaten gönlün sesiymiş neden olmasın belki birgün yolum düşer gelirim

ikinci bir olasılık daha var belki sen konyaya gelirsin kısmet.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı boudberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar.bende uzun süredir bağlama ve piano( klavye) çalıyorum.biraz geçte olsa bu yıl konservatuara başladım vee hayatımız müzik oldu. Bu arada sıfır ve ikinci el bazı enstrumanlar satıyorum.şu anda bir uzun bağlama(sahne için) bir si b klarnet (sıfır) ve 4 tane öğrenci gitarı var elimde(yeni başlayanlar için) ihtiyacı olan arkadaşlarıma duyururum ve yardımcı olurum enstruman & özel ders konusunda.... e malum hem müzisyen hem öğrenci hemde motosiklet kullanıcısı olmak zor iş.Ara sırada ticaret yapmak lazım sevgi ve saygılar..
    Baglama ne durumda?
    Belki ilgilenebilirim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    kymco downtown300i - Honda Silverwing600 ABS
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baglama ne durumda?
    Belki ilgilenebilirim.
    satışa çıkardığım bağlamamın ilan linkini veriyorum..
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisv...hibinden/detay

buradan bakabilirsiniz.40 tekne.solak yada sağlak yaptırılabilir.

Motosikleti
    4 teker
    normalde elektroya merakım var rock2n roll yapasım geliyo klasik bi gitar aldık ögrenelim die elimizi alıştırmaya başladık ve öyle kaldık gitarım öle duruyo köşecikte.
    zaman mekan meselesi...
    [COLOR="Blue"][B][I][U]Asfalta yakın olmayı seviyorum :) hatta eğilip öpesim geliyor :cherry:[/U][/I][/B][/COLOR]

enes_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha RX 135 KİNG(Fıghtıng Spırıt)
    Ne Yazııkki Bir çoğunuz batı tarzı enstrüman çalıyor şurada bitane bağlama çalan görebildim ancak kendi kültürümüze sahip çıkamıyoruz bir gitar sevdasıdır aldı başını gidiyor.....
    Kanuni Breton 125 siyah,Yamaha YBR 125 siyah (2009),Yamaha RX 135 KİNG(Yeşill)-Yamaha RX135 KİNG,(Sİyahh) Black

Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Alıntı enes_007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne Yazııkki Bir çoğunuz batı tarzı enstrüman çalıyor şurada bitane bağlama çalan görebildim ancak kendi kültürümüze sahip çıkamıyoruz bir gitar sevdasıdır aldı başını gidiyor.....
    Arkadaş baştan dikkatli bakarsan ney çalan var,klavye var,davul var,bas var,bağlama var...Evet gitar fazla ancak ne yazık ki dememek lazım...Müzikle bir şekilde uğraşsın insanlar,kaldı ki ben kendi kültürüne sahip çıkmakla uzaktan yakından bir alakasını göremiyorum...Müzik dediğin evrenseldir...Batıya ait olan bir enstrümanla doğuya ait ezgileri de çalabilirsin...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:36 ----------

Arkadaşlar konunun başlarında söylemiştim...2 adet gitar kullanıyorum...Biri Gibson LesPaul birde kendi yaptığım var...Bunun yapım aşamasına dair foto çekmemiştim zamanında...Yine de merak edenler için anlatıp paylaşayım;

Önce elimde ki Hohner gitarı en ufak parçasına kadar söktüm...Daha sonra keresteciler sitesinden "bubinga" cinsi ağaç buldum..O zaman bana söylenen gül familyasından afrika kökenli çok sert bir ağaç olduğuydu...Bende sustain fazla olması için sert ağaç arıyordum...Fakat bulduğum ağaç gitarı en olarak karşılayabilecek kadar geniş değildi...Biz de kolun altında kalan bombeli kısmı ek yapmayı düşündük...

Sonra bu ağacı ve eski hohner'in kasayı masko'da eski bir arkadaşın dayısına götürdüm...Yetenkli Samuel Usta buna şekli verdi ve ek olacak kısım için mengenede 2 gün tuttu...

Daha sonra ben çentikli gövdeyi günlerce kalından inceye zımparaladım...En son sünger zımparayla defalarca ağaç sedef gibi parlayana kadar zımpara yaptım ve en son vernik attım...Yanlış hatırlamıyorsam 2 kat vurmuştum verniğide...

Sonra toparlamaya geldi...Gibson daki köprü manyetiğini Seymour Duncan full shredle değiştirmiştim...Elimdeki Gibson a ait 498T alnico da bunun üzerinde köprü manyetiği olarak yerini aldı...Bu arada ağaç o kadar sertti ki vida için delik açarken matkap ucu bile kırdı...

Buyrun bunlarda resimleri;

(Üstünde abidik kubidik eskiden yapıştırdığım zamazingolar var...Pickguard değişecek,siyah ya da krom renkle)

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Ağacın damarları,çizgileri,deseni gerçekten çok hoşuma gidiyor...Ses için şöyle diyeyim;Diğer manyetikler pek iç açıcı değil ama les paul den gelen manyetikle bu ağacın birleşimi sokak kedisi gibi bir ses çıkarıyor...Ancak klavye gövdeyle birleştiği yerden oynama yaptığı için bir elden geçirmem lazım...

Sonuç olarak çalsamda çalmasamda benim için manevi değeri büyük ve hayatımın bir ara önemli bölümünü kaplayan,parmaklarımı kanatana kadar severek uğraştığım bir mevzudan bana hoş bir anı olarak kalacak...

Motosikleti
    Bende zamanında el yapımı bas yapmıştım ama harbici el yapımı Tamamen ilkel koşullarda ve tarzanca yapılmış bişeydi. Ama sonuç olarak birşeye benzemişti. Bu da fotoları ve hikayesi

İlk olarak işe gövde ağacı alarak başladım. Kocaeli - Karamürselde enstrüman ağacı satan biryerden akçaağaç aldım. Erkan Sızarlar'da oradan alıyomuş galiba. Öyle duymuştum, doğrumu bilmem ama neyse.

Eve gelince nasıl birşey yapsam acaba diye düşünürken acele edip "la benim b50 nin kopyasını yapim işte" dedim ve kendi basımın şeklini aynen çizdim.

Gittigidiyordan dekopaj testeresi alarak öğrenci evinde kesme işlemine giriştim. Alttaki sandalyede nasibini aldı tabi. Emektar sandalyem 4 sene taşıdı yinede beni

Kesim işlemi çok ses çıkardığı için işin geri kalanını yazlıkta yaptım. Ses problemi olmadığı için rahattım valla. Neyse kesim işlemi bitince gövde böyle birşeye benzedi. Manyetik bölümünü ise ahşap keski ve çekiç ile saatlerce uğraşarak yaptım. Uygun alet edevat yoktu çünkü.

Tüm manyetik yerlerini ve sapın oturacağı yeri ahşap keski ile bitirdim. Gövde neredeyse hazırdı artık. Yalnız bir sorun, üstteki bombeyi verirken çok hata yaptım. Garip bişey oldu orası.

Sapı ise gidip herhangi bir ağaççıdan aldım. Pek kaliteli bir malzeme değildi ama eğik büğük olmadığından fazla bir sorun çıkarmadı. Kesip biçip zımparaladıktan sonra şekildeki halini aldı.

Burguların yerini açıp taktıktan sonra gövdenin üzerine yerleştirdim ve şekildeki gibi oldu. Telleri gerdirdim ama truss-rod olmadığından fazla zorlamadım tabi.

Çakması ve orjinali yanyana

Aslında tam b50 kopyası yapıcaktım ama elimde "fender lace sensor" manyetikler vardı ve manyetiklerle potanslar lehimli vaziyette idi. O yüzden potansları gövdenin arkasından geçiremedim yanımda havya vs olmadığından. Mecburen gövdeye uygun pickguard yapmaya karar verdim. Nasıl yapsam diye düşünürken evde plastik ne varsa araştırdım tepsi, leğen vs ve en sonunda klozet kapağında karar kıldım ve klozet kapağından pickguardımı yaptım:D Güzelde oldu ama. Telleri filanda taktıktan sonra basımız çalmaya hazır hale geldi.

Sonuçta beklediğimden iyi birşey ortaya çıktı ve tesadüfmü yoksa doğal yetenekmi bilmem gövde-sap mükemmel derecede düz oldu Telleri gerip akort etmeyi denedim ve sap çok eğilmeyince biraz çalmayı denedim. Tonları pek iyi değildi açıkçası, manyetik yerini biraz derin ayarladığım için de ses az geliyordu. Sap eğilmesin diye de fazla kurcalamadan söktüm.
    Sonra ise gitmediğim yer kalmadı truss-rod bulmak için ama nasıl bir miretse hiçbiryerde bulamadım. Tüneldeki bütün dükkanlara bütün ustalara gittim ama yok. Sonrada basımı parça parça kaybettim zaten. Hala içimdedir. Kendi ellerimle yapmıştım halbuki. Neyse böyle bir tecrübe oldu işte banada.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

smtbhtyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Qweasdnon ve RunemagicK üstadlar, yahu siz ne yetenekli insanlarmışsınız. Benim de birkaç kez aklıma gelmişti kendi gitarımı kendim yapmak ama ne kadar yeteneksiz bir insan olduğumu bildiğim için hiç niyetlenmemiştim.
    Size birde ''Luthier Motorcular'' başlığı lazım. Maşallah.. Vallahi kıskandım

Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    @smtbhtyr teşekkürler

@RunemagicK;Hocam gövdeye zımpara yapsaydın çok iyi olurdu...Akçaağaç çok iyi bu işler için,tonu şahane...Fender bile sık kullanıyor...Ama o klavye-sap diye kestirdiğin zopa olmamış...Orayada kaliteli uygun bir ağaç ayarlasaydın şahane olurmuş...Truss rod ebayde bass için 10$...Ama yine de emeğin için tebrikler,ev ortamı için gayet başarılı...

Motosikleti
    Alıntı smtbhtyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Qweasdnon ve RunemagicK üstadlar, yahu siz ne yetenekli insanlarmışsınız. Benim de birkaç kez aklıma gelmişti kendi gitarımı kendim yapmak ama ne kadar yeteneksiz bir insan olduğumu bildiğim için hiç niyetlenmemiştim.
    Size birde ''Luthier Motorcular'' başlığı lazım. Maşallah.. Vallahi kıskandım
    eyw

Alıntı Qweasdnon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @smtbhtyr teşekkürler

@RunemagicK;Hocam gövdeye zımpara yapsaydın çok iyi olurdu...Akçaağaç çok iyi bu işler için,tonu şahane...Fender bile sık kullanıyor...Ama o klavye-sap diye kestirdiğin zopa olmamış...Orayada kaliteli uygun bir ağaç ayarlasaydın şahane olurmuş...Truss rod ebayde bass için 10$...Ama yine de emeğin için tebrikler,ev ortamı için gayet başarılı...
    gövde kaymak gibiydi valla, bi tek kesim yaptığım yerleri zımparalamıştım.
    hakkaten o sap bildiğin sopaydı:D 10tlye almıştım, ne hayır gelir o ağaçtan ama telleri gerdirdiğimde hiç eğilmedi ve yaklaşık 1 sene boyunca evde durduğundada milim eğilmedi. normalmi bilmiyorum.
    truss rod işinide üşendim ebayla uğraşmaya, koskoca istanbulda vardır diye düşündük, elimizde patladı.
    hakkaten el yapımı değil ev yapımı oldu bu bas uğraşabileceğimiz bi mekan olsa neler çıkar elimizden ama yok işte. zamanda yok zaten.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)