Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu

Avcıların Buluşma Mekanı [Havalı tüfek veya tabanca ve Ateşli Av tüfekleri ]

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Pompalı yada otomatik arasında seçim yapman için sana kendi düşüncelerimi aktarayım.

Pompalı kolay bir silahdır, üretimi tamiri bakımı. Kolay kolay arıza yapmaz. Bakımı kolaydır.

Otomatik zordur, o yüzden yerli veya ithal pahalı bir model almak gerekli diye düşünüyorum. Tamiri bakımı zordur, pompalıya nazaran daha çok arıza yapar.

Pompalı tutukluk yapmaz (mekanizma el ile çalışır)

Otomatik tutukluluk yapar (mekanizma mekanikdir)

Pompalı fişek seçmez, fişek yatağının kapasitesine uygun olarak istediğin her fişeği atarsın.

Otomatik fişek seçer, ucuz yada hatalı fişeklerde tutukluk yapar. Hatta mevsim sıcaklığına göre seçtiğiniz fişek gramajı bile mekanizmayı çalıştırmaz. Çünkü otomatiğin mekanizması fişeğin geri tepme gücü ile çalışır.

Pompalı güçlüdür, çünkü fişeğin barut hakkının tamamını kurşun yada saçmayı namludan çıkarmak için kullanır.

Otomatik pompalı kadar güçlü değildir, çünkü mekanizmanın kurulması için fişeğin geri tepmesinden yararlanır , yani fişeğin gücünden çalar.

Pompalının kullanımı bana göre çok zevklidir, mekanizmanın sesi çalışma şekli ona hükmetme filan

Otomatik kullanımı ise kolaydır, fişekleri doldurur peş peşe sıayla atarsın.

Pompalı ile ilk atıştan sonra nişangahın bozulur, nişan alıp üstüste atamazsın. Mekanizmayı kurarken nişan hattını kaybedersin. Poligonda önemli değildir ama avda ikinci atış hakkına kadar avı kaçırabilirsin (Tek Dez Avantajı)

Otomatikde nişangahın bozulmaz, nişan alır peşpeşe atarsın. (Tek Avantajı)
    Gerçi yasal olarak en fazla iki fişek sıkabilirsin avda, yani yasalara uyduğun sürece süperpoze yada çifte ile aynı işi görür.

Şok meselesine gelince;

Şok tüfeklerin namlu ucuna monte edilen 8-10 cm lik bir namlu ekidir. Namlunun içine yada dışına takılır, 1 den 5 e kadar numaraları vardır.
    Namlunun ucunu dalığını ve genişliğini ayarlarsın bununla.

Örnekliyorum, namlunun en başı 1 cm çapa sahipse 5 numaralı şokla 1,02 cm daralır. 4-3-2-1 derken sırasıyla 1,08 e kadar daralır mesela. (attım hep rakamları)

Ne işe yarar? Fişekdeki saçmalar namludan çıkdıktan sonra dağılma gösterirler, şoklar bu saçmaların ne kadar mesafede dağılacağını filan ayarlar.

Mesela bıldırcın yakın kalkan bir kuşdur, yani yakın mesafeden atış yaparsın. Saçmaların çabuk açıp kuşu vurma olsalığının yükselmesi için en geniş şoku kullanırsın.

Ördek uzak vurulan kuşdur mesela, ona 1 yada 2 numara şok takıp namluyu daraltırsın. Böylece saçmalar namludan çıkarken daha çok toparlanıp bi arada çıkarlar ve dağılmaları daha çok mesafe sonra olur, ördeğe daha çok saçma ulaştırırsın bu sayede.

Yani uzaktaki ördeğe geniş şok ile atış yaparsansaçmalar çabuk dağılacak kuşa bir iki saçma isabet edecek öldürmeyecek yada kuş dağılan saçmalar arasından kaçıcak

Aynı terslikte yakındaki bıldırcına dar şokla atış yaparsan saçmalar dağılmadan bir arada kuşa yönelir vurman zorlaşır (şöyle düşün tek kurşunla kuş vurmak zordur ama bir çok saçma ile kuşu illaki vurursun, dar şokla saçmalar kısa mesafede kurşun gibi küçük bir çapta ilerler). İyi nişan alıp kuşu vurduysan da o saçmalar o kuşa fazla hasar verir.

Yani şok avına göre değişiyor açıkcası, avcılık yaparsan ilerde daha iyi ve doğru bilgiler toplarsın kendine. Benimkiler nacizane kendi öğrenimlerimdir, temel anlatımlarda yanlışlık olacağını sanmam ama ufa tefek ayrıntılarda yanılma payım olabilir.

Geçen hafta yakacıkdaki poligona gittik Skull ile birlikte, trapa sıktık. Yanımızda tek kurşun yok diye hedef atmadık. Hedefe atıp gez ayarı yapmak isterdim gerçi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Mercan'a (Eminönü) gidip boşuna gezme çünkü pompalıda fazla seçenek yok. Netten bakınıp model marka beğenip direk o üreticiye yoğunlaşman daha kolay olur. Birkaç tane ekledim.

Kral 370 YTL

Hatsan 450 ytl

Vursan 650 YTL

Akkar 450 YTL

"normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hatsanı bulman biraz zor, yurtdışı çalışıyorlar hep.

Süper poze yi de bakım yada arızadan dolayı elediysen yanlış olmuş. Basit bir çalışma sistemi var arızadan korkma, bakımıda kolaydır.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Olci sen bayadan beri böle bi başlık açıldsada kurtlarımı döksem diye bekliyomuşsun..

ben uzun süre süper poze kullandım. çok dengeli bir alet .. huğlu nun süper pozesi idi..

trap atıcılıları genelde 2 fişeği arka arkaya sıkıyolar bunu bir alışkanlık haline getiriyolar .. ilk fişekte vursalar dahi illaki ikinciyide sıkıyolar.. trap atıcıları avdada aynı yöntemle ilk atışta kuşu vursalar dahi ikinci fişeği sıkıyolar. tabiki istisnalar vardır .. ama benim av kanallarında seyrettiğim trapçılar dediğim gii genelde çift atıyo..

bizde yaban tv yeni başladı fransızlarında böle bir av kanalı var .. özellikle balık avlamaları bana çok garip geliyo.. adam balığı tutuyo ölçüyo seviyo okşuyo tekrar atıyo

atılırmı len o sersem .. yaparsın mangalı açarsın 70 liği .. demi ama
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Chase&peche adlı Fransız av kanalını diyorsun, Ayvalıkta iken ne seyrederdik kuzenle, o balıkları tutup tutup saldıkça söverdik adamlara; 'kocaman balığı niye tutuyon sonra niye salıyon atsana tavaya, mangala sadist misin, ........ misin, nesin?' gibi.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Honda NC 750X
    16,11,2008 Pazar Yakacık Poligonundaydık. Skullhunter, Olcan ve ben skeet e attık.

İşe yarar iki vide ve bi resim var elimde, olcan gelsin ondada bişeyler var o da koyar.

Skullhunter Erhan :

Erhan ın videosu :

http://www.youtube.com/watch?v=MSzv3ZXafSo

Benim videom :

http://www.youtube.com/watch?v=DZHH9fRb-dA

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Eli maşalı yönetim diye adımız çıkacak şimdi ama

Buyurun fotoğraflardan bir miktar:

1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eli maşalı yönetim diye adımız çıkacak şimdi ama

"Sıkıyosa ihlal et forum kurallarını, sıkıyosa!!!"

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    16,11,2008 Pazar Yakacık Poligonundaydık. Skullhunter, Olcan ve ben skeet e attık.
    Bizimki tek kale maç gibi olmuş biraz; zira yenilenen formasyonla skeet şu atışlardan oluşmaktaymış:
    1.kulvar: yüksek kule - duble(yüksek-alçak)
    2.kulvar: yüksek kule - duble(yüksek-alçak)
    3.kulvar: yüksek kule - duble(yüksek-alçak)
    4.kulvar: yüksek kule - alçak kule - duble(yüksek-alçak) - duble(alçak - yüksek)
    5.kulvar: alçak kule - duble(alçak - yüksek)
    6.kulvar: alçak kule - duble(alçak - yüksek)
    7.kulvar: duble(alçak - yüksek)
    8.kulvar: yüksek kule- alçak kule

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Olcan olm biz o standartlarda vuramayız şimdilik, acemiyiz yalanımız yok.

Şöyle vurduk böyle vurduk dersek ayıp olur.

Ben alçak kuleden fırlatılanları arkasından atış yaparak çok iyi vuruyorum. 25 atıştan 1-2 tane kaçırırım, karşı yüksek kuleden fırlatılanda bu oran yarı yarıya düşer. saha kenarından yapılan atışlarda ise neredeyse hiç vuramıyorum şu an

Ama hiçde kolay değil gerçekten, zamanla bizde vururuz.

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Güngör Amca'lı atışlarda oranın 1/25'e kadar gerilediği gözlemlenmiştir

Yakın zamanda uçan turnayı gözünden, kaçan tavşanı ard ayağından vurur duruma gelmek mümkünmüş yalnız, onu anladım...

Bir de ben bu formasyonla atsam 3.kutuda 8.kulvar 1/2 tutturarak ilk isabetimi alır, yıkılsam mı mutlu olsam mı karar veremezdim...

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel atışlar, yalnız Güngör amcanın size neden bu kadar yakın durduğunu anlayamadım! Her an üstünüze atlayıp tüfeği alacakmış gibi duruyor.

Bu pazar gideceğinizi düşündüm, Olcan'ı arayayım dedim ama bir türlü tutmamakta direnen arka disk fren aramamı frenledi.

Bir türlü gelemedik senin dükkana Olcay, kısmetse yarın gelmeyi düşünüyoruz, sen şu frene bir el at bende senin pompalıya, videoları görünce hoşuma gitti, bayağı da hızlı kerata, otomatikten vazgeçip pompalı mı alsam acaba?
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    bende aldıydım bizim ufak biladere bu havalı tüfenklerden kuş neyin vuruyordu
    bize gerçeği gider bunların
    pompalılar değilde şu "lever action" dedikleri bi silah var, con wayne amcamda bundan kullanıyordu:

Türkiyede pek yok, olanlarda çok pahalı(4000- 5000 lira).
    emerikada 400-500$ a satılanı var, burda bulsam o parayı verir alırım.

belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    geçen cumartesi uykulu uykulu gittim ama ben sadece gezmek için gittim av pulum yok çünki kk

bu taş ilginç geldi
    One Turk .. Against The World .. !!..
    elverengin@gmail.com

perishte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maalesef...
    artık bir iki güne kadar ben de havalı tüfekli güruha katılıyorum. tüfeğin modeli hatsan mod 85x. 4,5 mm ve optima 3-9x32 dürbünü var. cumartesi akşamı siparişini verdim, herhalde en geç yarın gelir.

tüfeğin şekli şemali cismi resmi aşağıdadır.

bir süredir kullanan arkadaşlarım saçma için gamo pro match veya ts-10 tavsiye etmişlerdi. sizden tecrübesi olanlar varsa saçma olarak ne tavsiye edersiniz?
    Zalim olsa ne rütbe bi perva yine bünyad-ı zulmü biz yıkarız
    Merkez-i hâke atsalar da bizi küre-i arzı patlatır çıkarız

Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    sadece atış yapacaksan 02pro match tarzı bir sacma alma mercimek başlı veya sivri uçlu sacma al
    elverengin@gmail.com

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Türkiye' de Atıcılık Sporu
    Türkiye'de atıcılık sporu 1910'dan başlayarak daha çok avcılık biçiminde gelişti.Bu dalda etkinlik gösteren ilk kulüp Fenerbahçe oldu(1913).Fenerbahçeli Necati ve Galip Bey,Galatasaraylı Bülent ve Merdivenköylü Ziya Beyler başlangıç döneminin atıcıları oldu. İlk futbolcu ve hakemlerimizden Sait Salâhaddin Cihanoğlu bu spor dalının temelleşip yaygınlaştırılması konusunda yoğun çaba gösterdi.

Atıcılık Sporu İçin;
    A- Gerekli işler B- Gerekli malzemeler C- Başarı için gereken takım içi

A- Lisans Çıkarmak :
    1-) Federe bir avcılık atıcılık kulübünde kulüp sporcusu olarak
    2-) Ferdi olarak İl Spor Müdürlüğünden

* Gerekli Malzemeler :
    - Tüfek : Tek tetikli süperpose çifte türünden yapılacak branşa (Trap – Skeet) uygun kundak, namlı uzunluğu, balans
    ve şoklarda olması gerekir.
    - Kulaklık
    - Gözlük
    - Şapka
    - Yelek

B- Poligonlarda bilgili kişiler yardımı ile branş tespit etmek ve antrenmanlara başlamak

C- Fırsat buldukça resmi veya özel müsabakalara girmek

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu

Adres : Ulus İş Hanı, Kat 4, Ankara
    Tel. : 90-312-3106160
    Faks : 90-312-3112554 or 3106160
    Telex : 0607-44531 btmg tr

Türkiye' deki Skeet ve Trap Poligonları
    1. İstinye Skeet ve Trap Poligonu 0212 277 89 05
    2. Beykoz Mahmut Şevket Paşa Skeet Poligonu 0216 425 27 44
    3. Beykoz Dereseki Skeet Poligonu 0532 2676072
    4. İzmit Olimpik Trap, Double Trap ve Skeet Poligonu 0262 2393656
    5. Tekirdağ Skeet ve Trap Poligonu
    6. Bursa Skeet ve Trap Poligonu
    7. Bursa Orhangazi Skeet ve Trap Poligonu 0224 573 68 55 Rasim Bey
    8. İzmir Skeet ve Trap Poligonu
    9. Ankara Skeet ve Trap Poligonu
    10. Manisa Skeet ve Trap Poligonu

Alıntı

Motosikleti
    maalesef...
    Alıntı belo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece atış yapacaksan 02pro match tarzı bir sacma alma mercimek başlı veya sivri uçlu sacma al
    hocam ben av yapamam sinek haricinde hiç bir hayvana -kurban bayramı hariç- bilerek zarar veremem (nalet olsun içimdeki canlı sevgisine). o yüzden hangi saçmanın neye uygun olduğunu araştırmadım da arkadaşlar isabetli atış için söylemişlerdi. birisi pro match ile isabetli vuruyormuş diğeri ts-10 ile. senin dediğin saçmalarla iyi atış yapamamışlar. yine de sen bilirsin dediler. tüfeği alacağım zaman adamla da konuşup öyle karar vereyim artık.
    aslında adama kuruyemişçi gibi "biraz ondan alayım, biraz bundan biraz da şundan koy" desem vermez mi ki ya

Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    gamo prı match ile gamo ts18ş ts10 veya grosmanın ts 18 modelindeki saçmalarla 80 mt atışlarda tahmini 20 cm fark ediyor arkadaşların pro match kullanıyorsa bence kuş veya başka canlıyı öldürmeden bahsediyorlardır çünkü pro match 30 mt den sıfırlama atışlarında mdf plakada resmen patlaklar oluştudu sen en iyisi ts 10 veya ts 18 al derim ben grosmanın saçmalırını hiç begenmedim başka bir bilgi kötülemek gibi olmasın 30 mt atışlarda üç atış sonun ince mehmet saçmaların high power tüfeklerde beş cm lik yuvarlagın içine oturmadıgını gördüm başka tüfeklerde sonuçlarını inceleyemedim ama hatsan mod 125 gibi gamo cgfx gibi tüfeklerde gamo çok daha rijit atışlar sağlar diye düşünüyorum. saygılar.
    elverengin@gmail.com

Motosikleti
    maalesef...
    Alıntı belo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gamo prı match ile gamo ts18ş ts10 veya grosmanın ts 18 modelindeki saçmalarla 80 mt atışlarda tahmini 20 cm fark ediyor arkadaşların pro match kullanıyorsa bence kuş veya başka canlıyı öldürmeden bahsediyorlardır çünkü pro match 30 mt den sıfırlama atışlarında mdf plakada resmen patlaklar oluştudu sen en iyisi ts 10 veya ts 18 al derim ben grosmanın saçmalırını hiç begenmedim başka bir bilgi kötülemek gibi olmasın 30 mt atışlarda üç atış sonun ince mehmet saçmaların high power tüfeklerde beş cm lik yuvarlagın içine oturmadıgını gördüm başka tüfeklerde sonuçlarını inceleyemedim ama hatsan mod 125 gibi gamo cgfx gibi tüfeklerde gamo çok daha rijit atışlar sağlar diye düşünüyorum. saygılar.
    teşekkürler hocam. tüfeğimi aldım, aldığım adam bile "bu modeli daha önceden bilmiyordum kendime de alacağım" dedi. gamo saçmalar için 5 6 liradan bahsediyordu, ben de daha yeni olduğum için kıytırık bi marka aldım ama ince memet değil. arkadaşlardan biri "onu kesinlikle alma, başka marka kalmasa bile alma onun yerine bize çay ısmarla en azından sevaba girersin" dedi (beleşçi bunun sevabı mı olur be). ilk atışımı da yaptım şu anda kendimi rambo gibi hissediyorum.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)