Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

DOT Kodu Nedir? Nasıl Okunur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    DOT lastiklerde güvenlik standartlarını belirleyen Amerika Hükümetinin "Department Of Transportation" biriminin kısaltmasıdır.

DOT kodları bize lastiğin nerede ve ne zaman üretildiği konusunda (lastiğin yaşı) bazı bilgiler sunar, ilk iki harf latiğin üretildiği tesisi işaret eder, son 3 veya 4 rakam üretildiği tarihi belirtir.

2000 yılından önce üretilen latiklerin sonunda ki 3 rakam örneğin "2 5 9" bize lastiğin 9. yılın 25. haftasında üretilen lastiği bize belirtir. Bu 1989 ’un 25. haftası da olabilir, bu konuda dikkat!

2000 yılından sorna bu kod 4 rakama çıkartıldı, örneğin "4 0 0 4" bize lastiğin 2004 yılının 40. haftasında üretildiğini belirtir.

DOT koduna göre lastiğin üretildiği fabrika listesini okumak için tıklayınız

Kaynak: sanalusta.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnce ve önemli ayrıntı için eline sağlık.Bide kullanılmamış bir lastiğin miyadı varmıdır acaba?Bu koda göre alacağımız lastiğin son kullanma tarihinin geçip geçmediği ayan beyan ortaya çıkar.

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    cok yararlı bir bilgi saol
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

rider89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hussar125
    Ben duymuştum bunu..Yinede saol paylaşımın için
    0 Rh (+)
    06 - 09

mertdg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM GTS
    Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı
    DOT kodları bize lastiğin nerede ve ne zaman üretildiği konusunda (lastiğin yaşı) bazı bilgiler sunar, ilk iki harf latiğin üretildiği tesisi işaret eder, son 3 veya 4 rakam üretildiği tarihi belirtir.

2000 yılından önce üretilen latiklerin sonunda ki 3 rakam örneğin "2 5 9" bize lastiğin 9. yılın 25. haftasında üretilen lastiği bize belirtir. Bu 1989 ’un 25. haftası da olabilir, bu konuda dikkat!

2000 yılından sorna bu kod 4 rakama çıkartıldı, örneğin "4 0 0 4" bize lastiğin 2004 yılının 40. haftasında üretildiğini belirtir.
    e niye direk 2004 ekim yazmıolar böle dört işlem yaptırıolar adama?
    [B]Md[/B]

capetown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

arkadaslar bır teknık bılgı daha

Bu lastıklerın omru hakkında bı bılgı wermek ıstedım.Kullansanızda kullanmasanızda lastıklerın omru 4 yıldır.

TNT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR8 dönüşte :D
    link çalışmıyor!

aliozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS125T
    Alıntı capetown adlı üyeden alıntı
    Bu lastıklerın omru hakkında bı bılgı wermek ıstedım.Kullansanızda kullanmasanızda lastıklerın omru 4 yıldır.

diş derinliği falan hikaye yni öylemi.....

hikaye değil mesele 4 yıl beklemiş paket lastigi ile paket yapamaman, malum hemen kopar. gunes te yagmurda camurda ozellikle de petrol urunu oldugundan guneste(yazın daha cok motor kullanılıyor) kalan lastik esnekligini ve kavrama kabiliyetini kaybediyor. dis derinligi ise kullanım suresince olan asınma ile ilgili yani dis derinligi ideal olacak + 4 yasından genc bir lastik olacak. özelikle yazın asfalta tutunma acısından onemli oldugunu dusunuyorum. aynı sorunu arabada yasadım. 3 yılda 10.000 kusur km. gitmiştim arabanın yolda tutunmaz oldugunu fark ettim. nesse sattık simdi baska araba var, ben hala motor almak icin para biriktiriyorum

İLAVE: zaten elinle de hissedersin esnekliğini kaybettiğini.

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    Çok teşekkürler hocam

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler