Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

TurkeyRunJuly2011

Motovento
    REKLAM ALANI
    a vagrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Biraz daha yakından

Daracık sokaklar ve renkli çarşılar içinden geçe geçe sıradaki yere geliyoruz.

14 yy Selçuklu başyapıtlarından...İlginç olan bir bilgi: Şafi ve Hanefi mezheplerine farklı ibadet kısımları yapılmış vakt-ü zamanında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:58 ----------

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vayy anasını beee... çok deli bir gezi.Tek isteğim ALLAH'ım inanki çok bir şey istemiyorum sadece bana böyle bir geziye ''tabiki motorla'' ölmeden önce ruhum hala bedenimdeyken çıkmayı nasip et AMİN...
    Duaların kabul olur inşallah. İşi biliyorsun haa!! Buraya giren dua edecek sana

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:00 ----------

İçeriden...

Bu resim gerçekten çok hoş çıkmış. Pencereden gözüken manzara Suriye sınırı ayaklarınız altında ve Mardin'in yarısı gözüküyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Sırada Şehidiye Medresesi var. Ona doğru yürürken aşağımızda Ulu Camii Suriye ve Mardin'e bakıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:07 ----------

Şehidiye Medresesi de Artuklu eseri. Eyvan çeşmesi bir harika. İnsanı dinlendiren su sesi adeta insanın içine işliyor. Çok güzel bir vakitte geziyoruz. Kalabalık yok. Herşey bizimle.
    Medrese Eyvanı ( Karşılama yeri, iç avlu)

Ve çeşmesi

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:16 ----------

Devam ederken etrafta ne varsa çekiyorum...
    Kız Meslek Lisesi. Osmanlı dönemi'nin Mardin'deki ilk eğitim binası bu imiş.

Valilik binası

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:26 ----------

Soluklanmak için oradaki meşhur bir kahveye gidiyoruz. Yolda yürüken şahmeranlı dev ibrikler...

Yine bir el emeği göz nuru...

Burası da modern bir kafe...

Kahveye varış ve harika bir manzara eşliğinde çaylarımızı yudumlayıp kavrulmuş karpuz çekirdeği yedik bol bol.

Bir bilgi o meşhur Mardin silüeti ve tepenin en uç noktasındaki askeri radar noktası kaldırılıyordu aklınızda bulunsun. Artık orası da halka açılıyor. Mardin ve Suriye'yi daha da yukarıdan izlemek harika olacak.
    ''V for Vendetta''

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Gelelim otelimize: bir TV dizisi uzun bir süre burada çekildi ama hangisiydi hatırlayamıyorum.

Otelden yukarı bakınca manzara aşağısı gibi şahane

Ve odamız

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:36 ----------

Akşam yemeği derken geceyarısını ettik ve uyuduk.
    Sabah topluca ailece kahvaltıdan sonra toparlanıp vedalaşıp yola koyuluyoruz. Hemen çıkışta depoları doldurup doğuya yola devam ediyoruz. Sırasıyla Ömerli, Midyat üzeri Hasankeyf'e kuzeye dönüyoruz. Isı biraz düşüyor ve rahatlıyoruz.
    Biz Midyat'taki manastır ve kiliseleri gezemedik. Siz siz olun gezin derim. Daha önceden gittiğim için bu sefer transit geçtik Midyat'tan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:48 ----------

Panoramik Hasankeyf ve resimler. Eyyubiler'in memleketi ve sonra da Moğol istilasına uğrayan Hasankeyf sanki hala istilaaltında.

Yola devam edip kuzeydoğu istikametinde Batman'ı geçip Baykan üzeri Bitlis'e yöneliyoruz. Batman içler acısı. Bomboş bir kent. Harikabir coğrafya, her yer tarihi eser ile kaynıyor ama kimse kalmamış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

Baykan'dan geçerken Ziyaret Köyü'ne uğrayıp Veysel Karani Türbesi'ni ziyaret edip dua ederken, Haakon hayatında hiç tatmadığı Ramazanlık hurmaları inceliyor ve yöredekilerle anlaşmaya çalışıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:58 ----------

İstikamet Bitlis-Tatvan. Çok şiddetli bir yağmur altında Nemrut Krater Gölü'ne çıkıyoruz. Sırılsıklamız.

Nemrut Krater Gölü'ne çıkarken aşağıda Tatvan ve Van Gölü ,ki göl demeye şahit ister, elimizin altındaydı adeta. Offroad parkura girmiştik ve yaklaşık 15 km böyle gittik.

Kesinlikle görülmesi gerekn bir yer. Göle ineceksiniz ve birkaç gece burada kalıp offroad süreceksiniz, eğer meraklı iseniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:06 ----------

En yüksek noktada etrafı seyretmek için biraz durduk.

İhtiyar delikanlıyı da koyalım bakalım buraya

Buradan itibaren yaklaşık 10km aşağı iniyoruz ve yol berbat. Neyseki biraz yağmur yağmıştı ve zemin kendini bulmuştu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Buradan sıcacık bir hava çıkarken ileride başka bir delikten de buz gibi bir hava çıkıyor...

Yavaş yavaş alçalıyoruz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:14 ----------

Etrafta suyu olan kamp alanı ararken Küçük Gölün yanında yeşil bir çadır kulübe görüyoruz. Onun yanına gidiyoruz. Adı Fevzi. Gelen turistlere öteberi satarak geçimini kazanan bir genç. Kamp yeri sorarken ''yanımda kurun diyor'' bize. Çok seviniyoruz tabiki. Karnımız aç ve yiyecek hiçbirşeyimiz yok. Yiyecek taşımıyoruz çünkü. Fevzi'de aburcubur birşeyler var ama ben başka alternetifler arıyorum. Az ileride Tatvan Belediyesi'nin yaz festivali varmış. Oraya kamp kurmaden gidip birşeyler yiyoruz. Dönerler, ayranlar kolalar ikramlar... Bir de Norveç'te yaşayan bir gurbetçimiz Haakon ile muhabbete girişince bir saat kadar kalıp tekrar Fevzi'nin yanına kampı kuruyoruz.

Haakon hemen göl kenarına bir metre yükseklikteki otların içine çadırı kuruyor. Onu görene aşkolsun
    Çadırımın kapısından manzara bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:21 ----------

Karnımız tok; sırtımız pek allah'a şükür. Vakit varken motorun yan ayak sıkıntısını halledeyim dedim.

Sıkıntıyı buluyorum: Yan ayağı tutan çerçevenin uzun bir saplaması var. Bu kırılımş. Kırılınca da çerçeve şaseden kurtulup aşağı sarkmış.

Saplamanın içinden geçtiği boru çerçeve ve kırık saplamanın ucu halâ orada.

Peki çözüm???
    Elde yok avuçta yok. Dağbaşındayız. Saplamayı aynen çıkardığım gibi taktım. Kırık parçayı çıkartıp kendim bir vida bulup o taraftan da vidalayınca yan ayak eski haline geldi. Sürücü peglerini de yerine takıp en son da karter muhafazalarını monte edip aşağı inerken gözümle kestirdiğim yerleri görmeye gittim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Haakon da boş durmuor ve tellerin durumunu kontrol ediyor. Debriyaj teli bitik.

Bu da benim lastik. Berbat bir duruma gelmiş. bitmiş tükenmiş. Acaba beni eve götürecek mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Hafifleyen motorumla etrafın keyfini çıkardım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:54 ----------

Geri dönüp Fevzi ben ve Haakon uzun bir sohbete başlıyoruz. Gece yatış. Sabah yedide ayaktayız. Toparlanıyoruz. Fevzi çoktan kalkmış, çaylarımızı koymuş. Çocuğa gelir olsun diye nezaketen birşeyler alıyoruz ama para teklif eder etmez kızıp elimi itiyor. ''Siz yolcusunuz ve benim misafirimsiniz.'' diyor. O anda gözlerim doluyor ve Haakon'a durumu izah ediyorum. Motoruna gidip stokta ne kadar sigara çakmak varsa getirip hediye ediyor. Verebileceği herşeyi tereddütsüz bize sunan Fevzi'nin kulağını tekrar çınlattım. Vedalaşıp yola koyuluyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:32 ----------

Aşağı inerken değişik bir yol kullanıyorum. Mezralar arasından iniyoruz ama değiyor yol uzamasına rağmen.

Tatvan merkezden Gevaş Akdamar Kilisesi'ne yöneliyoruz. Artık Van Gölü kenarında kilometrelerce muhteşem bir doğa bizi bekliyor. Tatvan çok güzel. Kocaman bir kent. Herkes işine gücüne bakıyor. Bir hareketlilik göze çarpıyor. Gevaş'tayız ve depoları doldurduk ve Süphan Dağı'ndan gözlerimizi ayıramadık. Hemen Akdamar'a giden küçük bir feribota bindik. gölün ortasındayız neredeyse, hava harika ve tam bir göz banyosu yapıyoruz feribot üzerinde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

Feribottan kiliseye yaklaşırken...

Gevaş ve Süphan Dağı etekleri

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:41 ----------

Dilek kuyusu

Kimbilir neler yazıyor?

İçeriden görünüm

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:43 ----------

Mümkün olan en iyi şekilde restore edilmiş kilise ve iyi de korunuyor. Güvenlik görevlisi nefes aldırmıyor. Bir kare, ışık yakalayacağım diye kaç poz çektim-sildim.

İçeriden bu kadar yeter. Dışarı çıkma vakti artık.
    Bahçe bir harika. Hava, manzara...İnsan ayrılmak istemiyor adeta

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Her köşesinde işlenmiş dini motifler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:48 ----------

Kim bilir kimin bu mezar taşları. Keşke yanlarına da açıklamalarını yazsalar

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

İskeleden Gevaş'a doğru hareket ediyoruz. Danimarkalı bir turist grubu ile konuşuyoruz. Sıcak havayı hepsi çok sevmiş.
    İskelede bir sürü yusufçuk.... Sanırım serinlemek için ada iskelesini kullanıyorlar.

Süphan Dağı ve eteklerini bir kere daha koyalım...

Motorum ne kadar da gençleşmiş. İyi tamir etmişim. Bu sefer Haakon'un motora bir el atmam gerek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:56 ----------

Gevaş'ta meşhur kavurmacıda KESİNKLİKLE bir yemek şart. Tavsiye ederim. Yol üstünde zaten kime sorsanız söyleyecekler. Dağ tarafında ve önünde bir sürü taşıt her zaman vardır muhakkak.
    Edremit ve daha sonra Van...göl boyu sürmek çok hoş. Edremit adeta Balıkesir Edremit. Kim der Güneydoğu diye...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Şimdilik bu karar....
    erro bunu beğendi.
    The Venturer

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    gerçekten çok güzel bir gezi olmuş...

super, muhteşem..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    tvs apache rtr150 gri (2011)
    emeğinize sağlık herşeyiyle mükemmel bir gezi.bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

speedy2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS ADV
    Herşey güzel gelişiyor,şanslı grubtasınız.
    Tebrikler,

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gerçekten çok güzel bir gezi olmuş...
    Teşekkür ederim. Devamı gelecek. Birtürlü vakit bulup da devam edemiyorum ama devamı gelecek muhakkak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:36 ----------

Alıntı gargi amca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    super, muhteşem..
    Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:39 ----------

Alıntı ekremz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emeğinize sağlık herşeyiyle mükemmel bir gezi.bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler
    Rica ederim. Devamı da gelecek inşallah en kısa zamanda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:42 ----------

Alıntı speedy2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herşey güzel gelişiyor,şanslı grubtasınız.
    Tebrikler,
    Teşekkürler.
    The Venturer

_SpartacuS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    Harika gezi olmuş, O büfeci size çay demleyen arkadaşı yürekten de tebrik ediyorum beni Çok duygulandırdı. Soluksuz okudum biraz uzun sürdü ama sürükleyici ve anlatımınız harika.

Sevgiler, saygılar..
    ....

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper ötesi bir gezi olmuş elinize sağlık paylaşım için çok sağolun

Devami gelmemis.
    Cok guzel gezmissiniz.
    Ben arkadasida merak ettim.
    Tanismak isterim.

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı _SpartacuS_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika gezi olmuş, O büfeci size çay demleyen arkadaşı yürekten de tebrik ediyorum beni Çok duygulandırdı. Soluksuz okudum biraz uzun sürdü ama sürükleyici ve anlatımınız harika.

Sevgiler, saygılar..
    Rica ederim. Beğendiğinize sevindim

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:14 ----------

Alıntı [Turan] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süper ötesi bir gezi olmuş elinize sağlık paylaşım için çok sağolun
    Teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:16 ----------

Alıntı sarimustafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devami gelmemis.
    Cok guzel gezmissiniz.
    Ben arkadasida merak ettim.
    Tanismak isterim.
    Sarımustafa ve diğer tüm okuyucular: ilginize teşekkür ederim. Haakon, ailemizden biri, adeta bir ağabey, bir amca idi benim için. Bana herşeyi öğreten, tüm gezilerimde, uzun yolculuklarda hep cesaret ve ilham veren biri idi ve maalesef 11 Mart 2014 de acı haberi aldım.Doğumgünümde bu haberi almam beni daha da yıktı açıkçası. Evinde ölü bulunmuş maalesef ve doktora göre kalp fakat daha ciddi bir hastalık başlangıcı vardı. Malum hastalık kanser. Son zamanlarda öksürük ve ilginç tahlil sonuçları ki bana bahsetmezdi. Kimseye yük olmazdı hiç ve öyle de gitti. Yeri doldurulamayan biriydi.
    Onunla ilgili bir link: http://f650.com/forum/showthread.php?31655-Haakon-a-true-Gentleman-of-the-World
    bu linkten ortak arkadaşlarr da devam etmemi istiyolardı gezinin İng. oradan beraber başlamıştık. Fakat lütfen yanlış anlamayın,şu anda bile gözyaşları içinde kaldım, birtürlü geziyi sizlerle ve onlarla paylaşamadım. Hala da yapamıyorum ama ilk fırsatta olacak inşallah.
    Keyifli ve sağlıklı uzun ömürlü sürüşler hepimize. Herzaman yardımcı olmaya hazırım her konuda. Hepinize tekrardan selamlar.
    The Venturer

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)