Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

DAĞda TEK BAŞINA

Motovento
    REKLAM ALANI
    YOLAVCISI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni 250 Cross
    ===YOL AVCISI===

07/01/2010
    Perşembe

DAĞda TEK BAŞINA

Daha Gezi raporuma isim verirken,motorsever arkadaşlardan,gelecek " YAW ARKADAŞIM,TEK BAŞINA NE İŞİN WAR ,ISSIZ DAĞDA " sözlerini duyar gibi oldum
    Haklı olarak böyle düşünülecek ama ,ne yapayım kendime hakim olamadım ve çıktım yola.
    Amacım dağlara çıkıp karda sürüş yapabilmekti.O yüzden istikametimi ESKİŞEHİR_TÜRKMEN DAĞINA yönelttim.

Saat:13:30 KÜTAHYA yolu üzerinden benzin alıyorum.

ESKİŞEHİRden ort:5 km. uzaklıktaki KIZILİNLER köyündeyim.
    Burası hamamı ve inleri ile bilinir.

KIZILİNLER köyünden tam çıkmak üzereyken,yolda beni gördüğü halde önüme çıkan bu
    TRAKTÖRÜ kullanan kişiyi şiddetle kınıyorum

GÖKÇEKISIK köyüne doğru yol alıyorum.

Şu an hava yazdan kalma gibi.

Etraftaki tepeler beni çağırsada bu sefer olmaz,inşallah bir daha kine
    Çünkü bu defa karla buluşmayı kafaya koydum.

GÖKÇEKISIKTA durmadan geçiyorum.

Bu doğal oluşumları halk,ağıl ve ambar olarak kullanıyor.
    Hatta arı besleyenler bile var.

Soldaki tren yolu üzerinden devam ediyorum.

ESKİŞEHİRe özgü KALABAK SUYUnun çıktığı bölge.
    Kalabak Suyu, Eskişehir'in 45 km. güneyinde yer alan Türkmen Dağı'nın kuzey yamacındaki Kalabak Köyü yakınlarındaki kaynaklardan toplanmaktadır. Kalabak Suyu'nun Tarihçesi
    Eskişehir halkı, yirminci asrın başlarına kadar sıcak termal suyunu testilerde soğutarak içmeye çalışırken 1900 yılında Asarcıklı Ali Efendi tarafından şehre 15 km. uzaklıktaki Sarısungur Suyu, Odunpazarı semtine pişmiş toprak künklerle getirilmiş, kapaklı dağıtım yerlerinden, dirhem hesabıyla evlere ve mahalle çeşmelerine dağıtılmıştır. Ancak bu su aşağı mahallelere kadar götürülememiştir.
    Atatürk'ün Talimatı
    1930'lu yıllara kadar nüfusu 15 bini geçmeyen şehrin içme suyu ihtiyacı bu şekilde karşılanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra, Eskişehir'den sık sık geçen Mustafa Kemal Atatürk yine bir seyahatinde, aşağı mahallede bulunan tren garında mola verir. İşte bu mola, Eskişehir'in içme suyu ihtiyacında yeni bir dönemin başlamasına sebep olur. Bir bardak su isteyen Atatürk'e testide soğutulmuş termal suyu sunulur. Değişik bir tadı olan su, Atatürk'ün hoşuna gitmez, Eskişehir'in içme suyu ile ilgili bilgi ister. En kısa süre de içme suyu ihtiyacının karşılanması için orada bulunan dönemin Belediye Başkanı Kâmil Kaplanlı'dan (Kara Kâmil lakaplı) sorunun halledilmesini ister.

El ile kazılan 45 kilometre
    Bunun üzerine Kâmil Kaplanlı kaynak arayışına girer. Türkmen Dağının kuzey yamacında Kalabak Köyü yakınlarındaki kaynaklardan Kalabak Suyu olarak bildiğimiz memba suyu bulunur.

Yükselmeye başladığım anlarda,hava bozmaya başladı.

Bu yoldanda geçiyorum.

Çamur zorluydu ama güzeldi.

VEEEEEEEE KARI GÖRÜYORUM

Bu benim bu yıl gördüğüm ilk kar,o sebeple özlem doluyum

Yükseldikçe kar seviyesi artıyor.

Bundan sonra hedefte ÇOBANLAR yaylasına ulaşmak var.

Karda oynaşa oynaşa ilerliyorum.

Şehirden uzak Doğayla kuçaklaşmak insanı rahatlatıyor.

İstediğim yere ulaşmama çok az kalmasına rağmen,
    birden yerdeki izleri gördüm.Kurt izi olabilir diye düşünerek,ürktüm ve dönüşe geçtim.

Orman çalışanları ile selamlaşıyorum.

Biraz mola ve ormancılarla ayak üstü sohbeti.

Geri dönmekte hata mı ? yaptım diye düşünürken,
    Ormancının buralarda kurt olabilir sözünden sonra,iyiki ilerlememişim dedim.

Çamur,Kar ve sırada da SU var
    Bu durum benim için çok hoş.

Bu anlardan sonra her zamanki gibi işime yetişebilmek üzere durmadan yola devam ediyorum.

Öğlen sonramı yollarda geçirerek deşarj olduktan sonra hafiflemiş olarak işime gidiyorum.
    Gezi raporumu takip ederek,benim bu güzel anlarıma , ortak olan
    MOTORSEVER arkadaşlarıma SELAMLAR....
    ===YOL AVCISI===
    ===YOL AVCISI===

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yine cok guzel bir gezi tekerinize saglik.
    We are many...

halitcix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cg 125 2006
    tek im kafam rahat yollar benim demişsin eline sağlık

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    yolavcısı kardeşim harıka bır gezı olmuş karla daha zevklı olmalı yalnız zincirin gevşemiş bır ayar yap istersen evet gezılerının devamını diliyoruz harıka kar manzaraları için teşekkürler camurlanmaya devam

Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yolavcısı kardeşim harıka bır gezı olmuş karla daha zevklı olmalı yalnız zincirin gevşemiş bır ayar yap istersen evet gezılerının devamını diliyoruz harıka kar manzaraları için teşekkürler camurlanmaya devam
    Evet dimi zincir sadece bana gevsek gorunmedi bi onceki topictede demistim herhalde fotoda oyle cikiyor.
    We are many...

SpearHEAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 Dakar
    Helal
    ve tebrikler, İşte gerçek motorcu ruhu bu, O taraflarda olsaydım sana eşlik etmek isterdim,

Not : çok kampcılık yapmış biri olarak kurtların sana tehlike oluşturmayyacapğını söyleyebilirim, (Çok ağır ve kurak bir kış dışında) fakat gördüğün izler civardan kangal benzeri köpek izeleri ise kurtdan daha çok bela olurlardu,i
    Born To be wild

Forumdan Uzaklaştırıldı
    paylaşım için tşk , motosikletin güzelmiş : )

konuyla direkt alakalı değil ama ben bise soracam , resimlerin birinde kontrolsüz hemzemin geçit tabelası var ordan aklıma geldi , bazen görüyorum trenler çok dik tepelere falan tırmanıyorlar , merak ettiğim şey nasıl tırmanıyor ? yani tekerlekleri demir değil mi , ee raylar da demir , birbirinin üstünde kaymıyor mu ? valla geyik değil ya merak ediyorum

Forumdan Uzaklaştırıldı
    keyif budur,helal olsun.
    yeni gezileri heyecanla bekliyorum.

Motosikleti
    gt250comet
    güzel gezi olmuş

Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster

konuyla direkt alakalı değil ama ben bise soracam , resimlerin birinde kontrolsüz hemzemin geçit tabelası var ordan aklıma geldi , bazen görüyorum trenler çok dik tepelere falan tırmanıyorlar , merak ettiğim şey nasıl tırmanıyor ? yani tekerlekleri demir değil mi , ee raylar da demir , birbirinin üstünde kaymıyor mu ? valla geyik değil ya merak ediyorum
    fren yaparak çıkıyorlar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    nasıl fren yaparak

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    Alıntı Jubaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet dimi zincir sadece bana gevsek gorunmedi bi onceki topictede demistim herhalde fotoda oyle cikiyor.
    foto neyse onu cekerde bızım bu motorlarda zaten var böyle sürekli gevşıyor iyi zincir aldım ama yıne aynı üstünde durmuyorum zaten ama ses yapıyor

foto neyse onu cekerde bızım bu motorlarda zaten var böyle sürekli gevşıyor iyi zincir aldım ama yıne aynı üstünde durmuyorum zaten ama ses yapıyor
    Atma falan yapar benim bildigim bol zincir sakattir.

Cross makinalarda zaten zincirin erken gevsemesi normaldir.Bu yuzden X-ring tercih edilir.Benim kullandigim KTM de boyle zincir canavariydi ama o X-ring bitiriyordu.O-ring ve kecesiz ise zaten cok erken biter.

Ve bilinmesi gereken bir diger sey ise her arazi kullaniminda sonra zincirin temizlenmesi gerektigidir cunku kum,toz,toprak zincire zimpara gorevi yapar ve zamanla asindirir ayni zamanda dogru orantili olarak disliyide.
    We are many...

jönysf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam olay budur ya. KArın içinde cross yapmak. çok güzel , çok

Eşsiz kral yollarda.. Tebrikler..

Motosikleti
    Kanuni 250 Cross
    Alıntı jubaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yine cok guzel bir gezi tekerinize saglik.
    ...Teşekkürler.....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:55 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:45 ----------

Alıntı halitcix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tek im kafam rahat yollar benim demişsin eline sağlık
    .....Öncelikle size de TEŞEKKÜERLER.Aslında pek de öyle demedim,gezerken bana eşlik eden biri olsaydı daha zevkli olabilirdi.Ama herkes meşguldü Mecburen dağda tek başına olduk

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:58 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:55 ----------

.....SAĞOLASINIZ,karında,çamurunda,tozunda,toprağı nda motor üstünde tadı ayrı güzel Zincire gelince,hatırlatmanız içinde teşekkürler.Ayar çektim....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:58 ----------

Alıntı SpearHEAD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helal
    ve tebrikler, İşte gerçek motorcu ruhu bu, O taraflarda olsaydım sana eşlik etmek isterdim,

Not : çok kampcılık yapmış biri olarak kurtların sana tehlike oluşturmayyacapğını söyleyebilirim, (Çok ağır ve kurak bir kış dışında) fakat gördüğün izler civardan kangal benzeri köpek izeleri ise kurtdan daha çok bela olurlardu,i
    .....Güzel sözler ve bilgi için sağolun.....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:04 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:01 ----------

.....Teşekkürler, sorunuza nasıl cewap vereceğim bilmiyorum....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:04 ----------

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    keyif budur,helal olsun.
    yeni gezileri heyecanla bekliyorum.
    .....Teşekkürler .....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:06 ----------

Alıntı fthinky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel gezi olmuş
    .....Beğenmeniz güzel sağolasınız.....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:10 ----------

Alıntı jönysf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam olay budur ya. KArın içinde cross yapmak. çok güzel , çok
    .....SAĞOLASINIZ,haklısınız çok güzel çok

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:14 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:13 ----------

Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eşsiz kral yollarda.. Tebrikler..
    .....Sözlerinize mutlu oldum.TEŞEKKÜRLER.....
    ===YOL AVCISI===

SpearHEAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 Dakar

Meslis sorduğun soruya Mesleğimle direk alakalı olduğu için ben cevap vereyim ,
    Ray üstünde hareket eden demir yolu araçlarında kaygan zeminlerde ve eğimlerde çıkması için kumlama adı verilen bir sistem vardır, çok çok ince kum tanelerini aracın akslarına fırlatarak sürtünme kuvvetini arttırmayaya yarar sürtünme artınca olanları tahmin edebilrsiniz,

bu sistem bunun dışında hali hazırda demiryolu araçları tramvay, metro , lrt (özel durumlar dışında), %9 dan fazla eğim çıkamazlar zaten

birde son olarak demiryolu araçlarının durma mesaflerinin karayollaru araçlarında çokçok fazla olduğunu bilmeniz gerekli özellikle hızlı tren gibi yüksek hızda giden araçların durma mesafeleri 900-1000 metre ye ulaşaibiliyor,
    Born To be wild

CBF150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 BMW R 1200 GS Adventure
    Çok güzel bir turlama olmuş

fuatbmw01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW
    cok guzel bir gezi olmuş resimler harika tekerin düz bassın
    kara murat benim FUAT KOŞAK

Motosikleti
    Kanuni 250 Cross
    Alıntı CBF150 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir turlama olmuş
    .... teşekkürederim....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:24 ----------

Alıntı fuatbmw01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok guzel bir gezi olmuş resimler harika tekerin düz bassın
    .... beyenmenize sevindim ,sağolun.tüm motor severlerin tekeri düz basın....
    ===YOL AVCISI===

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125+Kanuni Popcorn 90
    resimler guzel olmuş buarada resımlerın cekıldıgı tarhte benım dogum gunum oldu
    ::gleam::Bugünü dünüme yarınıma değişir giderim
    Zaten bu kafada değil seni, evi bile zor bulurum::cheeeeer::

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler