PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir değişimi ne zaman yapılmalıdır??

Sayfa : 1 [2]

F54
08 Şubat 2022, 13:49
Bunu bir R6 kullanıcısına önerelim bakalım israf mı oluyormuş. :)
Benim gördüğüm en fantastik zincir dişli ömrü, motoruyla (2017'de) 450bin "mil" gören bir DL1000 kullanıcısındaydı, 30bin mil'de yaklaşık 45bin'de değiştirmiş hep dişli ve zincirleri. 150bin km bir dişlinin gitmesi için sabit 90kmh ile Ankara İstanbul git gel yapması dışında "mantıklı" bir senaryo bulamıyorum.
BUNU genelde kurye olarak nc kullananlar yapıyor normal hobi için kullanılan motosiklet hem o kadar yol yapmıyor hemde doğru düzgün bilinçli kullanıcı tarafından kullanılıyorsa parça değişimleri hem erken yapılıyor hem yıpratılmıyor yani aslında tam tersi olması gerekir
R6 konusuna gelince içerisinde fazla BEYGİR olan motosikletler genelde sarf malzemelerine acımıyor

hokahey
08 Şubat 2022, 14:17
Aslında zincir dişli seti dağılana kadar da kullanılabilir fakat bendeniz yolda meydana gelebilecek tehlikeli durumlardan ziyadesiyle korkarım efendim. Yolda kalma, parça kırma, Allah muhafaza giderken tekeri kilitleme gibi mevzular ile muhatap olmaktansa serviste oturur, çayımı içer, seti komple yeniletir, keyfime bakarım. (Zeki Müren gibi yazdım idare ediniz efendim)

Cyan
08 Şubat 2022, 16:33
millet nc sayfasında 100000 150000 km dişli değiştirmiyor bence de boşuna israf 20k da değişim aynı 2000 km de yağ değişimi gibi
lastik konusunda da 2 ARKA 1 ön şeklinde bütün yük arkada olunca arka lastik göbekten kabaklaşıyor

Aynı millet partili cumhurbaşkanı da seçiyor, benim için bir kriter değil açıkçası... :)

Benim kriterim 20.000km kullanılmış dişliler ile yenisini üst üste koyduğumda gördüğüm fark. 20.000km'yi (pandemi öncesi) ancak 20 ayda yapabildiğim için o verdiğim ekstra para bana koymuyor açıkçası. Amma velakin 20.000km'yi 4-5 ayda yapsaydım arka dişliyi iki seferde bir değiştirirdim herhalde - yalan yok. :)