Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Başlayanlara Dönüş Bilgileri

Motovento
    REKLAM ALANI
    alfawings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi burada şunu açıklığa kavuşturalım.Siz eğitmenmisiniz?Ben eğitmen değilim.Ancak yıllar içerisinde bir çok eğitimler aldım.Siz eğitmen iseniz titrinizi açıklayınız.Eğerki eğitmen değil iseniz bu yazıları ve çizimleri acemilere dikte ettirme cesaretini nereden buluyorsunuz??????
    Ben eğitmen değil usta ve tecrübeli bir motorcuyum bu bir kere açıklığa kavuşsun. Defalarca da beyan ettim bunu.

Türkiyede geçerli merciler sadece sürücü kurslarıdır. Bunun dışında ücret karşılığı eğitim verilmez.

Karşılıksız bilgi aktarımıda bir mercinin tekelinde değil, bilen her kese açıktır. Bu durum bazı palavracıların kurduğu saadet halkalarının karizmasını çizse bile..

Benim titirim, iki üniversite, biri İngiltere de, yine ingilterede ve o yıllarda 70-72ADAC sürücü sertifikası ile(henüz yaşım tutmadığı için ehliyetim bile yokken) o zamanın tek kişilk pist arabalarında yardımcı pilotluk için yeterlilik sınavından geçerek 1.5 yıl yarışma. Çeşitli yarışçılar eski drag şampiyonlarından Sina Afyoneri, yine drag cı hayabusa Cüneyt, Şahin Şair eğitmen, Alaaddin hoca, Oktay hoca(bu ikisi 2000 den fazla yunus polisimizi yetiştirmiş eğitmen komiserlerimizdir, beni iyi tanırlar. Motora başlangıç yılım arabayla beraber 1968 yani 42. yılı doldurdum. Sayısız tipte motor ve ağır vasıta dahil araç kullanımı. Tüm dünyada orta doğu dahil uzun yol sürüşler.
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.
    alfamotosiklet.blogspot.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Bilgilerinizi tazeleme zamanı gelmiş demek ki. Elinizin altında internet denen bir fenomen var. Bol bol okumanızı öneririm. Ama bir dakika siz zaten yazmışsınız tecrübelerinizde bol bol pist, drag vs. O vakit çizimlerinizin ve bilgilerinizin piste uygun bilgiler olması gayet normal. Sadece bunları normal trafikte yol alacak şekilde acemi arkadaşlara sunarken dikkatli olmanızı öneririm. Bir de enterasan olan ADAC sertifikası olan birinin ROSPA dan bi haber olması. Ve ROSPA ya ticari kurum demesi, bir ingiliz kraliyet kurumunun da saadet zinciri olduğunu da sayenizde öğrenmiş olduk. Büyüksünüz. İlginç...

DipNot: ROSPA kuruluş tarihi 1917 dir bu arada
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte konunun tam anlamıyla özeti
    Bunlarıda ben yayınlamıştım. Ne garip tesadüf. Bu durumda siz orada verilen mesajı anlamadınız. Benim dönüş ile ilgili yazılarıma bakarsanız belki daha iyi olur.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı alfawings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlarıda ben yayınlamıştım. Ne garip tesadüf. Bu durumda siz orada verilen mesajı anlamadınız. Benim dönüş ile ilgili yazılarıma bakarsanız belki daha iyi olur.
    Üstad cidden komik olmaya başladınız. Verdiğiniz çizimlerin benim verdiklerimle uzaktan yakından alakası yok. Hatta tamamen tersi. Siz bunların doğru olduğunu hangi akla hizmeten hala savunuyorsunuz inanamıyorum.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Rospadan haberim olmadığını nereden çıkardınız? Biraz dahja dikkatli olalım. 70 lerde ADAC ve RAC vardı. Bunlar yol yardımı ve uluslar arası sertifika tasdiki yaparlardı. ROSPA daha çok İngilizlerin RollRoys aaraç sahiplerinin kulubü üyelerine hitap eden bir kuruluştu. Var mı başka suçlayacağınız? Sıkıldım da...
    Ne Rolls Royce u ne diyorsunuz siz allah aşkına. 1917 de kuruldu diyorum. İngiliz Motosikletli Polislerinin eğitimi için özel sistem geliştirdiler diyorum. Siz bana 70 lerde ADAC vardı diyorsunuz. Yazdığımıda okumayı zul mu görüyorsunuz allah aşkına. Yurt dışında bu kadar süre kaldığınıza göre ingilizceniz vardır sanıyorum. Şunu okuyup bilgileriniz tazeleyin lütfen. Sıkılmış olmanız beni ilgilendirmiyor. Burada ucunda can olan bir konuyu tartışıyoruz. Bilgilerinizin doğru olduğunu iddia ettiniz, anti tez ürettim, beğenmediniz çizim istediniz çizim hatta video koyduk önünüze. Daha ne istiyorsunuz anlamadım ki ?

http://en.wikipedia.org/wiki/ROSPA

Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad cidden komik olmaya başladınız. Verdiğiniz çizimlerin benim verdiklerimle uzaktan yakından alakası yok. Hatta tamamen tersi. Siz bunların doğru olduğunu hangi akla hizmeten hala savunuyorsunuz inanamıyorum.
    Belkide sizle yüz yüze konuşmamız daha doğru, çünkü senin verdiğin resimleri ilk yayınlayan kişide benim. 2007 de. Burada farklı bir hedef görüş vurgusu var. Böyle sanal pek anlatamıyorum galiba. İstanbuldaysanız görüşelim.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Belkide sizle yüz yüze konuşmamız daha doğru, çünkü senin verdiğin resimleri ilk yayınlayan kişide benim. 2007 de. Burada farklı bir hedef görüş vurgusu var. Böyle sanal pek anlatamıyorum galiba. İstanbuldaysanız görüşelim.
    İzmir de ikamet ediyorum. Ancak Şubat ortasına doğru yayıncımla toplantı için istanbulda olacağım müsait olursanız konuşmak isterim.

Ancak Üstad, yine tekrar ediyorum farklı bir bakış vurgusu olsa dahi ilk çizim yeni başlayan bir sürücü arkadaş için cidden sıkıntılı bir cizim. Hızlı bir çizgi doğru, ancak reaksiyon zamanını çok çok aza indiren bir çizgi. Bu konuyu tekrar düşünüp gözden geçirmenizi rica ediyorum

Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Ne Rolls Royce u ne diyorsunuz siz allah aşkına. 1917 de kuruldu diyorum. İngiliz Motosikletli Polislerinin eğitimi için özel sistem geliştirdiler diyorum. Siz bana 70 lerde ADAC vardı diyorsunuz. Yazdığımıda okumayı zul mu görüyorsunuz allah aşkına. Yurt dışında bu kadar süre kaldığınıza göre ingilizceniz vardır sanıyorum. Şunu okuyup bilgileriniz tazeleyin lütfen. Sıkılmış olmanız beni ilgilendirmiyor. Burada ucunda can olan bir konuyu tartışıyoruz. Bilgilerinizin doğru olduğunu iddia ettiniz, anti tez ürettim, beğenmediniz çizim istediniz çizim hatta video koyduk önünüze. Daha ne istiyorsunuz anlamadım ki ?

http://en.wikipedia.org/wiki/ROSPA
    Bak kardeşim samimi isen o zamaqn yüz yüze görüşelim. İngiliz polisi için kurulan kuruluş değil o, kraliyet muhafiızları için öncelikli. O zaman daha avrupada otoban yoktu. İngilizlerin dar yolları vardı. Elbette diğer kuruluşlarda faydalandı. Adacdan bahsettim çünkü benim bağım olduğundan. Buradada sapla samanı birbirine karıştırıyorsun. Belliki sizler IAM dan sıkıldınız ROspa ismini getirip burada para kazanalarsınız. Birkere İngiliz sistemi, insan yapısı, yol ve iklim yapısı Türkiyeye hiç uymaz. Ayrıca bir kere söyleleyim sunduğun grafikleride ben yayınladım. İnsan kendi kendini yalanlar mı? Bu sunum değişik şekillerde dünyanın her yerindede var. Altındaki yazıyı okuyun .

Alpaslan(alfawings) bey konusuna hakim, muhterem ve değerli bir insandır.

Necati dostumuzda benzer bilgi birikimi ve deneyime sahip ,değerli şahsiyettir.

Sakin olalım ve birbirimizi kıracak,sonradan üzüleceğimiz kelimeleri

sarfetmeyelim..

Ortada yanlış veya yanlış anlaşılan durum varsa, yakışan düzeyde tartışmamızı

sürdürelim..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    RR 250E-9
    Üstad diyorum, yaşınıza hürmeten kelimelerimi özenle seçmeye çalışıyorum ancak siz üzerime geldikçe geliyorsunuz. Ancak özür dilerim artık saçmalıyorsunuz. Ben bir Dramaturg um. Motosiklet eğitmeni vs değilim. Bu işten para falan da kazanmıyorum. Siz hala yazılanı okumaktan imtina ediyorsunuz. Size link veriyorum okumuyorsunuz kurumun tarihi ile alakalı. Yalan yanlış şeyler söylüyorsunuz.

Bakın benim Eğitmenim Uğur Ertekin dir. Adamın sertifikaları bunlardır.
    RoSPA Examiner
    RoSPA Advanced Instructor
    IAM Senior Observer
    IAM Certified Advanced Trainer
    ADAC - DVR Eğitmen Eğitmeni
    M.E.B. Sertifikalı Sürüş Eğitmeni

Adam sizin ADAC inizin da Eğitmen Eğitmeni. Salt Eğitmen değil. Hocaların hocası. Siz hala bu adamın öğrettiğine yanlış diyorsunuz ya neyi tartışıyorum ben sizinle hala onu anlamış değilim.

Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Üstad diyorum, yaşınıza hürmeten kelimelerimi özenle seçmeye çalışıyorum ancak siz üzerime geldikçe geliyorsunuz. Ancak özür dilerim artık saçmalıyorsunuz. Ben bir Dramaturg um. Motosiklet eğitmeni vs değilim. Bu işten para falan da kazanmıyorum. Siz hala yazılanı okumaktan imtina ediyorsunuz. Size link veriyorum okumuyorsunuz kurumun tarihi ile alakalı. Yalan yanlış şeyler söylüyorsunuz.

Bakın benim Eğitmenim Uğur Ertekin dir. Adamın sertifikaları bunlardır.
    RoSPA Examiner
    RoSPA Advanced Instructor
    IAM Senior Observer
    IAM Certified Advanced Trainer
    ADAC - DVR Eğitmen Eğitmeni
    M.E.B. Sertifikalı Sürüş Eğitmeni

Adam sizin ADAC inizin da Eğitmen Eğitmeni. Salt Eğitmen değil. Hocaların hocası. Siz hala bu adamın öğrettiğine yanlış diyorsunuz ya neyi tartışıyorum ben sizinle hala onu anlamış değilim.
    Ne diyeceğimi şaşırıyorum. Uğur u tanırım. Ben daha Uğur motosiklet nedir bilmezken bu camianın içindeydim. Hemde yarış camiasının. Şİmdi iyi hocadır ama hatalarını da sayayım mı? gerek yok.

Doğrularını verdim diyorsun kardeşim. Onlar da benim grafiklerim ve anlatılmak istenen temel fikir farklı. Lütfen.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Temel fikir aynı olup çizgi nasıl tamamen ters olur bunu bana anlatır mısınız ? Belki de benim algı kapasitem buna yetmiyor gerçekten anlamak istiyorum.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kendi grafiklerinizse bunun bir de konusu olmalı, o rehberi de görmek isterim. Gerçekten, dönüş hakkında pek bi' bilgisizim.
    www.motorumla.net

Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi grafiklerinizse bunun bir de konusu olmalı, o rehberi de görmek isterim. Gerçekten, dönüş hakkında pek bi' bilgisizim.
    Özel Mesaj attım dostum. Neticede başka bir rehber ile bir rehber topiğini kirletmek olmaz. Fikir çarpıştırmak farklı, rehbere farklı bir rehber dayatmak farklı bir konu.

Bu arada Alphawings sorumun yanıtını halen beklemekteyim sizden. Teori aynı olup pratikte çizgi tamamen nasıl farklı olabiliyor ?

Sataşmalar beni ilgilendirmiyor. Son derece faydalı ve eksiksiz bir anlatım olmuş teşekkürler Alparslan Abi.

Çok bilen kendi yazısını yazsın.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Kesinlikle eksik ve hatalı bilgilerle dolu ilk "çizim". Dikkat anlatım demiyorum "Çizim" diyorum

Doğru bildiğimizi de yazdık. Çizimleri, uygulama videolarını da verdik. Mantık çerçevesi dahilinde de açıkladık. İşkembeyi kübradan atmıyoruz söylediklerimizi. Uluslararası kurallarla sabittir.Kullanır aradaki farkı görürsünüz.

Teorinin aynı ancak pratiğin nasıl farklı olduğuna dair sorulara da bir yanıt alamamaktayız. Çünkü böyle bir şey fiziken mümkün değildir. O nedenle de Alparslan Bey bir yanıt bulmakta zorlanıyor sanırım ki bu soruya bir yanıt verebilmiş değil henüz. Mantık çerçevesi içinde de bir yanıt verebileceğini zannetmiyorum

Bana sadece şunu açıklayın; eğer bu viraj alma çizgilerinin doğruluğunu savunuyorsanız. Bu senaryoda ağaç sırasından kaynaklı virajın ötesini göremezken 1 numaralı dönüşe başlama noktasına girdiğinizde var sayalım 70km/h üzerinde bir hızla, bu çizgi ile viraj almaya kalkarsanız o çizginin üzerinde yer alabilecek muhtemel bir engelden (siyah dikdörtgen ile belirttiğim) yatmış vaziyette iken nasıl ve ne şekilde kaçacaksınız ? Çünkü o noktada henüz motosikleti doğrultamamış olacaksınız.

Greenut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinci çizimde anlatılan viraj dönüş şeklini Türkiye için yanlış buluyorum.

Ülkemizdeki virajların ortasında kum, çakıl, mıcır, yağ, mazot, karton, kedi ölüsü, taş, kriko, çekme halatı, kamyon lastiği, yastık, karpuz kabuğu, portakal kasası, yatak demiri, cep telefonu, bilgisayar kasası, Ergenekon dosyası, perde kornişi, asma yaprağı, bülbül, İbrahim Tatlıses, modem, terlik, şezlong, kontrplak, çivi, çekiç, çekül, çeki demiri, ilkyardım çantası, bijon anahtarı, piknik tüpü, gözlük camı, saatli maarif takvimi, USB kablosu, beton kırıcı, vidanjör, gönye, iletki, pimapen çerçeve, sokak lambası, overlok makinası, çakmak, peruk, göktaşı, hatta ve hatta duvar bulunması dolayısıyla; motoru kısa süre sert açılarda yatırmak bile motordan low-side düşmek için Windows kısayolu (motordan_düş.lnk) oluşturmaya eşdeğer bir durum yaratmaktadır.

Cümleyi tek nefeste okuyunuz.

Sen beni güldürdün gecenin bu yarısı, Allah'ta seni güldürsün daha ne diyeyim ya. Gözlerden yaş geldi adeta
    ''hatırlamak üzere yola koyulmadan önce sahip olmadıkları bir anının izini sürmek..''

W.S.Merwin

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Kesinlikle eksik ve hatalı bilgilerle dolu ilk "çizim". Dikkat anlatım demiyorum "Çizim" diyorum

Doğru bildiğimizi de yazdık. Çizimleri, uygulama videolarını da verdik. Mantık çerçevesi dahilinde de açıkladık. İşkembeyi kübradan atmıyoruz söylediklerimizi. Uluslararası kurallarla sabittir.Kullanır aradaki farkı görürsünüz.

Teorinin aynı ancak pratiğin nasıl farklı olduğuna dair sorulara da bir yanıt alamamaktayız. Çünkü böyle bir şey fiziken mümkün değildir. O nedenle de Alparslan Bey bir yanıt bulmakta zorlanıyor sanırım ki bu soruya bir yanıt verebilmiş değil henüz. Mantık çerçevesi içinde de bir yanıt verebileceğini zannetmiyorum

Bana sadece şunu açıklayın; eğer bu viraj alma çizgilerinin doğruluğunu savunuyorsanız. Bu senaryoda ağaç sırasından kaynaklı virajın ötesini göremezken 1 numaralı dönüşe başlama noktasına girdiğinizde var sayalım 70km/h üzerinde bir hızla, bu çizgi ile viraj almaya kalkarsanız o çizginin üzerinde yer alabilecek muhtemel bir engelden (siyah dikdörtgen ile belirttiğim) yatmış vaziyette iken nasıl ve ne şekilde kaçacaksınız ? Çünkü o noktada henüz motosikleti doğrultamamış olacaksınız.

hocam yaa, sanırım siz yolun sağ tarfından sola doğru gidiyorsunuz bu çizimle. ama alparslan abi ise soldan sağa doğru gidiyor.

sorumu bağışlayın ama bu saatte ancak bu kadarını algılayabildim
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE

Bakın şimdi bir konuda neye takıldığınızı anladım. Sürüş hattı olan mavi kesik çizgiyi biraz yarış hattı gibi çizmişim ama burası sadece gidiş hattıdır. Bunu unutmayalım. Yine de bu hat biraz daha dıştan girseydi anlatmak istediğimi yanılmaya yer vermeden izah edebilirdi. Yani ama altta çizimde zaten bu izah edilmiş yani dönemece dıştan girinki sokağın başını göresiniz. Biz buna geniş almak deriz.

İkinci konu bakış: Bu cinayettir dedi eski bir motorcu arkadaşımız. Tabi şu önemli bu bakışı yapan sürücü yatmış vaziyettedir artık ancak gözleri ufuk hattına paralel bakıyor ve dönüş çapının merkezini bir doğruyla baktığımız noktadan uzatırsak hemen neredeyse çıkış hattına çakışır. Biraz anlayış gerekiyor.

Birde bu apeks ve çıkış hattının görünmediği durumlarda apeks tahmini seçilr ve sonra çıkışa geçilr. Tabi bu durumlarda yavaş gidilerek sürüş hızı ve dolayısıyla yatış açısı düşük tutulur.

Evet şimdi anlıyorum ki bir şeyi yaşayarak öğrenmekle ezberden öğrenmek çok farklı iki konudur. Tabi ben birde insanımızın aklınada güveniyorum. Ben ne kadar akıllıysam onlarda o kadardır mantığı ile makale yazıyorum.

Telimi vedim. Gelirseniz arayın, görüşelim. Fuarda da görüşebiliriz.

İyi sabahlar artık. Uykum geldi.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yaa, sanırım siz yolun sağ tarfından sola doğru gidiyorsunuz bu çizimle. ama alparslan abi ise soldan sağa doğru gidiyor.

sorumu bağışlayın ama bu saatte ancak bu kadarını algılayabildim

Eğer konu buysa ve biz bütün gece bunun yüzünden tartışmış isek kendime çok kızarım. Ki evet ben dediğiniz taraftan gittiğimizi var sayıyorum. Alparslan hocam eğer böyle ise şuna bir yön oku ya da motosiklet şablonu koysaydın ya. Mutlaka arayacağım geldiğimde. İyi Geceler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler