Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kim motorsikletinin bakımını kendi yapıyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında o kadar fazla uğraştım ki midem bulandı, tüm aletlerim ve garajım vardı tek silindir motorlarımda piston değişimi bile kendim yapardım. Sonra bir nefret geldi. Garajım duruyor ama 1 tornavidam bile yok çok şükür. Zincir temizleme ve yağlama dahil olmak üzere hiçbirşeye dokunmuyorum. bir vida sıktırmaya, zincir temizletmeye,yağlatmaya servise götürüyorum arka tekeri çevirip yağ bile sıkmam. Şahitlerim var İzmir yükseliş plakayı bile oraya gidip taktırdım Zincirlerim hep orada temizlendi yağlandı.

bırakın bakımı motosikletimi bile kesinlikle yıkamam, yıkamacı yıkar,durular, kurular elimi sürersem namussuzum. Elimde olsa benzin almaya bile gitmeyeceğim. Motosiklet benim için hobi,lastik havalarına bile lastikçi bakıyor. çok yoğun işim gücüm 2 tane çocugum ve başka hobilerim var. Motorun M si ile uğraşmam binmekten başka. 2015 CBR 1000RR ım ve yine 2015 CBR 650F im var ikisinide 0 aldım. 36 gündür 2 motosikletimde çalışmadı, varın siz düşünün.
    2015 CBR 1000RR ım ve yine 2015 CBR 650F

Motorlara baktım da ikiside çok benziyor birbirine. 2 şer gömlek pantolon alır gibi olmuş. Biri kirlenince diğerini giyerim hesabı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Zincir yağlamak dışında, yapabilsem de bakım için parmağımı sürmem ama servise her şeyini yaptırırım. Kötü yağ koydurtmam, orjinal olmayan mekanik parça taktırmam. Yalnız servisin sallama iş yapacağını, özensiz davranıp motora zarar vereceğini bildiğim noktalarına kendim müdahale ederim. Mesela plastik aksamdan ses geliyorsa kendim söküp hallederim ki servis elemanı parçaları sökerken çizmesin, vidaları sıkarken abanıp plastikleri çatlatmasın.

Cavalry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LandCruiser
    Ben uğraşmaktan keyif alıyorum o yüzden de elimden geldiğince kendim yapıyorum.. Motorun yanına inmeden kahvemi alıyorum öncelikle, sonra ufak ufak başlıyorum.. Temizlik ya da bakım.. Ayrıca çoğu ustanın görmeyeceği ya da önemsemeyip söylemeyeceği sorunlarla da karşılaşabiliyorum.. Gevşeyen vida varsa onu görüyorum, ya da zincirin durumunu, ya da lastiğe giren birşeyler var mı, herhangibir yerden kaçak, akıntı vs.. var mı ? Motorla uğraşırken ister istemez hepsini görüyorum ve bu şekilde hem bir an önce önlemimi alıyorum hem de içim rahat biniyorum
    Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz... Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar, ışıklı maviliklere süreceğiz... Açtık mıydı hele bir son vitesi, adedi devir. Motorun sesi.

Scarty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni motorum olduğu ve bu işlerden pek anlamadığım için zincir temizliği ve yıkama dışında hiçbirşey yapmazdım ama artık yavaş yavaş başladım yağ değişimine bugün patlayan far ampulünü kendim değiştirdim fakat alet edevat olmayınca çok zor oluyor benim için.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında o kadar fazla uğraştım ki midem bulandı, tüm aletlerim ve garajım vardı tek silindir motorlarımda piston değişimi bile kendim yapardım. Sonra bir nefret geldi. Garajım duruyor ama 1 tornavidam bile yok çok şükür. Zincir temizleme ve yağlama dahil olmak üzere hiçbirşeye dokunmuyorum. bir vida sıktırmaya, zincir temizletmeye,yağlatmaya servise götürüyorum arka tekeri çevirip yağ bile sıkmam. Şahitlerim var İzmir yükseliş plakayı bile oraya gidip taktırdım Zincirlerim hep orada temizlendi yağlandı.

bırakın bakımı motosikletimi bile kesinlikle yıkamam, yıkamacı yıkar,durular, kurular elimi sürersem namussuzum. Elimde olsa benzin almaya bile gitmeyeceğim. Motosiklet benim için hobi,lastik havalarına bile lastikçi bakıyor. çok yoğun işim gücüm 2 tane çocugum ve başka hobilerim var. Motorun M si ile uğraşmam binmekten başka. 2015 CBR 1000RR ım ve yine 2015 CBR 650F im var ikisinide 0 aldım. 36 gündür 2 motosikletimde çalışmadı, varın siz düşünün.
    hacı senin bu işin sonu buna http://www.motosiklet.net/forum/yeni...t-motobot.html alıp artçı olmak

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru düzgün yağ ve orijinal filtre o fiyat yahu. O kadar ucuz mu bakım orijinal Honda servislerinde?
    bu sadece işçilik ücreti motul yağ ın lt si 30 tl ,yağ filtresi de 30 du galiba ,3 lt yağ filtre 1 saat işçilik desen kdv falan 200 e çıkarsın servisten
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zamanında motorum varken kendi bakımımı yapmıştım. Hatta yapmakla kalmayıp birde video çekmiştim.
    Keşke şu an da motorum olsa da yeniden bakım yapsam. Geçmiş tarih tabi insan özlüyor. Kıymetini bilin motorlarınızın.

Buda bakım videom. Belki işine yarayan çıkar.

Motorlarınızla zaman geçirin, silin onları temizleyin, bakın, uzun uzun bakın.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Periyodik bakimlarda ugrastiginiza degmiyor, serviste 50-60tl fazla verip yaptırıyorsunuz. Ama bir arıza kaza durumunda servisler gözünüzün yaşına bakmıyor.hem parçadan para kazaniyorlar fahiş fiyatlar ile, işçilikden de opuyorlar. Son olarak devlet babaya odedigimiz %18 lik kdv ile 500 liralık işe 1500 lira ödeyip cikiyoruz.

Bu yüzden kendi gobeginizi kendiniz kesebiliyorsaniz ne mutlu size.

Motosikleti
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında motorum varken kendi bakımımı yapmıştım. Hatta yapmakla kalmayıp birde video çekmiştim.
    Keşke şu an da motorum olsa da yeniden bakım yapsam. Geçmiş tarih tabi insan özlüyor. Kıymetini bilin motorlarınızın.

Buda bakım videom. Belki işine yarayan çıkar.

https://www.youtube.com/watch?v=aAEq-lsTA5o

Motorlarınızla zaman geçirin, silin onları temizleyin, bakın, uzun uzun bakın.
    kuba süperligt vardı en son onu da mı sattın
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kuba süperligt vardı en son onu da mı sattın
    Superlight'ın uzun süreli yaz boyu kullanımı bana aitti. Sezon sonu asıl sahibine iadesini gerçekleştirdim. Şu an motorsuzum ve vlogerların yaptığı viraj videolarını izlerken içersinde kaybolur halde buluyorum kendimi. Zor.

Motosikleti
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Superlight'ın uzun süreli yaz boyu kullanımı bana aitti. Sezon sonu asıl sahibine iadesini gerçekleştirdim. Şu an motorsuzum ve vlogerların yaptığı viraj videolarını izlerken içersinde kaybolur halde buluyorum kendimi. Zor.
    seni locaya http://www.motosiklet.net/forum/moto...lmayanlar.html alayım dök içini biraz
    Mitoqondri bunu beğendi.

Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    seni locaya http://www.motosiklet.net/forum/moto...lmayanlar.html alayım dök içini biraz

Canım sıkkın zaten.
    biyeybaraküs bunu beğendi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    KTM, evime 80 km uzakta. Git gel bekle bir gün demek. Ve saatlik servis ücreti $130. Buna parça ve vergi ekleyin. Mesela valf aralıklarının kontrol edildiği bakım $800 civarı, ki motorsikletin fiyatının yüzde beşine tekabül ediyor.

İlk 1000 km bakımı da $350-$400 civarı tutacak, ki yağ filtre dışında yaptıkları çok da matah değil. Yine de Honda kadar güvenilir bir motorsiklet olmadığı için servise götüreceğim, ne olur ne olmaz. Benim gözümden kaçan bir şeyi farkederler belki. Bir de yazılımını falan güncelliyorlar...

Velhasıl motorsiklet muadili bir Honda'dan %70 daha pahalı. Ancak bakımı da dahil edince fark iki katını geçiyor aslında. İnşallah alıyorken denediğim iki yaşındaki Ducati Multistrada gibi dağılmaz birkaç sene sonra...
    O nasıl servis ücretleri yahu. Hangi ülke ?

Motosikleti
    Honda NC750D Integra 2016 Majestik Gri
    ben en son 4.000 bakımına KDV dahil 74 TL ödedim. bide üstüne yıkıyorlar servise gittiğimde

chevy64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    04 monster 620
    Motor 74 bmw olunca mecbur kendim yapiyorum bakimini. ama yok servis ucreti, ben var mutlu

cem_bloodz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jawa250, CGL2003, CGL2005, GT250, Bajaj, YBR
    ben kendim yapıyorum dün arka balatamı değiştirdim mesela değil balata bitmesi balatanın dibindeki demirden bile biraz yemişim :D

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Bende hep kendim yapayım diyorum ama cesaret edemiyorum bir türlü elimde yatkın aslında

Motosikleti
    R25
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende hep kendim yapayım diyorum ama cesaret edemiyorum bir türlü elimde yatkın aslında
    Valla biraz anlasam el atacam da elimde kalacak daha b.k olacak diye korkuyorum cogu zaman

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Babam bana 'tamircinin yaptığını yapamayacak kadar beyinsizmisin la sen alet edavat herşey aha burda' diyerek birde tezgahın tepesine ne yaptigimi hatirlamam için kamera yerleştirdikten sonra defalarca türlü türlü motor indirip bindirmişliğim oldu. Keyfi olarak gittiğim oluyor tabi tamirciye (para var huzur var hem) :D

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ufak tefek isleri yaparim ama bazen sazan gibi altindan kalkamayacagim islere de kalkistigim oluyor.
    Mesela en son yaptigim hiyarlik asagida.
    Motosikletin bazi parçalarina karbon kaplamak için giristim motora ve kaplayacagim bütün parçalari söktüm.
    Ulem sapsal hepsini bitirebilecegini nerden biliyorsun?
    Bilmiyordum tabi.
    Hava buzzz.
    Garajda dönmeye yer yok mecbur kapinin oraya çektim motoru.
    Bir taraftan buz gibi rüzgar vuruyor, bir taraftan elimde alet edevat parça söküyorum.
    Neyse sökme isi bitti basladim ise ama kafa durmus.
    Yengeniz söylemese aklima da gelmeyecek.
    Isin hepsini disarda yapmak gibi bir saplanti durumuna girmisim
    Hanim disarda üsüteceksin içerde yapsana onlari demese,daha da devam edecegim.
    Tabi girdim içeri ama aksama kadar hepsini bitiremedigim gibi yerine de takamadim.
    Toplamak sökmek kadar kolay olmadi tabi.

Plansiz programsiz is böyle salakça oluyor ama neticede istedigim oldu.
    Ugrasirken ve bilmedigim bir ise kalkistigimdan dolayi biraz yiprattik malzemeyi ama olsun.

Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufak tefek isleri yaparim ama bazen sazan gibi altindan kalkamayacagim islere de kalkistigim oluyor.
    Mesela en son yaptigim hiyarlik asagida.
    Motosikletin bazi parçalarina karbon kaplamak için giristim motora ve kaplayacagim bütün parçalari söktüm.
    Ulem sapsal hepsini bitirebilecegini nerden biliyorsun?
    Bilmiyordum tabi.
    Hava buzzz.
    Garajda dönmeye yer yok mecbur kapinin oraya çektim motoru.
    Bir taraftan buz gibi rüzgar vuruyor, bir taraftan elimde alet edevat parça söküyorum.
    Neyse sökme isi bitti basladim ise ama kafa durmus.
    Yengeniz söylemese aklima da gelmeyecek.
    Isin hepsini disarda yapmak gibi bir saplanti durumuna girmisim
    Hanim disarda üsüteceksin içerde yapsana onlari demese,daha da devam edecegim.
    Tabi girdim içeri ama aksama kadar hepsini bitiremedigim gibi yerine de takamadim.
    Toplamak sökmek kadar kolay olmadi tabi.

Plansiz programsiz is böyle salakça oluyor ama neticede istedigim oldu.
    Ugrasirken ve bilmedigim bir ise kalkistigimdan dolayi biraz yiprattik malzemeyi ama olsun.

http://i.hizliresim.com/aMERn4.jpg

http://i.hizliresim.com/v84loz.jpg

http://i.hizliresim.com/kLva1q.jpg

http://i.hizliresim.com/5mV385.jpg

http://i.hizliresim.com/7Xvpkl.jpg

Ben de karbon kaplayacağim anahtar yuvasını. Orijinal karbon parça $325 bayağı bir baktım. Dışarıda uzun süreli dayanıklı olması için "heat gun" ile işlemek lazımmış. Kaplamanın yapışkanı yüksek ısıda aktive oluyormuş. Normal yapınca düzgün oluyormuş ilk başta, ama zaman içinde ısı değişiklikleriyle kabarcıklanma yapıyormuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:32 ----------

Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı omerbguclu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla biraz anlasam el atacam da elimde kalacak daha b.k olacak diye korkuyorum cogu zaman
    Youtube'da hemen hemen her işin nasıl yapıldığı ayrıntısıyla mevcut. Oradan bakıp kestirebilirsiniz yapıp yapamayacağınızı.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)