Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fazer Arka Fren Kilitlemesi ve Çözümü

Motovento
    REKLAM ALANI
    BİROL 78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HAYABUSA
    Fazerlerde kronik sorun olarak bilinen arka fren kitlemesine artık son diyebiliriz,çok hassas olan arka freni farklı bir sistem ile daha sert yaptım,artık aniden önümüze bir şey çıktığı zaman fren pedalına ayağımızı koyduğumuz zaman eskisi kadar hassasiyet göstermiyor.

yani frenin hassasiyetini %40 gibi öldürdüm.

Birde fren pedalını bir kademe aşağı aldım,hem sürüş esnasında fren pedalı ayağıma dokunmuyor.

Ama fren aynı fren ve frenin tutması yine aynı,sadece biraz daha sert.

Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Bu orjinal hali:

Bu kullandığımız yay:

Bu montajın tamamlanmış hali:

Buda işlemin bitmiş hali:

facebook(Fazer Tutkunları)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Fren pedalını daha aşağı alıp sertleştirdin mi? Eğer öyle yaptıysan o çözüm değil, ine sert frenlemede kilitlenecektir. Fazer'in şasi geometrisi, ağırlık dağılımı ve arka süspansiyon ayarları yüzünden arka teker kilitlenmeye meyilli. Pedala yapılan müdahale sorunun etrafından dolaşıyor.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazer'in şasi geometrisi, ağırlık dağılımı ve arka süspansiyon ayarları yüzünden arka teker kilitlenmeye meyilli.
    gerçekçi , doğru tespit ve neden fazer sevmediğimi hatırlattığın için teşekkürler...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    HAYABUSA
    Fren pedalını daha aşağı alıp sertleştirdin mi? Eğer öyle yaptıysan o çözüm değil, ine sert frenlemede kilitlenecektir. Fazer'in şasi geometrisi, ağırlık dağılımı ve arka süspansiyon ayarları yüzünden arka teker kilitlenmeye meyilli. Pedala yapılan müdahale sorunun etrafından dolaşıyor.
    Ama eskisi gibi ayağımızı üstüne koyduğumuz zaman kitlenmiyor,ön fren nasıl istediğin gibi ayarlıyabiliyorsun,şimdi arka frende öyle istediğin gibi ayarlıyabiliyorsun..

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Fren pedalını daha aşağı alıp sertleştirdin mi? Eğer öyle yaptıysan o çözüm değil, ine sert frenlemede kilitlenecektir. Fazer'in yüzünden arka teker kilitlenmeye meyilli. Pedala yapılan müdahale sorunun etrafından dolaşıyor.
    Fazer de arka freni kitleten adama R6 da versen gene kitletir..... şasi geometrisi, ağırlık dağılımı ve arka süspansiyon ayarlarının kitlenmeye oranı, sürücü alışkınlığıyla doğru orantılıdır.....
    Uzun süre binipte hala FAZER imin arkası kitliyor diyen bence hemen ABS li motora geçsin... Ya da tarz değiştirsin..... Acı ama gerçek...

Sert ve panik frende kitlenmeyecek motor yoktur... Ha fazer ha R6....Ha CBF500-600-1000... Hiç farketmez....

Pedala yapılan müdahaleye sıcak bakmıyorum....İşallah başka ciddi aksaklıklara yol açmaz....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazer de arka freni kitleten adama R6 da versen gene kitletir..... şasi geometrisi, ağırlık dağılımı ve arka süspansiyon ayarlarının kitlenmeye oranı, sürücü alışkınlığıyla doğru orantılıdır.....
    Uzun süre binipte hala FAZER imin arkası kitliyor diyen bence hemen ABS li motora geçsin... Ya da tarz değiştirsin..... Acı ama gerçek...

Sert ve panik frende kitlenmeyecek motor yoktur... Ha fazer ha R6....Ha CBF500-600-1000... Hiç farketmez....

Pedala yapılan müdahaleye sıcak bakmıyorum....İşallah başka ciddi aksaklıklara yol açmaz....
    CBF 150 yi de katalım işin içine

Motosikleti
    YAMAHA fz6fazer 2007 - SACHS- cbf150
    Ben pedali biraz assagi almistim fazerda. Öyle aman aman problem yasamadim cok sükür. Allah kimseye ani fren yaptirmasin, abs olmadigi taktirde cogu motor kilitlenir(kullaniciya bagli) . cbf 150 arka freni fazerdan cok daha iyi , daha frenin kilitlendigini hatirlamiyorum cbf de. fazerdan cok daha fazla seviyorum ve kullaniyorum. saka gibi ama gercek.

Birol arkadasim o yay bana biraz sert gibi geldi yada görüntüsüne aldaniyorum. En güzeli frenin hassaz dozajina alismak bence. Birde fazerin üzerindeki katil lastikleri hemen degistirmek. Buda cok etkiliyor.
    http://difm :cat:

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1

Benden kocaman bi +1 abi
    GKN MOTORS

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı BİROL 78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama eskisi gibi ayağımızı üstüne koyduğumuz zaman kitlenmiyor,ön fren nasıl istediğin gibi ayarlıyabiliyorsun,şimdi arka frende öyle istediğin gibi ayarlıyabiliyorsun..
    Fazerda genel olarak arka lastik kilitlemesinden şikayet edilir, o da ağırlık dengesinden kaynaklanıyor ama frene dokunur dokunmaz arka lastik kilitlenmemesi gerekir. Fren hassasiyeti düşürmek doğru bir çözüm yöntemi değil,
    arka fren pedalının yüksekliğini aşağı alırsan daha iyi olur. Kilitlenme sorunu için biraz fren dozaj çalışması yapmanda da fayda var, o azalttığın %40 fren gücü birgün sana lazım olabilir.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM

Yok abi, özellikle lastikler yeterince sıcak değilken diğer motorlara kıyasla Fazer arkayı kilitlemeye biraz daha meyilli makine. Yine de hakkını yememek lazım, beklenmedik kilitlenme yapmıyor, kilitleyeceğini haber veriyor. Uzun süre binince de insan rahatlıkla alışıyor.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    FZ6'ların yerine çıkan FZ8'lerde durum ne acaba?

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    fren merkezi piston mesafesini kısaltmıyorsa faydalı olabilir ayak basıncını dengeleyerek daha hasas fren yapmayı saglar

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Yok abi, özellikle lastikler yeterince sıcak değilken diğer motorlara kıyasla Fazer arkayı kilitlemeye biraz daha meyilli makine. Yine de hakkını yememek lazım, beklenmedik kilitlenme yapmıyor, kilitleyeceğini haber veriyor. Uzun süre binince de insan rahatlıkla alışıyor.
    Biliyorum len.... Bende de var... Bindiğim motor..Anlatmana gerek yok....

Nakedlerin kullanım tarzları bu şekilde... Hangisi kitlemiyor ki?...

Motosikleti
    HAYABUSA
    Alıntı gv650i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fren merkezi piston mesafesini kısaltmıyorsa faydalı olabilir ayak basıncını dengeleyerek daha hasas fren yapmayı saglar
    Teknik açıdan benimle hem fikir olan biri çıktı sonunda.

Fren merkezinde piston mesafesi yada başka bir şekilde kesinlikle oynama yapılmadı,sadece ayak basıncı rahatlatıldı,daha hassas ve daha konforlu bir fren sistemi oldu hepsi bu.

Fren yine aynı fren yine sert basıldığı zaman arka teker yanıma gelip selam veriyor,bunu kimse engelliyemez,fazer bu selamını hiç bir zaman eksik etmez...

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Fazer ile aynı frenleri kullanan benim motorunda da aynı sorun var. Arka tekerlek kilitlenip gezinmeye başlıyor. Biraz da alışkanlık meselesi, ön arka fren dağılımını acil durumda ayarlayabilecek kadar iyi refleks geliştirilirse kilitlenme olmayacak veya tehlikesiz olacaktır. Sonuçta ön frene biraz daha ağırlık vermek gerekli.

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Bence tamamen alışkanlık.Tambur fren kullananlar için kilitlenme her motorda oluyor.Arka frende tanburu bu yüzden seviyorum.Özellikle kaygan yolda daha hassas frenleme yapabilyorum.

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    cbf 150 de cbf 250 de yapmayan arka teker kilitlenmesi neden fazer de yapıyor,
    ve buna çözüm bulunmuşken begenmeyenlere ne demeli ?
    98 Beygir.....

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı CİHAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbf 150 de cbf 250 de yapmayan arka teker kilitlenmesi neden fazer de yapıyor,
    ve buna çözüm bulunmuşken begenmeyenlere ne demeli ?
    Kalite diyelim mi buna......

Çözüm mü?....
    Neyin çözümü?.... Sorun mu vardı ki?....

Dünya çapında motor markası olan FAZER e japon düşünüp akıl edememiş mi?....

Race makina değil... Naked... Tarzında sürersen başına iş almassın...

Neden bu eleştirilere tahammülsüzlük?.... Kötü bişey mi söyledik...

Beğenenler kadar beğenmeyenler de olabilir... Hatta senin beğenmediğin eleştiriler de olabilir....

Canını sıkıyorsa yazmayalım.... Eleştirmeyelim.... Hatta sen de başlık açma...

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    Herkez kendine göre yorum yapabilir,
    ben burda yorumlarınız kötü yazmayın demedim !!
    sorun yok sizin bu kadar tepkili oldugunu öğrenmek isterim.

tek sorun motosiklet üzerinde kötü bir sorun oldugu halde buna çözüm üreten kuzenim, begenmiş ise emege saygı duymak gerek.
    98 Beygir.....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Xciting250i,Accent Era 110 HP
    En güzeli benim gibi cbs fren sistemi olan motora binin , rahat edin.Yok ön fren , arka fren kombinasyonuymuş uğraşmayın böyle şeylerle.CBS fren sistemi bu işlemi otomatik olarak yapıyo.Arka frene basınca %70 arka , %30 ön freni sıkıyo.Valla abs'den daha iyi bi sistem.Ne kadar zorladıysam da arka tekeri kitlemek baya zor.Islak zeminde dahi mükemmel frenleme yapıyo.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)