Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Yağ Değişimi [Fotoğraflarla Anlatım]

Motovento
    REKLAM ALANI
    jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    Alıntı _pLay_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bır abımden edındıgım bılgı dogrultusunda yagı degıstırdıkden sonra alt tıpayı hafıf kapatıyorum motor yagının koyuldugu bolume 0,5lt benzın dolduyorum hafıfce marsa basıp cekıyorum calıstırmadan sonra tpayı acıp benzını bosaltıyorum
    soran yenıden ust yatafdan benzını baslıyorum bosaltmaya
    takı yag tahlıye yerınden benzın temız bır renkde akmaya baslayana kdr
    benzın temız bır renk halıne gelınce
    hem ust tıpayı hemde alt tıpayı 10dk acık bıakıyorum ıcınde kalan benzın ucsun dıye benzın uctukdan sonra alt tıpayı kapatıp baslıyorum 1,8lt yagı doldurmaya malum motor mct 250 1,8lt yag alıyor =) hadı kolay gelsın
    sevgili dostum bu yaptıgın işlem zararsız gibi görünsede son derece yanlış bir yöntemdir benzin yanıcı ve yakıcı bir maddedir.. marş sırasında bujiden çıkan kıvılcım,, pistonlar arasından sızan benzini alevlendire bilir.. ayrıca bu yaptıgın işlem debriyaj balatasında büyük deformeye yol açacaktır ...

illaki tertemiz yag koyacam dersen benzinciden alacagın litresi ucuz yagı motorun içine doldurup 5 dakka çalıştırıp tekrar degiştirisen istedigin temizlige zaten ulaşırsın ..

gerçi ufak ccli yani yag sogutma haznesi olmayan motorlar için yapılması gerekmez.. zaten bütün yagı kartere süzer vaziyettedirler..

ama yag sogutmalı radyatörü olan motosikletler .. yagı kartere süzülsede radyatör içinde bir miktar kirli yag bulundururlar ... ben honda x-11 i n yagını degiştirirken bu yöntemle dogru sonuca ulaşmıştım ...

ayrıca benzin keçelere ve diger aksama zarar vereceginden kullanılmaması gerekir...
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kovboy03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk125 Tiger250 MCT250 Süperlight150 YBR
    teşekkürler bilgi için.
    Ey insan!Kaf dağı kadar yüksekte olsanda Kefene sığacak kadar küçüksün.UNUTMA:her şeyin bir hesabı var;üzdüğün kadar üzülürsün!

Çok teşekkür ederim yağ değişimini sizden öğrendim. Motoru yeni aldım. Yağ tıpasını çıkardım baktım ki çubuğun en ucunda yağ var sadece. 10-40 4T yağ aldım honda activa için.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Uçan Teneke ...
    ya ben 50cc motoruma yağ değiştirirken tıpasını açmadım içindeki kirli yağı boşaltmadım direk döktüm yağı sorun olurmu

Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Tapayı açmadan yağı nereden boşalttın?? En altta olur bu tapa. Yağı boşaltmadan önce bi kaç dakika motoru ısıtırsanız yağ daha güzel süzülecektir. Azıcık incelmesi lazım. Yoksa içinde çok kalır. Tabii bu sefer de yağın tamamen boşalması bir saati bulabilir
    The man who knows everything chooses to know nothing...

fbayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba;

Bu yağ tapası kaç numara lokma ile sökülüyor? 16 ile 17 arasında bişeymi?

Teşekkürler

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Forumda eski ve faydalı konularda Fotoğraf faciası yaşıyoruz :(

Halit_79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 Mash
    Arkadaşlar bilen bilir ama mutlaka içimizde bilmeyenlerde vardır. Yağ değişimi esnasında motordaki kirli yağı alt tapayı açtıktan sonra boşalttığımızı sanıyoruz fakat maalesef içeride yaklaşık 150-200 ml kadar kirli yağ kalıyor. Asıl önemli olan da içeride kalan o yağda motordaki en ağır kirli partiküllerin bulunmasıdır. Kalan kirli yağı boşaltma yöntemi çok kolay, 20 cm lik bir su hortumu ile yağ koyduğumuz kısımdan tazyikli bir şekilde üfleyerek motorumuzun içindeki yağın en kirli kısmını alt taraftan çıkmasını sağlamak. Bu şekilde yağ değişimini daha kaliteli bir şekilde yapıp, motorunuzun yeni yağı tam randımanlı kullanmasını sağlayabilirsiniz. Saygılarımla.

Merhaba. Kışa girerken yağ degisimi yaptigim motorumu 4aydir hic kullanmadim. Simdi cikaracagim. Tekrar degisim yapmali miyim?

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı okancaytasi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Kışa girerken yağ degisimi yaptigim motorumu 4aydir hic kullanmadim. Simdi cikaracagim. Tekrar degisim yapmali miyim?
    Hiç bir sorun olmadan devam edebilirsiniz, şunu unutmamak gerekir motor yağları ya kilometre gelince veya 1 senede değişim gerekmektedir.

Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiç bir sorun olmadan devam edebilirsiniz, şunu unutmamak gerekir motor yağları ya kilometre gelince veya 1 senede değişim gerekmektedir.
    Cok tesekkur ederim usta

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)