Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ybr125 ten koku geliyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    L.SAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z 750
    arkadaşar,arkadaşımın ybr125'ini calştırdığımız zaman bi süre sonra motordan bir yanık kokusu geliyor motorla tek bir turda bile bu koku bariz belli oluyor,hatta kokunun gelmesi için durduğu yerde calışması yeterli.Motorda herhangi sürten ve değen bir yer yok motor aksamından gelen bir koku.Ustanın biri,yağdan olabileceğini söylemişti,yağ değişimi olalı 2000km oldu bilgisi olan varmı acaba bu yanık kokusu neden gelebilir.saygılar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Öncelikle ; motorun ulaşabileceğin heryerini çok güzel temizle. Yağ kalıntılarını sil. Motor ve bağlı aksamlar tertemiz olsun...

Sonra sırayla ; egsoz manifoltundan itibaren egsozun ucuna kadar gözünle takip et.Dikkatli bak.

Ardından ; motorun silindir bloğunun üstündeki gözeneklerde ; yuvarlak (yarım santimetre çapındaki) plastik takozların olup olmadığına bak. O takozlar nakliye esnasında kullanılır.Kimisi çıkarır , kimisi bırakır.Onlardan da kaynaklanıyor olabilir...

Sonra biraz daha motorun ısınan bölgelerini incele.Mutlaka bir temas , anormal durum görürsün.Ya da tespit edersin.

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Viper'in dediklerini yap

Büyük ihtimalle motoru yıkadın. Yıkarken de her tarafa su sıktın. Daha sonra da yeterince kurumadan motoru çalıştırdın.
    Elektirik aksamını aküye kadar kontrol et.

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    kablolar yanıyodur muhtemelen elektrik tesisatını bi kontrol edin derim.. Hatta edemezsenin gelin beraber yapalım
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

merhaba: bende ybr kullanıcısıyım ağustos gibi motoru aldım 400 km den sonra aynı koku bendede ortaya çıktı tam nedenini halen çözebilmiş değilim ancak tahminimce şehir içinde özellikle yokışlarda çok dur kalk yapınca debriyajın ısınması sonucu bu ağır yanık plastik kokusu ortaya çıkıyor .bir süre böyle devam etti koku sonrada kayboldu ancak dediğim gibi debriyajı zorlayınca gene oluyor bende genede tam nedenini bilmiyorum... anck motor sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor
    Kask tak!

ogulcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx 250 twister HONDA hayat ONDA
    debrıyaj balatalarından olabılır cok ısınma yaptıgı zaman. bence bır servıse danıs
    [i][u][b]''''GERCEKCI OL İMKANSIZ OLANI İSTE'''' 34 AZ 3637 TEK ASKIMM MOTORUM HERSEYIMMM.
    AMA MALESEF SATIYORUM.....[/b][/u][/i]
    [b]Denize ve Özgürlüğe[/b]

Bu kısımda plastik ufak (silindir) takozlar var. Onlara dikkatli bakınız! Koku oradan geliyor olabilir.

Alıntı viper_1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu kısımda plastik ufak (silindir) takozlar var. Onlara dikkatli bakınız! Koku oradan geliyor olabilir.
    aslında doğru söylüyorsun ama bu kokunun nereden geldiğini anlamak için baya bi koklamıştım yani bloğu takozları fln e o takozlardan koku alamadım veya mantıken onlardan koku gelmesiiçin ısınmaları durmunda hafif bir zorlamayla sökülmeleri gerekirdi diye düşünüyorum ancak sökülmüyorlar, tabi bu konuda kendi motorum için konuşabiliyorum belki arkadaşın motorunda bu şekilde bir sorunda olabilir
    Kask tak!

Ama dikkat edilecek bir nokta var.
    Orada 2 tip takoz var. Bloğun gözle görünen tarafındakiler çıkarılabilir.
    Ama arka taraflarda bulunan takozlara asla müdahale edilmemesi lazım! Motorun sarsıntısını ve sesini kesen takozlar var.Dikkatli olun.
    En iyisi servise danışmak...

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Atık yağların eksoza damlamasından veye değmesinden gelir....Elektrik aksamı olsaydı şimdiye tesisatın yanmış olması lazımdı...Unutmayın elektrik arızası çok kısa sürede olur ve biter....Yanma olsaydı buraya yazacak zaman da bulamazdın...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Atık yağların eksoza damlamasından veye değmesinden gelir....
    Evet

Evet
    peki bu motorun herhangi bir yerinden yağ sızıntısı olduğu anlamınamı gelir? bu pek iç açıcı değil :(
    Kask tak!

BeYfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CıbıRepSol
    godfather senin motordan koku gelmesi normal lem ! günde 3 kere yan yatıyo makine !
    [B][I]hiçbirimiz bu hayattan sağ kurtulamayacağız ki..:mrgreen:[/I][/B](FaRuK)

Alıntı godfather adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki bu motorun herhangi bir yerinden yağ sızıntısı olduğu anlamınamı gelir? bu pek iç açıcı değil :(
    Hayır.
    Motorların hemen hepsinde ; alt bölümde tahliye hortumları bulunur!
    Bu tahliye hortumları , görevleri icabı ; motordaki atık "yağ , benzin ve su gibi madelleri dışarı tahliye eder...

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    ayrıca başlık açmak istemedim.hareket halindeyken motordan gelen herhangi bir kokuyu algılayabilirmiyiz.bazen burnuma koku geliyor motoru durdurup bakıyorum,çevresel faktörler diyorum.böyle bir şey mümkünmü?

Hareket halindeyken gelen koku , motor dururken de gelir.

Balata,disk,kampana vs gibi oynar aksamlardan gelen kokular da motor durduğu zaman aniden kesilmez.

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Hareket halindeyken gelen koku , motor dururken de gelir.

Balata,disk,kampana vs gibi oynar aksamlardan gelen kokular da motor durduğu zaman aniden kesilmez.
    o şekilde değilde nasıl anlatsam yani 60 -70 km/s ile giderken sürücü kişi bu kokuyu hissedermi? başımız 1 mt yukarda koku ohızla geriye doğru gitmezmi

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    O hızda aldığın koku önden gidenin kokusudur...Seninki sana değil arkandakine kokar....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler