Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

BU BU NEDİR BU MONDİAL 125 MT LERİN YENİSİNDEKİ BU PARÇA NE?

Motovento
    REKLAM ALANI

bu bu nedir bu arkadaşlar mondial 125 mt lerin yeni gelenlerinde eksozda aşşağıdaki resimdeki gibi bi aparat var bu nedir bilen var mı? kimileri turbo diyor kimileri sabah ısınması için. dedik işin ehillerine müracat edelim bu nedir???

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

bu motor yalan be!arkadaşım o parça ekzoz emisyonunu düşük göstermek için takılmış bir parçaya benziyor.dikkatinizi çekerim, düşürmek için değil, düşük göstermek için!belkide çok kuşkucuyum bilemiyorum.

yorumundan ziyade o parçanın çalışma mantığını anlatırsan daha memnun olurum

ecel666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    seyhan 125
    daha düne kadar birsürü mondial bayisi arkadaş mesaj atıyordu bence asıl cevaplamaları gereken sorulardan biri bu
    ozgurluk saclarında ruzgari hissetmektir

Arkadaşlar ben bu parçayı jinlun motorlarda gördüm ve ona bağlı hortumun hava filtresinden karbüratöre girdiğine şahit oldum.Bende ford marka kamyonet var bu olaya yakın bir aparatta onda kullanılıyor.Servise ne olduğunu sordum sıcak hava urettiğini ve bu sayede benzini inceltip yanmanın tam olduğunu söylediler.Bu sayede çiğ benzin in önüne geçerek yakıtı düşürdüğünü söylediler.En büyük ihtimal bu aparat sayesinde benzini inceltiyorlar ve yanma odasında % 100 lük bir yanma elde ediyorlar

bu tamircinin söylediği mantıklı değil çünki bahsettiği şekilde yanmanın tam olabilmesi için sıcak değil soğuk hava girecekki soğuk hava içeride ısınıp genleşince daha büyük patlama yapar bir nevi turbo olur jtd tdi sistemleri mesela bu şekilde çalışır yani dediğin gibi sıcak hava girerse tam tersi yanma tam gerçekleşemez çünki giren hava sıcak genleşmiş hava ve üstüne üstlük oradan çıkan havadan ziyade eksoz karbon monoksit gazı yani. ben biraz ilk ısınmayla ilgili gibi geliyo

Motosikleti
    seyhan 125
    açıklaman gayet aydınlatıcı olmuş

Motosikleti
    seyhan 125
    ilk çalışma anı için güzel bir sistem ama ya daha sonra

niyazierk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    görüntü için takılmış içi boş bir şey olsa gerek.

turboyla ilgili bi yazı buldum belki kıyaslama imkanı buluruz

Turbonun görevleri nelerdir? Turbo nasıl çalışır?

07 Kasım 2001 Çarşamba

Turbonun görevi daha fazla soğuk havayı motora vererek performansı arttırmaktır. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur. Bu yüzden motordan içeri giren hava ne kadar yoğun olursa içerdeki patlama o derece şiddetli olur. Bu sayede de üretilen güç ve tork da fazlalaşır. Otomobillerin soğuk havalarda daha iyi performans sergilemesinin sebebi budur. Turbo ise daha fazla soğuk havayı motora vererek performansı artırır.

Turboşarj ve Süperşarj
    Otomobilin performansını en üst noktaya çıkarabilmek için kullanılan iki farklı sistem vardır. Bunlar süperşarj ve turboşarjdır.

Süperşarj
    Süperşarj aslında basit bir kompresördür. Dışarıdan gelen havayı basınçlı bir şekilde içeri püskürtecek şekilde dizayn edilmiştir. Süperşarjın iki farklı çeşitte uygulanması mümkündür. Emme manifoltu ile throttle body arasına veya throttle body'nin önündeki hava girişine monte edilebilir. Eğer emme manifoltu ile throttle body arasına monte edilirse, enjeksiyon sisteminde mekanik bir değişiklik yapmadan benzin akışının ayarlanması mümkün olur. Bu genellikle yarış otomobillerinde de tercih edilen daha pratik bir sistemdir. Eğer süperşarj throttle body'nin önünd monte edilirse, gelen basınçlı havayı karşılamak için normalden daha yüksek basınçla yakıt püskürtülmesi gerekecektir.

Çalışma sistemi
    Süperşarjın içindeki kompresör çalışma gücünü yine motor kayışlarından ve dişlilerden alır. Bu çalışma için turboşarja göre daha fazla güç gerektiren bir sistemdir. Ayrıca sağladığı sıkışma sebebiyle motorun çabuk yıpranmasına sebep olmaması için motor kompresyon oranı pistonların değişmesi suretiyle düşürülmelidir.

Süperşarj daha fazla benzin tüketebilir
    Aynı silindir hacminde ve aynı yanma odalarına sahip iki motordan, süperşarj uygulanmış olan motor aynı büyüklük içinde daha fazla sıkıştırma ile çalışacak ve daha fazla benzin yakacaktır. Buna karşılık turbo uygulamasındaki kadar yüksek güç veremeyecektir.

Turboşarj'a göre avantajlı
    Turboşarj uygulamasında, turbonun devreye girmesi için yanan gazın geri dönmesi ve türbünü doldurması gerekmektedir. Fakat süperşarj uygulamasında turbonun devreye girmesi için gereken zaman ve motor devri, süperşarjın devreye girmesi için gerekmemektedir. Gaz pedalına ilk basıldığı anda açılan süperşarj, en alt devirden itibaren gücünü gösterecektir.

Turboşarj
    Turboşarj, egzoz gazı ile çalışan bir süperşarj olarak tanımlanabilir. Gücünü süperşarj gibi kayışlardan ve dişlilerden değil, egzoz gazının basıncından alır. Yanma odasında patlayan hava benzin karışımı, gaza dönüşerek egzoz süpaplarından egzoz manifoltuna doğru itilir. Bu aşamada egzoza giden gazın basıncı, yol üzerindeki turbonun pervanesini döndürür ve bu yönlü pervane sayesinde gazın önemli bir kısmı türbüne girer.

Türbün dolar
    Türbün basınçlı gazla dolduğu andan itibaren ters yöndeki kompresör pervane de basınçla dönmeye başlar. Gazı, basınçlı bir şekilde, dışarıdan alınan ve emme manifoltuna giren temiz havanın üzerine püskürterek motora giren toplam hava yoğunluğunu ve basıncını normalin yaklaşık yüzde 50 daha üstüne çıkarır. Bu da içeri giren havanın benzinle birlikte ateşlendiğinde çok daha şiddetli bir patlama gerçekleştirmesini sağlar.

Motor patlayabilir
    Süperşarjda olduğu gibi, turboda da motor kompresyon oranı atmosferik motorlara göre daha düşük tutulmalıdır. Aksi takdirde yüksek basınçtan dolayı motor çabuk yıpranacak ve hatta çok zorlandığı durumlarda motorun patlama riski ortaya çıkacaktır. Turbo uygulaması, motorun pistonları ve gerekiyorsa diğer aksamının da uygun şekilde değiştirilmesi suretiyle yapılmalıdır. Gücün yüzde 50'lere varan artışına dayanma ihtimali zayıf olan şanzıman ve aktarma sisteminin de değiştirilmesi gerekebilir.

Kullanımdan sonra soğutulması şart
    Turbo motorlar kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise otomobili yüksek devirlerde kullandıktan sonra motor stop edilmeden önce kısa bir müddet de olsa rölantide çalıştırılarak, türbünün boşalması ve soğumasına izin verilmesidir. Aksi takdirde gazın sirkülasyonu esnasında türbün boşalmadan bir miktar gaz içerde hapsolacak ve zaman içinde turboyu ciddi şekilde yıpratacaktır. Turbo uygulamasının motorda çok daha fazla yük ve yüksek ısılara yol açacağı ve bunun için intercooler uygulamaları veya diğer soğutma yöntemleri gerektiği unutulmamalıdır.

Fabrika çıkışı otomobillerde kullanılıyor
    Turbo uygulaması özellikle ülkemizdeki otomobil modellerinde süperşarjdan daha yaygındır. Bu uygulamanın bir çok zaman Avrupalı standart otomobillerde fabrika çıkışı uygulandığı da görülmektedir. Örnek olarak VW'nin 1.8 litre hacimli 125 beygir güç üretebilen motoruna uygulanan çok küçük türbünlü bir turbo ile 1.8T motorunu yarattığı ve 150 beygir güç ürettiği bilinmektedir.

yani burada ki aygıtta bu yazının bizi ilgilendiren kısmı zannederim

Turboşarj
    Turboşarj, egzoz gazı ile çalışan bir süperşarj olarak tanımlanabilir. Gücünü süperşarj gibi kayışlardan ve dişlilerden değil, egzoz gazının basıncından alır. Yanma odasında patlayan hava benzin karışımı, gaza dönüşerek egzoz süpaplarından egzoz manifoltuna doğru itilir. Bu aşamada egzoza giden gazın basıncı, yol üzerindeki turbonun pervanesini döndürür ve bu yönlü pervane sayesinde gazın önemli bir kısmı türbüne girer.

Türbün dolar
    Türbün basınçlı gazla dolduğu andan itibaren ters yöndeki kompresör pervane de basınçla dönmeye başlar. Gazı, basınçlı bir şekilde, dışarıdan alınan ve emme manifoltuna giren temiz havanın üzerine püskürterek motora giren toplam hava yoğunluğunu ve basıncını normalin yaklaşık yüzde 50 daha üstüne çıkarır. Bu da içeri giren havanın benzinle birlikte ateşlendiğinde çok daha şiddetli bir patlama gerçekleştirmesini sağlar.
    bu turbo şarj kısmı

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    ali g, nin dediği gibi bir sistem tofaş motorlarında da var. Yani hava filtresine eksoz kısmından sıcak hava veren bir hortum. ariftoteles, in dediğide doğru, normalde motorun performanslı çalışması için soğuk havayı sıkıştırıp daha güçlü bir patlama yapması lazım. Turboşarj, Süperşarj ve İntercooler hep bu soğuk havayla ilgili sistemler. Tam emin değilim ama sanırım hava filtresinden sıcak hava alınması hem yakıtı düşürüyor hemde motoru yormuyor (fazla sıkışmaya ihtiyaç olmadığı için herhalde). En iyisi Mondial bayilerinin cevaplarını beklemek, ama lütfen sadece paketini nasıl açıp müşteriye teslim edileceğini öğrenen ve motordan anlamayan bayiler değil, zaten bu işi bilen ve mondial bayiliği/servisi alan kişiler cevaplasın...
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

UKYO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motozeus ms100
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler , bu sistem yeni ybr 125 lerde de var tribünü deponun altına monta etmişler

Misafir
    Alıntı UKYO adlı üyeden alıntı
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler , bu sistem yeni ybr 125 lerde de var tribünü deponun altına monta etmişler
    Çok güzel de o sistem ne işe yarıyor. Sizin bu konuda bilginiz yok mu veya servise bo konuda soru yönelttiniz i?

arkadaşlar dün gece ben bunun ne olduğunu düşündüm. VE KESİNLİKLE TURBO OLMADIĞINA KARAR VERDİM niye mi? şundan dolayı

biz pejoda benzer şeylerin denemelerini yapmıştık şöyleki

pejo daha hız gitsin diye r araca gereğinden fazla yakıt verdik araç bu yakıtı yakatamaz irkilip stop eder. araca daha fazla yakıt verebilme için daha fazla da hava verebilmek gerekir. bunun içinde çift girişli karbiratör kullanılır karbiratör 2 ayrı yerden hava ve yakıt koyar sa ozaman hem fazla yakar hemde fazla güç üretir

yani şunu demek istiyorum siz hava filtersini tıkarsanız aracın yakıt çoğalır çünki hava yeterli olmadığı için yanma tam sağlanmaz yanmayanı atar

hava filtresini çıkartığınızda yani hava yı direk soktuğunuzda bu seferde hava fazla gelecektir ozamanda araç çekmez çekiş gücü düşer.

yani turbolu sistemlerde sadece hava yetmez aynı zamanda yakıtla bu havanın desteklenmesi lazım...
    ve en önemliside yakıtı aşırı artırmadan yapılan turbolu sistemlerde inter cooler yani yanma odasına bi şekilde direk soğuk hava verilmesi lazımdır...

yakıtı inceltme konusuna gelince mazotun ısıtılmasını duydum da benzinin ısıtılarak inceltilmesini ömrümde duymadım bana mantıklı gelmiyor

benim kanaatimce orda bir klips var ve ilk çalıştırma konumunda motora eksozdan sıcak hava gidip daha çabuk ısınmasını sağlıyor olabilir

yahu arkadaşlar siz dalgamı geçiyorsunuz yoksa ciddimisiniz!? iki bin liralık motora turbo mu takacak adamlar, manyakmı bunlar?r-1 mi bu yoksa hayabusa mı?
    bu motor scooter değil mi?performans motoru mu bu?biraz akıllı olun yav mantıklı düşünün.adamlar ucuza mal etmek için paslanmaz çelik civata yerine demir civatalarla topluyorlar motoru, siz ne diyorsunuz; yok turbomuymuş yok bilmemnemiymiş!
    eğer bu zımbırtı turbo ise bende hiçbirşey bilmiyorum!
    ilk çalıştırmada egzoz da soğuk motorda soğuk her şey soğuk.ne işe yarayacak bu alet?derece mi var içerde geçen gazın sıcaklığını ölçüyor?
    bu bir valftir bence.egzoz gazına temiz hava çekerek emisyon değerlerini düşürüyor.yani maksat ab standardına uymak.adamlar sizi çok seviyorlarda hiç görülmedik yerlerde teknoloji geliştiriyorlar!pöh!!yamaha mı bu, honda mı?

Motosikleti
    GV 250
    Bu alet pek çok motorda ve arabada var. Yaptığı iş egzos gazına hava karıştırıp emisyonu düşük göstermek.

peki eksoz gazına temiz havayı nerden çekiyor yani sizin dediğinize baktığımızda ben şöyle anlıyorum .. eksozdan çıkan co 2 motora gitmiyor. yani eksozdan motora giden bişey yok Tam tersi motrdan eksoza direk hava gidiyor diyorsunuz ben mi yanlış anlıyorum

akışkanlar mekaniğinde bernoulli prensibine göre hız arttıkça basınç azalır.
    http://home.earthlink.net/~mmc1919/venturi.html

uçakta zaten bu prensibe göre uçar.kanat profilinin yapısından ötürü kanadın hücum kenarına rastlayan hava üst yüzeyden geçerken aniden hızlanır ve alt yüzeyden geçen havaya göre daha yüksek bir hıza ulaşır.böylece kanadın üst kenarında alçak basınç oluşur ve kanat, dolayısıyla uçak yükselme eğilimi gösterir.nasıl düz gider?kuyruk var,kanatçık var vs. vs...

burda da aynı prensip geçerli.ekzoz tüpünden hızla geçen ekzoz gazı resimde monte edilmiş gördüğümüz valfin açılması sayesinde temiz havayı ekzoz tüpüne çeker.bu valfin özelliği tek taraflı açılır olmasıdır, yani ekzoz gazının aksi yöne geçmesine izin vermez.bu valfe bağlı plastik hortumun hava filtresine bağlı olmasıda yine aynı prensibe,yani bernoulli prensibine dayanır.eğer bu hortumun ucu açıkta yani motosikletin yanında bir yerde olsaydı hızla akan hava yüzünden aksi istikamette bir çekiş yaşanacaktı.motosikletin hızı ekzoz valfinin önünden geçen ekzoz gazının hızını aştığında bu borudan ekzoz gazı çıkacaktı.bu yüzden boru hava ffiltresi kutusundan hava almaktadır.aşağı yukarı statik durağan bir hava olduğunu farz edebiliriz.üstelik filtreden geçmiş tozsuz temiz bir hava, emisyon değerini düşürmek için birebir!

Misafir
    jawa
    kardeş sen ne muhalefet birisin ya
    geçen sene haojin motorları ilk gördüğümde üstünde katalitik konventör egsoz görünce çok şaşırmıştım :
    çünki fiyat olarak normal egsoza göre çok pahalı
    senin mantalitenle düşünürsek o da yalan yani egsozlar normalde katalitik mi yazmışlar
    ariftoteles e arştırması için teşekkür çok aydınlatıcı

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    jawa'ya katılıyorum ayrıca bu yaptığı muhalefet olmak değil arkadaşları aydınlatmak
    ERASER WİLL COME BACK

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler