Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Derbi - Grenajım çatlak. Ne yapılabilir? (Motosikleti emanet kesinlikle vermeyin)

Motovento
    REKLAM ALANI
    APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Samet abi, sana zahmet detaylı bir şekilde anlatırsan, kışın motosikleti eve alınca, kendim yapabilirim. Bu yazından çokta memnun olurum.
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    o şekilde binersen esneme de devam ederse ek yerleri aşınacak ve ilerde tam oturma sağlayamayacaksın..
    bildiğin bir oto sanayi yokmu??
    tampon tamir eden yerler vardır..onlar bu işi çözer..
    ama elin yatkınsa tarif edeyim kendin yap...çok zor değildir ama dediğim gibi biraz el becerisi gerektirir...
    gerekli malzemeler:
    kalın tel zımba
    en az 100 watt havya
    çelik macun
    uygun kalınlıklarda zımpara seti...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    ARMadillo
    parçanın yerine tam oturması pek mümkün değil abi. Deniyorum oturuyor fakat, yine de çok bariz belli oluyor çatlaklık.

Acele etmeden yavaş yavaş yapabilirim gibime geliyor. Bekliyorum abi.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı APALA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Samet abinin dediği gibi de olabilir. Fevri davranmış da olabilirim. Ama hiç yoktan bende kırılmayan malzeme adamda kırılıyor. Yine bir hor kullanma söz konusu.
    Samet abi, dediğin gibi detaylı bir iş, kaça patlar abi üç aşağı beş yukarı? Borç harç bulup birşeyler yaptırabiliriz belki.
    Metehan abi tokattayım ben. Zaten birazda ondan derdim. Aslen samsunluyum. burada okuyorum. Fırsat bulup samsuna gidebirsem, orada birilerini bulabilirim.

birde şeyi diyeceğim, bahara kadar bu şekilde binersem daha mı kötü olur parçalar? Bahara hem param birikir, hem detaylı bir şey yapıp sezona hazır etmiş olurum. Olmaz mı?
    Tokattan kimeyi tanımıyorum ama Samsunda tıgermbz nikli arkadaşımızın elinden gelir bu işler...zamanında yaptı kendi makinasına...senin hemşehrin ve Samsunda devlet memurudur...onunla irtibate geçersin...

http://www.motosiklet.net/forum/memb...mbz-15065.html

bu işlem görmüş grenaj içinde orası herhalde bir mukavemet gördü yani senin eleman biraz sert kullandı makina ordan yine açılmışda olabilir...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tokattan kimeyi tanımıyorum ama Samsunda tıgermbz nikli arkadaşımızın elinden gelir bu işler...zamanında yaptı kendi makinasına...senin hemşehrin ve Samsunda devlet memurudur...onunla irtibate geçersin...

http://www.motosiklet.net/forum/memb...mbz-15065.html

bu işlem görmüş grenaj içinde orası herhalde bir mukavemet gördü yani senin eleman biraz sert kullandı makina ordan yine açılmışda olabilir...
    büyük ihtimal dediğin gibi oldu. Bi adam etmek istiyorum şunu yahu

Motosikleti
    o haliyle yerine oturmuyorsa eğer kasıntı olduğu aşikar zaten..adam aklanıyor sanırım...
    öncelikle o parçayı sökmen gerekiyor..
    söktükten sonra tam anlamıyla yerine oturtabilirsin...ilk etapta yerine tam oturtup sabitlemek amacıyla japonla (az kullanarak) yapıştır..

kımıldamayacak duruma gelince zımba telini çatlak tam ortada kalacak şekilde koyarak havya ile üzerinden ısıtarak bastır.

zımba ısınınca plastiği eriterek içine girecektir.plastik kısmın iyice içine girmesini sağla dışarda metal kalmasın.aynen kağıt zımbalar gibi arkada kalan sivri uçları bükeceksin sonra..

bu zımba işini oranın ölçüsüne göre kenarlara yakın ama iki zınba arasında 05-06 mm olacak şekilde tamamla...

sonra önce arkadan devamında önden havya ile çatlak kısımı hafifçe eriterek sağını ve solunu birbirine homojen şekilde kaynat..

içeriye gerek yok ama dışarıyı zımparalayarak çelik macunu çek..

macunuda gittikçe incelen ölçülerde kullan en son boyama işine giriş..

inşallah anlatabilmişimdir...

başaramazsan dediğim gibi bi tampon tamircisine git yada bana kargola...

Motosikleti
    ARMadillo
    Sağolasın abi. Dediğin gibi yapmaya çalışacağım bi. Bakarsın beceremem, o zaman rahatsız ederim seni. Yahu adam gibi olacağını bilsem, ustayada giderim ama, adımız talebe. Baştan sağma bir şey yapıyorlar. 3 senedir bu memleketteyim, hiçbir ustanın işini tam yaptığını görmedim. Dediğin gibi yapacağım abi. Cevabın için çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    rica ederim..
    anlattıklarımı anladıysan gözünde canlandırabildiysen sorun yok yaparsın...kolay gelsin..

Motosikleti
    bizim tıgerde ben ona güzel bişey yaparım dedi...idareten japon karbonatdan vaya bu tırların hava filtresi eğilip bükülüyomuş ondan yaparım dedi...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    ARMadillo
    çok teşekkür ederim samet abi. Epey anladım. Yaparım gibime geliyor.

Metehan abi, çok teşekkür ederim. Beceremezsem tekrar dönüş yaparım. Ayrıca motosiklet.net de olduğum için, çok mutluyum. Sizlerle de en kısa zamanda tanışmak isterim. Tekrar çok sağolun.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    soylendigi gibi daha onceden tamir gormus kisim ya hayvan gibi surdu cukurlarda hiz kesmedi yada teker yapti on tarafin yere vurmasiyla orasi atti.

Gecmis olsun, kolay gele...
    APALA bunu beğendi.

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    soylendigi gibi daha onceden tamir gormus kisim ya hayvan gibi surdu cukurlarda hiz kesmedi yada teker yapti on tarafin yere vurmasiyla orasi atti.

Gecmis olsun, kolay gele...
    büyük ihtimal ile. Sağolun. Deneyeyim bakalım bi

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Eminim daha önce tamir görmüş o parça. Resimden anlaşılıyor. Belkide eski çatlağı sert bir çukura girince tekrar çatlamış olabilir.

İstanbuldaysan Atatürk oto sanayide onu orjinal gibi yapabilicek yerler var.
    Herhangi bir yapıştırıcı ile onarırsan zamanla yine çatlayacaktır. Onu arka tarafından sağlamca telleyip sonrasında macun boya işi yapmak lazım.
    Resimdekine benzer teller kullanabilirsin. Mesh diye anılır.
    Parçayı söküp mesh ile meraber en yakın kaportacıya git o sana en sağlam sekilde yapıp verir. Adamlar bu yöntemle tampon tamir ediyorlar.
    Motorunuda çin malı felan de. Parça pahalı bulamıyorum vs deme. Para bile almazlar. Hatta boya işide yapıyorlarsa iki dakka bi macun çektirirsin ön tarafına.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eminim daha önce tamir görmüş o parça. Resimden anlaşılıyor. Belkide eski çatlağı sert bir çukura girince tekrar çatlamış olabilir.

İstanbuldaysan Atatürk oto sanayide onu orjinal gibi yapabilicek yerler var.
    Herhangi bir yapıştırıcı ile onarırsan zamanla yine çatlayacaktır. Onu arka tarafından sağlamca telleyip sonrasında macun boya işi yapmak lazım.
    Resimdekine benzer teller kullanabilirsin. Mesh diye anılır.
    Parçayı söküp mesh ile meraber en yakın kaportacıya git o sana en sağlam sekilde yapıp verir. Adamlar bu yöntemle tampon tamir ediyorlar.
    Motorunuda çin malı felan de. Parça pahalı bulamıyorum vs deme. Para bile almazlar. Hatta boya işide yapıyorlarsa iki dakka bi macun çektirirsin ön tarafına.
    http://www.allproducts.com/metal/fen...ape_mesh-l.jpg
    dediğiniz gibi de olabilir. Ben tokattayım. Hatta birde ilçesinde. Merkez de değil. motosikleti eve alacağım, o zaman enine boyuna söküp takarım. grenajıda dediğiniz gibi sanayiye götürebilirim. Ama şimdi böyle kapıda, ayak altında bu işler olmuyor. Hem belki bu bahaneyle, ufak çaplı karbon felan düşünüp bir modifiye de geçebilirim.

Motosikleti
    bu tel tır hava filtresinden çıkıyomuş galiba ..ulen ne dalgalar var yav...
    APALA bunu beğendi.

enginar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 250
    Öncelikle atalarımız ne demiş; at, avrat, silah bu üçü paylaşılmaz bence, çok alakasız bir şekilde girdim konuya
    Autoking diye bir oto tamiri yapan firma var 4-5 şehirde var sanırım onların elinde plastifix diye bir ürün var ben onu kullandım kendi motorumu tamir etmek için pek güzel olmadı ama benim parça oturmuyordu yerine hiç bir şekilde. Plastifix'i ben yurtdışından getirttim Türkiye'de satışını yapan yer yok. Autoking tamirleri bu ürün ile yapıyor. Kısacası yapacakları tamiri sana anlatıyım: Kafa grenajını söküp çatlağın olduğu iç taraftan "U" şeklinde kaynak ağzı açıp o bölgeye plastifix dediğim ürünü dolduruyor ürün kuruduktan sonra epet bir sağlam oluyor. İstersen aynı işlem dışardan da yapılır ama grenajın boyanması gerekir. Grenajı boyamak yerine çıkartma çizik kapayıcı vs. kapatmayı deneyebilirsin.

Edit: Autoking epey bir yerde varmış http://www.autoking.org/servisler.html
    APALA bunu beğendi.

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o haliyle yerine oturmuyorsa eğer kasıntı olduğu aşikar zaten..adam aklanıyor sanırım...
    öncelikle o parçayı sökmen gerekiyor..
    söktükten sonra tam anlamıyla yerine oturtabilirsin...ilk etapta yerine tam oturtup sabitlemek amacıyla japonla (az kullanarak) yapıştır..

kımıldamayacak duruma gelince zımba telini çatlak tam ortada kalacak şekilde koyarak havya ile üzerinden ısıtarak bastır.

zımba ısınınca plastiği eriterek içine girecektir.plastik kısmın iyice içine girmesini sağla dışarda metal kalmasın.aynen kağıt zımbalar gibi arkada kalan sivri uçları bükeceksin sonra..

bu zımba işini oranın ölçüsüne göre kenarlara yakın ama iki zınba arasında 05-06 mm olacak şekilde tamamla...

sonra önce arkadan devamında önden havya ile çatlak kısımı hafifçe eriterek sağını ve solunu birbirine homojen şekilde kaynat..

içeriye gerek yok ama dışarıyı zımparalayarak çelik macunu çek..

macunuda gittikçe incelen ölçülerde kullan en son boyama işine giriş..

inşallah anlatabilmişimdir...

başaramazsan dediğim gibi bi tampon tamircisine git yada bana kargola...
    Çok akılcı !!, paylaşımınız için teşekkürler , kesin denemeye değer.
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

Motosikleti
    ARMadillo
    Hafta içi parçayı sırtlanıp, sanayinin yolunu tutacağım sanırım. Bir şeyler düşüneceğiz artık.

QM50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Home Made Kastino Qm 50 Chopper
    Hocam geçmiş olsun bence bir oto kaportacısına götür bnm scooterda aynı sorun vardı önce çelik çivi tarzı bişey çakıyor birleştiriyor yada yapıştırıyor sonra bi macun boya tmmdır en fazla 20-30 tl alırlar
    Home Made Kastino Qm 50 Mini Chopper

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    noldu bu mevzu halledebildin mi yoksa bu haftasonu mu halledeceksin
    Ninja

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)