Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBR 600RR
    İyi günler arkadaslar bugün honda cb 125e sahibi oldum . Biraz turladım plaka ruhsat yok sokaklarda felan . 2 ile giderken birden vites bosa gecti yanlışlıkla biraz fazla gaz verdim Sizce motora bir zarar vermişmidir ? hiç yüksek devirlere cıkmıyorum 40 ı gecmedim daha . Motosikleti kendim aldım kredi ile öğrenciyim bu yüzden üstüne cok düşüyorum cevap verirseniz sevinirim.
    Birde rodaj konusunda kitapcıkta sadece ani hızlanmalardan kacının yazıyor pek bir bilgi vermemişler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı umot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi günler arkadaslar bugün honda cb 125e sahibi oldum . Biraz turladım plaka ruhsat yok sokaklarda felan . 2 ile giderken birden vites bosa gecti yanlışlıkla biraz fazla gaz verdim Sizce motora bir zarar vermişmidir ? hiç yüksek devirlere cıkmıyorum 40 ı gecmedim daha . Motosikleti kendim aldım kredi ile öğrenciyim bu yüzden üstüne cok düşüyorum cevap verirseniz sevinirim.
    Ayağın dokunmuştur, durup dururken vitesten atmamıştır, hissetmemiş olabilirsin ama öyledir Hiçbişey de olmamıştır rahat ol

Yüksek devirlere çıkmamaya devam et, dimdik yokuşlarada çıkma, artçı da alma arkana, motorun sıcaklığı ayağına gelmeye başladığında 5-10 dk dinlen (yani sık sık malesef )

Ruhsat falan hallolursa uzun yola çıkmamaya çalış, kısa kısa bol vites değiştirmeli turlar yap, aynı viteste çok uzun süre yol alma yani

Rodaj döneminde ufak gezilerini gece yarısından sonra yaparsan daha da rahat, sıkıştıran falan olmuyor, hava çok serin oluyor, motor ısınmıyor zırt diye...

Üstüne çok düşmeye de devam et, iyidir 1000km olunca zaten meyve toplamaya başlarsın, hayırlı olsun
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Honda CBR 600RR
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayağın dokunmuştur, durup dururken vitesten atmamıştır, hissetmemiş olabilirsin ama öyledir Hiçbişey de olmamıştır rahat ol

Yüksek devirlere çıkmamaya devam et, dimdik yokuşlarada çıkma, artçı da alma arkana, motorun sıcaklığı ayağına gelmeye başladığında 5-10 dk dinlen (yani sık sık malesef )

Ruhsat falan hallolursa uzun yola çıkmamaya çalış, kısa kısa bol vites değiştirmeli turlar yap, aynı viteste çok uzun süre yol alma yani

Rodaj döneminde ufak gezilerini gece yarısından sonra yaparsan daha da rahat, sıkıştıran falan olmuyor, hava çok serin oluyor, motor ısınmıyor zırt diye...

Üstüne çok düşmeye de devam et, iyidir 1000km olunca zaten meyve toplamaya başlarsın, hayırlı olsun
    Teşekkürler Kardeşim sence kacta yag değişmeliyim senide soru yagmuruna tuttum ama

Motosikleti
    Honda NC S
    Teşekkürler kardeşim, sence nezaman yağ değiştirtmeliyim
    Bu şekilde kullanırsan 1000km kadar yağ değişimine hiç ihtiyacın olmaz zaten

Rodaj bakımında Honda servisi ücretsiz zaten, 900-1000km civarı yolun düşerse bir servise girer yağını değiştirtirsin (vites geçişleri kemikleşmeye başlayacak, hissedersin zaten )

Hangi şehirdesin bilmiyorum ama, o gün geldiğinde servisinde "Honda" yağ varsa tercih et ve 800ml' den fazla koymadıklarından emin olmak için servisten çıkar çıkmaz kontrol et

(kullanım kılavuzunda yağ seviyesi kontrolü detaylıca yazıyor ) neyse o gün geldiğinde tekrar konusuruz zaten...

Birde lastik havalarına bakmadıysan bir bak, ilk alındığında genellikle baya bi eksik oluyor
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Honda CBR 600RR
    Gerçekten vites gecisleri cok yumusak hissetmiyorum bile ama benim oturdugum yer sebebiyle ilk calıstıgırdımda biraz yokusa maruz kalıyor bir tavsiyen varmı napmalıyım yani sırf yokus cıkmıcam diye dolanıyom ama gene yokuş kurtuluş yok yokuşlardan 50 km hızı gecmedim sık sık vites değiştiriyorum Birde debriyaj bayagı yukarda kavrıyor onu düzeltebilirmiyiz.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Gerçekten vites gecisleri cok yumusak hissetmiyorum bile ama benim oturdugum yer sebebiyle ilk calıstıgırdımda biraz yokusa maruz kalıyor bir tavsiyen varmı napmalıyım yani sırf yokus cıkmıcam diye dolanıyom ama gene yokuş kurtuluş yok yokuşlardan 50 km hızı gecmedim sık sık vites değiştiriyorum Birde debriyaj bayagı yukarda kavrıyor onu düzeltebilirmiyiz.
    o kadarcık yokuşa maruz kalsın bişey olmaz, düşük viteste çıkarsın fazla bağırtmadan. önemli olan motoru yormaman, 1000'den sonra da her viteste son devire kadar bağırtırsın, açarsın motoru. debriajın teline müdahale gerekebilir, bi göster servise onlar ayarlarlar, hızın iyidir yüksek hızda gidersen bile çok fazla sabit kalma 10 saniye 100km hız ile gitme mesela bana öle dediler, honda'n hayırlı olsun bu arada
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Sayfa çok durgunlaştı nedense.
    Aktif kullanıcılar @ferdinandd ve @murat da başka motosikletlere geçince sayfa durağanlaştı.

Madem öyle ben de araya kendi problemlerimi sıkıştırayım.
    Gerçi artık pek problem denemez.
    Motorun biraz fazla yaktığından bahsediyordum. Arkadaşlar özür dileyerek söylüyorum ki ben bir hata yapıyormuşum hesaplamada.
    Depoyu her zaman fuller, her seferinde de deponun aldığı kadar gırtlağa kadar doldurturdum. Hatta pompacı bekleye bekleye tetiğe dokunur, tıka basa benzin doldururdu.
    Biraz geç oldu ama kafada şimşek çaktı sonunda.
    Böyle bir dolumda her seferinde aynı miktarı tutturmak imkansızdı.
    Bu kez pompayı depoya bıraktırıp tetik atana kadar doldurtuyorum. Son 3 seferdir bu şekilde yaptım ve bu 3 deponun yakıt ortalaması: 2,5lt/100km.
    Yani olması gereken kadar yakıyormuş esasında.
    Kısa bir not olarak eklemek istedim.
    abeciMotoru bunu beğendi.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı reverse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayfa çok durgunlaştı nedense.
    Aktif kullanıcılar @ferdinandd ve @murat da başka motosikletlere geçince sayfa durağanlaştı.

Madem öyle ben de araya kendi problemlerimi sıkıştırayım.
    Gerçi artık pek problem denemez.
    Motorun biraz fazla yaktığından bahsediyordum. Arkadaşlar özür dileyerek söylüyorum ki ben bir hata yapıyormuşum hesaplamada.
    Depoyu her zaman fuller, her seferinde de deponun aldığı kadar gırtlağa kadar doldurturdum. Hatta pompacı bekleye bekleye tetiğe dokunur, tıka basa benzin doldururdu.
    Biraz geç oldu ama kafada şimşek çaktı sonunda.
    Böyle bir dolumda her seferinde aynı miktarı tutturmak imkansızdı.
    Bu kez pompayı depoya bıraktırıp tetik atana kadar doldurtuyorum. Son 3 seferdir bu şekilde yaptım ve bu 3 deponun yakıt ortalaması: 2,5lt/100km.
    Yani olması gereken kadar yakıyormuş esasında.
    Kısa bir not olarak eklemek istedim.
    Bende en agresif kullandigimda artci ile birlikte dik uzun rampali yollar kat ederek sehir ici ortalama 2.7 litre yaktiriyorum. Motorlar fazla yakmiyor benzin inanilmaz pahali :(

mesut38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb 125 e
    benim motor şehir içi dışı genelde 450 km de yedeğe geçiyor. fullerken depodan görünen yatay demir parçasını geçirmiyorum

Motosikleti
    ben de depoyu full doldurarak bakıyorum aslında dediğiniz gibi pompa tetiği atana kadar doldurmak lazım, gösterge sürekli full gösteriyo bu şekilde cb'ler 2.2 ila 2.5 litre arası yakıyor gayet iyi bence.

Motosikleti
    Honda NC S
    Pompa tetiği atması olayını bende son 4-5 depomda ısrarla küsuratta cıksa öyle bıraktırmıştım, pompacılar deli oluyodu hatta sinirden, kuruşuna kadar para üstümü alıp hadi evala deyip uzuyordum istasyondan

(Zaten kaç depo alabildik ki 8000km de Yakıtını sevdiimin CB si ya, cimrilik ödülü olsa elimde, yolda gördüğüm ilk CB ye versem )

He bölmeden o pompacının el ayarında bişeyler oluyor, havayıda mı litreye katıyor ne yapıyorsa

Buradada yazmıştım hatta böyle yaptırın daha net oluyor gibisinden, aslında aynı meselede işte pompacı olmayan şeyi geçiriyor.

Bir yıl önce bile CB' ye 70TL üzeri yakıt aldırtabilen yetenekli pompacılar mevcuttu biliyorsunuz, günümüzde 80-90 ortalama tutturan çıkar inanırım

Sevindim reverse, bir dönem o yakıt hesabına ulaşabilmen için nasıl kullandığını hayal etmeye başlamıştım bir bilsen benden nefret edersin

+600 Km menziller görmeye alışmış birine yakıt ne koyuyor arkadaş ya
    reverse bunu beğendi.

Permatiq59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KapÇık
    arkadaslar yarım saat önce bayiden 0 km cb 125 e 'mi aldım cbf ve ardından 28 beygirlik GV250'den sonra çok küçük gelecek biliyorum ama birde bunu deniyim dedim yine yeniden HONDA 'ya döndük.. cuma gününe kadar plaka ruhsat işlemleri tamamlanırsa cuma günü teslim alıcam. ödemesi yapıldı... alıp gidebilirsin dediler. plakasıyla birlikte alırım dedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

buda bizim ufaklığın ilk fotorafı

reverse bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Permatiq59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar yarım saat önce bayiden 0 km cb 125 e 'mi aldım cbf ve ardından 28 beygirlik GV250'den sonra çok küçük gelecek biliyorum ama birde bunu deniyim dedim yine yeniden HONDA 'ya döndük.. cuma gününe kadar plaka ruhsat işlemleri tamamlanırsa cuma günü teslim alıcam. ödemesi yapıldı... alıp gidebilirsin dediler. plakasıyla birlikte alırım dedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...83054900_n.jpg
    güle güle kullan hayırlı olsun yeni cb beyaz olsun istiyordum ben de, beyazlardan artık Türkiye'ye gelmiyor demişlerdi bana, mecbur siyah almıştım ama siyahı da güzel geliyor alıştım. kazasız belasız kullanmalar dilerim!
    Permatiq59 bunu beğendi.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...83054900_n.jpg

hayırlı olsun kardeşim.. büyük motor alacağın günü bekliyorum.. belki kızar satar DL650 alırım

ödemeyi keşke biraz eksik yapsaydın.. onur honda bu elbet bi yamuk yapar.
    Permatiq59 bunu beğendi.
    birGarip..

Motosikleti
    KapÇık
    nakitte indirim yaptırmak için oyle oldu ramco

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

Alıntı abeciMotoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güle güle kullan hayırlı olsun yeni cb beyaz olsun istiyordum ben de, beyazlardan artık Türkiye'ye gelmiyor demişlerdi bana, mecbur siyah almıştım ama siyahı da güzel geliyor alıştım. kazasız belasız kullanmalar dilerim!
    saol üstat. herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum
    Gidonda Eşşek Varsa , Deponun Altında Kaç Beygir Olduğunun Bir Önemi Yoktur..

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Hayirli ugurlu olsun permatiq, benimki de beyaz.

Ferdi 75 tl benzini benim motora koymuslardi kelimenin tam anlamiyla "Koymuşlardi" )) hatta resmini cekmis eklemistim )
    Permatiq59 bunu beğendi.

Motosikleti
    KapÇık
    bu arada ben Tekirdağ / Çorlu'dan Mehmet. yas 25. Bakım onarım teknisyeniyim.

Motosikleti
    Honda NC S
    bu arada ben Tekirdağ / Çorlu'dan Mehmet. yas 25. Bakım onarım teknisyeniyim.
    Abi hayırlı olsun, onca yoruma rağmen arada uğrardın başlığımıza, hiç olumsuz yorumunuda duymazdım Bildiğine inandığın görüşlerini paylaşırdın...

Bi önceki motosikletin neydi net hatırlamıyorum ama (yazmışsın yukarıdada ben yinede avatarında ne yazıyordu hatırlamadığımdan)

bukadar yorumun ortasında bulunan biri olarak CB alacağını yazılarına, avatarına baktığımda aklımdan bile geçirmezdim

Şimdi birde sen tecrube et bakalım hakikaten sorunsuzluk konusunda haksızmıymışız

Evladiyelik alet, bir sonraki motosikletin umarım yanına abi gelir CB' ni de ömürlük kullanırsın

Bukadar motosiklet geçmişine ve bunca yoruma rağmen CB aldıysan, seveceğine acaip eminim çok çok eminim,

zaten ihtiyaçlarını noktası noktasına tartmış ölçmüş biçmişsindir ve eminim hepsini hakkıyla karşılayacak.
    Bildiğin özendim Tekrar tekrar hayırlı olsun, güle güle kullan
    Permatiq59 bunu beğendi.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi hayırlı olsun, onca yoruma rağmen arada uğrardın başlığımıza, hiç olumsuz yorumunuda duymazdım Bildiğine inandığın görüşlerini paylaşırdın...

Bi önceki motosikletin neydi net hatırlamıyorum ama (yazmışsın yukarıdada ben yinede avatarında ne yazıyordu hatırlamadığımdan)

bukadar yorumun ortasında bulunan biri olarak CB alacağını düşünmezdim

Şimdi birde sen tecrube et bakalım hakikaten sorunsuzluk konusunda haksızmıymışız

Evladiyelik alet, bir sonraki motosikletin umarım yanına abi gelir CB' ni de ömürlük kullanırsın

Bukadar motosiklet geçmişine ve bunca yoruma rağmen CB aldıysan, seveceğine acaip eminim çok çok eminim, zaten ihtiyaçlarını noktası noktasına tartmış ölçmüş biçmişsindir ve eminim hepsini hakkıyla karşılayacak.

Bildiğin özendim Tekrar tekrar hayırlı olsun, güle güle kullan
    Ferdi özelden not attım-okumadın mı?
    The Power of The Dreams.

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı dyavol-77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ferdi özelden not attım-okumadın mı?
    Okudum, bende sana geri not attım gelmedi mi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)