Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
15. sayfa BirinciBirinci ... 5131415161725 ... SonuncuSonuncu

Mondial 125 MG Delux Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    boora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Hava ayarı değil o rolanti ayarı. Motor kendi kendine çalışırkenki devirini ayarlıyor. 1500-2000 devir arası ideal ayarı. Mesela hava sogukken jikleyi acsan tekliyor gaz yemiyor bende jikleyi kapatıp rolantiyi yukseltiyorum. Motor ısınınca eski haline ayarliyorum. Elle dönüyor zaten o vida

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    mondial mg125, mondial 150 mc
    Saolasın teşekkür ederim bende jikleyi yarım açıyorum 15 sanye 5 bin devirde tutuyorum tekrar jikleyi eski haline alıyorum

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    önemli değil geçen gün motora subap ayarı yaptım iki tane jileti üst üste koydum ve ayarladım aşırı subap sesli oldu ama denemek için yine de ayarlamadım. ve orjinal egzozunu taktım sonra yola çıktım gidişi nasıl olacak diye motor subapları sıkı halinden daha iyiydi ama gitmiyordu yine ve egzoz tam sıkılmamış hafiften kaçırıyordu motor çıkışından. dün akşam tek jiletle tatlı sıkı ayarda yaptım ve egzozu bu sefer ilk önce motor çıkışındaki vidaları sıktım ve arka taraftaki vidasınıda sonra sıktım. çalıştırdım çok az subap sesi geliyordu ve egzoz kaçırmıyordu artık. dün gece yağmur yağıyordu test edemedim. test etmek bugün kısmet oldu. hava bartın da biraz rüzgarlı test etmek için bartın çıkışındaki yolu kullandım 3-4 km gittim ve aynı yoldan geldim. motor eskiden yani fabrika çıkışı hali ile 9-10 bin devire zorla çıkardı 8.500 devirden sonra hafif tekleyerek olurdu o da. bugün tam 12000 deviri gösterdim motora 1-2-3-4 te 12bin devir hatta geçecek belkide ama korktum subap kesecek diye bugüne kadar motorun böyle devirlendiğini hiç görmedim. gaz kolunu çevirmemle canlanmaya başlıyor 10 bin devire kadar gayet seri canlı bir karakterde tırmanıyor 10500 den sonra biraz yavaşlıyor ama kesintisiz tıkanma yapmadan 12 bin devri görüyor. 5. viteste 10500 deviri gördüm. karbüratörü temizlemedim ne zamandır ve yağ kalın 20-50. bakalım bir daha ki yağ değişiminde 10-40 alacağım nasıl olacak. ilk çalıştırma çok geç oluyor bu arada subap ayarı yapsamda yapmasam da. ya karbüratörden ya da forumda okuduğuma göre yağ kalın olunca geç çalışma yapıyormuş. ikisinide denemiş olacağım. bu arada km saatim dalgalanıyor o yüzden hız olarak kaç yaptığını bilmiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:15 ----------

bu arada eskiden 9000 devir ile tırmanmaya başladığım rampayı 8000 devir ile bitirirdim. yine aynı rampayı 9500 devir ile tırmanmaya başlayıp 9000 devir ile bitirdim. önümde araba vardı geçemedim aşağıdan daha hızlı çıksam belki daha iyi tırmanırdı ama bu performans yeterde artar bile ben 92-93 kilo civarıyım daha ne olsun

Motosikleti
    Mükemmel sonunda subap ayarıda yaptın çok iyi subap kesmesi ne oluyor kesdimi ne olur motorun geç çalışması yağdan ben denedim gördüm ama soğuk havada en iyisi ayak marşı

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Kusura bakma video çek demiştin ayar yaparken ama tel evde sarjdayddi hem ellerim yağlı oluyor diye cekemedim. Subap kesmesi motor yüksek devirlerde iken subap zamanlamasını kaçırıp pistonla çarpışması sonucu kırılması hatta bazen pistonu deliyor. Evet ayak marşıyla kuvvetli bi koyuyorum kapıyor anında :-) kaba kuvvet istiyor arada

Motosikleti
    bende bizim ilçeye 30 km mesafede başka bir ilçe var oraya gidecem pratiker her türlü alet edavat var ordan bir sentil çakısı alıcam bakalım subap ayarı için şu bujinin bağlı olduğı silindirin üst kapağımı söküyorsun

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Bujinin değil de motorun en üstündeki kapağı sokuyorsun üç tane cıvata tutuyor. Lokma takımı var mi sende?

Motosikleti
    Malzeme var şu sentil şeysi eksik onuda maaşı alınca halledicem

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Himm iyi zaman. Ben motor canlandı diye seviniyorum ama çok yakacak galiba :-) 30 liralık benzin aldım 50 km de benzin gistergesinde ki pompa işareti yanıp sönüyor inşallah gösterge arizasidir yoksa benzini içiyor demektir

Motosikleti
    mümkün değil yav okadar yakması ben şahsen benzin göstergesinin 1 diş bile dolu gösterdiğinigörmedim sıkıntılı moturu salladığında benzin deposundan iyi ses geliyorsa doludur ben hep kulağımla ölçüyom

Motosikleti
    Motor artık yetersiz gelmeye başladı acaba ne yapmak lazım biraz daha güçlenmesi için

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    yakacak galiba ya 57 km oldu işe motorla gidiyorum şimdi gelirken gazı biraz fazla açınca tekliyor. en fazla bi 10-15 km sonra yedeğe geçecem gibi subap ayar yolları gözüktü bana. gidişi mükemmel oldu ama yakıt acayip yaktı bu sefer tofaş yakmaz bu kadar ya.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:58 ----------

düz yolda kaça kadar çıkıyorsun ? 120 civarı yapması gerek 9500 devir gibi. 600-700 gibi bütçen varsa 200 lük yapabilirsin

Motosikleti
    bayağı masraflıymış ozaman böyle iyi yav sen ayarı kendinmi yapacan yoksa bir ustayamı götürcen

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    boşver hiç kurcalama hacim arttırsan yakıt artacak belki düzen tutmayacak arıza verecek en iyisi bu hali. şimdi motoru senteye getirmenin bi yolunu buldum gibi evin altında resim çektim bunuda honda cg 125 in subap ayarı videosundan doğru kafa çalıştırarak buldum sonuçta beyin bedava :D simdi o videoyu seyrederken adam bobinin bulunduğu taraftaki kapağı söküyor orada sargının üzerindeki işaretten senteye getiriyor. bizim çinlide de bir vida var o kısımda parlak renkli ilk zamanlar bu neydi diye açmaya çalıştım açamadım bugün onu sökebildim ve mutlu son sente ayarı için üzerinde işaret var o kapagın altında 4 tane civatanın tuttuğu üzerinde mondial yazan küçük kapak var. onu da söküyoruz içinde 14 lokmayla çevrilen civata var onu çevirerek senteye getiriyoruz resimlerle göstereyim daha iyi anlaşılır
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:23 ----------

t harif yanında çizik bir de f harfi yanında çizik var acaba hangisi f mi t mi ki bana t gibi geldi ama bakalım motor soğuyunca girişecem sıcak şimdi

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Subap ayarını yeniden yaptım. Karbüratör ignesini de en üstten bi alta getirdim. Yakıt ayarını kurcaladim kistim. Bu benzin bitince yakıt ölçümü yapacağım 2.5 civari yakması lazım şehir içi kullanım da bakalım

Motosikleti
    Çok iyi yav kendi motoruna her ayarı kendin veriyorsun İNŞAALLAH bende birgün böle ayar çekerim

Motosikleti
    Subap ayarı benzin ayarı vidası resimleri çektinmi.acaba

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    bıde ayar tutsa ne güzel olacak dün akşam sıkıntı yoktu marşa bastımı hemen çalışıyordu. sabah işe gidecem dışarı çıkardım marşa basıyorum tık ediyor elektrik kesiliyor. kontağı kapatıp açıyorum elektrik var marşa basıyorum tık yine gitti elektrik. motorun altına led döşemiştim geçenlerde onu söktüm. eksi kablosunu aküden aldım neyse geçen temizlik yaparkn gres sürdüm kutup başlarına baya paslanmış oksit yapmış vida da dönmüyor ledin kablosunu sökünce boşluk oluşmuş sabah onla uğraştım. bide motor geç çalışıyor baya baya geç hemde nerdeyse 1 dakıka çalıştırmak için uğraşıyorum canım sıkıldı sentil çakısı alacam herhalde en sonunda jiletle ayar tutamayacam gibi. gerçi motor çok az ılık gibiydi ayar yaparken. akşam ayarlarıyla biraz daha oynayayım bu motor benim deneme tahtam oldu. motoru satıp yeni bir şey alırsam artık daha bilgili olucam akşam ayar yaparken resim çekerim ;)

Motosikleti
    bende artık başlamak istiyorum sente ayarlarını araştırdım zor iş yav sen anlatırsın artık bize emme subapı egzoz subapı şu t f işaretleri nereye bakacak filan üst ölü nokta .... böyle böyle gidiyor motoru yüksek bi yerede orta sehpayamı alıp yapıyorsun birde bunları yaparken kaça kaç lokmalara ihtiyaç var onlarıda temin edeyim

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    usengecligim tuttu bu akşam hiç inmedim aşağıya. Sente ayari t harfine getirdim öyle yaptım ben. Üst kapak on numara subap üzerindeki sabitleyici cıvata on numara anahtar ile boşluğu ayarlayan parça horoz mu diyorlar ne onu tutmak için pense. Alttaki mondial yazan kapağı sökmek için 8 numara o kapağın içindeki kranki çeviren somun 14 numara. Kurcalamak iyi ya kimileri bağ bahçe işi yaparken zevk alır kimileri gezme tozma dan. Bende böyle mekanik şeylerle uğraşmaktan zevk alıyorum kendi kendime internetten araştırarak felan öğrenmeye çalışıyorum ışte

REKLAM ALANI
15. sayfa BirinciBirinci ... 5131415161725 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)