Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ehhh bee ahmet abi!!!!!!!!!!!!!!!! bu şimdi söylenir,en azından 1 kere gelde hep beraber görüşelim...

ayrıca;

uzak durmamın bazı sebepleri var tabiki.... daha öncede yazmıştım,çok zor günler geçiriyorum... ve gün geçtikçe şartlarım zorlaşıyor... diğer sayfalara ve konulara yazıyorum,fakat genel konular onlar...

ama burası çok farklı....

ZAT'çı çok az var ve ihtiyaç halinde google'a girdiğinde ilk bu sayfa çıkıyor... bu sayfanın ve benzer sayfaların aslında sorumluluğu çok büyük...

MT bambaşka bir site... yöneticileri olsun,aktif üyeler olsun kardeşlik ve dostluk en üst seviyede... diğer FORUM'lar gibi değil...

bu forumdan kendimi uzak tutamam,zat topiğini okumadan duramam... yazmıyorum diye sanmayınki hiç uğramıyoru,hatta ahmet abinin MSN adresi bile mevcut... ama yazışmıyorum bile....

çünkü kafam çoook dağınık,ama canım abim beni anlıyor ve biliyor...

benden şimdilik bu kadar;

ahmet abi;

illaki yine görüşeceğiz... ogüne kadar ellerinden öperim...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:15 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:59 PM ----------

================================================== ===================arkadaşlar;

geçtiğimiz haftalarda kesilmeyen zincirden bahsetmiştim;işte o zincirin detaylarını buldum...

lütfen bu zincri kullanınız!!!! ben kullanıyorum şahasen ve çok memnunum...

bilgiler aşağıda...

Hırsızların makasla kesemeyeceği zincir istiyorsanız EN 818 normuna uygun, "Grade 80" zincir almalısınız. (Bulabilirsen Grade 100). Bu zincir motorlu testereden başka hiçbir makasla kesilemez. Makasın ağzı yamulur zincire bişey olmaz.

Bu zincirin 8 veya 10mm. kalınlığında olanı işini görür.

Grade 80, 8mm --- Kopma yükü 8ton, metresi 1,4kg.
    Grade 80 10mm. ---Kopma yükü 12,6ton metresi 2,2kg.

Grade 100, 8mm --- Kopma yükü 10,4ton, metresi 1,5kg.
    Grade 100 10mm. ---Kopma yükü 13ton metresi 2,3kg.

Grade80 metre fiyatları :

8lik 14ytl, 10luk ise 19ytl...

Tuzla tersane bölgesinde mevcut. Topkapıda var. Belki karaköyde de bulursun.
    (ÖNEMLİ: FİYATLAR GEÇEN SENENİNDİR!!!)

kilit konusunda ise 100% net bir marka veremiyorum... ama bu zinciri gönül rahatlığyla alın,yada en azından bir araştırın....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    enginogurlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    loading...
    Alıntı Ahmet Erşen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barsgamze , Moner

Arka fren sorunundan şikayet etmeyen arkadaşımız yoktur herhalde..Fabrika keşke önünü disk yapacağına arkayı disk önu kampana yapsaymiş....O Kadar dikkatli kullandığım halde . geçen hafta sırf bu arka frenin orantısız tutması yüzünden motorun ön tekeri kitlendi kaydı ve motor yana yattı..Ufak Bir iki çizik ile atlattım..Bir hasar olmadı.

Fabrika arkayı disk yapmadı ama hiç olmassa önü ABS yapmalıydı .Tekerin kitlenmesini önlerdi....Arka tekerin kitlenmesi fazla sorun yaratmıyor, en fazla kıç atıyor.Ama ön teker kitlendiğinde hele yer hafifte tozlu ise motorun kaymasını önlemek imkansız oluyor..

Bu olaydan bir gün sonra motor ustasına gittim..Gitmeden önce mondial sitesindeki 150 lik diğer motorların fren sistemlerini arştırdım..150 RR nin arka tekeri uyuyor . 12 cant... Cantın fiyatı 90 Tl , Arka fren sistemi komple.. 95 Tl. Ustada 70 , 80 Tl alsa 250 TL civarında arka fren disk olur..Ama adamlar Gamlı Baykuş , Her dediğine olumsuz cevap veriyorlar .. Fren sistemini nereye oturtacağım,onun fabrikasyon yeri yok ,, ABS olmaz.....Ustaların baharla beraber işleri tıkırında vakit alacak işlerle uğraşmak istemiyorlar...Yağ değiştir , akü tak ,,buji değiştir , vida sık,,Adamlar az zaman çok para felsefesi güdüyorlar..

Kazasız ve zevkli sürüşler..
    Ahmet abi biz beraber olsak 100de 100 yapardık arka freni dısk ben yapmayı düşünüyorum ASYANIN T1 model maxi scooter ının arkasıda dısk fren kalıperini tutturcak yeri bakarak nasılmıs diye ona göre bir tornacıda yada metal iş yapan bir yerde ona göre aparatlar kestirilir yapılır yapılmaz diye bişey yoktur hep derim

ZORU BAŞARIRIZ İMKANSIZ ZAMAN ALIR

enis51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN400 2000 Model
    [QUOTE=Ahmet Erşen;1573175]Tüm Zat çı arkdaşlara iyi akşamlar

Enis 51

Enis kardeş olmadı sen Ahmet abinide zorda bıraktın..Ben birgün önce zatçı arkadaşlarıma İnce ve kibardırlar dedim sen arkadaşlara tersini söylüyorsun.....Sen henüz ZAT çı olmadın .. Zatçı aday adayısın..
    ( Askerlikten aklıma geldi Dört ay yedeksubay aday adaylığı yapmıştım..)
    Zatını 10 gün sonra aldığında da zatçı olmıyacaksın...Nezaman zatçı olacaksın.....Motoru aldığın ilk günlerde yan ayağı kapatmayı unutup marşa basa basa motoru boğduğunda,,,Sabah kontağı çevirince Tak..tak..tak..seslerini duyup bu seslerin ne olduğunu sorunca..İlk 100 Km de 4.5 - 5 litre benzin yakıp ,,Araba gibi yakıyor diye şikayet edince..Arka frene basıp tutmadığını farkedince..Motoru ilk günleri sehpaya alamayınca..seleyi tam kapatmayıp aküyü bittirdiğinde..

İşte o zaman Tam bir ZAT çı olacaksın...

O günler geldiğinde Formda bol bol konuşuruz..

( Aramıza hoş geldin )

abi valla işin şakası bitarafa oyle bi saydınki sorunları birden vazgeççektim . bu sorunların benzerlerini rs ile cok yaşadım valla dogru diyon. ben aslında x9 veya atlantic 250 le bakıyodum ama o meretlerinde adam gibi olanları 4500 tl den baslıyo 2. elde garanti yok falan.motorcum allahtan abim gibi bi yakınım o yonden sorunum olmuyo her türlü sorunumu hallediyo saolsun. 150 zatta da artık sizin fikirlerinizi alıcam tabiki her konuda.şimdiden saolun.

Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    ENGİN...

Ben sadece mondialin 150 lık motorlarını araştırdım ve fiyat kataloğundan fiyat çıkardım..Fazla uğraşı ve masraf çıkmasın diye..Arka teker mil kalınlıklarıda önemli , tutmaz ise rulman yatakları ve rulman ölçüleri ile uğraşmak lazım..Ayrıca mil ucundaki dişli çapı ve diş sayısı önemli..
    Görüldüğü gibi işin içine girilince uğraşılacak parça sayıları artıyor..150 RR nin
    arka fren tertibatını nereye ve nasıl tutturmuşlar ,onu incelemek lazım..Asyanınkide belli olmaz tam oturabilir..Onun için nazımızın geçeceği bir usta bulmak gerekir..Sonra atla deve değil,, disk zaten tekerle monteli alınacağı için sadece fren takımını tutturacak yerin yapılması kalıyor.Bütün iş kolları sıvayıp işe girişmek..

Enis 51

Yazdiklarım zaten latife idi..Sen 151 kullandığına göre tecrübeli olmalısın..Ben motoru aldığımda birşey bilmiyordum.....Bilmiyorum derken motoru tanımıyorum.Herşeyi gizli,kapalı heyin nerde olduğunu bilmiyorsun.
    cooper larda bütün parçalarını görebiliyorsun....Bizim scooter larda arızanın neden kaynaklandığını bilseniz bile önce parçanın nerde olduğunu öğrenip ona ulaşmak içinde 8 - 10 vida sökmen gerekiyor..

Birde imrenerek baktığın o pahallı motorların sitesine gir bir oku.Onlarda bizim kadar arızalarla uğraşıyorlar...

Daha öncede söyledim. İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar...Bu yüzden Mümkün olduğu kadar motorunuzu tanımaya çalışın.Yanınızda muhakkak tamirle ilgili takımlarınızı bulundurun..Ufacık bir anahtar bir somun veya vida küçük bir hortum bizi yolda kalmaktan kurtarabilir.Ayrıca yolda kalan bir arkadaşımıza da yardımımız dokunabilir.

Sana şaka yoluyla yazdıklarım ZAT ını yeni alanların başına motoru tanımamaktan gelen olaylar.Saydıklarım zaten arıza değil..Bu formda okuyup çıkardıklarım ve ilk akdığımda benimde başımdan geçenler...

Herkese iyi geceler,

Kazasız ve masrafsız ve zevkli sürüşler..

Motosikleti
    loading...
    Ahmet abi

dikkat edersen asyanın arka jantları bizimkilere benziyorlar ben maxi scooter olduğunu düşünerek olabileceğini düşündüm ama dediğin gibi mile uyacak bir jant kullanmak lazımki fazla ugras olmasın aslında lastıklerimizde eskiyse jantları komple değişmek gerekir 13 jant yapmak daha güzel olur benim düşüncem öle hem motor yükselir hem gidişinde biraz artıs olur yanı km saatı yanlıs göstermez doru gösterir yoltutusu biraz daha güzelleşir yani kısaca benim düşüncem 13 jant zata çok yakısır sence Ahmet abi

Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Engin..

13 jantta olabilir yeterki fazla uğraşmadan uysun....Zaten aramızda zatın arkatekerini 110/90/12 yapanlar çok. onlar latiğin yanak yüksekliğini 70 ten 90 a yükselttiler ..sen cantı 13 yaparsın , eğer lastik yank yüksekliği ile birlikte fazla yüksek olur çamurluk altına sığmıyacak olursa sende yeni takacağın lastiğin yanak yüksekliğini düşürebilirsin. Örneğin , 110 / 60 / 13 olabilir eğer arka tekerleğin dahada dengeli olmasını istiyorsan lastik genişliğini 120 yap derim..Ben arka lastiği yeni 120 / 70 / 12 olarak değiştirdim. Lastik genişliğindeki 10 luk artış motorun sürüşünde çok şey farkettirdi..Hem yere tutunuş hem frenleme açısından daha emniyetli...

Bu sabah motorumla bereber çeşmeye gidiyorum...orada henüz internet bağıntım yok.
    Bağlandıktan sonra tekrar görüşürüz..

Herkase İyi hafta sonları .kolaygelsin....

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Selam arkadaşlar bende 150rs var koltuğu kırıldı .Fiyatını bilen varmı daha ucuza nerede bulabilirim..
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    loading...
    Alıntı Ahmet Erşen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Engin..

13 jantta olabilir yeterki fazla uğraşmadan uysun....Zaten aramızda zatın arkatekerini 110/90/12 yapanlar çok. onlar latiğin yanak yüksekliğini 70 ten 90 a yükselttiler ..sen cantı 13 yaparsın , eğer lastik yank yüksekliği ile birlikte fazla yüksek olur çamurluk altına sığmıyacak olursa sende yeni takacağın lastiğin yanak yüksekliğini düşürebilirsin. Örneğin , 110 / 60 / 13 olabilir eğer arka tekerleğin dahada dengeli olmasını istiyorsan lastik genişliğini 120 yap derim..Ben arka lastiği yeni 120 / 70 / 12 olarak değiştirdim. Lastik genişliğindeki 10 luk artış motorun sürüşünde çok şey farkettirdi..Hem yere tutunuş hem frenleme açısından daha emniyetli...

Bu sabah motorumla bereber çeşmeye gidiyorum...orada henüz internet bağıntım yok.
    Bağlandıktan sonra tekrar görüşürüz..

Herkase İyi hafta sonları .kolaygelsin....

Ahmet abi

haklısın bende arka lastigi kışa girmeden değiştirmiştim 130*60*12 aldım ben cok güzel oldu motoru virajlarda o kadar cok yatırıyorumkı 2 sefer ayaklık demirleri yere sürttü arka taraf için abi para ve zaman lazım hem arastırıcaksın hemde uygulıyacaksın

Gürcell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Zat tı. :P
    Selam arkadaşlar.

İlk gözağrım zatımı satmayı düşünüyorum. Eee artık büyüdüm dimi vitesliye geçme zamanımız geldi sanırım. Burayada haber vereyim dedim. Dertsiz motor isteyen olursa duyrulur. Buyrun buda ilan linki:

http://www.sahibinden.com/4_500_km_d...XQQdisplayitem
    Nerede bu hayatın restart düğmesi? Kasmaya başladı artık, Yeniden başlatmam lazım...

Motosikleti
    loading...
    arkadaşlar canım sıkıldı iştende cıkarıldım ne yapım diye düşünüyordum ve zatıma müzik sistemi yaptım sakın kızmayın sadece mahalle içinde ve pikniklerde kullanılmak için öyle değişiklik olsun diye yaptım

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bugün ikinci 100 km mi tamamladım arkadaşlar ve hemen benzincinin yolunu tuttum..
    İlk 100 km de 5.1 lt yakan motorum bu sefer 5.0 lt ye düşmüş

Hey allahım yav çocuklar gibi sevindim 0.1 lt lik düşüşe ehehhe..
    İlk sefere nazaran ikinci 100 km mi daha agresif kullanmama rağmen artmasını beklerken sarfiyatın düşmesi iyi bir şey..
    Sanırım motorun karbüratörü oturuyor yerine..

Bu arada motorum şu anda tam olarak 200 üncü kilometresine girdi ehe ehe..

Motosikleti
    loading...
    osbourne hayırlı olsun

enis51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN400 2000 Model
    [QUOTE=enginogurlu;1574940]arkadaşlar canım sıkıldı iştende cıkarıldım ne yapım diye düşünüyordum ve zatıma müzik sistemi yaptım sakın kızmayın sadece mahalle içinde ve pikniklerde kullanılmak için öyle değişiklik olsun diye yaptım

eline saglık üstad güzel olmus.bende rs ye yapmıstım ses sistemi ben amfi falan koymustum ama benden ufak bi tavsiye sana o kabinlerin üstüne onların ebadına uygun plastik kapaklar oluyo hoplallor kapagı onlardan al tak bence zarar görmesin kabinlerin emegine yazık olmasın.amfi yoksa amfi takmanıda oneririm daha iyi olur. ben plakayı titrettiriyodum ama amfi baglarsan ayrı bi akü tak konjektoru yakıyo paso. kolay gelsin.

[QUOTE=osbourne;1574986]Bugün ikinci 100 km mi tamamladım arkadaşlar ve hemen benzincinin yolunu tuttum..
    İlk 100 km de 5.1 lt yakan motorum bu sefer 5.0 lt ye düşmüş

Hey allahım yav çocuklar gibi sevindim 0.1 lt lik düşüşe ehehhe..
    İlk sefere nazaran ikinci 100 km mi daha agresif kullanmama rağmen artmasını beklerken sarfiyatın düşmesi iyi bir şey..
    Sanırım motorun karbüratörü oturuyor yerine..

Bu arada motorum şu anda tam olarak 200 üncü kilometresine girdi ehe ehe..[/QUOTE]

Vay bee... 200 km!!!!! senin heyecanında bir başka tabi... bende aynı heyecanı her 1.000 km yaptığımda yaşıyorum,mesela şuanda 19.170 km oldu... bakalım 20.000 km ne kadar zamanda yapacağım...

bu heyecanlarda olmasa,motorumuzun tadı tuzu çıkmazki....

Motosikleti
    loading...
    [QUOTE=enis51;1575108]
    Alıntı enginogurlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar canım sıkıldı iştende cıkarıldım ne yapım diye düşünüyordum ve zatıma müzik sistemi yaptım sakın kızmayın sadece mahalle içinde ve pikniklerde kullanılmak için öyle değişiklik olsun diye yaptım

eline saglık üstad güzel olmus.bende rs ye yapmıstım ses sistemi ben amfi falan koymustum ama benden ufak bi tavsiye sana o kabinlerin üstüne onların ebadına uygun plastik kapaklar oluyo hoplallor kapagı onlardan al tak bence zarar görmesin kabinlerin emegine yazık olmasın.amfi yoksa amfi takmanıda oneririm daha iyi olur. ben plakayı titrettiriyodum ama amfi baglarsan ayrı bi akü tak konjektoru yakıyo paso. kolay gelsin.

ben bilgisayar kolonu taktım daha dorusu anfisi bilgisayar kolonlarının anfilerinden 12v 1A güç cekio yani aküye fazla zararı yok o kadar büyük ses sistemine motorda gerek yok zaten eskiden arabamda vardı dağıttım sattım falan bu benim işimi fazlası ile görür

Motosikleti
    Var
    Alıntı AYBERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay bee... 200 km!!!!! senin heyecanında bir başka tabi... bende aynı heyecanı her 1.000 km yaptığımda yaşıyorum,mesela şuanda 19.170 km oldu... bakalım 20.000 km ne kadar zamanda yapacağım...

bu heyecanlarda olmasa,motorumuzun tadı tuzu çıkmazki....
    hehehe sorma yav artık 1.000 km ye kadar 100 100 sayarım ben bu gidişle

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:44 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:52 PM ----------

Arkadaşlar şu ürünler için ne dersiniz;

bu bir motor filtresi..bizim makinelere uyarmı?
    Özellikleri için tıklayın

Bu cihaz ise bir yakıt tasarruf cihazıymış..Kullanan, bilen varmıdır acaba?

Birde bu kornayı buldum, bunu da kullanan varmıdır acep? Bizimkinin kornasından memnun değilim..Daha bir kuvvetli olsun istiyorum
    Yani bu kornayı takarsam akü sorunu yaşarmıyım? Özelliklerine göre bakarsanız sevinirim..

Bu ışıkları takarsam aküden çok yer mi peki? Özelliklerine bakarak yazarsanız sevinirim..

1- o hava filtresi olmaz... ben çooooook araştırdım,boşuna kürek çekme
    2-tasaruf eden alete inanma!!! bir sürü topic açtılar,sonuç; HÜSRAN!!!!!
    3-ışıkların çok harcayacağını sanmıyorum... herkes kullanıyor...
    4-korna... bilgim yok,yorum yapamam.ama ben kornamdan memnunum...
    5- iyi günler...

Motosikleti
    Var
    Alıntı AYBERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1- o hava filtresi olmaz... ben çooooook araştırdım,boşuna kürek çekme
    2-tasaruf eden alete inanma!!! bir sürü topic açtılar,sonuç; HÜSRAN!!!!!
    3-ışıkların çok harcayacağını sanmıyorum... herkes kullanıyor...
    4-korna... bilgim yok,yorum yapamam.ama ben kornamdan memnunum...
    5- iyi günler...
    6- Özür dilerim abi haber veremedim sana bugün için pederler geldi maç izledik..

korna işini merak ediyorum ama cidden..hem korna hem ışık aküyü baymasın?

merhaba arkadaşlar

forumu uzun süredir takip ediyorum ve çok nadirde olsa yazıyorum(Ayberk abi beni azda olsa tanır).uzun zamanda beri düşünüyorum motor almayı aba karar veremiyorum.malum boy 195 cm ve bütçe çok kısıtlı olunca secenek az oluyor. sadede gelecek olursak 150 zat ve t1 arasında kalmış durumdayım. gönlüm hernekadar zattan yanada olsa t1 de hoşuma gidiyor. aranızda veya çevrenizde kredi kartına taksitle satmayı düşünen olursa ben hazırım istanbulda ikamet ediyorum. herkese sevgiler

Motosikleti
    Var
    ayberk bir aralar satmaya niyetliydi sanırım..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler