Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 125R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    sayın arkadaşlar ben youtubede cbr125 vidyolarına bakarken bu yeni kasanın vidyosuna baktımda farın sadece 1 tanesi yanıyo o ayarlanabilir bi ozellik mı yoksa sadece 1 tanesi mi yanıyo eger oyleyse bence cok saçma
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

Fatih, Honda'nın 600rr, 1000rr gibi modellerinin hepsinin kısa farı tek taraflı yanıyor (2008 1000rr'ı bilmiyorum). Uzunları yakınca çift taraflı yanıyor, yeni cbr125'in farları da bu modellerden alıntı olduğuna göre, ayarlanması gereken bir durum söz konusu değil. Yani sorun yok fakat beğenmemiş olabilirsin onun bir çaresi var mı, yok mu orasını ben de bilmiyorum. Mantık yürütürsem olmayacak birşey değildir muhtemelen ama kurcalalmamak en iyisi...

Bu arada haddime değil fakat yine de karışmak durumunda hissettim kendimi. Tolga, Akın (Ultraukala), seni irrite edecek birşey dememişki, neden üstüne bu kadar gidiyorsun inanırsın inanmazsın. İnanmadığını nazikçe yazabilirdin, ("Valla kusura bakma arkadaşım bana pek inandırıcı gelmedi" gibi) neden aşağılar nitelikte yazıyorsun orasını anlamadım. E Akın'da seni inandırmak zorunda değil bu durumda olay çözülürdü, böyle şeylere hiç gerek yok... Ayrıca Akın'ı bu topikten tanırım, yalanla dolanla işi olacak bir arkadaşımız değil, evet bu aletin iki kişi 140 km/s görmesi zor bir durum fakat demek ki imkansız değil, ben en fazla tek kişi 130 km/s gördüm düz yolda... Rampa aşağı ağırlığın artması hızlanma için avantaj, frenleme için dezavantajdır, düz yolda 130 km/s tek kişiyle gören makina çift kişi rampa aşağı 140 km/s görebilir bana çok anormal gelmedi... Ben de rampa aşağı tek kişi 140-45 km/s gördüm, olmayacak birşey değil bence... Akın düz yol yazmış fakat nerenin düz nerenin rampa olduğu bazen anlaşılmıyor bence bu hızı hafif eğimde görmüş olması olağan...

ahanda bende aranıza katıldım

dün antepden 2005 model kırmızı-mavi cbr125 aldım

bu gün ise motor dükkkana geldi

gelince şöööle bi baktım sonraaaaa bi daha baktım

harbiden çok manyak motor kardeşim yaw

motoru çalıştırmak için abimle bayağı bir uğraştık daha doğrusu kendi uğraştı çalıştıramadı

abi çık sen şurdan bi dedim

oturdum makinenin üstüne kontak anahtarını taktım çevirdim

sıktım debriajı bastım marş tuşuna tık yok hö dedim orda kaldım nie çalışmadı ki şimdi bu

sonra vitesini biraz kurcaladım aşşağı yukarı aşşağı yukarı falan filan derken bi daha deniyim dedim hııın hın hın(çalışma senin ancak bu kadar çıkarabiliyorum) dedi çalıştı

euhuehuehuehuheu

sonra motoru kapattım
    sonra enişteye telefon açtım o bilir motor sürmeyi gelsin biraz göstersin die

işi varmış gelemicekmiş tüh

biz de bayram arefesi die dükkanı biraz erken kapayacaktık kapattık gittik

sürmeyi bilmiyince eve de getiremedim tabi ki

benim motoru sürme işim bayramdan sonraya kaldı anlıcanız

şimdi size bir soru soracam bu makine nasıl hareket eder

çok şükür çalıştırdım ama götürmeye allah var korktum altımdan falan kaçar die

şimdi bunun vites olayı nasıl oluyor biri bana anlatsın

sol ayağımın altında bişi var onun vites olduğunu biliyorum daaaaaaa

nasıl vites atıyo bu makina onu bilmiyom

tamam aşşağı yukarı doğru hareket ettirebiliyosun ama nedir bu işin espirisi zor olacak ama biri anlatabilirmi

Burhan öncelikle hayırlı olsun. Buradan ne kadar anlatsak da vites meselesini, öğrenmen için kullanman lazım. Araba kullanmıyorsan işin biraz zor, ki bildiğim kadarıyla kullanmıyorsun.

Önce kavrama noktası nedir anlaman lazım, çok gaz verip birden debriyajı bırakırsan motosiklet altından kaçabilir veyahut tam tersi az gaz verip debriyajı bir türlü uygun yerde bırakamazsan motoru stop edersin. Bence öncelikle dört tekerlekli bir makinada kavrama noktasını anla daha sonra motosiklet üzerinde denersin. Bu daha sağlıklı olur fakat motor üzerinde öğrenilmez diye bir kaide de yok.

Kavrama noktasını öğrendiğini varsayarak devam ediyorum. Cbr125 bildiğin gibi 6 vitesli. 1. vites (kalkış vitesi) en aşağıda yani ayağınla aşağıya doğru basmaya başla artık aşağıya gitmiyorsa 1. vitestesindir. 1. vitesle hafif gaz vererek ve debriyajı senkron bir şekilde bırakarak makinayı yürütmeye başlayacaksın. Daha sonra motor devir alınca (yani devir ibresi en az 5500 - en çok 10500 olunca, bu verdiğim aralıkta herhangi bir zamanda, fakat daha acemi olduğun için erken vites değiştirmen daha iyi olacaktır) gazı bırakıp tekrar debriyaja basıp ayağınla vites kolunu yukarı çekeceksin ve 2. vitese geçtiğinden emin olunca debriyajı aniden olmamak kaydıyla bırakacaksın (tabi ilk kaldırıştaki kadar yavaş olmasına da gerek yok) bu şekilde motor devir aldıkça debriyaj ve yukarı vites hareketi ile vites artıracaksın. Devir düştükçede aynı işi tersine yapacaksın vs...

Bu arada cbr125 vites yerlerini de söyleyeyim boşta "n" (null, neutral) ışığı yanerken, 1. vites aşağıda (yani bir çıt aşağı ittirirsen 1'e geçer) 2,3,4,5,6. vitesler yukarıdadır (bir çıt yukarı ittirirsen 2'ye geçer yukarı ittirmeye devam edersen 3,4,5 böyle devam eder...)

Dediğim gibi önce bir arabayla çalışırsan daha rahat edesin. Ehliyet alana kadar da sakın ola trafiğe çıkma, boş bir arazide motor çalış ve dikkatli ol...

dgrmr zaman ayırdığın için sağol

ben vitesin yerlerini biliyormuşumda o çıt sesine dikkat etmediğim için vitesi bi aşşaa bi yukarı çıt çıt çıt yani

ehliyeti almama az kaldı o zamana kadar işyerinde biraz pratik yaparım ehliyeti alınca biraz da sürmeyi öğrenince ver elini maraş

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    yeni motor alan arkadasim hayirli olsun
    gereksiz muhabbet almis basini yurumus
    kim niye yalan solesinki?
    155 gorulebilen bi hiz..olmustur uzun bi rampadir vs..

zira biz tekirdaga giderken rampa tirmanirken 100 le gidiyoduk..bi soraki rampada otobusun arkasinda 110 ve ustuyle tirmandik..(ruzgar tuneli etkisi sanirim:D )
    neyse sonuc olarak:
    1)kimse kimseyi inandirmak zorunda degil
    2)insanlar niye bos yere yalan solesin
    3)tanidigim kadariyla ultraukala akin `ooo ben 155 yaptim ooo ben bole ucarim bole kacarim ` dicek bi adam degil

gerek yok seviyeyi dusurmeye
    saygilar sevgiler..
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

Motosikleti
    Honda CBR125R
    Gorkem ellerine saglik, motora iyi bi bakim yapmissin. Abicim benim motor da senin elinden bi gecse fena olmayacakti ama artik saglik olsun. Bakarsin atlar geliriz Ukrayna'ya belli olmaz Agirlarsin di mi bizi oralarda, 3 kisilik odalarda filan :D Bu arada Erzincan'da oldugumu biliyosundur, veda bulusmana gelemedim o yuzden.. Neyse hosgeldin demeye geliriz insallah ;) Kendine iyi bak kardesim, Insallah guzel gunler bekliyordur seni yabanci diyarlarda..

D C R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kawasaki Versys 650
    Burhansefa hayırlı olsun arkadaşım darısı benim başıma inşallah

Görkem abi orada bi internet bulup, tekrar aktif olacak eminim dimi abi

Bu arada Tüm islam aleminin & CBR 125'cilerin Ramazan Bayramı mübarek olsun
    Bana dua edin arkadaşlar, motoruma bi an önce kavuşayım inşallah
    DoCqueR | D C R | H4LuK... - "Motosiklet Gibisin, Binmek İstiyorum" Drift Religion

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
     MT Site yönetimi uyarı mesajı.
    Uyarı Sebebi:  Başlık konusunun dışında yazışmaların yapılması, forum seviyesini düşürecek mesajlar ve kişisel tartışmalar yasaktır. Motosiklet.net sitesinin ve forumlarinin yücelmesi ve daha iyi yerlere gelmesi üyelerin elindedir ve unutmamak gerekir ki, bu ortamin seviyesini belirleyecek kisiler de yine üyelerimizdir.

Konu dışı mesajlar silinmiştir.
     Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
     Foruma üye olan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.
     Forum Kurallarını okumak için tıklayın..
     Şikayetleriniz için tıklayın

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Skullhunter
    Sağol abi....

Burhansefa
    Ehliyet kursunda vitesli motor kullanmayı öğretmiyorlar mı?
    Bence bir bilenden yardım alsan daha başarılı olursun...
    Çünkü öğrenme devri en önemli zaman dilimidir. Eğer yanlış öğrenirsen yanlış devam edersin , doğrusunu öğrendikten sonra da düzeltmen çok zor olur...

Bu arada ayaklığı kapat motor çalışır...

Vee... bu sanırım son yazımdı. Elveda millet
    Biraz daha takıldıktan sonra uyuyorum , kalkıyorum , uçuyorum ve kiev...

Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    skulll çok teşekkür ederim silinen mesajlar için...İnan çok rahatsız olmuştum...
    AKIN FİDAN

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Skullhunter
    Sağol abi....

Burhansefa
    Ehliyet kursunda vitesli motor kullanmayı öğretmiyorlar mı?
    Bence bir bilenden yardım alsan daha başarılı olursun...
    Çünkü öğrenme devri en önemli zaman dilimidir. Eğer yanlış öğrenirsen yanlış devam edersin , doğrusunu öğrendikten sonra da düzeltmen çok zor olur...

Bu arada ayaklığı kapat motor çalışır...

Vee... bu sanırım son yazımdı. Elveda millet
    Biraz daha takıldıktan sonra uyuyorum , kalkıyorum , uçuyorum ve kiev
    yok ehliyet kursunda öğretmiyolarmış ben kendim öğrencekmişim onlar da beni sınav yapacakmış

iyi sen gidiyosun galiba belki de gitmişindir ama olsun hayırlı uçuşlar

bütün cbr cilerin ve diğer motor severlerin bayramı kutlu olsun

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Yaa Görkem sen naptın abi bu motoraaa
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    morrigan ve görkem çok güzel bir paylaşım...Şimdi sen kiev yolundasındır belki inmişsindir...İçimde kanayan bir yara gitmeden evvel seni göremedim görkem beni affet...Bi ara TR'ye döndüğünde telafi ederim artık...Kendine ii bak oralarda...Ayrıca morrigan ne kadar güzel yerler öle neresi istanbulun orası?
    AKIN FİDAN

Motosikleti
    Honda CBR 125r
    Alıntı dgrmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih, Honda'nın 600rr, 1000rr gibi modellerinin hepsinin kısa farı tek taraflı yanıyor (2008 1000rr'ı bilmiyorum). Uzunları yakınca çift taraflı yanıyor, yeni cbr125'in farları da bu modellerden alıntı olduğuna göre, ayarlanması gereken bir durum söz konusu değil. Yani sorun yok fakat beğenmemiş olabilirsin onun bir çaresi var mı, yok mu orasını ben de bilmiyorum. Mantık yürütürsem olmayacak birşey değildir muhtemelen ama kurcalalmamak en iyisi...

Bu arada haddime değil fakat yine de karışmak durumunda hissettim kendimi. Tolga, Akın (Ultraukala), seni irrite edecek birşey dememişki, neden üstüne bu kadar gidiyorsun inanırsın inanmazsın. İnanmadığını nazikçe yazabilirdin, ("Valla kusura bakma arkadaşım bana pek inandırıcı gelmedi" gibi) neden aşağılar nitelikte yazıyorsun orasını anlamadım. E Akın'da seni inandırmak zorunda değil bu durumda olay çözülürdü, böyle şeylere hiç gerek yok... Ayrıca Akın'ı bu topikten tanırım, yalanla dolanla işi olacak bir arkadaşımız değil, evet bu aletin iki kişi 140 km/s görmesi zor bir durum fakat demek ki imkansız değil, ben en fazla tek kişi 130 km/s gördüm düz yolda... Rampa aşağı ağırlığın artması hızlanma için avantaj, frenleme için dezavantajdır, düz yolda 130 km/s tek kişiyle gören makina çift kişi rampa aşağı 140 km/s görebilir bana çok anormal gelmedi... Ben de rampa aşağı tek kişi 140-45 km/s gördüm, olmayacak birşey değil bence... Akın düz yol yazmış fakat nerenin düz nerenin rampa olduğu bazen anlaşılmıyor bence bu hızı hafif eğimde görmüş olması olağan...
    valla söylediklerini bende yaptım amaarkadaşın tavırları canımı sıktı!

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    her neyse artik uzamasin zaten Skullhunter da gerekli uyariyi yapmis
    buarada herkese iyi bayramlar..bayram sorasinda amortisorumude yaptirip iyice donmek istiyorum yollara..
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    arkadaslar yum cbr cilerin ve motor kullananların bayramı kutlu olsn...hepinize ii bayramlar kazasız günler...

Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Alıntı ozeltolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla söylediklerini bende yaptım amaarkadaşın tavırları canımı sıktı!

Forumdaki seviyemi bozmamak için cvp yazmayacaktım ama sınırı aşıyorsun...Çok canın sıkılıyorsa gel bursa'ya da sana bi Bursa havası solutturayım...Asıl adamın canını sıkan sensin.pm'lerden yazdıkların da cabası.Ne için uğraşıyorsun.Eğer beni çileden çıkartmak istiyorsan.Bursa'ya gelebilirsin.O zaman bütün canının sıkıntısını alacağım sana söz veriyorum...
    AKIN FİDAN

Motosikleti
    Honda CBR 125r
    Alıntı ultraukala adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumdaki seviyemi bozmamak için cvp yazmayacaktım ama sınırı aşıyorsun...Çok canın sıkılıyorsa gel bursa'ya da sana bi Bursa havası solutturayım...Asıl adamın canını sıkan sensin.pm'lerden yazdıkların da cabası.Ne için uğraşıyorsun.Eğer beni çileden çıkartmak istiyorsan.Bursa'ya gelebilirsin.O zaman bütün canının sıkıntısını alacağım sana söz veriyorum...
    bişey ispatlamak zorunda olmayan sensin ama bursaya gelcek olan ben!inan artık sinirlerimi çok fazla bozdun gereksiz bi konu hakkında. ağzından çıkanı kulağın duysun senin kelimelerine dikkat et!sesimi çıkartmıyorum diye tepeme çıktın ama artık yeter baştan beri uzatmak istemiyorum ama terbiyesizliklerin yetti artık!gel sen turgutluya ben sana bir bir anlatayım bu konuşmalarını tavırlarını ve daha fazlasını ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 7 kullanıcı var. (0 üye ve 7 misafir)

Bu Konudaki Etiketler