Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Buraya yazmak bugüne kısmetmiş bilgili arkadaşların dikkatine
    haftasonu memlekete gideceğim ve benim kalaşnikofu diriltmeye niyetliyim

Benim 92 jawam yaklaşık 18 senedir yatmakta 92 model olupda 2 sene kullanıldıktan sonra çalışır vaziyettte 94 senesinde kömürlüğe koyulup üstü örtülüp bırakılmış bende 2011'in sonuna doğru o kömürlükten aldım kendi kömürlüğüme koydum..

Uzun lafın kısası ben aklıma gelenleri yazayım sizde eksikleri tamamlarsanız yapılması gerekenleri çok sevinirim...

1-)Bujiler değişecek
    2-)hava filtresi temizlecenek
    3-)Karbüratör sökülüp temizlenip yayları wd-40 lanacak
    4-)elektrik tesisatı elden geçecek(sorun olduğunu sanmıyorum ama kontrol mahiyetinde)
    5-)Şanzuman yağı değişecek.(bazı arkadaşlar mz için 90 numara şanzuman yağı demişler ama demin telefonda usta ile görüştüm o yağ kalın gelir direk 20-50 yağ koy geç dedi yaklaşık 750ml falan alır demişti.
    6-)zincir muhafazası sökülüp zincir kontrol edilecek temizlenip yağlanılacak.
    7-)lastiklerin biri inikti muhtemelen ötekide inik şişirilip kontol edilecek.
    8-) depo paslanmış onun bir hal çaresine bakmam lazım tavsiyeleri bekliyorum
    9-) varsa benzin filtresi yağ filtresi temizlenecek yahut değişecek.
    10-) ???

yardımlarınızı beklemekteyim şuan
    ANGARAJ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen bana yolla onu, ben hepsini hallederim. Motoru da geri vermem

Motosikleti
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen bana yolla onu, ben hepsini hallederim. Motoru da geri vermem
    vergi +muayne 500 civarı tutmakta yalnız peşinen söyleyim
    ANGARAJ

Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vergi +muayne 500 civarı tutmakta yalnız peşinen söyleyim
    Motoru paketle yolla

Motosikleti
    bir o kadar da kargo tutar hatta daha fazla
    ANGARAJ

bir o kadar da kargo tutar hatta daha fazla
    İsi yokusa surcen yani :p
    Cok yakar o, ver onu hemen birine, para bile alma, kurtul hemen, kargo masrafini bile cebinden ver, o derece yani :p

mz_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 150, MZ ETZ 251, MR 150 Vulture
    Slm... GaCCaLL Jawa' yı toplamakla yerinde bir karar vermişsin. Bu makinaları değil 18 sene 118 sene sonra bile toplasan basar marşına devam edersin Şaka bir yana bu motorların (MZ olsun Jawa olsun) sürüşü bir başka. Kim ne derse desin yakar ama sana da karşılığında fazlasıyla motor kullanış zevkini yaşatır. Buda fazlasıyla yeter. Benim de şu an elimde toplanacak 91 model MZ ETZ 251 var. Nasipse KPSS sınavından sonra toplayacağım. Bir tane 93 model 150 Mz topladım. Arada geziyor stres atıyorum. İşin kısası güzel motorlardır bunlar
    GaCCaLL bunu beğendi.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    1-)Bujiler değişecek...
    bosh yada denso kısa paso buji al abicim....
    2-)hava filtresi temizlecenek,
    2 ye bölünüyor bunun filitresi,ayır ikiye temizle tak...
    ilk çalıştıracagın zaman karbüratör ile arasındaki plastık boruyu takma...gerekirse marşa basarken kabüratörün hava giriş yerini kapatırsın daha kolay çalışır...

3-)Karbüratör sökülüp temizlenip yayları wd-40 lanacak,
    parçala karbüratörü,benzin ve hava memeleri var...sök onları onlarıda temizle...
    büyük ihtimal ile içindeki kalan benzin uçmustur...geriye sadece yag kalmıstır...
    ayrıca benzin memesini numarasına bak...100 lük den daha düşük ise biraz daha az yakar daha yavas gider...hızlanma felan yavas olur...
    karbüratör hava ayarı 3 tur...dikkat et alt tası sökerken contasını yırtma...onun contası da ayrıca satılıyor...şamandırasına da dıkkat...et gerekirse platın-meksefe-şamadıra-conta bunları hamamönünden al da git...

4-)elektrik tesisatı elden geçecek(sorun olduğunu sanmıyorum ama kontrol mahiyetinde)
    buji kablolarını ters takma sakın...platin aralıgına bak...oksit yapmış ise ateşleme olmaz...gerekirse platın ve meksefenın yedeğini al...
    5-)Şanzuman yağı değişecek.(bazı arkadaşlar mz için 90 numara şanzuman yağı demişler ama demin telefonda usta ile görüştüm o yağ kalın gelir direk 20-50 yağ koy geç dedi yaklaşık 750ml falan alır demişti...
    şimdilik 20-50yag ıyıdır...ama yazın 90 numara kullan...
    çalıştırma kolunun orda metrik 5 mi 6 mı bi vida var...onu sökersin ordan yağ gelene kadar doldurusun oda 800 gr eder...orda yağ gelirse olması gereken yag mıktarı o kadardır...baska zaman kontrol edeceğin zaman da o vidayı söküp kontrol edersin...

8-) depo paslanmış onun bir hal çaresine bakmam lazım tavsiyeleri bekliyorum...
    depo işini mira abiye sorarsan o daha ıyı bılıyor...xt600 e yapmıstı...
    yağ filitresi yok...benzin filitresi vardır...platın alacagın yerden alırsın...
    10-) ??? doktor bu nee
    çalıştıramazsan beni ara...

aramdan önce hesabıma 200 lira yatır...sonra ara...

585858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1955 r25 Mz 1990 251 Honda cb 125 e
    Arkadaşlar mz 251 etz 1 lt benzinle kaç km yapar? en son deneyenler yazarsa sevinirim bende 25 km gibi yaptı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:22 ----------

Amacım yamaha 125 ybr, honda cbf 150 ve mz 251 in 1lt benzinlene kadar yol yaptıkları.

Motosikleti
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-)Bujiler değişecek...
    bosh yada denso kısa paso buji al abicim....
    2-)hava filtresi temizlecenek,
    2 ye bölünüyor bunun filitresi,ayır ikiye temizle tak...
    ilk çalıştıracagın zaman karbüratör ile arasındaki plastık boruyu takma...gerekirse marşa basarken kabüratörün hava giriş yerini kapatırsın daha kolay çalışır...

3-)Karbüratör sökülüp temizlenip yayları wd-40 lanacak,
    parçala karbüratörü,benzin ve hava memeleri var...sök onları onlarıda temizle...
    büyük ihtimal ile içindeki kalan benzin uçmustur...geriye sadece yag kalmıstır...
    ayrıca benzin memesini numarasına bak...100 lük den daha düşük ise biraz daha az yakar daha yavas gider...hızlanma felan yavas olur...
    karbüratör hava ayarı 3 tur...dikkat et alt tası sökerken contasını yırtma...onun contası da ayrıca satılıyor...şamandırasına da dıkkat...et gerekirse platın-meksefe-şamadıra-conta bunları hamamönünden al da git...

buji kablolarını ters takma sakın...platin aralıgına bak...oksit yapmış ise ateşleme olmaz...gerekirse platın ve meksefenın yedeğini al...
    5-)Şanzuman yağı değişecek.(bazı arkadaşlar mz için 90 numara şanzuman yağı demişler ama demin telefonda usta ile görüştüm o yağ kalın gelir direk 20-50 yağ koy geç dedi yaklaşık 750ml falan alır demişti...
    şimdilik 20-50yag ıyıdır...ama yazın 90 numara kullan...
    çalıştırma kolunun orda metrik 5 mi 6 mı bi vida var...onu sökersin ordan yağ gelene kadar doldurusun oda 800 gr eder...orda yağ gelirse olması gereken yag mıktarı o kadardır...baska zaman kontrol edeceğin zaman da o vidayı söküp kontrol edersin...

8-) depo paslanmış onun bir hal çaresine bakmam lazım tavsiyeleri bekliyorum...
    depo işini mira abiye sorarsan o daha ıyı bılıyor...xt600 e yapmıstı...
    yağ filitresi yok...benzin filitresi vardır...platın alacagın yerden alırsın...
    10-) ??? doktor bu nee
    çalıştıramazsan beni ara...

aramdan önce hesabıma 200 lira yatır...sonra ara...
    eyvallah ferhatım pis kıbrıslım olm numaran yokki bende lem onuda bi yolla madem lazım olacak gibi sanki? hadi bekliyorum birde aklına gelen başka bişiler varsa onuda yaz hamamönündeki ihtiyarı diyosun muhtemelen ama konyada da bulurum bujiler yağ falan alındı biladere aldırdım bugün zaten.
    ANGARAJ

Motosikleti
    eyvallah ferhatım pis kıbrıslım olm numaran yokki bende lem onuda bi yolla madem lazım olacak gibi sanki? hadi bekliyorum birde aklına gelen başka bişiler varsa onuda yaz hamamönündeki ihtiyarı diyosun muhtemelen ama konyada da bulurum bujiler yağ falan alındı biladere aldırdım bugün zaten.
    ben eskişehir sanıyordum ne biliyim...ondan hamam önüne git dedim...
    konya da daha çok seçenek olur...
    konya da jawa mz parçası satan çok büyük bir dükkan vardı...
    ismi aklıma gelirse yazarım...yoksa kendın ara bul...
    noyu facebook dan alırsın...orda yazıyor...
    jawalar cabuk benzine bogulur ve bujiyi ıslatır...
    ateşleme olup da çalışmamak da direnirse karburatörü yan cevirip içindeki benzini boşaltın ...bujiyide üfleyip püfleyip kurutun...karbüratöre benzin vermeden, bujiyi takmadan 5-10 defa marşa basın...sonra bujiyi-benzini takıp-verip çalıştırmaya devam...
    platin ayarına mutlaka bakın...üst ölü nokta sonra platin aralığı felan biliyorsun sanırım...
    bilmiyorsan hesabıma yatır 200 gayme...ben saaa anlatırım...
    ahhh o şimdi burda olaydı...onu çalıştırmak tam benim işim...
    benzini vermeden, kontagı acmadan 8-10 defa marşa basın...motor alışsın...
    sonra benzini açıp karbüratör doldugun da muslugu kapatıp marşa basınki benzine cabuk bogulmasın...çalışınca da acın muslugu...
    gaz kolunun ordaki stop düğmesi de orta da olsun...
    marşa basarak calısmazsa vurdurun 2.3. vitesde...daha kolay çalışır...
    çalıştırmadan önce iki platinin de çalışır olduguna bakın...
    bujileri söküp kablolarını bağlayıp, şase alacak bır yere koyun....platini tornavıda ile aşağı-yukarı hareket ettirin...kıvılcımı buji de görün...
    o zaman düzgündür...
    çalışmamak da direnirse buji kablolarının yerini değiştirin...buna çok dikkat edin...
    biraz çok mu oldu ne....ıns bunların hiç birine gerek kalmayacak ve düzgünce çalışacak...
    depoya yag koymayı unutmayın...
    1 litreye 30 gr...yazın 40-50 de olabilir...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı Teo23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sağolun iyi oldu bu bilgiler iyice kafam karışmıştı... Bu dört zamanlı MZ karbüratörü... (Çakma MZ ) Honda titanla aynı motor var, o yüzden farklı... Ferhat'ın dediği ayarları yapayım, lazım olan oydu teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:44 ----------

Ramço al sana bedava motor, param olsa anında alırdım... http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...81866394/detay

ben alsam 251 veya 301 alırım bu bir... ikincisi ise şuan ameliyatlıyım alacağım motor ya bana gelmeli yada istanbul içi olmalıki doblo ya atıp getirebileyim...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

bulbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz etz 1992
    gaz pistonunun icindeki iyneinin sekmanini en ustemi takilacak en altami takilacak 3. vitesle gazi kestigimde motor silkeliyor tahminim benzin az geliyor hava ayarini kapttigimda ise az silkeliyor birde iynenin ayarini degistireyim bilgisi olan arkadas varmi selam

Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Ferhat, Hamamönü Ankara, Hamamyolu Eskişehir... ;) Valla Ramço, motor sahibi ben değilim, ben satmıyorum yani... :D O motorun 5000 km'de olacağına hiç aklım kesmiyor benim de ama bu fiyata da kaçmaz. Bir iki ay satılmazsa ben alayım bari...

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bulbul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaz pistonunun icindeki iyneinin sekmanini en ustemi takilacak en altami takilacak 3. vitesle gazi kestigimde motor silkeliyor tahminim benzin az geliyor hava ayarini kapttigimda ise az silkeliyor birde iynenin ayarini degistireyim bilgisi olan arkadas varmi selam

nadelstellung von oben ==> üstten iğne pozisyonu ETZ 251 de 4 yazıyor

merhaba arkadaslar

yaklasık 13 yıldır mz kullanıcısıyım we mzden kullanım bakımından hiç sikayetim olmadı koy benzinini yagını yaz kıs farketmez fizana git ister dunya turuna cık tık demez
    su anda 93 model bi MZ im var ama artık benzin fiyatlarından dolayı pek binemiyorum ewli olanlar bilir çoluk cocuk oldumu engel motora binmene genclikteki gibi olmyo insan sorumluluk sahibi olunca MZ hayal oluyor artık istemeyerekte olsa artık satmak zorndayım ilgilenen arkadasların bilgisine bende ful granajlı MZ var ful granajı bilmeyen coktr soyle tarif edeyim motorun on kısmını komple kapatıyor 2 adet ayrı ayrı farı var farları sanoyorum reno toros farıdır motor kısmını komple ortuyor desem yeridir ve sürücünün dizlerine kadar geliyor yani dizlerden rüzgar almayı engelliyor motora takıldıgı zaman granajın genişligi yaklasık 70 cmyi bulyor fiberden yapılmıs el yapımı bi granaj ama adam cok harika işçilik yapmıs orjinalden farkı yok bilen bilir granaj MZ i racing gibi gosterir
    simdi diyeceksinizki fiber dustgun zamn kırılır diye ben bi kaç kez dustm sadece cizildi acayip esnek birsey
    dusup yan suruklendim motor cıplak olsa kesin sakatlanırdım ama sadece granaj cizildi
    motor yaklasık 2 yıldır yatıyor granajlar sökük vaziyette birde boyanması gerekiyo
    almak isteyen varsa 0554 562 34 42 nolu telden bana ulasabilir

MZ781 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 251/1993 , Bajaj Boxer 150
    "nadelstellung von oben ==> üstten iğne pozisyonu ETZ 251 de 4 yazıyor "
    Yani üstten birinci pozisyonda duracak öylemi?Ben de düşünmüş ortaya takmıştım ne alt ,ne üst orta yol iyidir misali...

Motosikleti
    Alıntı Teo23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ferhat, Hamamönü Ankara, Hamamyolu Eskişehir... ;) Valla Ramço, motor sahibi ben değilim, ben satmıyorum yani... :D O motorun 5000 km'de olacağına hiç aklım kesmiyor benim de ama bu fiyata da kaçmaz. Bir iki ay satılmazsa ben alayım bari...
    eskişehire gidecek diye ankaradaki hamanönünden parça al demek istedim...
    ee konyaya gidiyormuş...orda jawa parçası daha cok o yüzden hamamönüne gitmeye gerek yok....

Motosikleti
    90' MZ ETZ 251
    bu da benim Küheylan beyler İyi akşamlar

http://g1204.hizliresim.com/w/q/4s0r0.jpg

http://g1204.hizliresim.com/w/q/4s125.jpg

http://g1204.hizliresim.com/w/q/4s144.jpg

video da var birtane onu sonra eklicem

hsn01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 1991
    Alıntı user39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu da benim Küheylan beyler İyi akşamlar

http://g1204.hizliresim.com/w/q/4s0r0.jpg

http://g1204.hizliresim.com/w/q/4s125.jpg

http://g1204.hizliresim.com/w/q/4s144.jpg

video da var birtane onu sonra eklicem
    Maşallah çok temiz.. Böyle temiz eski motorları görünce çok mutlu oluyorum.. Tekrar hayırlı,uğurlu olsun.. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler