Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hyosung Gt 250 Comet Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    absolit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1000'inci mesaj benden gelsin bakalım... Ne de olsa 1-2 aya sanırım bende bir hyo kullanıcısı olacağım....
    __To Be Or NoT tO be__

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    edoxk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xl 1000 varadero bmw 650 gs vtsrm 650 xt660
    hysun 1 ay kadar kulandım sattım nakit ihtiyaçı için ama yine alsam mı diye düşünüyom yolda gezme ve viraj larda kıç atması olmasa
    DÖNERSEN ISLIKÇAL. ....Huzur islamda,sen nerdesin

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lastik basınçları yaklaşık 30psi civarıdır ve çoğunlukla arabadada motordada bu aralıktadır. lastiğin üzerinde yazan, maksimum verilebilecek basınçtır, o birime kadar basılırsa 1-2 ay içinde lastikte balon oluşacaktır. denendi onaylandı
    ve basılacak basıncın lastiğin ebatıyla bir alakası yoktur
    Basıncın lastiğin ebaıyla alakası değil de markasıyla alakası yok demek istedin sanırım Koray'cım..
    Aslında ebatla da alakası olmayabilir gibime gelmeye başladı şimdi..
    Ama o zaman neyle alakası oalcak? Ağırlık dersen olmaz çünkü 150 kg makinede de 190 kg makinede de aynı psi basılmasını söylüyor kitaplar..
    Ben servis manuali uygulayacağım sanırım..
    Önler 29 arkalar 36..En azından denerim bir müddet sonra önler 32 arkalar 42 denerim lastik üstünde yazanlara istinaden..
    Bakalım..

Alıntı panic adak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar yeni cometçilere 3-5 tavisyede benden gelsin.
    1- bu makinaya uzun süre binmeyi planlıyorsanız bir kere lastikleri kesinlikle değiştirin shinko marka lastiklere kesinlikle canınızı emanet etmeyin. ve 250 comet arka 160 tabanı çok rahat kaldırıyo, ancak gördüğüm bir eksiklik ise arka yanak ölçüsü 70 siz onu 50 yanak ile değiştirin hem makinanın virajında fayda görürsünüz hemde lestikler dev gibi orantısız durmaz.
    2- makinanın orjinal fren balataları çok dandik benim tavsiyem yumuşak balata ile hemen değiştirin kefnize bakın ayrıca arka fren sürekli kitleme eğilimin de ama dikkat edin.
    3- öndeki tek disk bence yetersiz bu makinaya r modellerindeki gibi sağ tarafa bir disk+fren merkezi takmak şart önde çift disk ve iyi bir lastik ile frenlemelerde resmen makinayı yere çakıyor dehşet oluyor makina.
    4- orjinal egsoz un dışı kalitesiz meteryalden imal edilmiş makinayı biraz sıkıştırınca falan sararıp soluyor eğer egsoz'u kestirip kısaltırsanız ve içine biraz daha elyaf basıp açarsanız hem çok güçlü bir ses hemde daha iyi bir performans alabilirsiniz.
    5-bu makinada 120-150 km/h arasında kafa salınımı başlıyor özellikle virajlarda tehdit edici boyutlara ulaşabiliyor henüz bu sornunu sebebini bulamadım. bilen veya bulan varsa benimle paylaşsın.
    6- kronik olarak bu makinalarda arka silindirde silindir kapak contasından yağ atma veya terletme sorunu sıvı conta çekilerek halledilebiliyor.

benim aklım agelenler şimdilik bunlar alacak veya alıpda kullanacak arkadaşlara önemle duyrulur.
    Bu kafa salınımı beni de şaşırttı açıkçası..Bir kaç sebebi olacağını düşünüyorum..
    Birincisi sürekli yanlış oranda lastik basınçlarıyla yol alıyor olabiliriz ki bunu deneyip tecrübelerimi yazacağım..
    İkincisi motorda aerodinamik bir hata mevcut, ama bu olasılık da zayıf bir ihtimal..Zira Hyosunglar mühendis işi makinalar, Çin malları gibi değil..
    Bir üçüncü ve son seçenek ise amortisörlerin zamanından önce sapıtmaları..

Tümünü deneyeceğim ve sonuçları yazacağım..
    Ama aslolan ve kafamda soru işareti bırakan bir şey var..Ben de motoru ilk aldığımda virajlardaki dengesizliğine, salınım eğiliminde olmasına şaşırmıştım..Ama bazı virajlarda da kesinlikle sorunsuz bir çizgi izledi motor..Acaba biz mi bir yerlerde sürüş hatası yapıyoruz, onu anlayabilmiş değilim, çünkü acemisi olduğum bir tarz nakedlar..
    Çok çabuk viraj alıyor motor..Şimdiye kadar hep rake açısı yüksek motor kullandığımdan dolayı viraj alma acemiliği çekiyorum ben de..

Gene zamanla anlaşılacak bir olay..

Bu arada hemen tespit ettiğim bir durumu aktarayım: Motorun ön ve arka lstik ağırlık dağılımı sıradışı..
    Arka lastiğe kesinlikle normalden az yük binmekte..Bu durum viraj dinamiğini çok etkiliyor..Kıç atma eğilimine girmesinin, frenajda arka tekerin çabuk kilitlenmesinin nedeni bu olsa gerek..
    Dediğim gibi kesinlikle farklı bir viraj çizgisi var bu motorun..
    Standart dıştan içe aldığım virajlarda güvensiz iken tek bir çizgi izleyerek aldığım virajlarda kesinlikle daha güvenli geldi mesela..
    Deneyip göreceğim artık..

.Mhmt. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Selam gt250 kullanıcıları sahibindende 4000 tl civarında gt250ler var bu motorlar güvenilir mi sizce ?
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

skyblade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Basıncın lastiğin ebaıyla alakası değil de markasıyla alakası yok demek istedin sanırım Koray'cım..
    Ama o zaman neyle alakası oalcak? Ağırlık dersen olmaz çünkü 150 kg makinede de 190 kg makinede de aynı psi basılmasını söylüyor kitaplar..
    Önler 29 arkalar 36..En azından denerim bir müddet sonra önler 32 arkalar 42 denerim lastik üstünde yazanlara istinaden..
    Bakalım..

Bu kafa salınımı beni de şaşırttı açıkçası..Bir kaç sebebi olacağını düşünüyorum..
    Birincisi sürekli yanlış oranda lastik basınçlarıyla yol alıyor olabiliriz ki bunu deneyip tecrübelerimi yazacağım..
    İkincisi motorda aerodinamik bir hata mevcut, ama bu olasılık da zayıf bir ihtimal..Zira Hyosunglar mühendis işi makinalar, Çin malları gibi değil..
    Bir üçüncü ve son seçenek ise amortisörlerin zamanından önce sapıtmaları..

Tümünü deneyeceğim ve sonuçları yazacağım..
    Ama aslolan ve kafamda soru işareti bırakan bir şey var..Ben de motoru ilk aldığımda virajlardaki dengesizliğine, salınım eğiliminde olmasına şaşırmıştım..Ama bazı virajlarda da kesinlikle sorunsuz bir çizgi izledi motor..Acaba biz mi bir yerlerde sürüş hatası yapıyoruz, onu anlayabilmiş değilim, çünkü acemisi olduğum bir tarz nakedlar..
    Çok çabuk viraj alıyor motor..Şimdiye kadar hep rake açısı yüksek motor kullandığımdan dolayı viraj alma acemiliği çekiyorum ben de..

Gene zamanla anlaşılacak bir olay..

Bu arada hemen tespit ettiğim bir durumu aktarayım: Motorun ön ve arka lstik ağırlık dağılımı sıradışı..
    Arka lastiğe kesinlikle normalden az yük binmekte..Bu durum viraj dinamiğini çok etkiliyor..Kıç atma eğilimine girmesinin, frenajda arka tekerin çabuk kilitlenmesinin nedeni bu olsa gerek..
    Dediğim gibi kesinlikle farklı bir viraj çizgisi var bu motorun..
    Standart dıştan içe aldığım virajlarda güvensiz iken tek bir çizgi izleyerek aldığım virajlarda kesinlikle daha güvenli geldi mesela..
    Deneyip göreceğim artık..
    Salınımın bir etkisi de belki ön arka lastiğin değişik desenlerde olması da olabilir. Listeye onu da ekleyin bence

Motosikleti
    Var
    Alıntı skyblade adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Salınımın bir etkisi de belki ön arka lastiğin değişik desenlerde olması da olabilir. Listeye onu da ekleyin bence
    Çok incelememekle birlikte neticede iki lastik de asfalt için olduğundan ötürü elemiştim o seçeneği..
    Lastik desenlerindeki farklılık herhalde ancak offroad derin dişli bir lastikle asfalt lastiği bir arada kullanıldığında ortaya çıkar..
    Ki bazı enduro motorlarda bilerek öyle lastik kombinayonları da kullanıldığını görmüştüm..
    Eski motorum 250 mct de fabrika çıkışlı olarak ön ve arka lastikler bambaşka idi ve bu tür bir salınım yaşamıyordum..Ön lastik radyal değil iken arka lastik radyal idi..Yani o kadar büyük bir fark var iken dahi sorun yaşamamıştım..
    Bence kuvvetle muhtemel basınç işi bu..

wermeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 500
    Abi ben o salınımı hiç yaşamadım ? 120-150 km hızlarda virajdan bahsedilmiş ,150 ile de bir viraja girdiğimi hatırlamıyorum. belki ondandır.!
    lastiklerin ,balansın çok önemi var bence. mesela arkada çanta varsa salınım yapıyor 120 km ve üzeri hızlarda..

Motosikleti
    Yok
    Çok incelememekle birlikte neticede iki lastik de asfalt için olduğundan ötürü elemiştim o seçeneği..
    Lastik desenlerindeki farklılık herhalde ancak offroad derin dişli bir lastikle asfalt lastiği bir arada kullanıldığında ortaya çıkar..
    Ki bazı enduro motorlarda bilerek öyle lastik kombinayonları da kullanıldığını görmüştüm..
    Eski motorum 250 mct de fabrika çıkışlı olarak ön ve arka lastikler bambaşka idi ve bu tür bir salınım yaşamıyordum..Ön lastik radyal değil iken arka lastik radyal idi..Yani o kadar büyük bir fark var iken dahi sorun yaşamamıştım..
    Bence kuvvetle muhtemel basınç işi bu..
    Anladım. Lastiklerin yeri tutuşları farklı olabileceği için böyle bir teori sunmuştum. Ama mct250 sonuçta daha oturaklı bir alet belki o yüzden etkilememiştir. Basınç işi daha da kuvvetleniyor. koriderı kurcaladım biraz 1-2 topicte kullanan arkadaşların yorumlarını buldum. Orda da çok farklı fikirler ortaya atılmış. 34/38 kullanan var 36/36 kullanan var hatta 37/40 kullanıyorum diyen bile var. Sanırım adım adım deneyip kullanıcıya göre idealini saptamak en mantıklısı. İşin içinden çıkamadım.

Motosikleti
    Var
    Alıntı wermeer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi ben o salınımı hiç yaşamadım ? 120-150 km hızlarda virajdan bahsedilmiş ,150 ile de bir viraja girdiğimi hatırlamıyorum. belki ondandır.!
    lastiklerin ,balansın çok önemi var bence. mesela arkada çanta varsa salınım yapıyor 120 km ve üzeri hızlarda..
    Valla yaşamadıysan soralım o halde, lastik ölçülerin standart mı? Lastiklerin markaları nedir? Ve en önemlisi basınç değerleri neler?
    Bunlar aydınlatacak en azından beni..
    Bu arada düz giderken ben d salınım hisstmedim, derim virajlarda..

Alıntı skyblade adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladım. Lastiklerin yeri tutuşları farklı olabileceği için böyle bir teori sunmuştum. Ama mct250 sonuçta daha oturaklı bir alet belki o yüzden etkilememiştir. Basınç işi daha da kuvvetleniyor. koriderı kurcaladım biraz 1-2 topicte kullanan arkadaşların yorumlarını buldum. Orda da çok farklı fikirler ortaya atılmış. 34/38 kullanan var 36/36 kullanan var hatta 37/40 kullanıyorum diyen bile var. Sanırım adım adım deneyip kullanıcıya göre idealini saptamak en mantıklısı. İşin içinden çıkamadım.
    Evet, bu lastik basıncı işi sorun sanırım..Bende de kuvvetlenmeye başladı o fikir..
    Kitapçıta yazana güeneceğim sanırım..

wermeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 500
    abi lastik ölçülerim ön shınko 110\70\17, arka mıchelın pılot actıve150\70\17. basınçlarım ön 28 , arka 32

Motosikleti
    Yok
    Valla yaşamadıysan soralım o halde, lastik ölçülerin standart mı? Lastiklerin markaları nedir? Ve en önemlisi basınç değerleri neler?
    Bunlar aydınlatacak en azından beni..
    Bu arada düz giderken ben d salınım hisstmedim, derim virajlarda..

Evet, bu lastik basıncı işi sorun sanırım..Bende de kuvvetlenmeye başladı o fikir..
    Kitapçıta yazana güeneceğim sanırım..
    Sorun şu ki orjinal değerde sallama olayını yaşayanlar da olmuş. O yüzden daha yüksek basınç kullanmaya başlamışlar. Ama dediğim gibi bence en güvenlisi adım adım deneyip uygun olanı bulmak. Ben kendi motorumda hiç sorun yaşamadım düşük hızda (50 km) limite epey yaklaştığım oldu ama hiçbir zaman bocalamadı. 80 üstü hızlar için bişey diyemem. (shinko ön arka 28/32) Tabi jantlarım da balanslıydı aynı zamanda bu da çok büyük bir etken. Ama 40 a fazla yaklaştırmayın derim ben, lastikte yazan maksimum değer bir de lastik ısınınca tehlikelere yol açabilir.

Motosikleti
    Var
    Evet, denemek en iyi çözüm..Havalar da yağışlı olduğundan mütevellit bir süre daha muamma durumu korunacak demektir bu lastik basınçları konusunda
    Ama anafikir olarak ilk anda deneyeceğim basınç değerlerim Ön: 29 Arka:36 Yan, kitapçıkta yazanlar..Sonrasına arttırma ve azaltmalarla deneyeceğim..
    Test ettiğim an paylaşacağım..

Yakıt konusunda bir iki gözlemim var, siz ne dersiniz acaba?
    Bursa-İstanbul artçılı olarak ve motora acemi olarak geldiğimde ve şehir içi de bir 50 km kullanımdan sonra 200 küsür km yapmıştım ve hesabıma göre, 100 km de 4,7 civarı bir rakama ulaştım..
    Çok yakma durumu söz konusu mudur sizce?

En fazla ve en az şehir içi/ şehir dışı ulaştığınız değerler nelerdir?

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Bakalım..
    hocam ebatlada markaylada alakası yoktur. çünkü bizim arabanın lastiğinede benim motosikletede hatta bisikletede aynı basıncı basıyoruz. lastiğin içine giren hava miktarı tabiki ebata göre değişiklik gösterir ama basınç olayı farklı, basınç birim yüzeye uygulanan kuvvettir (fizik dersinede girdik) ha neyle alakalı onu tam olarak bilemem, lastiğin içindeki malzemeylede alakalı olabilir aracın ağırlığı ilede. üretici firmaya sormak lazım.
    birde öncedende yazdığım gibi lastiğin üzerinde yazan max değeri basmamanızı öneririm çünkü o lastiğin dayanabileceği son noktadır, nasılki bazı lastiklerde yapılabilecek son sürat yazıyor, onun gibi. kaldıki ben o max değeri bastım ve lastik balon oldu. tahminimce ideal basınç, lastik üzerinde yazan max değerin 7-8 birim aşağısı.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    arkadaşlar lastiklerimin basınçları ön 29 arka 32 onlarda sorun yok ancak bu kafa salınımı virajlarda özellikle çok büyük risk.
    sivasta hava alanı yolu dediğimiz yer sıcak asfalt ve çok mükemmel ve dengeli virajlar var 165 ile girdiğim virajlarda sorun yaşamıyorum ancak 150 ye kadar olan sorunlarda viraj içinde gazı bırakmam gerekiyor bir türlü anlam veremedim benim aklıma gelen makinanın önde tek disk olması bu sebeple virajda bir tarafta disk rüzgarı keserken diğer taraftan kesmemesi şimdi öne sağ tarafa bir disk siparişi daha verdim fren merkezi falan gelince bağlayacam sonra hava iyi olursa bu şekilde bir daha çıkacam virajlara sonra size yine bildiririm.
    arkadaşın birisi balans demiş ama balans sağa sola salınım yapmaz aşşağı yukarı olarak etkiler makinayı o sebeple bu fikri direk geçiyorum.

yunem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni gt 250 Naket
    selam konuyu tam anlamış dfegilim ama kuralkanda bi manuel pdf vardı linkini paylaşayım belki ilgilenen olur

http:// w w w.stkanuni.com.tr/modeller/gt250/gt250.pdf

not:www arasındaki boşlukları alınız

Motosikleti
    Var
    Alıntı yunem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam konuyu tam anlamış dfegilim ama kuralkanda bi manuel pdf vardı linkini paylaşayım belki ilgilenen olur

http:// w w w.stkanuni.com.tr/modeller/gt250/gt250.pdf

not:www arasındaki boşlukları alınız
    kuralkan daki kılavuz s&t kanuniler için, altta linkini verdiğim hyosunglar için..İhtiyacı olanlar için hatırlatma olsun..
    http:// w w w . scribd.com/doc/16066620/Hyosung-GT125-GT250-Workshop-Manual

Not: Adresi girerken www ler arasındaki boşlukları kaldırın..

Bu arada az önce aşağı inip Osram H4 Nightbreaker'ı taktım..Hava aşırı soğuk olduğundan süremedim motoru ama arabamda da kullandığım bir ampul modeli olduğundan aydınlatma gücü için şüphem yok
    Üzerinden çıkan ampul 18w/18w lıktı bu arada..

Şüpheye düşüp servis manuali incelediğimde 60w/55w olduğunu görerek rahatladım, Osram da 60w/55w zira..

Ben 18 lik ampulle zifiri karanlıkta Bursa'dan gelmişim de haberim yokmuş, şimdi neden o yolda kendimi kör gibi hissettiğimi anladım..

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    kuralkan daki kılavuz s&t kanuniler için, altta linkini verdiğim hyosunglar için..İhtiyacı olanlar için hatırlatma olsun..
    http:// w w w . scribd.com/doc/16066620/Hyosung-GT125-GT250-Workshop-Manual

Not: Adresi girerken www ler arasındaki boşlukları kaldırın..

Bu arada az önce aşağı inip Osram H4 Nightbreaker'ı taktım..Hava aşırı soğuk olduğundan süremedim motoru ama arabamda da kullandığım bir ampul modeli olduğundan aydınlatma gücü için şüphem yok
    Üzerinden çıkan ampul 18w/18w lıktı bu arada..

Şüpheye düşüp servis manuali incelediğimde 60w/55w olduğunu görerek rahatladım, Osram da 60w/55w zira..

Ben 18 lik ampulle zifiri karanlıkta Bursa'dan gelmişim de haberim yokmuş, şimdi neden o yolda kendimi kör gibi hissettiğimi anladım..
    aslında zenon far takabilirsin çokda şık duruyor bu makinada.

Motosikleti
    Yamaha MT25
    Yukarıda bişey sormustum keske takan olsaydı
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

zonta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT 250RR
    Alıntı .Mhmt. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıda bişey sormustum keske takan olsaydı
    sevgili kardeşim adı üstünde ikinci el bu, kapalı kutu ne çıkacagı belli olmazki.fiyatları 6.000 tl olsaydı güvenilirmiydi sence.motor motorcudan alınır.her motora binen motorcu degilki.adam nasıl kullanmış yagını zamanında degiştirmişmi,redline sokup motoru yıpratmışmı bunları oyle bir bakıp motora bir gaz verip sesini dinlemeyle kesin karar verebilecek birini tanımıyorum ben daha.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Motosikleti
    Yamaha MT25
    Alıntı zonta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili kardeşim adı üstünde ikinci el bu, kapalı kutu ne çıkacagı belli olmazki.fiyatları 6.000 tl olsaydı güvenilirmiydi sence.motor motorcudan alınır.her motora binen motorcu degilki.adam nasıl kullanmış yagını zamanında degiştirmişmi,redline sokup motoru yıpratmışmı bunları oyle bir bakıp motora bir gaz verip sesini dinlemeyle kesin karar verebilecek birini tanımıyorum ben daha.
    Peki nelere dikkat etmem gerek bu motorlarda , kendini ele verecek bir kaç önemli nokta vardır elbette ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler