Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motoruma.com
Motomax
Dragon 50

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Leoncino
    Motosiklet Online

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar,

bu motor için hangi lastiği öneriyorsunuz? büthçe dostu ve kaliteli bir lastik arıyorum. 2016 model için.
    anlas çapralar iyi gibi ben de onlardan düşünüyorum
    atillatopal9 bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosiklet Aksesuarları ve Ekipmanları Online Satış Sitesi
    Premium Motosiklet Servis Randevusu
    Motomax

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Alıntı TKAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yaklaşık 1 ay evvel 7000km'de 2016 model Mondial RX3i alarak ben de aranıza katılmmış bulunmaktayım.

https://drive.google.com/open?id=1Id...HoQK_kyJzKAA0s

Benim ilk motorum oldu. Geçtiğimiz sene düzgün bir yerden eğitim alarak ehliyetimi almıştım fakat yaklaşık 10 ay boyunca hangi motoru alacağıma bir türlü karar verememiştim. Ağır biri olduğumu , İstanbul'da kullanacağımı, skutere hiç bir şekilde ısınamadığımı göz önüne alarak vitesli 250cc ancak çok da gitmeyen bir model arıyordum. Bir kaç alternatifim vardı fakat biraz da başka işlerin etkisiyle bir şekilde bu motoru satın aldım.

Yılda yaklaşık 50bin ila 60bin kilometre yapmaktayım otomobille. Amacım 10bin kadarını bir şekilde motosiklet üzerinde geçirmek. Bakalım, hayırlısı

Motoru tek başıma almaya gittim fakat satın alırken dikkat edilecekler konusunda çok da bir tecrübem olmadığından ve borç nedeniyle biraz da değerinin altında aldığımdan bir kaç eksikliklerini daha sonra farkettim. Geçtiğimiz hafta sıkı bir bakıma aldım. Bakımda yaşadıklarımı ve aklımdaki soruları yazacağım.

https://drive.google.com/open?id=1j2TsxC7AWvzTvArjPP76yJGYEQhN8v6h

1- 2018 Şubat ayı trafiğe çıkışı gözüküyor. Ancak 7000km'den sanki biraz daha fazla yapmış gibi. Emin olamıyorum tabi ama bu motosiklette km düşürme yapılabiliyor mu?

2- Motosiklet sola doğru yatarak bir kaza geçirmiş. Sadece düşmüş de olabilir. Satıcı kazasız olduğunu iddia ediyor ama koruma demiri kırılmış, debriyaj maneti ucu kopmuş gidonda demiri çok hafif eğri, arka çanta korumasında izler var. Yatmamış olması imkansız anlayacağınız.

https://drive.google.com/open?id=1ZG...Lfek7UiLN5bIDY

3- Bir miktar arazi deneyimi yaşamak için ilk aldığım günlerde Şile tarafında hafif araziye girdim. Güzel geçti çok da zorlamadım ama ön tekerden sürekli bir dengesizlik hissi ve furş yatağının oradan ani duruşlarda ya da tümseklerde tık tık vurma sesi geldiğini hissettim. Dengesizliği ön tekerin fabrika lastiği olmasına bağladım ama furştaki ses canımı sıktı. Aynı gün eve geldiğimde sol ön amortisörden yağ kaçağını gördüm. Var mıydı ben mi yaptım bilemiyorum inanın. Satın alırken kontrol etmediğim bir diğer nokta.

Bakımda keçe değişimi yapmaya karar verdim. Motoru bakım sehpasına alıp ön tekeri söktüğümde Furş milinin (doğru tabir midir bilmiyorum) gidon ile beraber bazen dönüp bazen dönmediğini ve elimle sertçe salladığımda amortisörleri üstten birbirine bağlayan ve merkezden furş miline oturan ana gidon bağlantı parçasının boşluklu olup oynadığını gördüm. Halbuki merkez civatası sıkılıydı. Ancak bu beni sevindirdi zira furş bilyasında bir problem yoktu.

Amortisörleri söktüğümde ise olay anlaşıldı. Amortisör daha önce sökülmüştü. Ve muhtemelen takarken, merkez parçayı furş miline sıkmadan amortisör sabileyici civatalarını sıktılar. Bu sebeple merkez civatayı ne kadar sıkarsak sıkalım, altındaki faturanın furş miline oturması imkansız oldu. Tık tık sesi de buradan kaynaklanıyordu.

https://drive.google.com/open?id=1Hy...SzDs6T34o_u9Te

4- Sıra amortisörleri dağıtmaya geldi ve şüphelerim haklı çıktı. Sol amortisör daha önce muhtemelen keçe değişimi için sökülmüştü. Ve geçekten berbat bir işçilik yapmışlardı sağolsunlar. Yağ miktarını doğru ayarlayabilmek adına ve yağ değişimi sağlamak için sağ sağlam amortisörü de söktüm ve ikisininde yağlarını boşalttım. Sol amortisörden epeyi az bir yağ aktı fakat sağ amortisörden akan yağın tipi ve rengi gerçekten çamur gibiydi. Biraz ilginç geldi açıkçası.
    Sanayiden temin ettiğim kaliteli keçeler ile her iki amortisörün de keçesini değiştirdim. Sadece meraktan mondial servisini arayıp keçe fiyatını sordum. Onlar da ayrı sağolsun, keçenin aslında değişmeyeceğini amortisörün komple değişmesi gerektiğini, ama beni kırmayıp kontrol ettiğini, keçe fiyatının tanesinin 50TL olduğunu ve stoklarında bulunduğunu söyledi. Madem değişmiyor stokta ne işi var diye sorduğumda kem küm edip ya sizi kıramadığım için satıyorum yoksa satmam dedi. Değişik kafalar. Her ikisini son derece kaliteli bir marka olan Freundenberg ile toplamda 25tl'ye değiştirdim
    Ve daha saçma kısmı, amortisörü toplarken yayı ters takmışlardı.
    https://drive.google.com/open?id=1HY...KipNVQbPz2lxdE

Normalde daha sıkı sarılı kısmın aşağıya bakması gerekiyor.

Amortisörleri topladım, 330cc Motul 10W Fork Oil ile doldurdum. (Bu noktada 10numara hidrolik yağı da doldurulabilir. Ben motor yağı da aldığım için bunu da aradan çıkardım. Hidrolik yağı ile çok daha ucuza çıkacaktır.)

5- Aldığımda satıcı benzin göstergesinin çalışmadığını Ümraniye servisinin problemin şamandıradan kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini söylediğini belirtmişti. Bu sebeple yeni bir şamandıra aldım ve değiştirdim. Depoyu takarken montaj sırasında motor tarafındaki şamandıra soketinin bir bacağının tırnağından ayrılıp geriye düştüğünü gördüm. Depoyu takmadım, tırnağı düzeltip eski şamandıra ile denedim merakımdan. Ve tabiki çalıştı Servis gerçekten oraya kadar incelediyse bulamamış ya da görmemiş. Satıcıya da güvenmediğimden bir şey diyemiyorum tabi.

6- Şu anda çözemediğim tek sorunum kaldı. Hepsinde böyle mi bilemiyorum bilgi verebilirseniz sevinirim. Eski debriyaj maneti çok yukarıda kavrıyordu. Satıcı bunun kronik bir problemden kaynaklandığını söyledi. Problem şu; motor özellikle soğukken 1. viteste debriyajı tam çekseniz dahi çalıştırırken öne doğru gitme eğiliminde davranıyor ve marş motoru hafiften zorlanıyor. Çalıştıktan sonra bir sıkıntı yok. Ayrıca sıcakken de bir sıkıntı yok. Servis de bunun kronik problem olduğunu belirtmiş. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.
    Debriaj manetini değiştirdim. Kendi isteğime göre daha dipte kavramaya göre ayarladım. Üstten yaklaşık 1cm kadar boşluk kaldı ve tam geriye çekemiyor kendini debriyaj. Bilmiyorum sıkıntı yaratır mı ama kavrama ve ayırma tarafında bir problem yok. Ancak bahsedilen problem bir miktar daha güçlü bir şekilde hissediliyor artık. Vites boştayken çalıştırmada hiç bir sıkıntımız yok.

Yarın motor yağını Motul 7100 10/40 ile değiştireceğim. Belki bir etkisi olabilir problemle alakalı. En sonra ne zaman yağının değiştiğini bilmiyorum açıkcası.

Ben şimdilik epeyi eğleniyorum bu motosikletle. İlk motorum olduğundan dolayı da olabilir tabi ama güzel motor be Titreşimi de hiç öyle korktuğum kadar yok. Uzun bir süre kullanırım diye düşünüyorum.

Selamlar herkese.
    Abicim bu nasıl ilk motor. İlk motor için nasıl bir teknik bilgi bu böyle ? Valla şaştım kaldım .
    maktama, bursalıali ve KENAN82 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Kazım TOKMAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abicim bu nasıl ilk motor. İlk motor için nasıl bir teknik bilgi bu böyle ? Valla şaştım kaldım .
    Ben ilk motorumda(ki 5 sene öncesi Pulsar 200 ns olur kendisi) akü kablolarını sökmeye tırsıyordum bişey yaparım diye. :D
    adamın yazısından sonra utandım da amortisör yağı sipariş verdim hemen şimdi, gelsin de haftasonu falna pulsarın amortisör yağını da değişeyim bakım yaparken, 5 sene olmuş. Valla utandım yaa... ...daaa senin de az kalır yanın yok ki, motoru indirdin kaldırdın komple. :D
    bursalıali ve KENAN82 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ilk motorumda(ki 5 sene öncesi Pulsar 200 ns olur kendisi) akü kablolarını sökmeye tırsıyordum bişey yaparım diye. :D
    adamın yazısından sonra utandım da amortisör yağı sipariş verdim hemen şimdi, gelsin de haftasonu falna pulsarın amortisör yağını da değişeyim bakım yaparken, 5 sene olmuş. Valla utandım yaa... ...daaa senin de az kalır yanın yok ki, motoru indirdin kaldırdın komple. :D
    indirdik diyelim. Yanımda senin gibi bi yardım eden bi gaz veren olmasa tek başıma yiyeceğim nane değildi o benim. Sağolasın tekrar
    bursalıali bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660R 2006 / Mavi
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili ölümcül fırtına , O kadar iyiydi de niye sattın o zaman F 650 yi ?
    Ali Abi kusura bakma yeni gördüm mesajını. F650'den yakıt hariç çok memnundum. Karbüratörlü motor şehir içi 6 litre yakıyordu. GS olsaydı tadından yenmezdi. Sonra araba alma fırsatım doğunca motoru satıp dizel Fiat Punto almıştım (Farkındaysan o arada 8 yıl ara vermişim motosiklete). Punto şehir içinde 4,5 litre yakıyordu. Bir de mazot benzinden %20 ucuz olunca 140 bin kilometre kullandım Punto'yu

Sonra bir gün motosiklet almaya karar verince F650GS veya RX3i vardı listemde. Oyumu RX3i'den yana kullanmıştım...

Bu arada geçen hafta annemin rahtsızlığı nedeniyle İstanbul'dan İzmir'e gittim. Hatta İzmir'de bir fırsatını bulunca Ilıca ve Çeşme'ye de gittim. Gözüm senin RX3'ü aradı belki görürüm diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:25 ----------

Alıntı KENAN82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Sehir ici ortalama 4-5k devirle 3,36lt yakit tuketimi var...oldukca memnunum...
    Hangi ilin şehir içinde bu değerler? Keşke ben de RX3 ile bu değerleri yakalayabilseydim. Benim yakıt sarfiyatı sürekli 4,5 litrelerde geziniyordu. Üstüne 2k kilometrede bir bakıma gireceğime XT660R aldım, 5 litre yakıyorum ama bakıma 10k kilometrede bir giriyorum. Altımda da 50 beygir güç var
    KENAN82 ve bursalıali bunu beğendiler.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - ...)

Karabük(inisi cikisi az sayilmaz)...hatta 100km'nin 60km'si artcili(ben 97+55kg)...devir ortalamamdan da anlasilacagi uzere sakin kullanirim, 7bin devre nadiren cikarim...
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Storm Çeşme yoluna ,nasip olursa 5 - 10 gün sonra , bayram öncesi gibi çıkma niyetimdeyim . Şu an henüz bizim (Bursa) köydeyim. Eğer evoyu sattıktan
    kelli aynı parayınan GS vereceklerse , dakika bekleyen alinin kulağına turp suyu sıkayım.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660R 2006 / Mavi
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Storm Çeşme yoluna ,nasip olursa 5 - 10 gün sonra , bayram öncesi gibi çıkma niyetimdeyim . Şu an henüz bizim (Bursa) köydeyim. Eğer evoyu sattıktan
    kelli aynı parayınan GS vereceklerse , dakika bekleyen alinin kulağına turp suyu sıkayım.
    2015-2016 lari bilmem ama ABS'li Evo'yu satinca GS alabilecegimiz kesin gibi gorunuyor. Onda da iyisini bulmak lazim...

Bu arada, simdiden iyi yolculuklar...
    bursalıali ve antikor bunu beğendiler.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - ...)

TKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo
    TKAY, İlk motorun oldugunu belirtmissin...hayirli olsun, kazasiz surusler dilerim..tamir islerine bu yatkinlik nereden geliyor
    Alıntı Kazım TOKMAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanayi kökenli makine mühendisiyim. Mesleki deformasyon diyelim, sökmeden duramıyorum, başkasının yaptığı işe güvenmiyorum. Servise gitsem gözümün önünde yapmalarını isteyeceğim, gördüğüm her yanlışta konuşacağım için dedim ben dayak yemeden kendi kendime çözeyim şu işi
    U uR, mitmuallim, maktama ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Tanzer KAY
    2016 Mondial RX3i EVO

Bugun arka fren balatasini degistirdim...brenta ft3155 serisi oluyor (65TL)...fakat uc kismini biraz taslamak gerekti...ayrica rms marka balata da arkaya uygun (70TL)...servis 30TL para aldi iscilik olarak...bu BALATA mevzusu onemli...keza mondialin servisi tedarik edemiyor!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:43 ----------

Bu arada kafama takilan konu ise; bu mondialin kullandigi nasil bir balata ki 5binkm'de bitivermis!!!...on balatanin da yenisini aldim...fakat uzerindeki en az 2-3binkm goturur diye bosuna israf olmasini istemedim...on balatayi kalyoncuda bulabildim (kargo dahil~50tl)...brenta ve rms markayi ise n11'den siparis etmistim...
    maktama ve bursalıali bunu beğendiler.

Herkese iyi günler, hepinizin yotumlarına bakıyorum çok güzel de , şu sayfanın Mondial RX1 için olanını göremedim ...

https://www.youtube.com/watch?v=hIOz7nO1LIs
    bu videoda evo'nun yağ değişimi hakkında faydalı bir paylaşımda bulunmuş Mehmet isminde bir arkadaşımız var...Video'yu incelerseniz ellerinde tavsiye ettiği sentezlenmiş yağın özelliği (1,5lt 10w-50 + 0,1lt 75w-90 dişli yağı).. Görüşleriniz oldukça önemlidir...Lütfen bilgi olarak yeterli donanıma sahip olmayan arkadaşlar yorum yaparak bilgi kirliliğine neden olmasın...İlgi gösterenlere şimdiden teşekkür ederim...
    Kazım TOKMAK bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    bu videoda evo'nun yağ değişimi hakkında faydalı bir paylaşımda bulunmuş Mehmet isminde bir arkadaşımız var...Video'yu incelerseniz ellerinde tavsiye ettiği sentezlenmiş yağın özelliği (1,5lt 10w-50 + 0,1lt 75w-90 dişli yağı).. Görüşleriniz oldukça önemlidir...Lütfen bilgi olarak yeterli donanıma sahip olmayan arkadaşlar yorum yaparak bilgi kirliliğine neden olmasın...İlgi gösterenlere şimdiden teşekkür ederim...
    Yağ üreticilerinden daha mı bilgili bunu yapan arkadaş ? motosiklet yağlarının içinde şanzımanı koruması için zaten katkılar mevcut ayrı viskositede motor yağlarının karıştırılması tavsiye edilmiyor siz farklı amaç için üretilen yağı motorun içine koyuyorsunuz ha bu arada kimin yazıp yazmayacağını siz belirleyemezsiniz iyi günler
    Kazım TOKMAK, bursalıali ve Ali Çimen bunu beğendiler.

Motosikleti
    Abicim paylaşım için teşekkür ederiz,

Tabii ki yeni şeyler öğrenmeye açığız, ama şu yeterli donanıma sahip olma meselesi gerçekten beni de üzdü,

Bilmeyen insan da bir şey yazacak ki neyin bilinmediği öğrenilsin.

Bilmeyen bilmediğini, doğru bilen de neyin yanlış olduğunu tekrar tekrar öğrensin.

Aaaaa bak ben şuradan oluyor diye biliyordum demek buradanmış diyebilsin.

O yüzden lütfen yanlış anlama ama, kendi adıma bu tavrı çok hoş bulmadım.

Tekerin düz bassın.
    Mertcan39, chetaq, bursalıali ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    rx3
    Bu tarz yağ karışımı motor sesinde bir miktar azalma gibi bir fayda sağlar. Ses azalmasının motorun sağlıklı çalıştığı yönünde algılamamak gerekir. Şanzıman yağları kalın olmasının yanında ısınmaya karşıda dirençli yağlar değillerdir. Kullanılan oran her ne kadar az gözükse de motorun içinde yanıp cidarlarda tortular bırakacaktır. Amaç motorun sesinde azalma olsun ise vizkozite değeri yüksek yağlar denenmesi daha mantıklı bir yaklaşım olur. Her iki yaklaşımda da motorda ki aşınma daha fazla olacağından motorun ömründe* ciddi kısalmalar olacaktır. Hele ki 250 cc genelde sıkıştırılarak kullanılmak zorunda olan bu motorda sıkıntı daha erken yaşanacaktır. Bu tarz motorlar çoğu zaman yüksek cc öncesi bir geçiş motoru olduğundan* sıkıntıları daha çok sonraki kullanıcalar çekecektir. Şanzıman yağı koyma noktasında ısrar edilecekse yağ değişimini yarı sürede yapıp motorun alacağı hasarı minumuma indirilebilir. Gereksiz kafa karıştıran bir uygulama olduğunu düşünmekteyim. İyi forumlar.
    bursalıali bunu beğendi.

Merhaba
    Oncelikle benim mondi hala satilik
    İlan asagida

İlan no : 692533497

Diger yandan
    2000-2007 arasi uretilen f650gs 2004 te bi makyaj gordu
    2004 olani benim ilk motorumdur ki sifir almistim

Asla tavsiye etmiyorum
    İnanilmaz sorunlu bir makinadir ki en yenisi 12 yasinda olan bir makina

Ayrica motor yagi veya araba yagina muhtelif baska yaglar katkilar asla ise yaramazlar
    Tamamen kendinizi kandirirsiniz

Ama yillardir sunu soylerim ki hava sogutmalilar haric bir motosiklete konacak en iyi yag castrol sport 10w50 dir.

Ayrica gecen hafta 2017 model tracer 700 aldim kendimi buldum harika bir makinaymis

Sevgiler
    bursalıali bunu beğendi.

Alıntı resources adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Oncelikle benim mondi hala satilik
    İlan asagida

İlan no : 692533497

Diger yandan
    2000-2007 arasi uretilen f650gs 2004 te bi makyaj gordu
    2004 olani benim ilk motorumdur ki sifir almistim

Asla tavsiye etmiyorum
    İnanilmaz sorunlu bir makinadir ki en yenisi 12 yasinda olan bir makina

Ayrica motor yagi veya araba yagina muhtelif baska yaglar katkilar asla ise yaramazlar
    Tamamen kendinizi kandirirsiniz

Ama yillardir sunu soylerim ki hava sogutmalilar haric bir motosiklete konacak en iyi yag castrol sport 10w50 dir.

Ayrica gecen hafta 2017 model tracer 700 aldim kendimi buldum harika bir makinaymis

Sevgiler
    Motorunuz daha sıfır ayarinda,bayramdan sonra illaki satilir.

Müşteriniz bol olsun.
    bursalıali bunu beğendi.

Evet levend bey
    Ben sehirici is gorcek bisey bakiyordum fiyati da uygun geldi ama kendisi bana uygun gelmedi

Tracer 900 alma niyetim vardi ama 700 unu aldim gayet keyifli acemi olmayanlara tavsiye ederim
    Acemi adam sinek gibi yapisir bunlarla
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i EVO
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar,

bu motor için hangi lastiği öneriyorsunuz? büthçe dostu ve kaliteli bir lastik arıyorum. 2016 model için.
    Ne kdar bütçeniz var anlasa bakın diğerleri dha pahalı
    bursalıali ve atillatopal9 bunu beğendiler.

Anlas capra r cok iyi baska markaya bakmayin derim
    bursalıali bunu beğendi.

BLUE MOTOR - Benelli - RKS - KUBA
    Leoncino
    Daelim Motosiklet

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)