Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hyosung/S&T Kanuni Gv250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    suzuki an125
    Alıntı YÖRÜK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim motor da 2007 model ve benimki de kuru tip diye biliyorum ama su ilavesi yaptım denince şaşırdım..
    bendekide kurutip akü...sanırım arkadaşın aküsüde bittiğinde değiştirilmiş komple..
    canantas sağol bu tarifle bulurum artık banko

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:03 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:57 ----------

Alıntı tangoabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsettıgım demır sısybarın devamı olarak demek ıstedım sadece parasut cantasını bır yerden bır yere tasımak ıcın yaklasık 20kg kadar yoksa motor uzerınde gıderken acmak ıcın degıl
    çokmu uzun çanta...sissy barın yaslanma yerine uzunlamasına yaslayıp bağlarsan yanlardan çokmu taşma olur? ben 1 metre uzunluğunda eşyaları yaslanma yerine lastikle bağlayıp çok rahat ve sağlam taşıyabiliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Yasoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500

Hyosung Parçalarının Temini

Merhaba Arkadaşlar,

Geçenlerde size anlatacağım bir şey olduğunu yazmış, fakat zamanım olmadığından yazamamıştım. Bu sadece bizim için değil, tüm Hyosung kullanıcıları için önemli bir konu. Şimdi yazıyorum:

Geçenlerde bizim motor için internette ne gibi aksesuarlar var diye bakarken bizim motorun hemen her parçasının ve çeşitli aksesuarlarının satıldığı bir siteye rastladım. Tüm Hyosung motorlar için hemen her parça var. Siteye girdiğinizde otomatik olarak fiyatları TL cinsinden veriyor ve fiyatlar Türkiye fiyatlarına göre tek kelimeyle süper. Ben ilk başta fiyatları Euro zannettim. Bir göz atınca nedemek istediğimi anlayacaksınız.

Firmanın ismi: HyosungSource. İnternet sayfası da:

http://www.hyosungsource.com

GV 250 ile ilgili bölümün linki de:

http://www.hyosungsource.com/parts/g...1b08f2a498ddd2

Tahmin edebileceğiniz gibi şirket bir Kore firması.

Ben daha önceden yurt dışından herhangi bir şey almadım ve gümrükte ne gibi sorunlar çıkar bilmiyorum. Bu nedenlede firmaya sitedeki iletişim bölümünden kısaca “Türkiye’ye satışınız var mı, gümrük masraflarının ne kadar olduğunu biliyor musunuz” diye sordum. Birgün sonra bana verdikleri cevapta, Türkiye ye henüz hiç satış yapmadıklarını söylediler. Benim sorum üzerine internetten Gümrük Müdürlüğüne girmiş fakat bir şey anlamamışlar. Bunun üzerine ben bir mail daha atarak gümrük müdürlüğünün İngilizce sayfasının linkini gönderdim. Hatta Türkiye de bu konuda büyük bir açık olduğunu, buraya bir şekilde ürünlerini getirmeleri halinde ilgi göreceklerini söyledim. Hatta 2010 yılında yapılacak olan Motosiklet Fuarlarının bilgilerini ve başvuru linklerini gönderdim.
    Bu mail üzerine yine bir gün içinde cevap verdiler ve Gümrük müdürlüğü sayfasından ulaştıkları “Gümrük Tarife” belgesinden motosiklet aksesuarları için gümrük vergisinin parça maliyetinin %3,7 si kadar olduğunu öğrendiklerini söylediler. İlgili belgeyi bende inceledim, doğru gözüküyor. Ayrıca fuara (en azından bu sene) katılamayacaklarını ancak Türkiye ye satış yapmak istediklerini belirttiler.

Firma ile yaptığım tüm yazışmaları bir sonraki mesajda vereceğim. Mesajları vermekteki amacım hem İngilizce bilen arkadaşlar konuyu takip etmek isteyebilir hem de benim bu işten hiçbir şekilde kazancım olmadığının görülmesidir. Geçende verdiğim bir dökümanı (uyumlu diğer marka motor parçaları listesi) word belgesi olarak eklemiştim ama bazı arkadaşlar indirmekte zorlandı.

Gelelim kargo ücretine…
    Denemek için 3 tane [ön cam, sis farları(üzerinde oldukları metal çubukla birlikte) ve ayaklıktı sanırım] aksesuarı sepete ekleyip satın alıyormuş gibi son aşamaya geldim. Çıkan kargo ücreti 92 TL. Bence Türkiyede her parça için verdiğimiz abartı ücretlere göre çok da değil. Birde parça sayısı arttıkça kargo ücretindeki artış katlanmıyor, azar azar artıyor. Yani birlikte birkaç ürünü birden sipariş edersek kargo ücretinden baya bir kar sağlıyabiliriz.

Ancak…
    Gelelim zurnanın zırt dediği yere..
    Ben gümrükte sadece %3,7 ödeyerek kurtulacağımızı zannetmiyorum. Bize o harcı, bu vergisi, bir sürü masraf çıkartabilirler..Bu nedenle de gümrükten bilgi almamız lazım. Acaba aramızda kendisi veya bir yakını gümrükte çalışan ve bize bu konuda bilgi verebilecek biri var mıdır?

Başta da dediğim gibi bu konu tüm hyosung kullanıcıları için önemli.
    Yukarıda bahsettiğim yazışmaları da aşağıdaki mesajda veriyorum.

İyi günler…

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:10 ----------

1. Benim Sitenin İletişim Bölümünden Gönderdiğim Mesaj:
    Hello,
    > I am a GV 250 user and I want to buy some parts from your webpage.
    > However I am not sure about our Customs. If there would be any more
    > payment in customs, it will cost me more money. So, I want to ask you
    > that, do you have any customer from Turkey and do you know any problem of them with customs?
    > Could you give contact information of your customers from Turkey?

2. Yukarıdaki Mesaja Gelen Cevap:

Dear Yasin,

While we have shipped products around the world, to my knowledge we have not shipped any products to Turkey.

I tried to find their customs information for Turkey, but was unable to find any pages in English. This appears to be the Turkish customs page:

http://www.gumruk.gov.tr/tr-tr/anasa...r/default.aspx

I tried using google translate on it, but I couldn't figure it out.
    Please let me know if you figure anything out, we are in the process of compiling customs information for all the countries we ship to. Thank you for writing, and let me know if you have any more questions.

Sincerely,
    Sasha Shepherd
    HyosungSource.com

3. Benim Yukarıdaki Mesaja Cevabım:

Dear Sasha,
    The English web page of custom is that:
    http://en.gumruk.gov.tr/intro/Default.aspx

I am not used to buy something from other countries and unfamiliar with custom issues. That is why I asked you. I will also investigate the situation and may be you can find something by above webpage. I think you can understand more than me, and you know where you should look. I have read some but understand nothing.
    If I learn something, I will share the info with you.
    I have lots of friends who uses Hyosung motorcycles and it is very hard to find pieces of Hyosung in Turkey. When I compare the price of parts, it is triple times of your prices.
    If we can solve the custom issue, I am sure you would find other customers also.
    I want to give the dates of motorcycle and its accessory fairs (trade show) in Turkey. I am sure, Hyosung users in Turkey would be very happy to see a Hyosung parts seller. Fair info is given below..

Thank you for your interest.

Yasin Ersöz

Fair 1:

Name of the fair : MotoPlus 2010
    Subject of the fair : Motorcycle, Bicycle and Accessories Exhibition
    Date : February, 25-28 2010
    Venue : Istanbul Trade Center / HALL 9 - 10 – 11

Organizer : Dünya Fuar Yapım Ltd. Şti.
    Dereboyu Cad. Meydan Sok. Beybi Giz Plaza No:28 Kat:2 Daire:3 Maslak - İstanbul / Türkiye
    Tel : +90 212 290 33 33 Fax: +90 212 290 33 31 e-mail : info@dunyafuar.com.tr

2010 Motorcycle season will open at 25th February with MotoPlus.
    When MotoPlus 2010 opens it's doors on February 25, Istanbul will become the meeting point of the motorcycle industry in Turkey.

MOTED is supporting only MotoPlus exhibition. Member brands of MOTED association are APRILLA,BMW, BUELL, DERBI, GILERA, HARLEY DAVIDSON, HONDA, KAWASAKI, KEEWAY, KYMCO, MOTOGUZZI, PEUGEOT, PIAGGIO, POLARIS, SUZUKI, TRUIMPH, TVS, VESPA, YAMAHA.

All members of MOTED and other companies are attending to the fair, where they will present the motorcycle / scooter and industry's entire spectrum of new and established products. This fair is the perfect event enabling trade visitors from Turkey to establish business relationships and conduct deals. Motoplus is also a major event that attracts impressive turnout of motorcyclists and interested visitors.

MotoPlus has a lot to offer: all the major brands, exciting premieres,stunt shows , workshops, training and much more...

An especially exciting attraction for the public is the extensive event & seminars programme. It's pure action for young and old alike, for professionals, fans and those who simply are curious to learn more with or without a motorcycle.

Fair 2:

Fair Name : Motoshow 2010
    Description : Motorcycle, Motorcycle Accesories & Equipment Fair
    Fair Ground : Cnr Expo Center

City : Istanbul
    Country : Turkey
    Date : 18 - 21 March 2010
    Type : Specilized Trade Fair
    Repetition : 5
    Sector : Cars, Commercial Vehicles, Motorcycles, Caravans
    Period : Every Year
    Products : Motorcycle, Motorcycle Accesoris, Safebets, Motorcycle Clothing, Atv, Mopet, Modify, perform Kits

Organizer Info Ares Fuarcılık Ltd. Şti.

Address : Dünya Ticaret Merkezi İş Blokları A1 Blok Kat:11 No:368 Yeşilköy
    Phone : 212-465 72 10
    Fax : 212-465 72 14

4. Onların Benim Yukarıdaki Mailime Verdikleri Cevap:

Dear Yasin,

I looked at that link, thank you.

I found this huge file:

http://en.gumruk.gov.tr/trader/Turki...Tariff2009.pdf (6MB download)

On it, I found that motorcycle parts are code "8714 11 00 00". Coming from an "Other Country", the tariff rate should be a simple 3.7%. Not too bad! I'm not sure how you pay that, or if that rate is charged on the shipping cost or only parts price (I believe it is only the parts price).

Hope that helps, and thank you again for that link. We are a growing business, so we welcome customers from all over the world. We would be most grateful if you told your friends about us (and they might be grateful too!)

Ah, I would love to see Turkey so much, maybe we will be able to come to that trade show some time. But we're a pretty small operation so far, it won't be this year. But thank you for the idea ;)

Take care, and please let me know if you have any more questions.

Sincerely,
    Sasha Shepherd
    HyosungSource.com

Motosikleti
    suzuki an125
    daha önce bu konularla alakalı başlıklarda hep değer 100 euro'yu geçmeyen alımlarda gümrük ödenmez...bayram zamanları bu rakkam 300 euro'ya çıkar deniyordu...birde posta ile yollanırsa daha uygun fiyata geleceği kanaatindeyim....güzel bilgiler sağol dostum...

bende şimdi 10 tl'ye kuru akü şarz cihazı aldım..şimdi aküyü söküp takacam..bakalım patlarmıyız çatlarmıyız görecez :D

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    Yasoe,
    Buna benzer bir site daha var Kore de. Ben oradan bu sene sipariş verdim (Depo kapağı, kontak anahtarı seti...). Bu firma APS ile gönderdi ürünü (bilinen kargo şirketleri değil, PTT Kargosu). Istanbul Topkapı da gümrüklü paket posta mdürlüğüne geldi ürünler. Burada artık gelen ürünün faturasını, boyutlarına ve memurun durumuna göre ilave gümrük vergisi alabiliyorlar ya da sadece stoklama maliyeti (3 - 5 lira) ile kurtulabiliyorsun. Dolayısı ile standard birşey söylemek zor. Sonuç itibari ile kargo ile sana bir mal gönderilecek ve gümrük memurunun denetleme sonucuna göre ilave gümrük vergisi ödeyebilirsin de, ödemeyebilirsinde. Tavsiyem, büyük paketler halinde almamak olacaktır. Meblağ da büyük olmasın.
    [B][COLOR="Navy"]Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır... Bertrand Russel[/COLOR][/B]
    [B][I][U][COLOR="Red"]Canan Taş[/COLOR][/U][/I][/B]

YÖRÜK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200 GS
    dostum eğer dediğin gibiyse ki öyle görünüyor ama fiyatların bu kadar inanılmaz olacağına inanmak biraz zor gibi.bir yerden pürüz çıkar diye endişelenirim.yoksa bu fiyatlarda hemen gider bir sürü parça stoklarım.ya bu işin aslını nasıl öğreneceğiz?yok mu gümrükte çalışan tanıdığı olan??
    SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR!!!

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    İşin aslı dediğim gibi İlker. Hacimli alışveriş yapılması durumunda gümrük vergisi kesinlikle olur. Hem fatura kabarık olur, hem de ağırlık fazla olur. Onun yerine küçük miktarlarda ve 100-150 dolar civarlarında alışverişler yapılırsa bir sıkıntı olmaz. Eskiden hediye paketi yaptırılarak gümrük ödemekten kurtulunabiliyordu fakat bu düzenleme de değişti.
    Ben yazın bu firmadan alışveriş yaparken çalıştığım fabrikanın Gümrükçüsü ile görüşüp bu bilgileri edinmiştim. İşyerim serbest bölgede olduğu için gümrük firmamızda bu konularda oldukça bilgili.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:39 ----------

Yalnız ST Kanuni bu siteyi öğrenirse yakında buraya erişim de engellenir. Benim alışveriş yaptığım siteye erişim şu an engellenmiş durumda. Gerçi ben hala ulaşabiliyorum sayfaya (malum, demokrasi de çareler tükenmez...)
    [B][COLOR="Navy"]Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır... Bertrand Russel[/COLOR][/B]

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    ya fiyatlar çok ilginç abi böle bişi olamaz yaa.dur bakalım inceleyim biraz.

canan abi ben giremiyom richarhyo'ya.engellenmiş dediğin gibi galiba.nasıl girebileceğimi anlatırmısın?sakıncası yoksa eğer..

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    Mail adresi verebilirsen bir word dosyası göndereyim hemen.

Motosikleti
    suzuki an125
    arkadaşlar azöncede dediğim gibi bir akü şarz adaptörü aldım...akü üstündeki orjinal 9amperlik akü,şarz adaptörüde 500ma ....sizce kaç saat kalması gerekir şarzda tahminen??

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    Alıntı canantas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mail adresi verebilirsen bir word dosyası göndereyim hemen.
    özelden yolladım abi sağol..

hakan valla o konuda çok bilgim yok ama 9amper/500miliamper dersek olmazmı?

Motosikleti
    suzuki an125
    özelden yolladım abi sağol..

hakan valla o konuda çok bilgim yok ama 9amper/500miliamper dersek olmazmı?
    sanırım o şekil hesaplama yapmak lazım ilker ama çok emin olmadığım için bir sorayım dedim

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    Akü şarj cihazının üzerinde gösterge veya ışıklı ikaz bulunması lazım. Şarj işleminin bittiğini oradan anlarsın. Fakat şarj cihazının besleme gücü oldukça düşük. En az 1 gün şarj da kalması gerekir (teorik olarak yaklaşık 18 saat diyebiliriz ama sen yine de bir gün tut şarjda).
    Bu arada akünün ve şarj adaptörünün gerilimleri aynı değil mi?

Motosikleti
    suzuki an125
    Alıntı canantas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü şarj cihazının üzerinde gösterge veya ışıklı ikaz bulunması lazım. Şarj işleminin bittiğini oradan anlarsın. Fakat şarj cihazının besleme gücü oldukça düşük. En az 1 gün şarj da kalması gerekir (teorik olarak yaklaşık 18 saat diyebiliriz ama sen yine de bir gün tut şarjda).
    Bu arada akünün ve şarj adaptörünün gerilimleri aynı değil mi?
    şarz cihazı 12.5 volt 500ma .....şarz göstergesi yada şarz olunca otomatik kesme özelliği yok malesef..olan modeli 25 tl idi bende bu basit olanı 10 tl ye aldım.....forumlarda okuduğum kadarıyla şarz olurken ne kadar düşük amper ile uzun sürede şarz edilirse akünün ömrünün o kadar uzun olacağını okumuştum

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    hakan bizim düz mantık hesaba göre 18 saat şarj et.ama hadi canan abiden senden ve benden de 2 şer saat hediye olsun,toplam 24 saat şarj et gitsin. bişi olacağını sanmıyorum

Yasoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    ya fiyatlar çok ilginç abi böle bişi olamaz yaa.dur bakalım inceleyim biraz.

canan abi ben giremiyom richarhyo'ya.engellenmiş dediğin gibi galiba.nasıl girebileceğimi anlatırmısın?sakıncası yoksa eğer..
    Fiyatlar çok iyi geldi bana da. O yüzden paylaşıyım dedim.
    İstediğim birkaç şey var, eğer fuarda istediğim fiyata bulamazsam buradan almayı düşünüyorum.

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    walla eğer olursa fuardan sonra topluca alınabilirse en azından gümrük masrafları paylaşılabilir.ama nasıl olur bilmem ki.neyse fuarda ben olamıcam ama sizden haber beklerim artık..

Motosikleti
    Hyosung gv250
    merhaba arkadaslar
    gumrukle ılgılı bır kac sey soylemek ıstıyorum. ıkı hafta once ıkı paket ıstetedım bırere hafta aralıklarla hongonktan. 8 gunde paket gelıyor ve 100 euroyu gecmeyen paketlerden herhangı bır gumruk vergısı alınmıyor. su ana kadar benım basıma gelmedı. eger mumkunse uzerıne paketın gıft kutucugunu ısaretlerse ve degerını daha asagıda tutarsa hıc sorun olmuyor. Birde paketlerı kargo ıle degılde normal posta ıstenırse daha ucuza gelıyor..

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    ya bişi soracam.aslında birden fazla bişi soracam ya bu normal posta ile istersek daha geç gelmez mi?bir de benim alışveriş tutarım 100 avroyu geçerse o zaman ne kadar gümrük alıyorlar??

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Fiyatlar gerçekten çok uygun bu sitede; özellikle benim aklımda olan şu, Harleylerinkine bakıyordum Dragstara takmak için GV nin kini bir ölçmek gerekecek artık

İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Evet ya,burada fiyatlar gerçekten çok ucuz gözüküyor benim ençok dikkatimi çeken ise çamurluk fiyatları oldu bu sitede 92 kusur gibi gördüm kanuninin sitesinde ise tam 400 tl idi.
    bir de yukarıdaki cam sistemi 160 tl gibi makul bir fiyat gibi geldi banan ama gümreük posta derken üzerlerine %20 kadar daha eklemek gerekiyor galiba...sağol tonga abi bu bilgiler için...
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 11 kullanıcı var. (0 üye ve 11 misafir)

Bu Konudaki Etiketler