Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yurtdışından parça getirtmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Merhabalar,

arkadaşlar yurtdışından egzoz getirtmeyi düşünüyorum.Vance&Hines cruzers.Amerika'da ki bir satıcıdan buldum...350 $ + 130 $ kargo masrafı var...USPS ile gönderiyor.
    İnternette dün geceden beri çeşitli forumları geziyorum ama hep bölük pörçük bilgiler var.Birinin dediğini diğeri tutmuyor.Bugün dayanamayıp gümrük müdürlüğünü aradım,durumu izah ettim.Görevli, şahıs olduğum için kendime getirttiğim için sadece %20 maktu vergiye tabi olduğumu bunun dışında herhangi masrafımın olmadığını söyledi.Ama nette ötv+kdv+gümrük vergisi vermemiz gerektiğini anlatan yazılar okudum,aklım karıştı.Bu arada ülkemizde fiyat araştırması yaptım ki fiyatları duyduğumda çüş dememek için kendimi frenledim...720 Euro diyende oldu 1200 dolar ama inan zor kurtarıyor muabbeti yapanda var...Ben bu egzozları yurtdışından getirtmeye kararlıyım...Tanıdıkla getirt veya bayramı bekle demeyin lütfen...Sizce böyle bir mevzuya dalsam cacık bir durum oluşur mu?Getirten var mı?Çabuk gelir mi?Gümrüğe takılırsa uğraştırır mı?Ayrıca masraf var mı?

Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Al kardeşim, korkma.

Benim getirttiğim en masraflı ve en ağır kargo da ya o fiyataydı, ya da o fiyatı biraz aşıyordu. Deri mont ve pantolon getirtmiştim. Paketin ağırlığı yedi kiloyu geçiyordu. Sorun çıkmadı. Abartılı bir vergi ödemedim. Kargo ve vergi masraflarına rağmen hem Türkiye'den almaktan ucuza geldi, hem de hakikaten beğendiğim modellere sahip olabildim.

www.iyibey.com diye bir forum vardı. Hala duruyorsa son mevzuatı oradan öğrenebilirsin.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Alıntı Jagadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Al kardeşim, korkma.

Benim getirttiğim en masraflı ve en ağır kargo da ya o fiyataydı, ya da o fiyatı biraz aşıyordu. Deri mont ve pantolon getirtmiştim. Paketin ağırlığı yedi kiloyu geçiyordu. Sorun çıkmadı. Abartılı bir vergi ödemedim. Kargo ve vergi masraflarına rağmen hem Türkiye'den almaktan ucuza geldi, hem de hakikaten beğendiğim modellere sahip olabildim.

www.iyibey.com diye bir forum vardı. Hala duruyorsa son mevzuatı oradan öğrenebilirsin.
    çok saol...iyibeyede bayaa bi baktım...ama dediğim gibi acaba ticari olmadığı için sadece %20 maktu vergi mi vericem yoksa sonradan canımı sıkacak bir şey var mı...Evet ne alınırsa alınsın Türkiye'den ucuza geliyor...Burada bizim kötü niyetli satıcılarımız maalesef para kaybettiklerinin de farkında değiller...

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Valla o yüzde 20 gerçekte yüzde 10 bile olabilir.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Valla o yüzde 20 gerçekte yüzde 10 bile olabilir.
    ahahahahaha

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Alışveriş yaptığın yerin güvenilirliğini iyi kötü araştırmanı tavsiye ederim yalnız. Yabancı forumlar sağlam birer referans olabilir.

Ebay'den alıyorsan satıcıların sicilleri, puanları falan var. Bakmışsındır zaten.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Alışveriş yaptığın yerin güvenilirliğini iyi kötü araştırmanı tavsiye ederim yalnız. Yabancı forumlar sağlam birer referans olabilir.

Ebay'den alıyorsan satıcıların sicilleri, puanları falan var. Bakmışsındır zaten.
    Evet o konuda sıkıntı yok...Yav ben zaten adamlara güveniyorum benim derdim, mal buraya gelince başlayacak tabi postada "kaybolmazsa"

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Alıntı Qweasdnon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet o koPnuda sıkıntı yok...Yav ben zaten adamlara güveniyorum benim derdim, mal buraya gelince başlayacak tabi postada "kaybolmazsa"
    Satıcı sana takip numarası verince www.ptt.gov.tr sayfasından kargonun yurt dışındaki ve yurt içindeki adımlarını iyi kötü takip edebilirsin. Burası ayrıntılı ve dakik bilgiler vermese de insanı meraktan çatlamaktan kurtarabiliyor.

Ptt'nin "kargonuz var, gelin alın" mealindeki notu genelde malın kargolanmasından iki üç hafta sonra alıcının eline geçiyor. Bu sürenin bir ayı biraz geçtiği de oluyor, 10 güne falan indiği de. Ama bunlar istisna. Benim tecrübeme göre ortalama iki üç hafta sürüyor. Küçük ve değeri 150 avrodan düşük paketleriyse genelde alıcının kapısına kadar getiriyorlar. Not mot yollamıyorlar yani.

Kaybolma vakaları pek sık yaşanmıyor. Hele büyük kolilerin kaybolması daha da zor olsa gerektir. İçin rahat etsin istiyorsan kargo ücretine üç beş dolar daha ekleyip malı sigortalı göndertme imkanını soruştur.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Satıcı sana takip numarası verince www.ptt.gov.tr sayfasından kargonun yurt dışındaki ve yurt içindeki adımlarını iyi kötü takip edebilirsin. Burası ayrıntılı ve dakik bilgiler vermese de insanı meraktan çatlamaktan kurtarabiliyor.

Ptt'nin "kargonuz var, gelin alın" mealindeki notu genelde malın kargolanmasından iki üç hafta sonra alıcının eline geçiyor. Bu sürenin bir ayı biraz geçtiği de oluyor, 10 güne falan indiği de. Ama bunlar istisna. Benim tecrübeme göre ortalama iki üç hafta sürüyor. Küçük ve değeri 150 avrodan düşük paketleriyse genelde alıcının kapısına kadar getiriyorlar. Not mot yollamıyorlar yani.

Kaybolma vakaları pek sık yaşanmıyor. Hele büyük kolilerin kaybolması daha da zor olsa gerektir. İçin rahat etsin istiyorsan kargo ücretine üç beş dolar daha ekleyip malı sigortalı göndertme imkanını soruştur.
    Valla ben mi şanssızım bilmiyorum geçen İngiltere den buji siparişi verdim...1 aydır ortada yok...neyse ki takip no su yok dispute-claim olayına girdik e-bay den...satıcı da kabul etti para iade olsun tekrar sipariş vereceğim...usps te sanırım kendiliğinden sigorta olayı var...iade edilmemesi halinde tazmin ediyorlar diye biliyorum...zaten en ucuzu o...diğer seçenek ups egzoz parası kadar 330 + filan tutuyor...işte benim asıl sıkıntı zaten gümrükte bana sorun çıkartmaları...yok zart vergisi yok zort vergisi yok ardiye parası filan derken astarı yüzünden pahalı olmasın...

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Valla ben mi şanssızım bilmiyorum geçen İngiltere den buji siparişi verdim...1 aydır ortada yok...neyse ki takip no su yok dispute-claim olayına girdik e-bay den...satıcı da kabul etti para iade olsun tekrar sipariş vereceğim...usps te sanırım kendiliğinden sigorta olayı var...iade edilmemesi halinde tazmin ediyorlar diye biliyorum...zaten en ucuzu o...diğer seçenek ups egzoz parası kadar 330 + filan tutuyor...işte benim asıl sıkıntı zaten gümrükte bana sorun çıkartmaları...yok zart vergisi yok zort vergisi yok ardiye parası filan derken astarı yüzünden pahalı olmasın...
    USPS ile gönderteceksen korkma. Fakat Fed-Ex olsun UPS olsun özel firmalara hiç bulaşmamak lazım. Vergiye tâbi paketlerde eşek yüküyle ekstra ücret istiyorlarmış. Malın değerinin iki üç katı kadar belki.
    [B]J şimdi asker[/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Eğer satıcıya faturasını düşük kestirebilirsen büyük ihtimalle vergi ödemezsin. Ama normal bir şekilde satın alsan da vergi ödeyeceğin kesin değil, ödememe ihtimalin var. Yani gümrükteki adamlara denk gelirde kontrol edilmezse geçer. Vergisiz bir şekilde Playstation 3 getiren biri vardı iyibey forumunda. Ama kargo konusuna dikkat et. Kayıtlı ve sigortalı kargo iste. PTT bugün kayıtsız paketimi kapıdan bırakıp gitmiş. Yani kargoda kaybolmasa bile sana ulaştıktan sonra kaybolma ihtimali var. Ulaşım süresi de ödeyeceğin kargo ücretiyle alakalı. Mesela Amerikadan bir alışverişimde satıcıya hızlı ulaşması gerektiğini ona göre ücretini ödeyeceğimi söyledim, ufak bir paket olmasına rağmen 40 TL kargo ücreti ödedim ancak ürün 4. günde elimdeydi.

USPS ile isteyin, % 20 vergi ödersiniz 150 € yu geçiyorsa ürün bedeli. Geçmiyorsa vergi de ödemezsiniz, evinize kadar gelir. Ha eğer gümrük memuru sizin aldığınız ürünün kişisel kullanım amacıyla değilde, ticari amaçlı alındığına karar verirse ürün bedeline bakmaksızın vergilendirebilir.

Özel kargo firmalarında gümrüğe takılırsa eğer ürününüz 200 TL civarı ordino ücreti, 50-100 tl arası ardiye ücreti ve % 20 vergi ödersiniz. Çok uğraştırabilirler de. Mesela ticari bir şirket adına gönderilmesini isterler, size ürünün satan kişinin Türk konsolosluğuna gidip bir form doldurmasını ve o formun gümrük müdürlüğüne fakslanmasını isterler (başıma geldi).

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    Eğer satıcı ile muhabbet sağlıklı ise,kendisinden 100 dolar altı bir fatura yollamasnı ve kargonunun içindeki değernide 100 dolar altında bir fiyat ile gift yani hediye olarak işaretletip.en küçük miktarda paketletip yollatabilirsin.neler neler geçiyor gümrüklerden benmde bi ara işim bunlar üzerndeydi umarım yardımcı olabilmişimdir
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    küçük bir örnek vereyim,avrupalıda sahtekarlık olmuyor,bir arkadaşım hong hong dan 12 dolara kulaklık getirtti,tarihine baktım 8 günde teslim eilmiş,aynı kulaklık türkiyede 45 tl sahtekarlık bizde var onlarda değil

nerden nasıl aldığını bizimle paylaşırsan bizde bilgileniriz bakarsın arkadaşlarımızın ihtiyacı olabilir

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Merhabalar,

arkadaşlar yurtdışından egzoz getirtmeyi düşünüyorum.Vance&Hines cruzers.Amerika'da ki bir satıcıdan buldum...350 $ + 130 $ kargo masrafı var...USPS ile gönderiyor.
    İnternette dün geceden beri çeşitli forumları geziyorum ama hep bölük pörçük bilgiler var.Birinin dediğini diğeri tutmuyor.Bugün dayanamayıp gümrük müdürlüğünü aradım,durumu izah ettim.Görevli, şahıs olduğum için kendime getirttiğim için sadece %20 maktu vergiye tabi olduğumu bunun dışında herhangi masrafımın olmadığını söyledi.Ama nette ötv+kdv+gümrük vergisi vermemiz gerektiğini anlatan yazılar okudum,aklım karıştı.Bu arada ülkemizde fiyat araştırması yaptım ki fiyatları duyduğumda çüş dememek için kendimi frenledim...720 Euro diyende oldu 1200 dolar ama inan zor kurtarıyor muabbeti yapanda var...Ben bu egzozları yurtdışından getirtmeye kararlıyım...Tanıdıkla getirt veya bayramı bekle demeyin lütfen...Sizce böyle bir mevzuya dalsam cacık bir durum oluşur mu?Getirten var mı?Çabuk gelir mi?Gümrüğe takılırsa uğraştırır mı?Ayrıca masraf var mı?

Teşekkürler
    ben yurtdışınlar onlarca belkide yüze yakın kargo getirdim. olayın aslı şu
    bir arkadaşın hediye olarak gönderirse büyük ihtimal vergi filan verilmeden kapına kadar geliyor. diğer türlü üse her türlü vergi çıkabiliyor. 90$lık şeye 100$ vergi verdi verdiğimide bilirim, 120$lık şeye 60$ verdiğimide. o kadar kargo getirmeme rağmen hala çözebilmiş değilim ne nedir
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alıntı Endurocu01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    küçük bir örnek vereyim,avrupalıda sahtekarlık olmuyor,bir arkadaşım hong hong dan 12 dolara kulaklık getirtti,tarihine baktım 8 günde teslim eilmiş,aynı kulaklık türkiyede 45 tl sahtekarlık bizde var onlarda değil

nerden nasıl aldığını bizimle paylaşırsan bizde bilgileniriz bakarsın arkadaşlarımızın ihtiyacı olabilir
    Cengiz abi onlarda da sahtekar çok ama cezaları korkutucu. yapamıyorlar yapsalar da az yapıyorlar.
    onlarda caydırıcılık var bizde ise teşvik

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    arkadaşlar biraz dışarı çıktım bir sürü cevap vermişsiniz...hepinize çok teşekkür ederim...dediklerinize katılıyorum adamların iş ahlakı bizden çok daha üst düzeyde...beni asıl düşündüren zaten işin buradaki kısmı...yoksa parayı zaten paypaldanda olmasa bankadan charge back olayıyla geri alabiliyoruz...sıkıntı buraya geldikten sonra başlıyor...şimdi çoğunuzun gift olarak yazdır gönder dediğini görüyorum ama bir yerden de şöyle bir şey okudum,artık bu duruma uyandıkları için can sıkabilirlermiş...acaba böyle bir keyfiyet söz konusu mu?yani memur ben külyutmam bu hediye değil bizimi kekliyon gudik filan der mi?derse ben orda o egzozları direk monte etmeye kalkarsam adamın canı yanar bize zorluk çıkarır mı?ya da usps le hadi gönderttik diyelim memur egzozları kapıya bırakıp giderse filan amanın düşünmek bile istemiyorum...gerçi işte yurtdışından yapılan alışverişlerde karşı taraf sizin teslim aldığınıza dair imzanızı sunamazsa banka charge back yöntemiyle geri veriyorda uğraşıp elde edememek can sıkar...

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Hediye işaretleme işine hiç girişmeyin, herkesin yapmaya kalktığı bir şey. Malı hakikaten sizinle aynı soyadı taşıyan akrabanız falan göndermiyorsa, üstünde "hediyedir" yazması görevlileri hiç ırgalamıyor.

Runemagick, senin yüksek vergi ödediğin mallarda, görevli bedelin düşük gösterildiğinden şüphelenip kendince gerçek bedelden vergi hesaplamış olabilir mi? 1000 dolarlık fotoğraf makinesinin faturasına 100 dolar yazdırıp da görevlilere yutturamayanların hikayelerini okudum çünkü. Görevliler internetten malın gerçek değerini araştırabiliyormuş. Ya da kim bilir, "bu etse etse şu kadar eder" diye kafadan hesapladıkları da oluyordur. Aklıma başka açıklama gelmiyor.

Qweasnon, değerleri çok düşük olsa bile çok büyük ve ağır kolileri kapıya getirmiyorlar zaten. Postacılar taşıyor bunları. Koli, postacının taşıma kapasitesini aşıyorsa alıcıyı ayaklarına çağırıyorlar.
    [B]J şimdi asker[/B]

arkadaşlar biraz dışarı çıktım bir sürü cevap vermişsiniz...hepinize çok teşekkür ederim...dediklerinize katılıyorum adamların iş ahlakı bizden çok daha üst düzeyde...beni asıl düşündüren zaten işin buradaki kısmı...yoksa parayı zaten paypaldanda olmasa bankadan charge back olayıyla geri alabiliyoruz...sıkıntı buraya geldikten sonra başlıyor...şimdi çoğunuzun gift olarak yazdır gönder dediğini görüyorum ama bir yerden de şöyle bir şey okudum,artık bu duruma uyandıkları için can sıkabilirlermiş...acaba böyle bir keyfiyet söz konusu mu?yani memur ben külyutmam bu hediye değil bizimi kekliyon gudik filan der mi?derse ben orda o egzozları direk monte etmeye kalkarsam adamın canı yanar bize zorluk çıkarır mı?ya da usps le hadi gönderttik diyelim memur egzozları kapıya bırakıp giderse filan amanın düşünmek bile istemiyorum...gerçi işte yurtdışından yapılan alışverişlerde karşı taraf sizin teslim aldığınıza dair imzanızı sunamazsa banka charge back yöntemiyle geri veriyorda uğraşıp elde edememek can sıkar...
    eğer ameriikalı dediğin kadar dürüstse üzerine gift yazmaz. ayrıca value kısmına 100 dolar yazmaz

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    bu arada merak edenler için diyorum ebay den buldum tabii ki...v star 650 vance hines yazınca çıkıyor bir sürü bakkal

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler