Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaskların Materyalleri ve Darbeyi yansıtma miktarları hk. (grafik içerir)

Motovento
    REKLAM ALANI

Merak ettiğim ve başkaları tarafından da merak edildiğini düşündüğüm ve internette denk geldiğim grafiği paylaşmak istedim. Kaskı neye göre seçmeliyiz? Hangi kaskı almalıyız? şeklindeki sorulara sürekli 'plastik alma' 'fiber al' 'karbon en iyisi' şeklinde klişe cevaplar veriliyor. Ekteki grafikte de hangi kaskın darbeyi ne kadar kafaya yansıttığını görebiliyoruz.

Öncelikle bu grafik neyi gösteriyor onu açıklayalım;
    Soldaki dikine doğru uzanan doğrunun en tepe noktası ECE onayını alabilmek için Avrupa komisyonunun izin verdiği,darbenin kafaya uyguladığı saniyelik basınç. Yani saniyede 275g, bu oran SNELL 2015 düzenlemesi ile aynı, SNell'in de imtiyaz tanıdığı limit 275g. Oysa Dot 400g'ye kadar tolerans tanıyor, yani ECE ve Snell onayı bu açıdan DOT onayından çok daha güvenli. Yani bir kaskın dot onayının olup ECE onayının olmaması o kaskı daha 'güvensiz' kılıyor.

Alttaki yatay doğru ise HIC göstergesi, HIC = Head injury concept yani kafa yaralanma kavramı, saniyelik iletilen basıncın , HIC biriminden kafanın alacağı hasar miktarı.Burada dikkat ederseniz darbe ne kadar az emilirse HIC miktarı da o kadar artıyor ve daha iyi materyaller darbeyi çok iyi emdiği için kısa sürüyor etkisi ve HIC oranı da diğerlerine nazaran çok daha düşük.

Grafikteki ilk açık gri eğri termoplastik kasklara ait,darbeyi 220'ye kadar iletiyor ve darbe emili az olduğu için uzun sürüyor,dolayısıyla oldukça hasar veriyor.

İkinci koyu gri eğri ise işlenmiş termoplastik yani polikarbon kasklar. Darbeyi az bir farkla daha iyi emse de koruma oranı neredeyse plastik kadar düşük.

Siyah eğri ise, ilk nesil fiberglass kasklar için gösterilmiş, ilk nesil fiberglass kasklar genelde ekonomik fiber kasklarda kullanılıyor ve organik fiber diye geçiyor. Darbe 185g'ye kadar düşmüş ve HIC'ta da gözle görülür bir azalma var süre kısaldığı için.

Sarı ve açık yeşil Eğri; Yine fiber kasklar içersine kimyasal tutkal yerine doğal reçineler kullanılarak elde edilen kasklardır, reçine kaskların içersindeki boşlukları doldurur ve zamanla sertleşsede daha esnek bir yapı ve daha iyi bir koruma elde edilir.

Koyu yeşil eğri: En kaliteli fiber kabuk hem doğal reçineler hem de kevlar bazlı kumaşlar ile desteklenmektedir.

Mavi Eğri: Kompozit fiberler,hem kevlar kumaşlar hem de karbon ile desteklenir. Darbeyi emme ve yansıtma süresinde çok ciddi farklar meydana gelmektedir.

Kırmızı: 3k karbon,seri üretim kasklar da kullanılabilecek en gelişmiş ve en hafif malzemedir, metal ve çelikten çok daha hafif olup çok daha dayanıklı ve pahalı bir malzemedir. 'carbon skin' kasklarla karıştırılmamalıdır.
    tommygun, RoofRoof, sailor33 ve 13 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    yani kafasını seven parasına kıyacak.
    parasını sevenin vay haline.

yulis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache RTR150 --> RTR180-->CBF1000FA
    vaybee peugeot 105im varken ilk okul 5. sınıfta yoğurt kovası kasklar için ağlardım incecik basit sevimsiz kasklardı
    şimdi onların kat be kat kalitelilerini kullanıyoruz ama hala vasatın altında:(

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    bilgi için teşekkürler, konu hakettiği ilgiyi görür inşallah.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    Alıntı Tefoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilgi için teşekkürler, konu hakettiği ilgiyi görür inşallah.
    sanmam. trol amaçlı açtığım konu 1 günde 5 sayfa yaptı. bilgi olan yerde ilgi az oluyor.
    konu din futbol ve siyaset ise kavga bile çıkıyor.
    sdt ve oialdemir bunu beğendiler.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Bunu araştırırken rastladığın yerde marka - model varsa birer ikişer model de paylaşabilirsen süper olur.
    Çünkü özellikle fiber türevlerinde kafa karışıklığı mevcut.
    Aralarında çok fiyat farkları var ama yeterli bilgi yok.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kask kabuk uretiminde kullanilan hammaddenin yani sıra,şekillendirme,dayanim,alaşim vb.uretim sureçlerindeki işlemler ve muhendisliginde onemli bir etkisi vardir.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanmam. trol amaçlı açtığım konu 1 günde 5 sayfa yaptı. bilgi olan yerde ilgi az oluyor.
    konu din futbol ve siyaset ise kavga bile çıkıyor.
    Mesela böyle

http://www.motosiklet.net/forum/konu...ml#post4359051
    mavzer-i bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı oialdemir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ortam durulsun bi trol konum daha var bide onu denicem :D izlemesi keyifli oluyor
    oialdemir bunu beğendi.

Composite fiber iyidir

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Not aldım kenara.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Polikarbon malzemenin bazı darbeleri fiberlerden daha iyi emdiğini okumuştum. Ama genel olarak fiber daha iyi malzeme tabii.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel konu, güncel kalması mümkün değil ama arama motorlarında doğru kelimeler ile arandığında mutlaka çıkacaktır sonuçlarda.

Yarın vaktim olursa hangi kaskı hangi maddeden ifsalarim aklıma gelenleri

Motosikleti
    ......
    Alıntı Fr.Sante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polikarbon malzemenin bazı darbeleri fiberlerden daha iyi emdiğini okumuştum. Ama genel olarak fiber daha iyi malzeme tabii.
    Kesinlikle öyle,

Üst yorumda´da anlatmak istedigim durum buydu.

Fiber çok iyi darbe sönumler,ama termoP veya Pkarbon kabuk iyi/verimli sönumlemez demek dogru olmaz.

Kask uretimi ciddi komplike ve muhendislik isteyen bir endustri,dolayisiyla tum birlesenler(kabuk,strafor,pedler ve orta katman vb.gibi unsurlarin birleşimi ve dizayni ile ortaya çikar.

Ornek;

Sessizlik ve hafiflik veya aerodinamik form saglamak amaciyla,güvenlikten(kabuk direncinden)ödun verilemez veya konfordan.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İçindeki köpüğün ciddi önemi var yalnız.
    Kimi gelir EPP kullanır. Kimi gider EPS, kimisi gider basit strafor kimi paraya kıyar katmanlı depron kullanır.

Darbe emme olayı sadece dış kabuk ile açıklanması son derece yanlış.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Vasatın altında derken anlayamadım ? Ece standartlarının üstünde farkettiyseniz bütün materyaller Yani hepsi normal koşullarda sizin kafanızı koruyor .Koruyamadığı durumlar yasal sınırların üstünde kullanımda gerçekleşen kazalar veya boyun kırıgı gibi ölüm nedenleri olabilir ...
    zekeriyaimam bunu beğendi.

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FortNine'ın bu videosunu, içinde kask güvenliği geçen birçok konuya bırakmışlığım vardır. Asıl anlatmak istediği şey DOT'nin ne kadar güvenilmez ve çağın gerisinde kaldığı olsa da, kasklar ve standartları hakkında güzel bilgiler de sunuyor.

Örneğin araştırmalara göre 290g ivme altında kafatasında çatlak veya kırık oluşma ihtimali %50 imiş. Grafiğe göre de ECE ve Snell bu değerin altında kalan 275g değerini kullanmayı tercih etmişler.

Bunun yanında 2ms'nin altındaki sürelerde 200g ve 4ms'nin altında 150g'lik ivmelere güvenlik sınırı gözüyle bakılmış.

Son olarak eklemek istediğim bir şey, g zaten bir ivme değeridir, standart g (gravity) 9,81 m/s² 'dir diye tahmin ediyorum, kolaylık olsun diye 10'a yuvarlamış da olabilirler. Yani g/saniye gibi bir şeyden söz edemeyiz, yalnızca belli bir süre boyunca etkiyen belli bir g ivmesinden bahsedebiliriz: örneğin 150g @4ms.

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçindeki köpüğün ciddi önemi var yalnız.
    Kimi gelir EPP kullanır. Kimi gider EPS, kimisi gider basit strafor kimi paraya kıyar katmanlı depron kullanır.

Darbe emme olayı sadece dış kabuk ile açıklanması son derece yanlış.
    Çok doğru. Darbe emiliminin büyük çoğunluğunu (yarısından çok daha fazlası diye tahmin ediyorum) iç materyal yapar. Dolayısıyla iç materyali sağlam olmayan en kaliteli dış kabuk, sürücüsünü üzmeye mahkumdur.

Paylaşım için teşekkürler. HJC FG 17 kullanıyorum ama, fiberglass yazıyor. İlk nesil mi yoksa reçineli sonraki model mi nasıl tespit edebiliriz?

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Arai tarafından hesabınıza 100 tl yatırıldı

(Shoei havaleyi geç göndermiş o da yarın gelir)
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arai tarafından hesabınıza 100 tl yatırıldı

(Shoei havaleyi geç göndermiş o da yarın gelir)
    Bende diyordum bizim çılgın kedi uzun zamandir yoktu forumda...

sway kask açık çek yazacakmiş..hamiline...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)