Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Bitmeyen, sonu gelmeyen, herkesin efsanesi kontra tekniği

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    3-4 yaşlarımdan beri iki tekerlekli beri bisiklete, 18 yaşımdan beri otomobile biniyorum. Son zamanlarda da motosiklete merak sardım ve düzenli yol yapmaya çalışıyorum. Seleye ilk oturduğumdan beri 'Abi, virajı kontrayla al' 'Kontra tekniği' 'Ben kontrayla dönüyorum, sen de yap' lafları havalarda uçuşuyor. Bisikletten ve otomobilden bildiğimden farklı bir şey mi bu 'kontra tekniği' diye merak edip herkese sordum, videolar izledim. Gördüm ki herkesin kontrası farklı Anlatımıyla da, uygulamasıyla da her yiğidin yoğurt yiyişi başka. Bana yap diyenlere 'Yapamam, çünkü her virajda her durumda yapılmaz bu' dedim güldüler. Ben yapıyorum dediler. Bir ikisine yap bakayım dedim. Yaptıklarının kontra olmadığını viraj dönüş tekniği olduğunu söyledim ikna edemedim. Basitçe şunu duymuşlar ve yapıyorlar. Gidonun döneceğin yönündeki kolunu ittir, veya bastır. İkisini de söyleyen oldu. İttir diyen de gidonu o yöne aşağı bastırıyor ki dönmek için doğrusu budur. Ama ismine kontra diyor. Şimdi ben benim bildiğim ve her bisiklet kullanıcısının da daha çocukken refleksle öğrendiği kontrayı söyleyeyim. Benim arka freni ayaktan olan ve gerçekten kontra frene sahip bisikletim vardı. Arka frene kuvvetli asıldığınızda bisikletin arkası kopar ve sağ ya da sola savrulur. Siz de düşmemek için gidonu arka tekerin kaydığı yöne doğru çevirirsiniz. Böylece dengeyi kaybetmez ve topaç gibi dönüp düşmezsiniz. Aynı şey otomobilde de geçerli. Otomobilin arka tarafı kopar ve savrulursa, direksiyonu arka tarafın savrulduğu tarafa kırarsanız otomobil yola düz devam eder. Yoksa etrafında spin atar ve kontrolden çıkar. Bisiklet ve otomobil için geçerli bu fizik kuralı motosiklet için de geçerli. Kontranın kelime anlamı zaten aksi ve ters demek kabaca. Kontra soru diye bir şey vardır. Yani beklenmedik, ters bir şey sormak demektir. Terse düşürmek. Eğer motosikletin arkası savrulursa gidonu savrulduğu yöne kırmak sizi kurtarır. Virajda bunu yapmak sanırım ancak yüksek süratlerde arka kopmaya başlarsa mümkündür. Yoksa bazılarının düşündüğü gibi stabil giderken gidonu dönüş yönünün aksi tarafına kırarsanız şaşıracaksınız ama motosiklet de o yöne gidebilir. Şimdi bir çok arkadaş bunun aksini söyleyecek biliyorum. Ama şunu unutmayın, gidonu aşağı bastırmakla ileri doğru itmek aynı sonucu ve tepkiyi vermez. Aşağı bastırmak motosikleti bastırdığınız tarafa yatırır ve fizik kuralları gereği motosiklet o yöne doğru yönlenir. Çoğu ifade yanlışında olduğu şekilde ileri iterseniz de aksi yöne döner. Sanırım buradaki en büyük karışıklık viraj tekniğinin ismini yanlış bilmekten kaynaklanıyor. Yoksa kontra tekniğini uygulayan yok, olmaz öyle şey değil. Ama çoğunluk viraj dönmeyi, anlatılandaki ifade yanlışlıklarından dolayı kontra yapıyorum diye biliyor.
    zapalka ve drtayfun bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Şuraya bir gülücük atayım on karakter olsun
    khaledome bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Belli bir sürüş deneyiminden sonra farkına varmadan zaten kontra vermeye başlarsınız. Bisiklette de durum aynıdır aslında, ama o yaşlarda bunu idrak edemezsiniz.
    Belli bir hızın üstünde motosikleti istediğiniz yöne döndürmek için, gidonu çeviremezsiniz (denemeyin sonucu iyi olmaz), bunun için ne yapmak gererkir peki; motosikletin açısını değiştirmek ve kontra tekniği.
    Kontra tekniği kesinlikle gidonu bastırmak değil, itmektir. Kendim defalarca özellikle test ettim, belli bir hızın üstünde itin bir tarafı, göreceksiniz ki motor anında kuvvet uyguladığınız tarafa yatma eğilimi gösterecektir, tuhaf gelebilir lakin zaten ismi buradan gelir, kontra yani ters.
    Bu dediğim gibi anlatmaktan ziyade pratik yapılarak öğrenilecek bir şeydir. Viraja gereğinden biraz hızlı girdin, fren yapmaya müsait bir durumda değilsin, nasıl dönecek bu motor; tabi ki kontra tekniği ile.

simurgg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Belli bir hizdan sonra iki tekerlek uzerinde giden bir aracin 'kontra' disinda viraj almasinin mumkunati yok. Yani el mahkum gidonu donecegin yonun tersine cevireceksin.

Ingilizce ismi 'countersteering', bundaki 'counter'i Turkcelestirip 'kontra' demisiz. Gonul isterdi ki tam Turkce bir karsiligi olsun ama maalesef boyleyiz.

Senin soyledigin, virajda arkasi atan araci toplama tekniginin Ingilizce'deki adi 'opposite lock', gel gor ki bunun es anlamlisi olarak yine 'counter steering' kullanilabiliyor, yani Ingilizce'de de bu iki kavramin isimleri ayni.

Uzun lafin kisasi, sorun yok, iki kavram icin de 'kontra' kelimesini kullanabilirsin.
    Metilen, Wing750 ve ramazan_06 bunu beğendiler.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Ben şu fotoğraftakinden farklı anlatıldığını pek görmedim:

sizin dediğinize göre kontra bu galiba:
    kryeck ve oialdemir bunu beğendiler.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oialdemir bunu beğendi.

BikeManiac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw f700 gs
    Uzun uzun yazmışsın ama içi boş bir yazı olmuş, kusura bakma. Zaten parağraf da kullanmamışsın okumakta zorlandım.
    Kontra bal gibi var, gayet bilerek ve isteyerek uyguladığın birşey. Gidon bastırmak felan bunlar saçmalık. Sadece gidonu it ve virajı rahat bir şekilde al.
    Kısa gidonlu 150cc de bunu pek anlayamazsın ama büyük cc geniş gidonlu bir motosiklette, kontra tekniği ben buradayım diyor.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben şu fotoğraftakinden farklı anlatıldığını pek görmedim:
    http://www.ugurkaral.com/wp-content/...ekniitrke1.jpg

sizin dediğinize göre kontra bu galiba:
    http://www.motociclismo.it/articoli/image/63299/2/B
    Kontra bu fotoğraftaki teknik doğru. Ama viraj tekniği ile, daha doğrusu genel olarak bilinenle farklı. Bunu ifade etmeye çalıştım sadece. Çoğunluk bu fotoğraftakini yaptığını düşünüyor. Ancak bu kadar çok yiğit var mı bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:23 ----------

Alıntı BikeManiac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun uzun yazmışsın ama içi boş bir yazı olmuş, kusura bakma. Zaten parağraf da kullanmamışsın okumakta zorlandım.
    Kontra bal gibi var, gayet bilerek ve isteyerek uyguladığın birşey. Gidon bastırmak felan bunlar saçmalık. Sadece gidonu it ve virajı rahat bir şekilde al.
    Kısa gidonlu 150cc de bunu pek anlayamazsın ama büyük cc geniş gidonlu bir motosiklette, kontra tekniği ben buradayım diyor.
    Yazının içinin boşluğu ya da doluluğu konusunda bir şey diyemem. Motosikletin acemisiyim. Paylaşımda da belirttim. Kontra yok da demiyorum. İsmi yanlış biliniyor ve bizde motosikleti yatırmaya kontra deniliyor dedim sadece. Sizinki gibi tepkilerin geleceğini de yazdım. Ben sadece fikrimi paylaştım. Yazıda paragraf kullanmadığım doğru. Sanırım o yüzden okuyamamışsınız, afedersiniz. Ama paragraf yazılır 'parağraf' değil, 'felan' değil 'falan'.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:29 ----------

Alıntı simurgg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belli bir hizdan sonra iki tekerlek uzerinde giden bir aracin 'kontra' disinda viraj almasinin mumkunati yok. Yani el mahkum gidonu donecegin yonun tersine cevireceksin.

Ingilizce ismi 'countersteering', bundaki 'counter'i Turkcelestirip 'kontra' demisiz. Gonul isterdi ki tam Turkce bir karsiligi olsun ama maalesef boyleyiz.

Senin soyledigin, virajda arkasi atan araci toplama tekniginin Ingilizce'deki adi 'opposite lock', gel gor ki bunun es anlamlisi olarak yine 'counter steering' kullanilabiliyor, yani Ingilizce'de de bu iki kavramin isimleri ayni.

Uzun lafin kisasi, sorun yok, iki kavram icin de 'kontra' kelimesini kullanabilirsin.
    Paylaşımımda aynısını söyledim. Teşekkür ederim. Hızla bağlantılı olduğu doğru.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3-4 yaşlarımdan beri iki tekerlekli beri bisiklete, 18 yaşımdan beri otomobile biniyorum. Son zamanlarda da motosiklete merak sardım ve düzenli yol yapmaya çalışıyorum. Seleye ilk oturduğumdan beri 'Abi, virajı kontrayla al' 'Kontra tekniği' 'Ben kontrayla dönüyorum, sen de yap' lafları havalarda uçuşuyor. Bisikletten ve otomobilden bildiğimden farklı bir şey mi bu 'kontra tekniği' diye merak edip herkese sordum, videolar izledim. Gördüm ki herkesin kontrası farklı Anlatımıyla da, uygulamasıyla da her yiğidin yoğurt yiyişi başka. Bana yap diyenlere 'Yapamam, çünkü her virajda her durumda yapılmaz bu' dedim güldüler. Ben yapıyorum dediler. Bir ikisine yap bakayım dedim. Yaptıklarının kontra olmadığını viraj dönüş tekniği olduğunu söyledim ikna edemedim. Basitçe şunu duymuşlar ve yapıyorlar. Gidonun döneceğin yönündeki kolunu ittir, veya bastır. İkisini de söyleyen oldu. İttir diyen de gidonu o yöne aşağı bastırıyor ki dönmek için doğrusu budur. Ama ismine kontra diyor. Şimdi ben benim bildiğim ve her bisiklet kullanıcısının da daha çocukken refleksle öğrendiği kontrayı söyleyeyim. Benim arka freni ayaktan olan ve gerçekten kontra frene sahip bisikletim vardı. Arka frene kuvvetli asıldığınızda bisikletin arkası kopar ve sağ ya da sola savrulur. Siz de düşmemek için gidonu arka tekerin kaydığı yöne doğru çevirirsiniz. Böylece dengeyi kaybetmez ve topaç gibi dönüp düşmezsiniz. Aynı şey otomobilde de geçerli. Otomobilin arka tarafı kopar ve savrulursa, direksiyonu arka tarafın savrulduğu tarafa kırarsanız otomobil yola düz devam eder. Yoksa etrafında spin atar ve kontrolden çıkar. Bisiklet ve otomobil için geçerli bu fizik kuralı motosiklet için de geçerli. Kontranın kelime anlamı zaten aksi ve ters demek kabaca. Kontra soru diye bir şey vardır. Yani beklenmedik, ters bir şey sormak demektir. Terse düşürmek. Eğer motosikletin arkası savrulursa gidonu savrulduğu yöne kırmak sizi kurtarır. Virajda bunu yapmak sanırım ancak yüksek süratlerde arka kopmaya başlarsa mümkündür. Yoksa bazılarının düşündüğü gibi stabil giderken gidonu dönüş yönünün aksi tarafına kırarsanız şaşıracaksınız ama motosiklet de o yöne gidebilir. Şimdi bir çok arkadaş bunun aksini söyleyecek biliyorum. Ama şunu unutmayın, gidonu aşağı bastırmakla ileri doğru itmek aynı sonucu ve tepkiyi vermez. Aşağı bastırmak motosikleti bastırdığınız tarafa yatırır ve fizik kuralları gereği motosiklet o yöne doğru yönlenir. Çoğu ifade yanlışında olduğu şekilde ileri iterseniz de aksi yöne döner. Sanırım buradaki en büyük karışıklık viraj tekniğinin ismini yanlış bilmekten kaynaklanıyor. Yoksa kontra tekniğini uygulayan yok, olmaz öyle şey değil. Ama çoğunluk viraj dönmeyi, anlatılandaki ifade yanlışlıklarından dolayı kontra yapıyorum diye biliyor.

simurgg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Evet ama o baglantili olunan hiz viraji alamayacak kadar yuksek hiz degil. 10 km/saat gibi bir hizin ustunde, iki tekerlekli bir aracin viraj donmesinin tek yolu kontradir.
    oialdemir bunu beğendi.

Motosikleti
    XMAX 250
    Otomobil 4 tekerlekli motosiklet 2 tekerlekli. İkisini dönüşünü ve yol tutuşunu birbiri üzerinden örneklemeniz Fizik bilimine küfürdür hocam.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Sanırım küçük bir kavram karmaşası yapmışım. Ben kontra tekniği yok demiyorum. Bir daha bakarsanız göreceksiniz. Sadece bizdeki çoğu motosiklet sürücüsünün başka bir şeye kontra dediğine vurgu yaptım. Yoksa hiç kimse kontra yapmıyor-yapamıyor demedim. Böyle anlayan herkesten özür dilerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:37 ----------

Alıntı oialdemir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomobil 4 tekerlekli motosiklet 2 tekerlekli. İkisini dönüşünü ve yol tutuşunu birbiri üzerinden örneklemeniz Fizik bilimine küfürdür hocam.
    Yanlış ifade etmiş olabilirim. Bisikletle de anlatmaya çalıştım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:39 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=sE7VdAdGprg
    Üstteki linkte tekniğin kontra olduğunu düşünüyorsanız ben yanlış biliyorum demektir. Lütfen anlatımı dinleyin ve izleyin. Tekerleğin dönüş yönünün aksine bakması gerekmiyor mu kontrada?

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Aslında tam tersi, belirli bir hızda kullanan ve o hızlarda viraj alan herkes kontra yapar - yapmak zorunda kalır.
    Yapmazsa - yapamazsa zaten dönemez.
    Yani motosiklette söz konusu olan kontra tekniğinin arka tekerin tutuşu bırakması ile alakası yok.
    Dirt bike kullananlar o tür işler de yapar ama genel olarak bahsedilen şey o değil.

ben yanlış biliyorum demektir.
    Evet, adı aynı olabilir ama konuyu yanlış biliyorsunuz.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Allahtan rahmetlinin videolarını bol bol evirip çevirip izlemişim
    wing41 bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arabada ve bisiklette yapılan kontra motosiklet için bahsedilen kontra değil.Aynı isim le adlandırılıyor olabilir motosiklet için olanı yukarıda bileğin dansı videolarında açıkanmış

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Çok basit hocam. Trafiğe kapalı bir alanda motosikletinizi makul hızlara çıkarıp (40-50km/h gibi misal) ellerinizi gidondan çekin. Motosiklet dümdüz ilerlerken sadece tek bir işaret parmağınızla gidonun sağından ya da solundan sadece 2mm ileri doğru ittirin. Neler olduğunu gözlemleyin sonra bir daha konuşuruz.
    Kontra tekniği başka bir arkadaşın da belirtiiği gibi eksik bir tercüme. ''counter steering'' ve ''counter balancing'' denilen iki farklı kontra tekniği var. Birinde gidonun sağını iter sağa dönersiniz. Diğerinde ise çok düşük hızlarda motosikleti dönüşlerde sağa yatırıp kendiniz sola meyil alıp dengeleme yaparak dönüş yaparsınız. Bu ikisini de açıklayan çok güzel videolar var bir bakın.

Ortada tartışmaya açık herhangi bir konu yok. Herkesin kontrası farklı değil. Sadece ne yaptıklarını bilmiyorlar veya yaptıkları şey en nihayetinde kontraya sebebiyet veriyor ve o şekilde virajı alıyorlar hepsi bu.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bisiklet ve otomobil için geçerli bu fizik kuralı motosiklet için de geçerli.
    Bakın kendi kendinize bazı doğrular bulduğunuz sanmış ve bunlara inanmışsınız. Yukarıda yazdığınız 3 Boyutlu dünyamızda imkansız ve yanlış bir bilgidir. Lütfen gönderdiğim videoyu izleyin. Ve sakın bunları yardım amaçlı başka genç ve acemi insanlara anlatmayın.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allahtan rahmetlinin videolarını bol bol evirip çevirip izlemişim
    aynen hocam

abi senin bahsettiğin kontrayı ben anladım ama o kontra bu kontra değil

bisiklette pedali geri çevirdiğimizde arka teker fren yapardı ve ona kontra derdik.

bu bambaşka bişey
    Wing750 ve twisten bunu beğendiler.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı oialdemir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakın kendi kendinize bazı doğrular bulduğunuz sanmış ve bunlara inanmışsınız. Yukarıda yazdığınız 3 Boyutlu dünyamızda imkansız ve yanlış bir bilgidir. Lütfen gönderdiğim videoyu izleyin. Ve sakın bunları yardım amaçlı başka genç ve acemi insanlara anlatmayın.
    Ben tamamen yapılanla ismimlendirilen arasındaki farkı yazmaya çalıştım. Kimseye akıl vermek haddim değil. Ne şunu yapın ne de bunu yapmayın dedim. Sanırım yanlış anladınız.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)