Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bitmeyen, sonu gelmeyen, herkesin efsanesi kontra tekniği

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Birileri yanlış biliyor diye o işin doğrusu yok demek değil.
    Başlık açmadan önce onlarca eğitmen ve pilot yahut ileri sürüş uzmanı bu konu hakkında yazı yazıp, video çekmiş.
    Bu başlığı okuyup ilk bir kaç satırdan gerisini okumaya tenezzül etmeyen pek çok apaçi adayı için resmen ölüm tehlikesi saçmışsınız.
    Bir başlığı açarken:
    Öğrenmek için mi?
    Öğretmek için mi?

Ona göre başlık açıp ona göre cümle kurulması gerekir.
    Şahsınıza ait algılamayın ama, kontra pedal ( arka dişli kilitlenebilip bunu fren olarak kullanılması ) olayı ile, yani fren tekniğiyle, dönme tekniğini nasıl aynı anlamda kullandınız?
    Kurduğunuz cümle bile bunu anlatıyor.
    Frene basıp, kuyruğu o yöne çevirip devam etmek zaten yatarak değil, jiroskopi sayesinde aracın enerjiyle dikilip ilerlemesi demek iken,
    Counterstreing tekniği dönülecek tarafa hafif güç uygulayıp ileri doğru 'iterken' diğer tarafı kendine doğru 'çekip' motosikletin 'dönülecek tarafa yatması' ve viraj tekniklerinin uygulanarak:
    Hız-konumlanma-stabilite-ivme ve çıkış safhalarını da içerir.
    Bence siz ciddi bir eğitim alınız.
    Ama önce tüm bildiklerinizi unutun.
    Sözlerimi incitmek için değil, hayatta kalmanız için yazıyorum.
    Daha detay isterseniz, ilgili kaynakları önerebilecek arkadaşlar zaten burada usanmadan yazıp çiziyor.

Tekeriniz düz bassın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ashes35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R --> CBR 650F
    Gidona yukarıdan basmak “aşağı itmek”, önden basmak, iç ayaklığa basmak bunların hepsi tek bir etkiyi tetikler o da kontra. Bunu gözle görmek istiyorsanız gidonun önüne bir gönye kağıdı yerleştirin ardından gidon miline kağıdın üstüne gelicek şekilde plastik çubuk yerleştirin. anlattıklarınızın hepsinin gönyede gidona elle yapmanız gereken hareketi göstereceğinden emin olabilirsiniz.
    Not: Bu yöntem Keith Code’dan alıntıdır...

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Bir küçük ilave yapmak istiyorum,
    Bilmeden yani bilinçsizce kontra yapılınca dönme etkisi ve kontrolü sınırlı oluyor.

Ama bilinçli şekilde ben bu hızda bu virajı bu kadar kontra ile dönerim deyip gidonu itince motor zınk diye yatıyor.
    Tabi bir süre sonra bu hareket otomatikleşiyor ama tekniği bilmek etkiyi inanılmaz artırıyor.

Eğitim şart.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birileri yanlış biliyor diye o işin doğrusu yok demek değil.
    Başlık açmadan önce onlarca eğitmen ve pilot yahut ileri sürüş uzmanı bu konu hakkında yazı yazıp, video çekmiş.
    Bu başlığı okuyup ilk bir kaç satırdan gerisini okumaya tenezzül etmeyen pek çok apaçi adayı için resmen ölüm tehlikesi saçmışsınız.
    Bir başlığı açarken:
    Öğrenmek için mi?
    Öğretmek için mi?

Ona göre başlık açıp ona göre cümle kurulması gerekir.
    Şahsınıza ait algılamayın ama, kontra pedal ( arka dişli kilitlenebilip bunu fren olarak kullanılması ) olayı ile, yani fren tekniğiyle, dönme tekniğini nasıl aynı anlamda kullandınız?
    Kurduğunuz cümle bile bunu anlatıyor.
    Frene basıp, kuyruğu o yöne çevirip devam etmek zaten yatarak değil, jiroskopi sayesinde aracın enerjiyle dikilip ilerlemesi demek iken,
    Counterstreing tekniği dönülecek tarafa hafif güç uygulayıp ileri doğru 'iterken' diğer tarafı kendine doğru 'çekip' motosikletin 'dönülecek tarafa yatması' ve viraj tekniklerinin uygulanarak:
    Hız-konumlanma-stabilite-ivme ve çıkış safhalarını da içerir.
    Bence siz ciddi bir eğitim alınız.
    Ama önce tüm bildiklerinizi unutun.
    Sözlerimi incitmek için değil, hayatta kalmanız için yazıyorum.
    Daha detay isterseniz, ilgili kaynakları önerebilecek arkadaşlar zaten burada usanmadan yazıp çiziyor.

Tekeriniz düz bassın
    Arkadaş adam yazdı zaten kaç kere.

Onun kontra dediği şey kontra pedal,zaten açıkladı.

Daha ne deşip duruyorsunuz.

Çok yanlis şeyler yazdıysa söyledin modlara silsinler konuyu.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Arada kaynamasın; biri atvlere neden direksiyon simidi değil de gidon taktıklarını açıklayabilir mi İnsanın 3 yaşından beri 3 tekerli, 4 tekerli, 2 tekerli ne kadar araç varsa tüm öğrendiklerini ters yüz etmesi gerekiyor atvyi devirmeden döndürebilmek için ...

Buna tekrar değinmemin nedeni; yazlık yerlerde spor olsun diye falan 5 dk'sı 10 liraya falan binecek olursunuz... Bunda gidon varmış diye kontraya yatmaya kalkmayın...

4 tekerli bir aracı, ki dönüşleri de ona göre, 2 tekerli aracın gidonuyla kullanmaya çalışmak nasıl bir mühendisliktir, anlamış değilim ...

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Yıllardır kontra , video seyretmekle veya yazılanları okuyarak öğrenilebilecek bir konu değildir diye defalarca yazdığım halde konuyla uzaktan yakından alakası olmayanların bile çok bilmiş fikir paylaşımlarını görmek resmen canımı acıtıyor. Binlerce öğrencimin yarısından fazlası alana girdiğinde kontra tekniğini bildiğini ve uyguladığını iddia ediyordu. Aralarından bir tekinin dahi kontra tekniğini kullanamadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Lütfen bu konu hakkında fikir beyan etmekten vazgeçin. Hepsini tek tek okuduğum halde bir tekinin bile konuyu açıklayamadığını söyleyebilirim.

Konuya hakim bir eğitmen gözetiminde ancak alanda öğrenebileceğiniz bu teknik yanlış uygulandığında faciaya sebep olabilecek bir kabusa dönebilir.

Sevgilerimle

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllardır kontra , video seyretmekle veya yazılanları okuyarak öğrenilebilecek bir konu değildir diye defalarca yazdığım halde konuyla uzaktan yakından alakası olmayanların bile çok bilmiş fikir paylaşımlarını görmek resmen canımı acıtıyor. Binlerce öğrencimin yarısından fazlası alana girdiğinde kontra tekniğini bildiğini ve uyguladığını iddia ediyordu. Aralarından bir tekinin dahi kontra tekniğini kullanamadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Lütfen bu konu hakkında fikir beyan etmekten vazgeçin. Hepsini tek tek okuduğum halde bir tekinin bile konuyu açıklayamadığını söyleyebilirim.

Konuya hakim bir eğitmen gözetiminde ancak alanda öğrenebileceğiniz bu teknik yanlış uygulandığında faciaya sebep olabilecek bir kabusa dönebilir.

Sevgilerimle
    Hocam şema ile de yazılar ile de anlatılan fizik olayı da mı yanlış ? Yazı ile açıklanmayacak kadar karmaşık olduğunu söylemişsiniz. Sadece temel mantığını da mı yanlış biliyoruz onu merak ettim.

Saygılar

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sevgilerimle
    Nasıl? Yani ben 20 yıldır kontrayı bilmeden, öğrenmeden mi yapıyorum.
    Bir yerlerden okumuştum.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş adam yazdı zaten kaç kere.

Onun kontra dediği şey kontra pedal,zaten açıkladı.

Daha ne deşip duruyorsunuz.

Çok yanlis şeyler yazdıysa söyledin modlara silsinler konuyu.
    Nereye yorum yazacağımı söylemek uygun mu sizce?
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Kontra ters karşı anlamlarına gelir. Sola döneceksen sağa iteler bırakırsın. Bi çok kontra vardır. Mesela kontra somunu, kontra pedal, sonra antalyalı rapçi contra oyun olan contra. Var oğlu var. Şu kocaman yazdığınız yazı insanları yanlış yönlendirir. Bisiklet sürüyorum diyorsanız KONTRASIZ DÖNMENİZ İM KAN SIZ.

Motosikleti
    Yuki YK-25 Midilli
    Bu durumun mantıken açıklaması Otomobili sol iki tekeri üstünde süren kişi düz gitmek için direksiyonu sağa hafif kırar olabilir. Yatık lastik her zaman yattığı tarafa dönmek ister. Hatta 2 teker araba sürme videoları izleyin araba düz giderken yengeç gibi gider arka teker sola gitmek ister, ön teker sağa kırık araba düz gider, arka ve ön teker farklı çizgide düz gider.

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Herkesin düşüncesine saygım var. Kontra ile ilgili yorumların neredeyse tamamında 'Herkes kontra ile dönüyor, zaten içgüdüsel olarak yapıyorsun' deniliyor. Kabul. Bunu yazanların tamamı da eklemiş 'Bunu bilinçsizce yapmak çok tehlikeli, mutlaka eğitim alınmalı' Hadi bunu da açıklayın o zaman. Hem farkında olmasan da kontra ile dönüyorsun, hem de eğitim almadan yapmak tehlikeli. Hadi ben bilmiyorum yalan yanlış yazıyorum. Bunu yazan arkadaşlar 'Hem bilmeden içgüdüyle herkes tarafından yapılan, hem de eğitimsiz yapılırsa tehlikeli' olan bu tekniği açıklasın bana. Kimseye ters düşmek için sormuyorum. Sadece nasıl oluyor onu öğrenmek istiyorum. Her zaman eğitimin şart olduğunu savunuyorum. Bana yanıt veren arkadaşların kaçının kontra ile ilgili eğitmenlerden ders aldığını bilmiyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Çünkü bazı kişiler ağırlık aktarmayla dönüyor.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkesin düşüncesine saygım var. Kontra ile ilgili yorumların neredeyse tamamında 'Herkes kontra ile dönüyor, zaten içgüdüsel olarak yapıyorsun' deniliyor. Kabul. Bunu yazanların tamamı da eklemiş 'Bunu bilinçsizce yapmak çok tehlikeli, mutlaka eğitim alınmalı' Hadi bunu da açıklayın o zaman. Hem farkında olmasan da kontra ile dönüyorsun, hem de eğitim almadan yapmak tehlikeli. Hadi ben bilmiyorum yalan yanlış yazıyorum. Bunu yazan arkadaşlar 'Hem bilmeden içgüdüyle herkes tarafından yapılan, hem de eğitimsiz yapılırsa tehlikeli' olan bu tekniği açıklasın bana. Kimseye ters düşmek için sormuyorum. Sadece nasıl oluyor onu öğrenmek istiyorum. Her zaman eğitimin şart olduğunu savunuyorum. Bana yanıt veren arkadaşların kaçının kontra ile ilgili eğitmenlerden ders aldığını bilmiyorum.
    Ben doğuştan gelen yeteneklerimle dövüşebiliyorum ama boks kursuna gidersem daha iyi dovusuyorum. En basit şekilde bu. Counter steering yazınca googlea kamyona kafa atan adamın videosu çıkıyor. Şimdi kazayı yapana kadar kontra yapmadan oraya gelmesi imkansız ama panik halinde motorun nasıl döndüğünü unutuyor, patlıyor.

Ayrıca nasıl bir eğitim almak gerek ki bunun için? 300 tl+2 saatimizi verip eğitmenlerin gidonu sağa itersen sağa sola itersen sola gidersin demelerini mi dinleyelim?
    emremm bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben doğuştan gelen yeteneklerimle dövüşebiliyorum ama boks kursuna gidersem daha iyi dovusuyorum. En basit şekilde bu. Counter steering yazınca googlea kamyona kafa atan adamın videosu çıkıyor. Şimdi kazayı yapana kadar kontra yapmadan oraya gelmesi imkansız ama panik halinde motorun nasıl döndüğünü unutuyor, patlıyor.

Ayrıca nasıl bir eğitim almak gerek ki bunun için? 300 tl+2 saatimizi verip eğitmenlerin gidonu sağa itersen sağa sola itersen sola gidersin demelerini mi dinleyelim?
    Paraşütle atlayınca göğsünüzde sallanan ipi çekiyorsunuz ve paraşüt açılıyor. Açılmazsa yedek paraşütü de aynı şekilde açabilirsiniz. Paraşütün ipini sağa çekerseniz sağa, sola çekerseniz de sola yönleniyor. Olayın özeti bu. Paraşütü sırtınıza takıp atlar mısınız uçaktan?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:27 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü bazı kişiler ağırlık aktarmayla dönüyor.
    Benim paylaşımıma cevaben yazılanlarda hep herkesin bilerek ya da bilmeyerek kontra ile döndüğünü yazmışlar genellikle. Ben onu soruyorum. Ağırlık transferiyle dönmek daha çok yarışçıların kullandığı biraz daha yetenek ve tecrübe isteyen bir şey diye biliyorum. Sanki motorun üzerinde sağa ya da sola yatmak (dönüşe göre) siz yatarsanız motoru dik tutmaya çalışmak, ya da motoru yatırırsanız siz aksi tarafa doğru dik kalarak yapılıyor. Bizde bunu Honda'nın eğitimlerinde çok güzel anlatıyorlar. Bizim sürücüler genellikle motosikletle yatarak dönüyor sanki.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Paraşütle atlayınca göğsünüzde sallanan ipi çekiyorsunuz ve paraşüt açılıyor. Açılmazsa yedek paraşütü de aynı şekilde açabilirsiniz. Paraşütün ipini sağa çekerseniz sağa, sola çekerseniz de sola yönleniyor. Olayın özeti bu. Paraşütü sırtınıza takıp atlar mısınız uçaktan?
    Hocam yazdığım mesajdan kontra ile ilgili eğitim almalısınız gibi bir anlam çıkıyor saçma bir şekilde yazdığımdan ama şunu söyleyeyim kontranın nasıl çalıştığını anlamak yetiyor eğitim vs. almak gerektiğine bende inanmıyorum.

Ama paraşütle atlamak gibi komplike bir olayı gidonu sağa yada sola itmekle kıyaslamak da garip.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yazdığım mesajdan kontra ile ilgili eğitim almalısınız gibi bir anlam çıkıyor saçma bir şekilde yazdığımdan ama şunu söyleyeyim kontranın nasıl çalıştığını anlamak yetiyor eğitim vs. almak gerektiğine bende inanmıyorum.

Ama paraşütle atlamak gibi komplike bir olayı gidonu sağa yada sola itmekle kıyaslamak da garip.
    Ben kıyaslamayı şu nedenle yapmak ihtiyacı duydum. Her iki durumda da, motosiklet kullanmakta da paraşütle atlamakta da bence ciddi hayati riskler var. Her ikisini de okuyarak ya da görerek yapar ve şanslıysanız hiç sorun yaşamazsınız. Herkesin yeteneği, anlama kabiliyeti farklıdır. Ben eğitim almak gerektiğine inananlardanım. Kendi adıma beni dışarıdan gören birinin daha doğru yönlendirdiğine inanıyorum. Çok zaman sürüş esnasında beni videoya çektiler. Virajda dizimin yere değdiğini düşünürken aslında direk gibi döndüğümü gördüm. Elbette ki bu biraz da para işine dayanıyor. Ama dediğiniz gibi 300 lira ve 2 saat en basitinden düşüp en hafifinden grenajı kırmaktan daha ucuz. Kimseye akıl vermek haddime değil. Ama bazı harcamaların masraf gibi değil de yatırım olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. İki tane şıkır şıkır göz kırpan sis farı yerine 2 saatlik teknik ders almayı tercih ederim. Sözüm size değil. Sadece bazı arkadaşların yazdıklarımı yanlış yorumlamasına cevaben.

Motosikleti
    DRZ400SM

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:27 ----------

Benim paylaşımıma cevaben yazılanlarda hep herkesin bilerek ya da bilmeyerek kontra ile döndüğünü yazmışlar genellikle. Ben onu soruyorum. Ağırlık transferiyle dönmek daha çok yarışçıların kullandığı biraz daha yetenek ve tecrübe isteyen bir şey diye biliyorum. Sanki motorun üzerinde sağa ya da sola yatmak (dönüşe göre) siz yatarsanız motoru dik tutmaya çalışmak, ya da motoru yatırırsanız siz aksi tarafa doğru dik kalarak yapılıyor. Bizde bunu Honda'nın eğitimlerinde çok güzel anlatıyorlar. Bizim sürücüler genellikle motosikletle yatarak dönüyor sanki.
    http://i.hizliresim.com/7DqbvL.jpg
    Ağırlıkla motosiklet dönmez. Yarışçıların sağa sola yatması dönmesi için değil ağırlık merkezini aşağıya çekerek daha az yatış açısıyla daha fazla dönmek. Sallıyorum 100le giderken yatış açısı 20 derece ise sağa doğru sende ağırlığını verirsen aynı hızda aynı virajı 10 derece ile dönersin böylece motosikletin sınırlarını çok zorlamadan daha hızlı dönebilirsin. Ama dönmeyi başlatmak için yine kontra kullanmak gerekir.

Bence o kadar eğitimden sonra Keith abinin Twist of the Wrist 2 adlı belgeselini izleyin. Tüm sorularınızın cevabı var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:50 ----------

Ben kıyaslamayı şu nedenle yapmak ihtiyacı duydum. Her iki durumda da, motosiklet kullanmakta da paraşütle atlamakta da bence ciddi hayati riskler var. Her ikisini de okuyarak ya da görerek yapar ve şanslıysanız hiç sorun yaşamazsınız. Herkesin yeteneği, anlama kabiliyeti farklıdır. Ben eğitim almak gerektiğine inananlardanım. Kendi adıma beni dışarıdan gören birinin daha doğru yönlendirdiğine inanıyorum. Çok zaman sürüş esnasında beni videoya çektiler. Virajda dizimin yere değdiğini düşünürken aslında direk gibi döndüğümü gördüm. Elbette ki bu biraz da para işine dayanıyor. Ama dediğiniz gibi 300 lira ve 2 saat en basitinden düşüp en hafifinden grenajı kırmaktan daha ucuz. Kimseye akıl vermek haddime değil. Ama bazı harcamaların masraf gibi değil de yatırım olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. İki tane şıkır şıkır göz kırpan sis farı yerine 2 saatlik teknik ders almayı tercih ederim. Sözüm size değil. Sadece bazı arkadaşların yazdıklarımı yanlış yorumlamasına cevaben.
    Zaten dediğim eğitim almayın değil kontra ile ilgili eğitim almayın. Çünkü basit bir fizik olayı. Anlamak için para vermeye gerek yok.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    Aslında motosikletler dönmez, düşer
    Aynı eksende sadece 2 tekerleği olduğundan mesala sola dönmek için sol elcigi iteriz ve motosiklet sola doğru düşer.
    İleri doğru bir hareket olduğu için (yeteri kadar hız) düşmek yerine dönmüş oluruz.
    Wing750 bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    O yarışçılar da kontra ile dönüyor. Ayrıca buna ilaveten daha iyi bir yol tutuşu için öne arkaya sağa sola sarkarak ağırlık transferi yapıyorlar.

Burada bu şekilde sorular sorup öğrenmeye çalışacağınıza gidip adam gibi eğitim alsanız veya bu konuda yapılmış belgeselleri izleyerek antrenman yapsanız çok daha iyi olur bence. Zaten interette yeterince araştırma yaparsanız sorduğunuz bütün soruların cevabına ulaşacaksınız.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)