Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motorla tek başına avrupa turu vize sorunsalı - Yarım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    Merhaba arkadaşlar temmuz ayında tek başıma avrupa turu yapmak istiyorum.Pasaport çıkarttım bugün vize için Gaziantepte aracı bir firmaya gittim yunanistan vizesi alacam motorla birkaç ülke gezecem dedim.Adam daha önce motorla gezen görmemiş bilmiyor ne yapacağını.Tek tek gezeceğin yerleri detaylı olarak dilekçeye yazacaksın, hotel rezervasyonu yapacaksın falan dedi.Ben dedim 15 gün farklı farklı ülkeleri gezecem 15 tane rezervasyonu önceden tahmin mi edecem ? evet diyor.Adam emin değil nasıl olacağına.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar şimdi ben yunanistan - italya - ispanya - fransa şeklinde iki hafta gezmek istesem vizeyi hangi ülkeden almalıyım? ve her gideceğim yer için önceden otel ücreti mi ödeyecem? Bir de adam tek başına gezesen şüphe uyandırır diyor ? Ben bişey anlamadım bu işten

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda NC700S
    Benim de düşündüğüm bir gezi planı , prosedürleri takip etmek için izlemedeyim
    topgun1111 bunu beğendi.

Motosikleti
    R25
    Beni Bulgaristan a gönderin yeter 😁

brody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Booking'den ön ödeme istemeyen yerlerden rezervasyon yaptırıp koyabilirsin. Ben şimdiye kadar vize için yaptırdığım rezervasyonları vize aldıktan sonra hep iptal ettim, hiç sorun yaşamadım. Göstermelik rezervasyon yaptırabilirsin. 15 gün Midilli rezervasyonu + feribot.net den feribot rezervasyonuyla vizeye başvurabilirsin. Sonra iptal edersin.
    topgun1111 bunu beğendi.

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    BRODY en son ne zaman rezervasyon yaptırmıştınız? internette booking.com'dan kabul etmiyorlar diye bişeyler yazıyor.Doğruluğu nedir bilmiyorum

Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Ben en son 1.5 yıl önce yaptırdım.
    http://www.vfsglobal.com/greece/turk...gen_visas.html
    Yunanistan vizesine vfs aracılık ediyor. Sayfalarında öyle bir bilgi yok. Gaziantepteki ofisinden bilgi alabilirsiniz.
    topgun1111 bunu beğendi.

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    Alıntı brody adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben en son 1.5 yıl önce yaptırdım.
    http://www.vfsglobal.com/greece/turk...gen_visas.html
    Yunanistan vizesine vfs aracılık ediyor. Sayfalarında öyle bir bilgi yok. Gaziantepteki ofisinden bilgi alabilirsiniz.
    midilli olayını tam anlayamadım.midilli adasına rezervasyon yaptırıcam sonra bana tek girişli vize vermezler mi? Yani italyaya nasıl geçicem?

Motosikleti
    xmax250
    gecmiş msg larıma bakarsan bu konuyla ilgili yasadıgım tecrubeleri bulabilirsin..
    bulamazsan özel mesaj atarsan anlatabilirim..
    gecen sene motorumla italya dan aldıgım shengen ile gezdim.. tek bir rezarvasyon da yaptırmamıstım ama genel kaide rezervasyon istenmesidir..

detaylı bir rota raporu hazırlayıp nedn rezervasyon yapamadıgımı anlatan bir dilekceyle basvurdum ve vizemi herhangi sıkıntı olmadan aldım...
    topgun1111 bunu beğendi.

schengen vizesini sadece ilk gireceginiz ulkede kalacakmış gibi alın. schengen bolgesinde karayolunda sınırda pasaport kontrolu yok. karistirmaya gerek yok
    saltuque ve topgun1111 bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Diğerlerini bilmiyorum ama Yunanistan genellikle ilk vizeyi tek giriş ve on günlük veriyor. İtalya veya İspanyadan vize almanı tavsiye ederim. Yunanistandan karayolu ile italya ya giderken schengen bölgesinden çıkıp tekrar giriyorsun bakarsın problem olabilir. ispanyadan alırsan ( veya italya ) ispanyaya gidiyorum dersin problem olmaz.
    topgun1111 bunu beğendi.

Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Vize rezervasyona göre verilecek diye bir kural yok. Genelde daha fazla çok girişli veriyorlar. Ama ilk vize sıkıntılı olabilir. Schengen bölgesinden ayrılıp tekrar giriş yapacaksanız bunu mutlaka rezervasyonla gösterin garanti olsun. İtalya vize konusunda yunanistandan daha tutarlı gibi. Oraya da başvurabilirsiniz. Yukarıda yazıldığı gibi motorla gidip çadır ağırlıklı konaklayacağım güzergahım bu diye bir dilekçeyle de başvurabilirsiniz.
    topgun1111 bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    ilk vizeniz olacağı için ve farklı ülkeler gezmek istediğiniz için iş sizin düşündüğünüz kadar kolay olmuyor. Önce hangi ülkelere giriş çıkış yapacağınızı nerelere gideceğinizi belirlemeniz lazım. Benim tavsiyem şu şekilde misal veriyorum yunanistandan girip en son italyaya gidip döneceksiniz. Bu durumda sadece gideceğiniz son ülkede bir rezervasyon yaptırmanız yeterli oluyor. Yani italyada otel rezervasyonu yapıp italya vizesi alıyorsunuz ve karadan istediğiniz ülkelere gire çıka gidiyorsunuz.

Yunanistan vize konusunda en sıkıntılı ülke.. Çok kısa süre veriyorlar 15 20 gün shengen veriyor. Nekadar çok evrağınız otel rezervasyonu vs olursa okadar uzun süre shengen alırsınız. En son aldığım başvurduğum italya 2 yıl shengen verdi. Burada yaptığınız iş yaşadığınız yer banka hesap hareketleri hepsine bakılarak size mantıklı bir süre verilecektir. Sadece yunanistan vizesi alıp ileriye gitmeye çalıştığınızda shengen olsa bile hayırdır nereye gidiyorsun neden gidiyorsun tipini sevmedim seni almıyorum gibi uygulamalara maruz kalabilirsiniz...
    topgun1111 bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Öncelik ile gideceğiniz her ülkeyi belirtmek zorunda değilsiniz. Biraz daha basit'e indirgeyelim konuyu, bu saçma evrak prosedürünü kendi imkanlarınız ile aşın, konsolosluk dahi herkes biliyor o rezervasyonların 5 para vermeden yapıldığını ve iptal edildiğini. Ama nedense hala isteniyor.

Vize talebinde motosiklet ile gezeceğim şeklinde başvuruda bulunmayın,bu gereksiz evrak kalabalığına, ve masrafa yol açar. (Vize alamamanız durumunda, motora yaptıracağınız yeşil sigortanın da bir manası kalmayacak, zira 15 gün için 40- ila 60 euro arasında bu tutar günah.)

Siz diyin ki, ben turist olarak Yunanistan'a gidip, Yaz tatilimi geçireceğim.. Atıyorum 10 Temmuz ile 25 Temmuz arasında şeklinde belirtin, 10 Temmuz için İstanbul'dan - Selanik'e bir uçak rezervasyonu ekleyin, aynı şekilde 25 Temmuzda' da Tekrar Selanik'den dönüş için bir uçak rezervasyonu koyun evraklar arasına.

Bu tarihler arasında atıyorum ; Halkidiki'den Otel rezervasyonu yaptırın, (Yunanistanın tatil bölgelerinden birisi) 10 temmuz 20 Temmuz arası.
    20 Temmuz 25 Temmuz arası da Meteora'dan bir otel rezervasyonu yapın (Manastırların bulunduğu turistik bölge)

Vize başvurunuzda vize tipini Multiple işaretlemeniz faydalı olur. Bunun dışında daha farklı bir aksiyon ile yol almaya kalkma.. Vizen onaylanınca tekrar gel, route konusunda da yardımcı oluruz.
    topgun1111, maktama ve BigLion bunu beğendiler.

Ben İtalya-Yunanistan turu yaptığım zaman motosiklet ile gidecegimi belirtmedim. Arkadaşların dediği gibi göstermelik 2-3 otel ayarlamıştım o kadar.

y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Bu yıl itibariyle yeşil pasaporta hak kazandığımdan kısmen benide ilgilenndiren bir başlık oldu bu. takipteyim. Arkadaşın konusunu değiştirmek gibi olmasın ama daha kuzey taraflarına estonya, letonya, almanya, beyaz rusya, finlandiya, danimarka, isveç ve norveç li bir rota planım var bu yıl olmadı en geç önümüzdeki yıl için. Bende tek düşünüyorum ama yinede bu bağlamda böyle bir şeye niyeti olan kafamızın uyuşacağı bir dost yada bir iki dost olursa fena olmaz gibi. Bu yazıda dursun burda.
    hyanax100 bunu beğendi.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelik ile gideceğiniz her ülkeyi belirtmek zorunda değilsiniz. Biraz daha basit'e indirgeyelim konuyu, bu saçma evrak prosedürünü kendi imkanlarınız ile aşın, konsolosluk dahi herkes biliyor o rezervasyonların 5 para vermeden yapıldığını ve iptal edildiğini. Ama nedense hala isteniyor.

Vize talebinde motosiklet ile gezeceğim şeklinde başvuruda bulunmayın,bu gereksiz evrak kalabalığına, ve masrafa yol açar. (Vize alamamanız durumunda, motora yaptıracağınız yeşil sigortanın da bir manası kalmayacak, zira 15 gün için 40- ila 60 euro arasında bu tutar günah.)

Siz diyin ki, ben turist olarak Yunanistan'a gidip, Yaz tatilimi geçireceğim.. Atıyorum 10 Temmuz ile 25 Temmuz arasında şeklinde belirtin, 10 Temmuz için İstanbul'dan - Selanik'e bir uçak rezervasyonu ekleyin, aynı şekilde 25 Temmuzda' da Tekrar Selanik'den dönüş için bir uçak rezervasyonu koyun evraklar arasına.

Bu tarihler arasında atıyorum ; Halkidiki'den Otel rezervasyonu yaptırın, (Yunanistanın tatil bölgelerinden birisi) 10 temmuz 20 Temmuz arası.
    20 Temmuz 25 Temmuz arası da Meteora'dan bir otel rezervasyonu yapın (Manastırların bulunduğu turistik bölge)

Vize başvurunuzda vize tipini Multiple işaretlemeniz faydalı olur. Bunun dışında daha farklı bir aksiyon ile yol almaya kalkma.. Vizen onaylanınca tekrar gel, route konusunda da yardımcı oluruz.
    Peki burada Ne kadarlık bir vize verileceğinin bir garantisi varmı? 10 temmuz 25 temmuz arası 15 gün yapar. 1 Ay, 2 ay veya daha fazla alacağımızın bir garantisi yok değilmi? Bende düşünüyorum bu konuyu. Daha önce (2009 yılında) Bir eğitim için okulda yapılan bir proje ile Almanya ya götmiştik. O zaman hepimize Gri pasaport çıkarmışlardı. Gri pasaport bildiğim kadarıyla devlet görevi için gidenlere veriliyormuş. Ve vize gerekmiyor. Şuan yeni bordo pasaport çıkarmam lazım tabi. Bu yeni çıkaracağım pasaport ile vize başvurusu yapmam gerekiyor.
    topgun1111 bunu beğendi.
    www.arectron.com

BigLion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio xevo 250 ve Yamaha Tracer 700
    Ben de konuyu değiştirmek gibi olmasın ama uzun yolda benim en büyük endişem motoru nasıl güvenli bir yer bulup bırakacağım her gittiğim yerde. Yani hırsızlık endişem var, bu büyük turları yapanlar nasıl hallediyor?
    topgun1111 bunu beğendi.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Mucit23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki burada Ne kadarlık bir vize verileceğinin bir garantisi varmı? 10 temmuz 25 temmuz arası 15 gün yapar. 1 Ay, 2 ay veya daha fazla alacağımızın bir garantisi yok değilmi? Bende düşünüyorum bu konuyu. Daha önce (2009 yılında) Bir eğitim için okulda yapılan bir proje ile Almanya ya götmiştik. O zaman hepimize Gri pasaport çıkarmışlardı. Gri pasaport bildiğim kadarıyla devlet görevi için gidenlere veriliyormuş. Ve vize gerekmiyor. Şuan yeni bordo pasaport çıkarmam lazım tabi. Bu yeni çıkaracağım pasaport ile vize başvurusu yapmam gerekiyor.

Vizenin verilirken süresi genel olarak belirtmiş olduğun seyahat programına göre belirleniyor. Yani 3 günlük programınız var ise, 3 gün de verebiliyorlar, 10 günde, 1 ay - 3ay - 6 ay - 1 yıl, 2yıl.. 'da verilebiliyor. Bunu kestirmek imkansız, ama belirttiğiniz seyahat programının altında bir vize çıktığını 20 tane Schengen vizemde hiç görmedim, sağdan soldan da duymadım.

Alıntı BigLion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de konuyu değiştirmek gibi olmasın ama uzun yolda benim en büyük endişem motoru nasıl güvenli bir yer bulup bırakacağım her gittiğim yerde. Yani hırsızlık endişem var, bu büyük turları yapanlar nasıl hallediyor?

Bu zurnadaki son delik diyebilirim. Defaten yurt dışına tur yaptım, 10 ülke gezdiğim turlarım oldu, konaklamalarımı genelde otelde yaptım, ve motosikletimi genelde kaldığım otel emniyet altına aldı. Mesela bir fotoğraf ekleyeyim, kaldığım otel Salerno merkezde idi (Italya) Otelin restoranı gece 11 'de kapanıyor öğlen 12 de açılıyor du, gece motoru içeri aldılar, ve sabah 10 'da gidip çıkartmıştım. Insanlar bizim mega şehirlerimizdeki yozlaşmadan uzak kalmışlar, oldukça yardımcı oluyorlar turistlere. Bunu endişe etmeyin.

Genelde bu durumlarda motosikletten çok üzerindeki eşyalarınız için endişe ediyorsunuz, böyle yüklü bir motosikleti kaçırmak pek de kolay değil (Kilitlediğiniz ve önlem aldığınız takdirde.)

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Cevap icin tesekkur ederim.motosikletle avrupaya girebilmek icin yesil kart, uluslar arasi surucu belgesi falan gerekiyor sanirim.bunlar da bin liradan fazla tutuyor.anladigim kadariyla bunlari onceden alirda vize cikmazsa bu belgeler elimde kalacak.diyelim yunanistandan vize cikti 1 aylik sonra yesil karti cikarip motorla istedigim ulkeye gidebiliyor muyum? Yani hirvatistana girerken baska bisey sormuyorlar mi? Son olarak dun gece bu rotayi yapmis bir arkadas sagolsun baya bilgi verdi.kendisi dilekceye gidecegi butun yerleri yazmis dilekceye de yesil kart falan eklememis.bu sekilde vize cikmis o da yunanistandan girip italya turunu yapmis.yukarda arkadaslar italya daha kolay vize veriyor demisler.bu durumda italyadan rezervasyon yaptirip yesil kart almadan vizeye basvursam sonrada yesil kart cikarip yunanistandan giris yapsam olur mu?

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı topgun1111 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap icin tesekkur ederim.motosikletle avrupaya girebilmek icin yesil kart, uluslar arasi surucu belgesi falan gerekiyor sanirim.bunlar da bin liradan fazla tutuyor.anladigim kadariyla bunlari onceden alirda vize cikmazsa bu belgeler elimde kalacak.diyelim yunanistandan vize cikti 1 aylik sonra yesil karti cikarip motorla istedigim ulkeye gidebiliyor muyum? Yani hirvatistana girerken baska bisey sormuyorlar mi? Son olarak dun gece bu rotayi yapmis bir arkadas sagolsun baya bilgi verdi.kendisi dilekceye gidecegi butun yerleri yazmis dilekceye de yesil kart falan eklememis.bu sekilde vize cikmis o da yunanistandan girip italya turunu yapmis.yukarda arkadaslar italya daha kolay vize veriyor demisler.bu durumda italyadan rezervasyon yaptirip yesil kart almadan vizeye basvursam sonrada yesil kart cikarip yunanistandan giris yapsam olur mu?

Aslında yeşil kart diye bir şey yok, zira o bir evrak,insanlar alışmış yeşil kart diyorlar. Yeşil kart dediğiniz Green Insurance ( Yeşil Sigorta ) Avrupa bölgesinde geçerli, zorunlu trafik sigortası gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca uluslar arası ehliyet eskidendi. Artık yeni nesil ehliyetiniz bütün dünyada geçerli o yüzden herhangi bir evrak gerekmiyor. Eskiden olsa beynelmilel almak gerekiyordu (Uluslar arası yollarda geçerli ehliyet niyetine belge yani bir nevi para buzağı.)

Arkadaşın yeşil sigorta vermeden araç ile gideceğini beyan edemez zaten. Böyle bir işlem yok. Vizeyi de nereden aldığınızın hiç bir önemi yok. Canınız nereden isterse oradan alın.
    topgun1111 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)