Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ÖN TEKERDEN DEĞİŞİK BİR SES ÇIKIYOR

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba, Arkadaşlar.

Ön tekerin oradan motor soğukken sadece kalkışta "quuuuuuuuuğğğk" diye bir ses geliyor sanki birşeyi fazla sıkmışlarda o sıkışıyor oraya öyle bir ses geliyor ama öyle birşey olsa mantık olarak devamındada gelmesi lazım. Debriyaj sıyırmasımı var acaba ? Motor Honda CBR250R

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    Tekerden gelen sesin debriyaj balatasıyla alaksı yoktur,fren balatası ya da ön jant bilyasında sorun olabilir,bir diğer düşüncem jantın balans ayarı tam değilse fren balatası arada bir sürtüyor olabilir aynı şekilde diskte yamuk olabilir,ses ön tekerden geliyorsa sorun ön jant lastik ya da fren sistemindedir,

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Ön çamurluğun arasina karga girmiştir

Şaka bir yana,ön teker rulmanina(bilya) baktir

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    hocam toz kapakları sağlam değilse su ve pislik kaçma sonucu bilyalar kendini harcıyor. ayrıyetten km redüktör pulu paslanıyor. soğuk havalarda aynı ses uzun sürüş sonrası çıkıyordu. Servise götürdüm adam söktü bilya değiştirdi, redüktör pulu değiştirdi. Servisten çıktım 2km sonra aynı ses. Her teker dönüşünde geliyor. Normal sürüşlerde 15 km sonra ve sadece soğuk havalarda ses yapmaya başlıyordu bende. Toz kapağının ordan dışarı yağ geldiğini gördüm (tam sıvı değil bildiğin gres. üstü toz tutmuş) ben de redüktör telinin oradan ve toz kapağının kenarından sıvı (düşük kalite) zincir yağı sıktım. Fazlasını güzel temizledim. Daha ses yapmadı.

Sebeplerinden biri de ön teker darbe aldıysa milde eğrilik olabiliyor. O da bilyaları bozabiliyor.

Motosikleti
    ......
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam toz kapakları sağlam değilse su ve pislik kaçma sonucu bilyalar kendini harcıyor. ayrıyetten km redüktör pulu paslanıyor. soğuk havalarda aynı ses uzun sürüş sonrası çıkıyordu. Servise götürdüm adam söktü bilya değiştirdi, redüktör pulu değiştirdi. Servisten çıktım 2km sonra aynı ses. Her teker dönüşünde geliyor. Normal sürüşlerde 15 km sonra ve sadece soğuk havalarda ses yapmaya başlıyordu bende. Toz kapağının ordan dışarı yağ geldiğini gördüm (tam sıvı değil bildiğin gres. üstü toz tutmuş) ben de redüktör telinin oradan ve toz kapağının kenarından sıvı (düşük kalite) zincir yağı sıktım. Fazlasını güzel temizledim. Daha ses yapmadı.

Sebeplerinden biri de ön teker darbe aldıysa milde eğrilik olabiliyor. O da bilyaları bozabiliyor.
    Cbr250 km reduktörü ön tekerde değil.cbr125´le kariştirdin sanirim.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Ön fren balatası diski sıkıyor hareket edince kendini salıyor.Ön frenine bakım yapılmalı, motora binmeden ön lastik sıkışması ve kullanım sonrası lastik yani disk sıkışması kontrol edilmeli.Kullandıktan sonra motoru sıkışma yoksa sorun yok demektir, balata kalitesi ve disk aşınmasıyla ses gelmesinin alakası da vardır.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbr250 km reduktörü ön tekerde değil.cbr125´le kariştirdin sanirim.
    Yok karıştırmadım. Bilmiyorum nerede olduğunu . Ek bilgi olsun diye yazdım. Benim CBF'te yaptı bu sorunu. Yaşadıklarımı özetledim.

Teşekkür ederim cevaplar için üstadlarım ama benim bunlardan uzaklaştıran motor çalıştıktan sonra böyle bir ses çıkmıyor yani sadece motor soğukken çıkıyor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Motora oturmadan önce ön kaliperi elinle esnet ses gelmezse balata diske yapışmıştır , disk ve balata kulakları paslanmışsa yapabilir , diskin üzerinden ince zımpara ile hafifçe geç balata temizleme spreyi ilede temizle sorun kalmaz..

Rebulls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ Z750R - Arora Cappucino - Kanuni Seha 150
    Aynı ses bende de vardı ben balatanın diske sürtmesinden şüpheleniyordum bugün bilyalaları yağladım anında kesildi ses.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Rebulls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı ses bende de vardı ben balatanın diske sürtmesinden şüpheleniyordum bugün bilyalaları yağladım anında kesildi ses.
    Aynen öyle,anlatmaya çalıştığım meselede bu,balata,disk flanşına sürterken arkadaşın duyduğu guuukkk lu ses çıkartmaz,hee nasıl ses çıkartır metalin metale sürtme sesine benzer tiz bir ses çıkartır.

Motorda cbr250 hadi orta sehpaya alıncak bir motor olsa neyse, ön teker boşta çevrilip kontrol edilebilirdi.

Arkadaşa önerim,balatayla ıvırla zıvırla vakit kaybetmeden,hemen rulmanlara baktırsın daha fazla göbeği dağıtmadan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)