Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Uyanık geçinen sözde "Usta" Tamircilere ithafen...(İbret içerir.)

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Benim motosikleti aldığım yerde 1 saat işçilik $130. burada hırsızlık legal yollardan oluyor genelde

Ama hırsızlık Türkiye'de de yasal değil mi artık? Yoksa belli bir meblağın üzerinde mi olması gerekiyor yasal olması için?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bu işin hakkı 19.990 tl

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Neden 3 yama olmuyormuş şambrele veya normal tüpsüz lastiğe pekalada olur...

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden 3 yama olmuyormuş şambrele veya normal tüpsüz lastiğe pekalada olur...
    Olur olmasına, ama yola çıkmak kumar olur hocam.
    Yamaların tekrar açılma şambreli yarılma ihtimali çok yüksek olacağı için, yolda otobanda felan o şambrel yarılır patlarsa, can alır.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Motosikleti
    gt250r
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkçemize ve anlatımımıza ne kadar dikkat etmemiz gerektiği tartışmanın geldiği noktaya bakılınca daha net anlaşılıyor.
    Arkadaşımız başından geçen olayı paylaşmak istemiş ama anlatım şekli ve seçtiği kelimeler olayın magandalık olduğu gibi bir düşünce uyandırıyor.
    Öyle olunca da üstüne bir sürü açıklama yazmak zorunda kalınıyor.
    Arkadaşımız sonradan harcadığı enerjiyi en baştan harcayıp yazdıklarını kontrol etseydi, yanlış anlaşılmalara yol açabilecek durumları önceden fark edip gerekli düzeltmeleri yapar bu saçma tartışmanın içinde olmazdık.
    Sonradan yazdıklarına bakarak aslında düzgünce ifade edebilecek bir kapasitesi olduğu anlaşılıyor.
    Ah şu tembellik!

Konu içeriğinden çok emeğin karşılığı ve kazanç hesabına döndüğü için bir şeyler eklemek isterim.
    Türkiye gibi parayla para kazanılan bir ülkede insan parasını niye esnaflık yapmak için yatırır?
    Basitçe anlatmak gerekirse bir servis açmak için diyelimki 300 bin lira harcamanız lazım.
    Bu parayı bankaya yatırsanız size yılda en az 70-80 bin lira para getirir.
    Bu ayda 6 bin lira civarı bir gelir demek.
    Bu parayı kazanmayacaksa niye dükkan açsın?
    Yani ortada sadece el emeği yok bir de yatırım var.
    Bankanın kazandırdığının en az 2-3 katı kazanmalıyım ki paramı o işe gömeyim.
    Üstelik bankada paran nakit olarak duruyor.
    Oysa alet edevatı ertesi gün satsan yarı fiyatını bile bulamazsın.

Burada işçilik saati 35€
    Günde 8 saat çalışsa günde 280€ yapar.
    Millet 50€ ya çalışıyor.
    Kimse de itiraz etmiyor.
    Yani kazançlara baktığınızda mevzu Türkiye ile aynı.
    Bu nedenle ayda şu kadar kazanır mantığı yanlıştır.
    Üstelik hepimiz biliyoruz ki her gün iş yapma garantisi de yoktur.

Bi de sosyal mesaj vercektim ben ama yazarken unuttum.
    Siz bulun kendi kendinize bir mesaj ben yazmışım gibi olsun.
    Abi hangi bankaymış o 300bin e 60-70bin tl para veren banka? Yanlışın var malesef öyle bir durum söz konusu değil. 300bin e aldığın ev bile max 24bin kira getirir yılda bir bankadan kredi çek diğer bankaya yatır 5-6yıl sonra o paranın sahibi ol gibi birşeye geliyor
    zabuzaretta bunu beğendi.

adonis84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    lintex mach, kanuni tiger 250
    motordan jantı usta mı söktü , taktı? bunun için el işçiliğini mi? yoksa makina mı kullandı? eğer usta söktü taktıysa tek lastik sökme takma işlemi hiçbi işlem yapmasa dahi en az 30 tl dir , 15 de yamalar olsa 45 lira yapar ki 50 lira gayet normal,adama haydutluk yapmak yerine dükkana girdiğinizde usta bu iş kaça olur , iç lastiğe yama yapmayalım deseydiniz , herşey çok daha doğru olurdu, şimdi o usta arkadaş sizi dava etse emin ol arkadaşın memuriyeti tehlikeye girer.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kahraman1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi hangi bankaymış o 300bin e 60-70bin tl para veren banka? Yanlışın var malesef öyle bir durum söz konusu değil. 300bin e aldığın ev bile max 24bin kira getirir yılda bir bankadan kredi çek diğer bankaya yatır 5-6yıl sonra o paranın sahibi ol gibi birşeye geliyor
    Muhtemelen haklisiniz ama TL bazinda konusulunca mantikli gelmiyor artik... 300bin'in 60-70bin uretmesi icin $ yapip biraz sabretmek yeterli bu aralar

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hem suçlu hem güçlü çakal polis arkadaş ve iş yok diye ağlayan çakal esnaf VERSUS'u...

şu son yüzde 20 develüasyonu katmassak 50+15 bölü iki 32.5 tan 35 sanki dürüst esnafın vereceği işin makul ücreti şeklinde dengeye otoruyor.

Ama dolar olmuş üçelli! koy yüzde yirmi daha ettimi sana 42 tl net- kılçıksız fiyat esnaf odaları başkanı Gp 500 bildirdi...

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen haklisiniz ama TL bazinda konusulunca mantikli gelmiyor artik... 300bin'in 60-70bin uretmesi icin $ yapip biraz sabretmek yeterli bu aralar
    öle demeyin dolarları tl ye çevirin dendi çevirene bedava hizmet , yemek , beyaz eşya vs verenlerde varken durmayın bence boşverin faizi faiz haramdır haram , işine geliyorsa değildir bide böle düşün

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Vays mevzu uzamış sanki.

Özetle; ben de 50 yi duyunca çok şaşırmayanlardanım. Al lastiğini git bi motorcuya 50 şerden söküp yenisini takıyor zaten. Ben bi kaç kez kendim yapmaya kalkmıştım. O anda lastikçi gelip 250 istese verir bi de alnından öperdim. Dertli iş. Kaldı ki adam sana sormadan küt diye şambreli değişse muhtemelen aynı kavga bu sefer bu yüzden çıkacaktı. Adama kırk kişi gelip aman abi değişme bas yamayı bana masraf çıkarma diyodur. Bilemezsin. Ama tabi mevzunun ne polis düşmanlığı kalmış, ne polis seviciliği... "Bunlara gerenk yok mayk" İşe başlarken "abim şambreli değiştiriverelim" deseniz hem şimdi arkadaşınız güvenli bi motora biniyodu, hem tatlı tatlı el sıkışıp ayrılıyodunuz. Esnaf çakal mı? Bilemedim. Dediğim gibi adamın işini ucuza göreyim diye düşünmüş de olabilir. Sizin polis çakal mı? E polis olmasından bağımsız burada ama çakal biraz. Adama ses etmeyeyim sonradan "hoca da durur mu yapıştırmış cevabı" moduna gireyim diye kurmuş kafada. Yersiz olmuş.

Ali Sungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor 125 cc
    Arkadaş ının motorunun lastiği patlak...Sen o nun yanına motorunla yardıma gidiyorsun...Yağmur dinince lastikçiye patlak lastikli motoru nasıl götürdünüz?

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Ali Sungur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş ının motorunun lastiği patlak...Sen o nun yanına motorunla yardıma gidiyorsun...Yağmur dinince lastikçiye patlak lastikli motoru nasıl götürdünüz?
    Benim motoru tamirciye giderken benzinlige bıraktım, yakında tamirci var dediler diye, yokuş yol felan denk gelirse tek başına ıkınmaz en azindan iki kişi iteriz mantığıyla gittim yanına, hani olur bi yere gitmek felan gerekir diye, hiç bisey olmasa manevi destek.
    Tabi gerek kalmadı, zorbalık yapıp, neredeyse bedavaya getirdik 3 yamalı şambreli (!)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:42 ----------

Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vays mevzu uzamış sanki.

Özetle; ben de 50 yi duyunca çok şaşırmayanlardanım. Al lastiğini git bi motorcuya 50 şerden söküp yenisini takıyor zaten. Ben bi kaç kez kendim yapmaya kalkmıştım. O anda lastikçi gelip 250 istese verir bi de alnından öperdim. Dertli iş. Kaldı ki adam sana sormadan küt diye şambreli değişse muhtemelen aynı kavga bu sefer bu yüzden çıkacaktı. Adama kırk kişi gelip aman abi değişme bas yamayı bana masraf çıkarma diyodur. Bilemezsin. Ama tabi mevzunun ne polis düşmanlığı kalmış, ne polis seviciliği... "Bunlara gerenk yok mayk" İşe başlarken "abim şambreli değiştiriverelim" deseniz hem şimdi arkadaşınız güvenli bi motora biniyodu, hem tatlı tatlı el sıkışıp ayrılıyodunuz. Esnaf çakal mı? Bilemedim. Dediğim gibi adamın işini ucuza göreyim diye düşünmüş de olabilir. Sizin polis çakal mı? E polis olmasından bağımsız burada ama çakal biraz. Adama ses etmeyeyim sonradan "hoca da durur mu yapıştırmış cevabı" moduna gireyim diye kurmuş kafada. Yersiz olmuş.
    Haklıyız veya haksısız demedim, zaten foruma bisey yazmak anlatmak eleştirilmeyi göze almaktır, Hakaret edilmediği sürece!.

Ama yorumların çoğunda dikkat ettim, "Ya ustanın keyfi yoktur belki, hemen tepki vermemek lazim" diyen var neredeyse, ama kimse ya adamın las5ik patlamış yağmurda perişan olmuş, sinirleri bozulmuştur bi hata yapmıştır diyen yok enteresan.
    Çoğu kişi ya okumuyor ya farketmiyor sanirim.
    Olayın patlak veren noktası, adamın yakamıza asilmasi oldu, ama biz hakaret etmedik küfür etmedik , tehdit etmedik.
    Adam bize sktirde çekti, yakamıza da asıldı.
    Ya cidden müşteri olduğunuz yerde mekan sahibi sizin yakanıza asılınca nasıl tepki verecektiniz ben anlayamıyorum.
    Hani kusura bakmayın ama biz yakamıza asılana böyle tepki veriyoruz, buda bizim zorbaligimiz.
    Ben kavga yanlısı bi insan değilim, başka yolu yoksa zaten istemesemde ediyosun haliyle.
    Ama böyle davranan mekan sahibine Çüüşş derler yavaş gel yerler yaş derler, oha derler, ama Peki beyfendi buyrun ücreti mukabiliniz demezler.
    -MrMud

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Memur zihniyetindeki insanların 15 lirayi "kâfi" görmesi çok normaldir çünkü nereden bilecek o adamın verdiği emeğin (işçiliğin, zamanının, tecrübesinin) karşılığını, yamanın maliyetini, kirayı, stopajı, iş yapsa da yapmasa da devlete ödemesi gereken vergi miktarını, yanında çalışıyorsa çırağa verdiği parayı, faturaları, dükkandaki makinelerin taksitlerini...vs. O, onun üstü ne diyorsa kelimesi kelimesine yapar, sorgulamaz, robottur. Devlet dairesinden çıkınca da aslan parçasıdır, dokunamazsın düğmesine, devlet babanın memurudur o, babası döver.

Bir işin olurunu sormadan kendi kafasında belirleyerek iş yaptırmak ve o paraya yaptırmaya zorlamak eşkiyalıktır, bedavaya yaptırmaya eşdeğerdir.

Oldu olacak çok acıkınca (zorda kalınca) istediğiniz bir lokantaya girin (girdiğiniz lastik tamircisi), menüye bakmadan (fiyat sormadan) günün menüsünden sipariş edin (yama, fitil veya yeni şambrel seçimi tamirciye bırakmak) hesabı istediğinizde de gelen hesaba şaşırıp, "bu yemeğin karşılığı şu kadardır" (sabah sabah şaka yapma usta al 15 lira sana) deyip garsonun cebine dilediğiniz miktarı sıkıştırın.

Bir deneseniz keşke.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Memur zihniyetindeki insanların 15 lirayi "kâfi" görmesi çok normaldir çünkü nereden bilecek o adamın verdiği emeğin (işçiliğin, zamanının, tecrübesinin) karşılığını, yamanın maliyetini, kirayı, stopajı, iş yapsa da yapmasa da devlete ödemesi gereken vergi miktarını, yanında çalışıyorsa çırağa verdiği parayı, faturaları, dükkandaki makinelerin taksitlerini...vs. O, onun üstü ne diyorsa kelimesi kelimesine yapar, sorgulamaz, robottur. Devlet dairesinden çıkınca da aslan parçasıdır, dokunamazsın düğmesine, devlet babanın memurudur o, babası döver.

Bir işin olurunu sormadan kendi kafasında belirleyerek iş yaptırmak ve o paraya yaptırmaya zorlamak eşkiyalıktır, bedavaya yaptırmaya eşdeğerdir.

Oldu olacak çok acıkınca (zorda kalınca) istediğiniz bir lokantaya girin (girdiğiniz lastik tamircisi), menüye bakmadan (fiyat sormadan) günün menüsünden sipariş edin (yama, fitil veya yeni şambrel seçimi tamirciye bırakmak) hesabı istediğinizde de gelen hesaba şaşırıp, "bu yemeğin karşılığı şu kadardır" (sabah sabah şaka yapma usta al 15 lira sana) deyip garsonun cebine dilediğiniz miktarı sıkıştırın.

Bir deneseniz keşke.
    Müşteri haklarına gore bir restaurant veya lokanta kapı girişinde! Bakın içeride bile değil, kapıda fiyat listesi bulundurmaz ise içeride fiyata itiraz etme hakkını %100 bulunuyor.
    Ama tabi itiraz etmek yürek ister.
    Mazallah lokantacı boğazımıza asilabilir.
    Saygılar.
    -MrMud

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    - yeğenim 15 lira 3 tane yamanın masrafını karşılamaz
    (son derece nazik bir ifade)
    + Dayı sen bana yama yapalım diye sordun mu? 3 tane delikli sambrele yama yapılirmi sen dalgamı geciyon?
    (eşkiyalık yapacağım birazdan kelimeleri. sen görmüyor musun adamın ne yaptığını? ne demek sordun mu? )

- Zorlamı getirdik yeğenim seni buraya, başkasına yaptirsaydin!
    (son derece haklı)

+Ya babam yaşında adamsın, al şu yamanın parasını delirtme insanı, sıfır şambrel 50 lira kafamı buluyon sen benle ?!
    (zorbalık çıkaracak ve adamın parasını çalacağım ben diyorsun burda. gasp yani.)

sonrasında adam yakanıza sarılmış.
    ne yapsaydı? gıdınızdan öpücük mü alsaydı?
    adamı bile isteye zorbalıkla parasını çalmaya kalkmışsınız? ne yapacaktı adam tamam buyur mu diyecekti?
    yasdal bunu beğendi.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Ayrıca son 5 yıldır girdigim her lokanta restaurantta tip box'ı bir defa es geçmedim.
    Mesele 10-15 meselesi değil anlayamadınız sanirim.
    -MrMud

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Müşteri haklarına gore bir restaurant veya lokanta kapı girişinde! Bakın içeride bile değil, kapıda fiyat listesi bulundurmaz ise içeride fiyata itiraz etme hakkını %100 bulunuyor.
    Ama tabi itiraz etmek yürek ister.
    Mazallah lokantacı boğazımıza asilabilir.
    Saygılar.
    Bu maddeyi görmek isterim şayet hayatımda ömrümde böyle saçma bir şey duymadım. Bu madde ile hayatımın sonuna kadar istediğim lokantada, istediğim fiyattan, istediğim yemeği yer, gül gibi yaşar giderim. Şimdiden teşekkür ederim beni aydınlattığınız için. Beklemedeyim.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - yeğenim 15 lira 3 tane yamanın masrafını karşılamaz
    (son derece nazik bir ifade)
    + Dayı sen bana yama yapalım diye sordun mu? 3 tane delikli sambrele yama yapılirmi sen dalgamı geciyon?
    (eşkiyalık yapacağım birazdan kelimeleri. sen görmüyor musun adamın ne yaptığını? ne demek sordun mu? )

- Zorlamı getirdik yeğenim seni buraya, başkasına yaptirsaydin!
    (son derece haklı)

+Ya babam yaşında adamsın, al şu yamanın parasını delirtme insanı, sıfır şambrel 50 lira kafamı buluyon sen benle ?!
    (zorbalık çıkaracak ve adamın parasını çalacağım ben diyorsun burda. gasp yani.)

sonrasında adam yakanıza sarılmış.
    ne yapsaydı? gıdınızdan öpücük mü alsaydı?
    adamı bile isteye zorbalıkla parasını çalmaya kalkmışsınız? ne yapacaktı adam tamam buyur mu diyecekti?
    Bunun muhabbeti ust yorumlarda gecmisti okudunuzmu bilmiyorum, konuyu yazarken yaptığım bi hata, ayrıntılı açıklamalı yazmadım.Haliyle konusulurkenki yüz ifadeleri tavırlar bilinmiyor.
    Adam öyle hayal ettiğiniz gibi minnoş bi konuşma yapmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu maddeyi görmek isterim şayet hayatımda ömrümde böyle saçma bir şey duymadım. Bu madde ile hayatımın sonuna kadar istediğim lokantada, istediğim fiyattan, istediğim yemeği yer, gül gibi yaşar giderim. Şimdiden teşekkür ederim beni aydınlattığınız için. Beklemedeyim.
    Kaçıncı maddede tüketici haklarının neresinde olduğunu bilmiyorum, suan iş yerinde olduğum için sağlıklı araştıramıyorum, ilk fırsatta burdan yada özel mesaj olarak atarım, aydınlanırsınız.
    Haberlere konu olmuş , bayağı tartışılmış bi konu zaten bu muhabbet.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun muhabbeti ust yorumlarda gecmisti okudunuzmu bilmiyorum, konuyu yazarken yaptığım bi hata, ayrıntılı açıklamalı yazmadım.Haliyle konusulurkenki yüz ifadeleri tavırlar bilinmiyor.
    Adam öyle hayal ettiğiniz gibi minnoş bi konuşma yapmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Kaçıncı maddede tüketici haklarının neresinde olduğunu bilmiyorum, suan iş yerinde olduğum için sağlıklı araştıramıyorum, ilk fırsatta burdan yada özel mesaj olarak atarım, aydınlanırsınız.
    Haberlere konu olmuş , bayağı tartışılmış bi konu zaten bu muhabbet.
    Ben sizden bu maddeyi bana göstermenizi istiyorum bu başlık üzerinden özel mesaj olarak değil, özel mesaj kapalı. İşinizden eksik olmayın akşama atarsınız. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bence siz bir ara ustaya ugrayip paranin kalanini verin konu da tatliliga kavussun.
    Belki bu sayede usta da minnoslasir biraz.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)