Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yakıt tüketimi normal mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Merhaba arkadaşlar
    Motosikletim zealsun zs 150-19 yaklaşık olarak iki hafta önce 40 TL yakıt aldım.Şu anda gösterge depoda çeyrek depo kaldı diyor ve yaptığım km 200.
    Aşağı yukarı gunlük 10-15 km kullanıyorum.Sizce normal standartta bir yakıt tüketimi mi bu acaba?
    Eğer değilse neler yapmam gerekli.Sanırım arka dişli orijinal değil iki diş büyük.Jikle sürekli olarak açık,kapatınca yada hafif kisinca gaz yemiyor garip bir ses çıkarıyor.
    Bunların etkisi nedir,neler yapabilirim siz tecrübeli arkadaşların bilgilendirmesini isterim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Jikle sürekli açık motora binilmez, arka dişlinin de büyük olması fazla yakmasına neden olur.
    Motorunu güvendiğin bildiğin bir tamirciye götür, karbüratörüne ve rölantide ki gaz ayarına baksın.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benzin göstergesine göre yakıt hesabı yapma. Benim çinli motor benzin deposunun yarısı dolduğunda ibre çeyreğe anca geliyor. Sizin de benzin göstergesinin çok doğru göstereceğini sanmıyorum.

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Sanırım en iyisi öncelik ile bu jikle olayını çözüp dişlisini orijinal haline getirmek olacak.Yoksa bu şekilde pek randıman alamadığım gibi motorunda ömrünü hızlıca bitirmiş olurum...

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    40 TL 2 hafta mı
    chopperrider bunu beğendi.

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    40 TL 2 hafta mı
    Komik olan ne anlamadım

Motosikleti
    Mondial 150 mash--> Kawasaki ninja 300
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzin göstergesine göre yakıt hesabı yapma. Benim çinli motor benzin deposunun yarısı dolduğunda ibre çeyreğe anca geliyor. Sizin de benzin göstergesinin çok doğru göstereceğini sanmıyorum.
    Aynen oyle. Benimki cubuk E ye geldiginde 20 liralik e nin bi cubuk uzerindeyken 22 liralik aldığını hatırlıyorum

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    En iyisi yanıma yedek benzin alarak denemek daha sağlıklı olur gibi.Madem gösterge de bir şaşma oluyor.

200 km yol yaptınız depo çeyreğe düştü yanlış anlamadım umarım.40 lira 9 litre benzin eder.Çinli 150'lik motorlar 100 km de ortalama üç,üçbuçuk litre yakar.200 km de 6,7 litre benzin yakmış olmalısınız, normal kullanımda.Depoda da 2 veya 3 litre benzin olmalı ,bence normal yakmış motor.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Yakıt normal gibi ama siz yinede o sesten dolayı bir baktırın

Jikle ve ses olayına gelince motora fazla hava geliyor olmalı,jikleyi çekince fazla havayı engellemiş oluyorsun ,motorun boğulması kesiliyor.Karbüratöre bağlı hava filtresine manifolta kelepçeye bak onlarda büyük ihtimal gevşeklik vardır, onları iyicene sık hiç hava almasın oralardan. Havayı filtreden çeksin. Filtre tarafını da kontrol et.

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Zaten kış için bakıma sokmayı düşünüyorum geçen ay kapının önünde park halinde iken arka stop ve sinyal kablolarim kesilmişti makas veya benzeri bir cisim ile.Hem onları yaptırmak istiyorum hem de genel bir bakım yaptırmak istiyorum.Buji,yağ, hava filtresi,arka ve ön dişli ile zincir ve özellikle bu jikle olayını halledersem sıkıntı kalmayacak gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:39 ----------

Bundan bir iki ay önce bi kaza geçirdim. Tali yoldan çıkan araç yarısını geçmeme rağmen beni görmemiş ve arka sol tarafa yandan çarpatı.
    O zamanlarda hava filtresine baktım yerinden çıkmıştı.Ustam hava filtresinin komple değişmesi gerektiğini söyledi,fakat parça bulmada ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorum.
    Bende normal oraya uyacak bir su borusuna falan takılan kelepcelerden biri ile iyice yerine oturtup sıkmaya çalıştım,belkide yeteri kadar iyi olmamış olabilir.
    Sizce hangi parça uyumlu olur benim motosiklet motor markama göre.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    40 TL 2 hafta mı
    Ortada komik bir durum yok, sadece isyan var, çıldırma var, espiri var. Ayda 80 TL yakıt için çok yakıyor galiba diyorsunuz, bizde kafayı yiyiyoruz konu bu. Komik değil yani.

İnternetten aratıp, kargoyla alabilirsin toptancılardan.Şuan üretilen motosikletin bile sinyalini tamircilerde zor buluyoruz, o yüzden direk yedek parça işi yapan yerlerden sipariş ediyorum.Eğer ustan filtre kutusu komple değişmesi gerek dediyse,komple değiştir daha sağlıklı olur.Parçayı bulman zor olabilir,yada başka bir motorun filtre kutusunu uyduracaksın.

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Ortada komik bir durum yok, sadece isyan var, çıldırma var, espiri var. Ayda 80 TL yakıt için çok yakıyor galiba diyorsunuz, bizde kafayı yiyiyoruz konu bu. Komik değil yani.

Özür dilerim ben yanlış anladım sanırım.Çok yaktığını düşünmüyorum bana göre gayet makul.Üstelik motosiklet Çin malı ve biraz ağır kiloya sahip.Tabi birde dişli orijinal değil ve bi kaç sorun olduğu için acaba daha az mı yakmalı, yoksa zaten standart bir düzeydemı yakıt tüketimim diye merak ettim.
    Buradan anladığımda dislide orjinale döner,ve jikle problemimi de giderirsem eğer tüketim birazdaha azalacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:52 ----------

Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnternetten aratıp, kargoyla alabilirsin toptancılardan.Şuan üretilen motosikletin bile sinyalini tamircilerde zor buluyoruz, o yüzden direk yedek parça işi yapan yerlerden sipariş ediyorum.Eğer ustan filtre kutusu komple değişmesi gerek dediyse,komple değiştir daha sağlıklı olur.
    İnternet üzerinden bir çok site,toptancı ,tamircisi servis ile iletişim kurdum fakat ya ürün tükendi diyorlar yada artık gelmiyor diyorlar.
    En son adana camgöz ile görüştüm bulursan bana da haber ver abi dedi.

Bence sen ustaya yapıp yapamayacağını bir sor.Bu arada arka dişlinin büyültülmesi, motorun çekişini artırır. Motor sana hantal geliyorsa dişliyi küçültme öyle kalsın.

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence sen ustaya yapıp yapamayacağını bir sor.Bu arada arka dişlinin büyültülmesi, motorun çekişini artırır. Motor sana hantal geliyorsa dişliyi küçültme öyle kalsın.
    Motosiklet pek hantal durmuyor yaşına vs göre iyi gibi son hız 5.viteste 90-95 km yi görüyor.Ama arkama 70 kilonun üzerinde bir artçı alincanım sanki çekişen biraz düşüyor gibi.
    Yanlış bilmiyorsam eğer motosikletin kendi ağırlığı 190 kg ben zaten 75 kg yani gayet iyi gibi.

Motor 190 kg ise arka dişliyi küçültmeyin, aksine büyültün yada şuanki haliyle bırakın.

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)