Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bellik ne işe yarar, neden kullanılır? Görüşleriniz lütfen.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba.
    Bellik konusuna takıldım son günlerde. Birçok markanın bellik ürünleri mevcut. Nette şöyle bir gezerken tavsiyelere falan baktığımda birçok kişi yalnızca soğuktan koruyor demiş. Bazı yerlerde titreşimi engelliyor ya da dik oturuş sağlıyor falan denmiş ama kimse koruma kısmından bahsetmemiş.

Bellik kullananlar hangi amaçla kullanıyor? Gerçekten koruma sağlıyor mu? Benim mantığıma göre ticari kaygılarla değilde, hakikaten koruma amaçlı üretilmiştir diye düşünüyorum. Bellik günlük hayatta kullanışlı mı? Yoksa sadece uzun yolda mı kullanıyorsunuz? Ayrıca kullananlar kullandıkları bellik modellerinin linkini/fotoğrafını atabilirler mi?
    Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bagriacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT600E - Custom Cafe Racer
    Ben uzun yolda kullanıyorum, onu da çok ihmal ederek. Rahat edemiyorum çünkü. Bence en temel koruma görevi soğuğa karşı. Darbeyi illa ki biraz yumuşatacaktır fakat olası bir kaza durumunda çokta zarar engelleyici bir rolü olduğunu düşünmüyorum. Günlük hayatta bence kullanışlı değil. Tabi ki bunlar benim fikirlerim.

Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Ben her uzun yolculuğumda takarım belliğimi. Gelen rüzgarı kesiyor, sırtıma destek oluyor. Allah korusun sırt üstü sürtünmelerde işini yapacak gibi duruyor.
    MeehMT bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki EL-250 ,Mondial Z-ONE 150
    kask saçı koruyosa bellikte belden aşşa felç olma oranını düşürebilir sanki

Motosikleti
    nc750x
    Bellik denilen kuşaklar iki türlü. Birincisi bel bölgesinde özel sert parçalı korumalı olanlar. Bunlar kaza durumunda bel sakatlanmalarını önleme amaçlı. Birde düz kumaş lastikli bellikler var. Bunun asıl amacı böbrekleri sürekli rüzgardan ve titreşimden korumak. Sıkıca sarılması gerekiyor yaz kış. Bunu kullanmadığınızda ileride rüzgar ve dolayısıyla soğuğa karşı zaafiyeti bulunan böbrekler hastalanabiliyor.

Motordaki sürekli titreşimde böbreklere zarar veriyormuş. Tabi bu zarar 2 sene sonra ortaya çıkan türden. Ben Kadıköy motomaxtan aldığım belliği kullanıyorum. Kullanışlı değil. Dik falan tutmuyor. Yazın çok terletiyor. Mecburen kullanıyorum. Sıkıyor çünkü. Bellik olmadığında çok daha rahat sürüş imkanı oluyor.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Böbrekler insan vücudunda terazi kefesi gibi asılıdır ve çok fazla sallantıya maruz kalması sağlık açısından iyi bir şey değilmiş. Öncelikli olarak sıkıca sarılmış bellik böbreklerin hareketini azaltmakta ve aynı zamanda arkasındaki sert koruma ise belin omurunu korumaya yönelik işlev görmektedir.. Rüzgar almıyor olması da bonustur. Genelde dik oturulan motosikletlerde efektif olarak kullanılamaz, daha çok yatmalı kalkmalı motosikletlerde kullanımı rahattır.
    mehmetenis, telike, sey_47 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Ben tam sırtlık kullanıyorum ancak eşim bellik kullanıyor. Koruma amaçli ve tam sirtliktan daha rahat oldugunu dusundugu icin almisti. Sürekli kullanıyor.

Murat Ustaoğlu bunu beğendi.

Murat Ustaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Motora ilk binmeye basladigimda "bu da takilir mi yaa" diyenlerdendim. Ta ki kisin bir yolculukta usuyup istanbula geri donene kadar. Kisin ozellikle konfor acisindan inanilmaz fark yaratiyor. Ayrica cogu montun sirt korumasi enseden baslayip sirtin yariina kadar olan 25-30 cm kadar olan alani koruyor. Tam bel bolgesine denk geldiginden ve kuyruk sokumuna kadar olan alani korudugundan guvenlik acisindan da pozitif bir katkisu var. Kullanmanizi siddetle tavsiye ederim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Boxer BM 150 2015 Model
    Ben motosikleti aldım günden yaklaşık 3 ay sonra istanbula gezmeye gidince bu duke ile kadıköy sahil show yapan kardeşlerimizin sırtında görmüş çanakkalede ürünü satın almıştım giyilebilir olması öncelikle güzel kask kadar önemli bir araç desek yeridir bu kış bir adidas mont ve bellikli sırtlık ile karadeniz hallettim

Şundan kullanıyorum. Memnunum.

Motosikleti
    Bajaj dominar

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Şehiriçinde dahi takarım. Geçirdiğim ufak kazada belimin sadece ağrı ile kalmasında büyük rolü olduğunu düşünüyorum. Böbrekler, omurilik, bel desteği yapar. Aynı zamanda dik durmanızı sağlar ki sağlıklı duruş budur.
    Bir dostum yaptığı kazada kuyruk sokumu üzerine düştü. Belliği sayesinde büyük bir yara almadı. Tabi bellik kuyruk sokumuna kadar inmelidir. Çatal diye tabir ettiğimiz bölgeye.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Şehir içide takarim. Dik oturduğum zaman belimi agritmaz. Allah korusun bele bir darbe falan gelirse sakat kalma riskini düşürür.
    Kafa ne kadar onemliyse omur da o kadar önemlidir.

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    kesinlikle kullanılmalı. normal koruma dışında böbrekler için önemli.
    hem titreşim açısından hem de böbrekleri üşütmeyi engellemesi açısından.

SuSpect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys KLE 650
    Belliği sürekli kullanırım diye aldım ama günlük kullanımda terlettiğini fark edince çıkarttım.
    Koruyucu etkisi olduğunu düşünüyorum yoksa rüzgarlık pek bir avantaj sağladığını düşünmüyorum.

bende almayı dşünüyorum

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı SuSpect adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belliği sürekli kullanırım diye aldım ama günlük kullanımda terlettiğini fark edince çıkarttım.
    Koruyucu etkisi olduğunu düşünüyorum yoksa rüzgarlık pek bir avantaj sağladığını düşünmüyorum.
    Kışın bellikli ve belliksiz olarak sürerseniz farkını anlarsınız. özellikle 6 derece ve altında.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Held yumuşak bellik(bildiğin kuşak) üzerine icon stryker giyiyorum(monttaki sırt korumayı çıkartıp) hiç hissetmiyorum bile. Eğer uzun bir sırt korumanı varsa sert bellik almak hata olur.

Buradaki bir abim söylemişti bana sırtlık yerine bellik daha iyidir diye çünkü böbrekleri koruyormuş ayrıca en alttaki bir kaç omuruda koruyormuş yani sırtlık hepsini korurken bellik alt kısımdaki bir kaçı koruyor ayrıca böbrekleri falan koruyormuş

Motosikleti
    Forza 250
    Bellik yerine enseden kuyruk sokumuna kadar inen sırtlık takılması taraftarıyım. Yaz kış demeden montun altında kullanırım. Kan akacağına, ter aksın mantığını güdüyorum. Sırt üstü bir düşmede omurilik ve omurga yaralanmalarını engeller, felç olmamızı engeller. Tavsiye ederim. Bir de tüyo decathlonda 1621-2 kayak için bir sırt koruma var gerçekten başarılı, fiyatı da uygun. Şimdi kayak malzemesi motorda kullanılır mı diyen arkadaşlar olacaktır. Ben malzemenin sertifikasına bakarım. Aynı standartı sağlıyorsa kullanılr ;)

http://www.decathlon.com.tr/defense-...d_8318235.html

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler