Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akıllı Kask. Bu Motosiklet Kask Takmadan Çalışmıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Bursa Bilim Şenliği'ne Bursalı 11'inci sınıf öğrencileri Tuğberk Bağcı ve Hasan Çekil'in projesi damgasını vurdu. Öğrencilerin buluşu, trafik kurallarına göre motosiklet sürücüsü ve yolcusunun takması gereken ama genellikle takılmayan kaskı mecburi hale getiriyor. Motosiklet kullanıcılarının yüzde 67'lik kısmının kask takmadığı için hayatını kaybettiğine dikkat çeken Tuğberk Bağcı, kazalarda ölümleri azaltmak için 'akıllı kask' projesini geliştirdiklerini ifade etti.

Projeleri hakkında bilgi veren Bağcı, "Motosiklet, kaskın içerisine yerleştirdiğimiz alıcı ve verici sistemi ile çalışıyor. Motosiklet, kontağı çevirdiğimiz esnada kas kafamızda takılı değilse çalışmıyor. Kaskı taktığımızda içerisine yerleştirdiğimiz cihazın gönderdiği sinyalleri motor algılıyor ve kontağı çevirdiğimizde çalışıyor. Sürücünün arkasına kasksız bir yolcu oturduğunda ise oturma yerine yerleştirdiğimiz ağırlık sensörü devreye giriyor. Motor kendiliğinden tekrar duruyor. Ne zaman ki yolcuda kaskı takarsa kontağı çevirdiğimizde motor tekrar çalışıyor. İnsanların motosiklet kullanırken hayatlarını riske atmamaları için bu sistemi ürettik. Herkesin kaskı takmasını sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Kaynak: IHA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yasin_942 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB250Ni
    düşünce çok güzel ancak sistem ateşleme kesme değilde başka türlü uyarı vermesi gerekir. kimse virajda yatmışken pili biten bir kask vericisi yüzünden düşmek istemez.
    alper_sahin bunu beğendi.

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Hocam işin aslı eğitim, zorla değilde severek, biliçlendirerek yaptırmak gerekir diye düşünüyorum.Söylerken bana bile imkansız geliyor ama en güzeli.

sabiht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu kasklar koyunlar için imal edilmiş, bilinçli bir insanın bu kaska ihtiyacı yok....Bir nevi koyun çobanı gibi...

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Kesin türkler yapmıştır bu kaskı diye tahmin ettim konuyu açarken, yanılmamışım. Kafası çalışan düşünebilen insanların kaskı takması için böyle bi sisteme ihtiyacı yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    zor bir sistem değil,esas ben heads up displayli bir arai yada schubert bekliyorum.

NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    beğendim güzel bir buluş ancak motosikleti servise götürdük ya da ne bilim herhangi bir sebebten dolayı binmeden çalıştırmak gerekti ya da üzerine oturup herhangi bir arızayı vs test etmek için çalıştırmak gerekti bu durumda ne yapacaklar ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler