Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yorgunluk Neden Oldurur ve Cabucak Nasıl Giderilebilir ?

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
  Halk dilinde “Yorgunluktan öldüm!” cümlesi çok sık kullanılır. Acaba insan gerçekten yorgunluktan ölür mü?

  Pers orduları binlerce yıl önce Yunanistan'ı ele geçirmek İçin Atina yakınına kadar gelmişler ve Marathon'da Yunanlarla savaşmaya başlamışlardı.

  Savaşı Yunanlar kazandı ve bir asker sonucu Atina'ya bildirmek için Marathon'dan Atina'ya kadar hiç durmadan 42 km.den biraz fazla koştu. Sonucu bildirdi ve yere yığılıp öldü. Bu olay yorgunluktan insanların, sporcuların nasıl öldüklerini gösteren bir kanıt olarak tarihe geçti.

  Simdi spor yarışmalarında Marathon koşusu da yapılıyor ve ölmemek için gereken önlemlerin hiç değilse birini yarışmacılar alıyor, yani su içerek. Fakat sudan başka ne çeşit maddelerin de gerektiğini herkes ve hatta her sporcu ve antrenör de bilmediği için yine de bazı sporcular yarışmalar sırasında ölüyorlar.

  Geçmiş bir Avrupa Şampiyonası Futbol karşılaşmasında Kamerun'lu bir sporcunun futbol sahası ortasında öldüğünü izlemiştik. Ölüm sebebini Sayın Dr. Gültekin Caymaz (Fizik Tedavi Uzmanı) ısrarla açıklamaya çalışmış olsa da, maalesef ki sesini duyuramamıştır. Sn. Caymaz’ın söylemi şöyleydi;

  “ Vücutta normalde bulunan Magnesium = Mg isimli tuz iyonunun azalmasıdır. Mg iyonu, kalp kası ve diğer kasların çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır.“

  Sn. Caymaz, ünlü sinema yıldızı Derya Arbaş’ın ölümünde de Mg eksikliğinin etken olduğunu savunuyor. Derya Arbaş, dedesinin ölümü sebebiyle İstanbul’a gelmiş, üzüntü, yorgunluk ve dinlenmeden tekrar geriye dönmüş ve acı sonu hepimiz üzüntü ile izledik.

  Bir başka örnekte Amerika’dan. Bir yolcu uçağının pilotu, Pasifik kıyısından Atlantik kıyısına uçarken, NewYork yakınlarında uçuş sırasında bayılmış. Bu konu ile ilgili olarak Sn Caymaz şöyle diyor;

  “ 1971 yılında Türk Hava Kuvvetlerinin yardımı ile yaptığım bir araştırmada bir saatlik uçuş sırasında bile vücutta Potassium = K iyonunun azaldığını Sodium = Na iyonunun arttığını saptamıştım. Bu çalışmamı 1975 de NATO Uzay Tip Toplantısında anlatmıştım. Bu da 1976 yılında NATO - AGARD Proceeding'de yayınlanmıştı. Bu yazımı okuyan İngiltere'deki iki yazar yazdıkları kitapta, Soyuz II de ölen üç kozmonotun olumunu açıklayan en doğru görüş diye belirttiler. Yazarlardan biri sonradan bana o kitabini gönderdi. Mg da da azalma olabileceğini sonradan anladım ve kitabıma yazdım. Fakat bu bilgilerden yurdumuzdaki insanların haberi olmadığı için uzun ve sık hava yolculuğu yapanların ne çeşit tuzları kaybederek ölümle karsılaşabilecekleri yurdumuzda bilinmez.

  Deplasmana çıkan takımların Maç kaybetmelerindeki önemli sebeplerden birisi onlarda olan tuz kayıplarıdır ve bu bilinmez ve giderilmez. Turgut Özal ölmeden önce peş peşe uzun uçak yolculuklarına çıkarak kendini yordu ve bu yetmezmiş gibi de evinde o yorgunlukla sabahleyin yürüme bandında idman yaparken öldü. Acaba zehirlediler mi diye başkalarını suçladılar. Aslında kendi vücudundaki K ve Mg iyonlarını uzun uçak yolculukları ile tüketmişti ve yürüyüş idmanı ile de son damlaları tüketti tıpkı Kamerunlu genç futbolcu gibi veya genç Derya Erbaş gibi.

  Gazetelerden zaman zaman genç sporcuların oyun sırasında aniden fenalaşıp öldüklerini de haber olarak çok okumuşuzdur. Esas sebep Mg yetmezliğidir.

  Ben ise bunu bildiğim için ne zaman yorulursam hemen Mg içeren CALCIDINE GRANULE isimli ilaçtan bir ölçek yerim veya MAGNESIE CALCINEE isimli ilaçtan bir ufak çay kaşığı tozu yoğurdun üstüne koyup yerim. Bunları siz de doktorunuza danışarak alabilirsiniz.”

  Motosiklet yolculuğu da sürekli stres ve gerilim içeriyor. Her ne kadar güvenli sürüş kurallarına uysak ta, sürekli çevreyi kontrol altında tutmak, sürekli her türlü tehlikeye karşı reflekslerimizin tetikte olması, bizleri oldukça fazla yoruyor. Otomobil ile yolculukta daha uzun süre yol alabildiğimiz halde, motosikletle daha kısa sürelerde mola veriyoruz. Kabul etmiyor olsak ta, yorgun olmamız buna en büyük etken oluyor arkadaşlar. Uzun yolculuklarda, zaman içinde reflekslerimiz azalıyor, dikkatimiz dağılıyor. Çevremizdeki olayları geç farketmemize hatta daha kötüsü farkedemez duruma düşmemize sebep oluyor. Doğal olarak inat etmeye başlıyoruz.

  “Biraz daha gideyim ileride dururum.”

  Bu düşünce aslında neyin inadı ve ıspatı anlamam. Ben de bazen bu duruma düşerim. Neden sonra vazgeçer ve durup dinlenirim. Ancak dinlenmelerde hep dikkatimi çeken şu olmuştur. Sadece oturup sigara içince, yola çıktıktan sonra çok kısa sürede tekrar yorgunluk hissediyordum. Çay içince bu süre daha uzuyor, su içince ise çok daha fazla yol alabiliyorum yorgunluk hissetmeden. Geçen aklıma geldi ve internette biraz araştırmasını yaptım. Vücuttaki su kayıbının insanı kötü yaptığını biliyordum ama neden? İşte asıl neden sanırım ki Sn. Dr. Gültekin Caymaz’ın açıklamalarında daha ayrıntılı anlatılıyor.

  Hiç içtiğiniz su şişesinin üzerindeki etiketi incelediniz mi? Suyun içindeki minerallerin dökümü vardır bu etikette. Mesela 1 lt suyun içinde;

  · 4 mg/lt Kalsiyum,
  · 1,21 mg/lt Magnezyum,
  · 10,1 mg/lt sülfat,
  · 1 mg/lt den az nitrat,
  · 0,5 mg/lt florür,
  · 7 mg/lt klorür,
  · ...........vs.vs... bulunuyor. Bu mineraller, vücudun ihtiyacı olan mineraller.
  Soda veya Maden Suyu dediğimiz içeceklerde bu miktarlar biraz daha fazladır. Enerji içeceklerinde ise çok daha yoğundur. Dikkatinizi çektiyse, bu ürünlerin etiketinde de günde 2-3 kutudan fazla tüketilmemesi gerektiği yazar. Bunun sebebi de vücuda ihtiyacından fazla miktarda mineral yüklemek ve bunun dışarı atılmasında problem yaşanmasıdır. Normal şartlarda karaciğere, böbreklere gereğinden fazla yük biner ve iflas etme olasılıkları vardır.

  Konumuza gelirsek, motosiklet seyahatlerinde, sık mola vermek, molalarımızda mineral katkılı sıvılar alabiliriz. Veya Dr.Gültekin Caymaz’ın tavsiye ettiği ilaçları (DOKTORUMUZA DANIŞMAK SURETİYLE) daha önceden alabiliriz. Hiçbirini yapmıyorsak, her mola da mutlak suretle susamamış olsak bile, zorlayarak su içmeliyiz. Unutmayalım, daha önce ki yazılarımda DEHIDRASYON konusunu anlatmıştım. Su kaybının sebep olduğu rahatsızlıkları hatırlayalım ve bu konuyu ihmal etmeyelim.

  Sevgiler


  Zafer Yangın
  www.emok.org
  dr.asc, cm_strider ve polemos bunu beğendiler.


  REKLAM ALANI
  Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
  Motomax
 2. #2
  Forumdan Uzaklaştırıldı
  Üyelik
  31 Ocak 2006
  önemli bilgiler vermişsin saol

 3. #3
  bincinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  11 Şubat 2005
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  x8 200
  çok güzeeelll.
  Dünden ders al. Bugünü yaşa. Yarın için çalış...

 4. #4
  poseidon_20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  09 Temmuz 2005
  Şehir
  denizli
  Motosikleti
  mondial mt 125
  çok güzel veçok önemli bilgiler vermişsin dostum tşk. ederim
  0 rh(+) Rüzgarın hissetmek ve iki teker üzerinde olmak kadar keyifli ne var şu hayatta

 5. #5

  Üyelik
  23 Mart 2006

  Teşekkür ederiz.

  Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

 6. #6

  Üyelik
  26 Haziran 2006
  Şehir
  istanbul bebek
  Motosikleti
  harley davidson night rod special
  deray bildiğim kadari ile uyuşturucu müptelasıydı ölmesi normal

 7. #7

  Üyelik
  16 Ocak 2006
  Şehir
  İzmir
  Motosikleti
  Aprilla Pegaso,Hyosung 250comet(satılık)
  Arkadaşlar bu noktada sizlere birkaç hatırlatma yapma ihtiyacı duydum;
  Vücutta serum elektrolitleri denilen ve belli değerlerde bulunan Na,K,Ca,Mg,Cl...vs iyonlar,başta idrar ve ter olmak üzere birkısım mekanizmayla vücuttan atılır.İşte bizim sorunumuz bu noktada başlıyor,bu atılım normalin üstünde olunca ortaya çıkan eksikliğin giderilmesi gereği doğuyor.
  İşte başta maden suları olmak üzere içme suyu,soda ile bu kayıp belli aralıklarla giderilmelidir.
  Ancak,bu elektrolitlerin eksikliği kadar vücutta fazla miktarda olması da hayati sonuçlar doğurabilir ve basit bir yorgunluktan,hayati fonksiyonların durmasına kadar gidebilir.
  Özellikle uzun yolculuklarda,yoğun kas faaliyeti(kasılmalar,hareketler vs) sonucu vücutta biriken laktik asit yorgunluğa neden olur.Biz sık sıvı alıp,sık idrara çıkarak ve istirahatle bu yorgunluğu minimuma indirebiliriz.
  Umarım sıkmamışımdır.
  Herkese iyi yolculuklar.

 8. #8

  Üyelik
  11 Temmuz 2007
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  gönüller bir olsun da..
  hımmm demekki yenilmez cyborg gibi davranmaya gerek yokmuş..

 9. #9

  Üyelik
  18 Temmuz 2007
  Şehir
  Burdur
  Motosikleti
  YBR bir de 97 moskof var
  Bu önemli bilgi için çok teşekkür ederim.

 10. #10
  gokhan_307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  04 Ekim 2007
  Şehir
  Isparta
  Motosikleti
  2006 Ybr 125 (Mavi)
  Cevabı konunun orjinaline yazmak istedim.
  starblazer sana da konu açıp hatılattığın için teşekkürler.Önemli bilgiler gerçekten

 11. #11
  Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Aralık 2005
  Şehir
  Yollarda...
  Motosikleti
  2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
  Motor 100 km'de 2.5 litre benzin yakıyor, ben 100km'de trafikte 3 litre Powerade yakıyorum.

 12. #12
  brody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Mart 2006
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  GV 250 satıldı
  Tuzlu ayran içmek de çok iyi oluyor.

 13. #13
  selcuk543 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  14 Şubat 2008
  Şehir
  eskişehir
  Motosikleti
  ARORA KS150-23 GREEN DRAGON
  powerade gerçekten iyi oluyor redbull aldım içemedim tadı ne biçim öyle hemde powerade daha iyi enerji verdi valla bana
  No Manita No DIRDIR ONLY MAKARA ONLY GIRGIR

 14. #14

  Üyelik
  18 Aralık 2010
  gerçekten çok öenmli ve faydalı bir paylaşım teşekkür ederim. açıkyol adlı kullanıcının da bahsettiği gibi laktik asit atılımı çok önemli vücuttan. ben yardımcı olsun diye stimol diye toz suda eriyen bir takviye alıyorum hergün düzenli, işe yarayacağını söyledi doktorum. gerçekten çok güzel ve herkesin okuması gereken bir paylaşım olmuş; tekrardan teşekkürler


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler