Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni başlayana tavsiyeleriniz ve merhaba

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MSX125 SF
    Herkese merhaba,

Ben de yeni bir arkadaşınız olarak aranıza katıldım.
    İlk motosikletim olacak olan MSX125 SF'yi sipariş ettim, 2 hafta sonra gelmesi bekleniyor, umarım aksilik çıkmaz.
    Şimdi arkadaşlar, bir iki şey sormak istiyorum.

1- Ekipman ve motosiklet hızı/gücü arasında bir bağlantı var mı? Yani 125'lik motosiklet için alınacak güvenlik önlemi ile 1000'lik için alınacak önlem aynı mıdır?
    2- Ben motosikleti zaman zaman ormanda da kullanırım diye düşünüyorum, yeni modelde ABS var imiş. Bunun toprak yolda vs. sıkıntı çıkarması beklenir mi?
    3- Kız arkadaşımla eski modeli denedik, bir sıkıntı yoktu. Bu yeni seleli hali, artçı için daha mı rahat?
    4- Bir de egzoz artık aşağıda duruyor, bunu yukarıya almak mühendislik açıdan mümkün mü yahut zararları var mıdır?

Teşekkürler şimdiden

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    1. Ekipman seçimi motora göre yapılmaz.Yani cruiser kullanıp fullface kask takan çok kişi tanıyorum.Ha motora göre belirlenmez derken tarza göre değişiklik gösterir.Ama ekipman konusunu maddi olanaklar dahilinde düşünmek gerekir.Paran varsa 1000cc makina kullanacak gibi diz ekipmanını.Sonuçta kimse neden böyle giyiniyorsun demez.Ama kaza falan geçirirsen çok yararını görürsün.
    2. Abs olayı arazide pek sevilmeyen olaydır.Lakin msx zaten cross tarzı bir motor olamadığı için arazi dediysek 1 metre çamurun içinden gitmeyeceksin.Yani çok ağır şartlarda araziye girmediğin sürece çokta can sıkıcı bir durum olmayacaktır.
    3.Çokta belirgin fark yok ama nitekim öyle.
    4.Mümkündür.Ekleme/çıkarma değerleri değiştirme olmadığı sürece Zararı olmaz.Ekleme çıkarma derken illaki bu olacak ama etki değeri değişecektir.
    slckzbk bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX125 SF
    whitedeamon çok teşekkür ederim, cevaplar için. Çok açıklayıcı olmuş.
    Selamlar

Motosikleti
    KTM Duke 390
    Geçen bir yerde okudum 50km hızla giderken saniyede 14metreye yakın yol alıyormuşuz. 50 km hızla yere düşsen yaklaşık 3 araba boyu sürüklendiğini düşünsene! CC farkı gözetmeksizin alabileceğin en iyi ekipmanı almanı/alabilmeni dilerim. Araziden kastın motocrossluk bir arazi değildir sanırım. Ama duzgun toprak yollarda sıkıntı yasatmaz diye düşünüyorum. Yeni modellerinde abs olduğunu bilmiyordum. Iki tekerde de mi var acaba. Birde küçücük alet iki kişi nasıl rahat edersiniz bilemedim. Egzoz şu an icin seni gereksiz masrafa sokmayacaksa yapılabilir.
    slckzbk bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    O motorla hafif tozlu yola girmeni bile tavsiye etmem, ki sen orman diyosun
    Ormana girmek yerine sahra çölünde supercross dene daga iyi.
    Ormanda ufak bi hatanda ağaca girmen olası, ve ağaç diplerinde yeni budanmış ölüm tuzakları olmasida olası
    Aman hocam gözünü seveyim, orman arazi olayına girme o motorla.
    slckzbk bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX125 SF
    İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

Ekipman araştırmaya başladım, kız arkadaşıma da aynı ekipmanları almak istediğimden sanırım bütçe olarak kişi başı 3000 TL bandına takıldım. Kask olarak bunu düşünüyorum: http://www.motosikletaksesuarlari.com/AGV-K5-Enlace-Mat-Siyah-Gri-Kapali-Motosiklet-Kaski_36446.html

Ne kadar iyi bir tercih emin değilim zira tecrübe yönünden zayıfım.

Önümüzdeki hafta, motor gelmeden evvel Aydın Korkmaz'ın kursuna gideceğim ilk etapta, belli bir tecrübeyi edinmeden zaten artçı almama konusunda kararlıyım, hatta bir an evvel para denkleştirip artçılı eğitim kısmına da gitmeyi düşünüyorum.

ABS sanırım önde var, yani yabancı kaynaklarda öyle okudum.
    Bir de youtube'da bu motosikletle off-road yapanları gördükçe tabii insan heyecan duyuyor. Ama elbette kastım off-road değildi, ama şöyle ormanlara, köylere gitmek istiyorum. Toprak yolda abs'nin sıkıntı olabileceğini okuduğum için sormak istedim.

Bir konuda daha soru soracağım, umarım kimseyi bunaltmıyorumdur: Bu Maxxis m6024 adlı lastik Dual Purpose olarak geçiyor. Bu tip lastik günlük kullanım için uygun mudur, zira MSX'in kendi lastikleri sorunlu imiş...

Kazasız sürüşler (:

Motosikleti
    KTM Duke 390
    Alıntı slckzbk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

Ekipman araştırmaya başladım, kız arkadaşıma da aynı ekipmanları almak istediğimden sanırım bütçe olarak kişi başı 3000 TL bandına takıldım. Kask olarak bunu düşünüyorum: http://www.motosikletaksesuarlari.com/AGV-K5-Enlace-Mat-Siyah-Gri-Kapali-Motosiklet-Kaski_36446.html

Ne kadar iyi bir tercih emin değilim zira tecrübe yönünden zayıfım.

Önümüzdeki hafta, motor gelmeden evvel Aydın Korkmaz'ın kursuna gideceğim ilk etapta, belli bir tecrübeyi edinmeden zaten artçı almama konusunda kararlıyım, hatta bir an evvel para denkleştirip artçılı eğitim kısmına da gitmeyi düşünüyorum.

ABS sanırım önde var, yani yabancı kaynaklarda öyle okudum.
    Bir de youtube'da bu motosikletle off-road yapanları gördükçe tabii insan heyecan duyuyor. Ama elbette kastım off-road değildi, ama şöyle ormanlara, köylere gitmek istiyorum. Toprak yolda abs'nin sıkıntı olabileceğini okuduğum için sormak istedim.

Bir konuda daha soru soracağım, umarım kimseyi bunaltmıyorumdur: Bu Maxxis m6024 adlı lastik Dual Purpose olarak geçiyor. Bu tip lastik günlük kullanım için uygun mudur, zira MSX'in kendi lastikleri sorunlu imiş...

Kazasız sürüşler (:
    İcon un bir kaskını görünce çok beğenmiştim ne yazık ki kafamın şekli kaskla uyumsuz geldi 3 4 mağaza dolaştım .Uygun ve beğendiğim bir tane buldum ve kafama takılı durumda 20 dk kadar öylece dolandım mağazada. Gönderdiğiniz marka cidden çok güzel.Ben ilk kaskımı aldığımda biraz beceriksizliğime denk geldi.Hafif olması seni çok rahat ettirecek aklında olsun ses yalıtımı da ikinci planda. İmkanın varsa benim gibi yap tek tek mağazaları gez.
    3000 limit demişsin lakin bu kask 1600 tl. İki tane alsan 3200 gibi eder. Nerde mont eldiven bot pantolon? Yada ben mi yanlış anladım kız arkadaşına sonra mı alacaksın? Öyle olsa bile diğer kalan ekipmanlar için kalanlar yetecek mi?
    Bahsettiğin Honda'nın güvenli sürüş eğitimiyse 2.3. eğitimi almadan o eğitimi vermiyorlardı diye biliyorum ve çok nadir açılıyor eşli sürüş sadece aklında olsun diye dedim.
    dediğin tekerlekleri araştırdım J sınıfı (sınıf demem doğru olmayabilir) 100km için tasarlanmış deniyor. Ve kullanıcısından biri 60 km hızla düz yolda giderken kayma hissettiğini fakat biraz kirli ( dirty road) bir yolda sıkıntı yaşamadığını söylemiş.

https://www.youtube.com/channel/UCFNM2TgHPlVLCKip7uX-jBQ adlı kullanıcıyı takip edebilirsin duo sports /tekerlek seçimi /eşli sürüş hakkında bilgi verici olabilir.
    Ve son olarak işin bilincinde olduğun için seni tebrik ederim.

Motosikleti
    MSX125 SF
    Alıntı Archidraw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İcon un bir kaskını görünce çok beğenmiştim ne yazık ki kafamın şekli kaskla uyumsuz geldi 3 4 mağaza dolaştım .Uygun ve beğendiğim bir tane buldum ve kafama takılı durumda 20 dk kadar öylece dolandım mağazada. Gönderdiğiniz marka cidden çok güzel.Ben ilk kaskımı aldığımda biraz beceriksizliğime denk geldi.Hafif olması seni çok rahat ettirecek aklında olsun ses yalıtımı da ikinci planda. İmkanın varsa benim gibi yap tek tek mağazaları gez.
    3000 limit demişsin lakin bu kask 1600 tl. İki tane alsan 3200 gibi eder. Nerde mont eldiven bot pantolon? Yada ben mi yanlış anladım kız arkadaşına sonra mı alacaksın? Öyle olsa bile diğer kalan ekipmanlar için kalanlar yetecek mi?
    Bahsettiğin Honda'nın güvenli sürüş eğitimiyse 2.3. eğitimi almadan o eğitimi vermiyorlardı diye biliyorum ve çok nadir açılıyor eşli sürüş sadece aklında olsun diye dedim.
    dediğin tekerlekleri araştırdım J sınıfı (sınıf demem doğru olmayabilir) 100km için tasarlanmış deniyor. Ve kullanıcısından biri 60 km hızla düz yolda giderken kayma hissettiğini fakat biraz kirli ( dirty road) bir yolda sıkıntı yaşamadığını söylemiş.

https://www.youtube.com/channel/UCFNM2TgHPlVLCKip7uX-jBQ adlı kullanıcıyı takip edebilirsin duo sports /tekerlek seçimi /eşli sürüş hakkında bilgi verici olabilir.
    Ve son olarak işin bilincinde olduğun için seni tebrik ederim.
    Kişi başı 3 bin TL olarak düşünüyorum.
    Kız arkadaşımı artçı olarak almak için yeterli donanıma/tecrübeye sahip olunca ona alacağım ekipmanları. O konuyu gayet net konuştuk; şimdilik o otobüsle, trenle, taksiyle, ben motorla :D
    Lastik konusunda da biraz araştırmaya devam bu durumda, zira MSX'in kendi lastikleri sorunlu diyenler var...
    Asıl yardım için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler