Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

B sınıfı ehliyetle artık 125 cc motosiklet kullanılabilecek

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan

B sınıfı ehliyetle 125 cc motosiklet kullanılabilecek: Karar Resmi Gazete'de.

Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile B sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirli koşullar dahilinde 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanılabilecek.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre; B sınıfı sürücü belgesi ile her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de kullanılabilecek.

Yayımlanan yönetmeliğe göre; deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşullarıyla, belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde 125 cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

Bunun için sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenmesi için yeterli olacak. Sürücü belgesi üzerine kod yazılmasına gerek olmayacak. Ancak söz konusu kişiler, istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilecek. Söz konusu yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği de belirtildi.

B ehliyet ile kullanabilecek sıfır 125 cc motosiklet modelleri

Honda

Activa 125
    PCX125
    Yeni CB125F
    Monkey

Yamaha

NMAX 125
    XSR125
    D’ELİGHT

Hero

Dash 125

Kuba Motor

KM125-6
    CHIA125
    BRILLIANT 125
    PESARO 125-X
    SUPERLIGHT 125

Kymco

AGILITY S 125i
    AGILITY DELIVERY 125i

Mondial

125 Drift L
    125 Vulture i
    125 Skuty
    125 Road Boy
    125 Strada
    125 Lavinia

Peugeot

PM-01 125CC
    Django 125 ABS
    Tweet 125 GT

RKS Motor

125R
    NEWLIGHT125 PRO
    PRIDE 125
    AROME 125
    BITTER 125
    SPONTINI 125

Suzuki

ADDRESS 125
    AVENIS 125
    GSX-R125
    GSX-S125
    BURGMAN STREET 125

SYM

FIDDLE IV 125
    JET X TCS ABS
    ADX 125
    NHX 125 NFC

Vespa

PRIMAVERA 125
    abyasar ve Cyan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Hadi hayırlı olsun, motosiklet kazasıyla ilgilenen kanallara tonlarca içerik geldi.
    espresso bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Alıntı abyasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi hayırlı olsun, motosiklet kazasıyla ilgilenen kanallara tonlarca içerik geldi.
    Sürücü kurslarında adam akıllı birşey öğretiliyor veya sınavda adam akıllı bir eleme sistemi var gibi konusmussunuz ? örnek veriyorum, babam 68 yasında.. 1 tam gün calıstırayım 8 çizer ayagını degdirmeden..

O yüzden Ortadogu'da pek farketmez istatistiki olarak şimdiye nazaran.

İhtiyacı olan adam o dandik sınava girip ehliyetini alıyor zaten. Sağa sola gitmek icin ehliyetsiz kulanan tonla adam var, Motor da kullanabiliyormusuz dur gidip bi PCX alayım diyen elbette olacaktır ama öyle yuzbinlerce kişi degil. ben örnegin etrafımda hic gormedim " Ah ulan biz de surebilsek keske ama , korkuyorum ya 8 çizmekten" diyen ..

Bu ülkede benim şahsi görüşüm ; Büyük oranda kazaya karışan 2 tür çok tehlikeli motorcu var.

1- Pandemiyle beraber kuryeliğe başlamıs arkadaslar (İş yogunlugu, stres, eğitimsizlik kaynaklı)

2 - Deliciler (Delici olmaları kaynaklı)
    abyasar ve espresso bunu beğendiler.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürücü kurslarında adam akıllı birşey öğretiliyor veya sınavda adam akıllı bir eleme sistemi var gibi konusmussunuz?
    Yanlış anlaşıldım hocam Elimizde zaten bir sürü tehlikeli salak vardı. Artık iyice artar diye düşünüyorum. Anekdottan veri olmaz tabii, ama etrafımda "B Ehliyeti 125cc kullanabilecek diyolaağ" diyen 0'ın üstünde insan var. "Araba pahalı yav motör alem bari" diyen insan sayısı artar gibime geldi.

Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor da kullanabiliyormusuz dur gidip bi PCX alayım diyen elbette olacaktır ama öyle yuzbinlerce kişi degil.
    Tabii yüz binlerce olmaz belki ama 125cc'e de saygı duyması gerektiğini bilmeyen binlerce insan olur bence.

Şimdi bu karar 125cclerin değerini yükseltir mi sizce? cc yükseltebilmem için güzel bir fırsat çıktı gibi mi karşıma? Yavaş yavaş bi 250cc'e geçesim vardı.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    doğru bir karar ehliyet zorunluluğun kaldırıp bence euro standartlarında ekipman şartı olmalı motosiklet kullanıcılarına
    espresso bunu beğendi.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    Düzenlemenin mevcut durumdan pek bir farkı yok aslında. Yine uygulama sınavını geçmek gerekiyor. Yani b ehliyeti olan hemen çıkıp motosiklet kullanma hakkını almadı.
    espresso bunu beğendi.

Tokus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiçbir avantajı yok sınava gireceksin sertifika alacaksın aldığın sertifikayla ticari kullanamayacaksın.. ehliyet almak daha iyi

R4DON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yazıyı okudum, tarif edilenin şu an olan sistemden hiçbir farkı yok mu bana mı öyle geliyor? B ehliyetin varsa kursa gidip direksiyon sınavından geçeceksin diyor. E zaten öyle? Artık devlet harcı mı vermeyeceğiz acaba. Resmi gazete böyle bilgi veriyorsa haber sitelerinden twitter'dan okuduğumuz hiçbirşeyin geçerliliği yok. Bunu yazıpta yönetmelik diye yayınlayan memur grubuna boylamasına gireyim.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Hay daaaaa

Kursa gidip, direksiyon ( uygulama ) sınavını da geçersen sadece A1 ehliyeti de alabilirsin diyor.

Yani üçüncü bir seçenek daha eklenmiş

Motosikleti
    TVS RAİDER 125İ
    TVS RAİDER 125İ var peugeot pulsyon serisi var listede eksiklet var.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzun lafın kısası eski sistem devam ediyor. Sadece sertifikanın ehliyete işletilmesi gerekmiyor. 2.528,40TL harç ücreti bu nedenle cepte kalıyor.
    Başvurabilmek için 2 yıllık B ehliyet sahibi olmak, son 5 yıl içinde ehliyete el konulması durumu yaşamamış olmak gerekiyor. Küçük motosikletlerle ölümlü kazaların sık yaşandığı bir ülkede bu kararı eleştirmek içimden gelmiyor.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı abyasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne alaka? B sınıfı olan hemen bu gün gidip süremiyor ki motoru. kursa gitmek ZORUNDA ve o pratik eğitimialdıktan sonra sürebiliyor.
    ha diyeceksin katakulliye getirirler evet. sanki şu anda sürücü kursarı bi eğitim veriyor da. yani bu ülkede motosiklet ehliyeti olan da bu şekilde bi kurs ile sürme hakkı sahibiolan da aynı. bi fark yok.

yurt dışında başlangıç motoru er6n gibi motorlar. bunlarla öğretiyorlar direk. zaten 125 cc motordan saymıyorlar. bizim ülkemizde bu CC den korkma. 125 cc öcü gibi görme.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler