Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Top speed düşmesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar.
    2023 model sym jet x kullanıcısıyım. İlk motorum oldu gayet memnunum ancak tek kafama takılan konu azami hızımın düşmesi. Rodaj bittikten sonra 123km/h hız görebiliyordum hatta 2 kişi 117km/h hız görüyordum ancak aradan zaman geçtikçe bu top speedim düştü şuan en fazla 108 km/h hız görüyorum bayır aşağı da 114 te kesiciye giriyor. Bu durumu normal herhalde dedim çok üstelemedim ama bugün 9000 km bakımını yaptırmaya gittiğimde başkasında da aynı durumun olduğunu gördüm ve usta da olmaması gerektiğini söyledi.
    Başına bu gibi bir durum gelen varmı yada nedenini bileniniz var mı acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ertu.kandemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başına bu gibi bir durum gelen varmı yada nedenini bileniniz var mı acaba?
    Yakında başına gelen bildiğim Reyiz var. O da şimdilik emeklilerden şüpheleniyor.

just4techno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Skipper, Sym Fiddle 3
    Bende de fiddle 3 var dr pulley bagaları taktığımda 125 i bile gördüm.Şuanda maksimum 110 yapıyor.Bazen 100 yapıyor. Kayış, hava sıcaklığı ve lastik başıncına göre değişiyor diye biliyorum.

Baga ları değiştirdiğinde bayırlarda tork düşmesi çekiş kaybı gibi bir durum yaşadın mı. Birde bu durumun sebebi kayış mı yani bu duruma göre bir kayış var mı takabileceğimiz peki

just4techno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Skipper, Sym Fiddle 3
    Alıntı Ertu.kandemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baga ları değiştirdiğinde bayırlarda tork düşmesi çekiş kaybı gibi bir durum yaşadın mı. Birde bu durumun sebebi kayış mı yani bu duruma göre bir kayış var mı takabileceğimiz peki
    Hayır tam tersi tork arttı 40-90 arası çıldırıyor alet. Kayış km yaptıkça gevşiyor ve bu durum top speed e yansıyor.13000 km de durum böyle.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sukuturda bagaların aşınması son hızı baya düşürür , 6 vitesli motorda hep 5 le gitmek gibi birşey baga aşınması..

Verdiğiniz bilgiler içim teşekkür ederim servis ile konuşup onlara da aktaracağım bu bilgileri

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    125 lik makinadan 250 lik performans beklemeyin derim. 250 yükseltmeye çalışın daha iyi. 125 lik motor 100 den sonra canı çıkar bağıra bağıra gider diye düşünüyorum.
    espresso bunu beğendi.

Tüm scooterlarda normaldir aslında bu durum. Kayış eskiyip inceldikçe tork artıp top speed düşer, varyatör bakımından sonra orjinal haline gelir. Gy6larda subap ayarı da çabuk bozulduğu için ondan da kaynaklanıyo ama jet x için kayış kaynaklıdır diyebilirim. Baga kaynaklı diyenler yanılıyolar çünkü baga içeride yuvarlanarak hareket eden bi mekanizma, sabit kalmaz dr pulley takmadığınız sürece. Bagaların aşınmasının belirtileri farklıdır.

Çanta vs aksesuar takıldı mı ?

Alıntı tugbay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çanta vs aksesuar takıldı mı ?
    Hayır tamamen orijinal halde kullanıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125 lik makinadan 250 lik performans beklemeyin derim. 250 yükseltmeye çalışın daha iyi. 125 lik motor 100 den sonra canı çıkar bağıra bağıra gider diye düşünüyorum.
    Ekstra performans beklemiyorum zaten ama ilk başlarda gördüğüm performansı sonralarda göremediğim için soruyorum şuanki hızı da benim için ideal ancak başka bir durum varsa önden tedbir almak için sordum sadece

Motosikleti
    Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....Baga kaynaklı diyenler yanılıyolar çünkü baga içeride yuvarlanarak hareket eden bi mekanizma, sabit kalmaz dr pulley takmadığınız sürece. Bagaların aşınmasının belirtileri farklıdır.

Hocam 4 tane sukuturun yaklaşık 200.000 km boyunca tüm bakımlarını kendim yaptım , baga yuvarlanarak değil kayarak açılıyor ki hep tek tarafı düzleşir , dediğin gibi yuvarlansaydı her yönü eşit aşınır silindir görüntüsünü kaybetmezdi , bagaları genelde 20.000 km civarı değiştiririm kayışı ise dışı tırtıklı ise 60.000 değilse 40.000 de değişirim , sadece bagaları ve tırnakları yenileyince top speed geri geliyor..
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam 4 tane sukuturun yaklaşık 200.000 km boyunca tüm bakımlarını kendim yaptım , baga yuvarlanarak değil kayarak açılıyor ki hep tek tarafı düzleşir , dediğin gibi yuvarlansaydı her yönü eşit aşınır silindir görüntüsünü kaybetmezdi , bagaları genelde 20.000 km civarı değiştiririm kayışı ise dışı tırtıklı ise 60.000 değilse 40.000 de değişirim , sadece bagaları ve tırnakları yenileyince top speed geri geliyor..
    4 Tane scooter ile 200.000 km görmek mi? Helal olsun, yaşarken cenneti garantilemişsin Nicki
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 Tane scooter ile 200.000 km görmek mi? Helal olsun, yaşarken cenneti garantilemişsin Nicki
    Sadece Medley ile 135.000 yaptım kalanı bir Xmax iki Peugeot ile :D

hem gezmeye hem ezmeye geldik dünyaya Tommycim ;)
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sadece Medley ile 135.000 yaptım kalanı bir Xmax iki Peugeot ile :D

hem gezmeye hem ezmeye geldik dünyaya Tommycim ;)
    O zaman ayarla dünyevi işlerini de sürpriz bir köfte mekanına gidelim
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman ayarla dünyevi işlerini de sürpriz bir köfte mekanına gidelim
    Kısmetse 15 Nisan da İstanbul'da yım , Bodrum'da 9-12 nisan arası 1 gün kalacağım gelirsen pasaportunu al yanına bir akşam Kos adasına götüreyim seni , köftede neymiş diyeceksin ;)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Kısmetse 15 Nisan da İstanbul'da yım , Bodrum'da 9-12 nisan arası 1 gün kalacağım gelirsen pasaportunu al yanına bir akşam Kos adasına götüreyim seni , köftede neymiş diyeceksin ;)
    Kos'a geçsem dönmem daha, Tdm 900 alır akarım Yunan ortamlarına
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    xmax kitapığında kayış için 20bin km yazmış, zaten göstergede de kayış için sayaç var değişime kaç km kaldığını gösteriyor.
    Benim xmax 5 yaşını geçince 6 yılda daha 10bin km olmuşken serviste bakımda kayış da kontrol edildi, üzerinde çatlaklar oluşmuş, 20bin km olmamış ama 5 yılı geçmiş değişse iyi olur demişlerdi, bagalar da aşınmaya başlamış değişmişken bagalar da değişsin demiştim. Açılmışken varyatör temizlenmişti, devriyaj tası sökülüp temizlemişti, kalkışta titreme falan hiç bir şey kalmamıştı yeni gibi olmuştu.

Benim gibi motorunu az kullananlar için periyodik değişecek parçaların ömrü km olarak değil yıl olarak geliyor, lastiklerimi 8bin km'de değiştirmiştim mesela daha dişleri ilk günkü gibiydiler ama 6 yaşındaydı lastikler, tutmuyordu. Kayış da 6 yaşına gelince km dolmadığı halde değişti.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler