Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet garajım hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Merhabalar. Motosikletim için garaj yapıyorum. Ebat olarak 200cm yükseklik 160cm genişlik ve 300cm uzunluk şeklinde tahta profil yaptım ancak dışına yağmura dayanabilecek bir malzemede karar kılamadım. Bu konuda yazdığım ebatları göz önünde bulundurarak hesaplı bir malzeme tavsiye edebilecek var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Fiber kaplayabilirsin.

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Cevap için teşekkürler. Nereden temin edebilirim var mı bir tavsiyeniz?

Düzenleme: Hocam siz kapmalayı derken yanlış anladınız sanırım. Dış cephe için içeriyi korumak için garajı kapatmak için bi malzemeden bahsettim ben.

Alıntı gowlet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap için teşekkürler. Nereden temin edebilirim var mı bir tavsiyeniz?

Düzenleme: Hocam siz kapmalayı derken yanlış anladınız sanırım. Dış cephe için içeriyi korumak için garajı kapatmak için bi malzemeden bahsettim ben.
    Hayır yanlış anlamadım. Ahşap tekne yapılırkende dışı fiber kaplanıyor suyu geçirmesin ve sağlam kalsın diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:00 ----------

Siz sadece ahşaptan iskelet mi oluşturdunuz ? Öyle ise su kontrası ile kaplayabilirsiniz.

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Ahşaptan iskeleti yaptım evet. Su kontrasını biraz araştırdım. Garajımın ebatlarına göre çok fazla maliyet çıkıyor..

Ahşaptan iskeleti yaptım evet. Su kontrasını biraz araştırdım. Garajımın ebatlarına göre çok fazla maliyet çıkıyor..
    O zaman mdf ile kaplayıp üzerini fiber ile kaplayacaksınız.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    - İskeletin üzerine kaplamak için uygun fiyatlı veya eski kumaş (çarşaf da olur) bulun ve zımba kullanarak iskelete gererek sabitleyin.

- Kumaşın üzerine cam elyafı serin ve fırça yardımı ile polyester uygulayarak ilk katı ince tabaka halinde uygulayın.

- İkinci katı içeriden atın.

- Üçüncü katı tekrar dışarıdan atın.

- Kapı kısmını güçlendirmek için işlemler öncesinde kapı kasası veya çerçevesini iyice sağlamlaştırın.

- Polyesteri kilo bazında alın, cam elyafını ise ince örgü tipte olanı tercih edin. Ve mutlaka birkaç tane fırça edinin, uygulama öncesinde katalizör miktarını doğru ayarlayabilmek için küçük miktarlarda denemeler yapın. Bu şekilde zararının en aza inecektir.

* Buna ek olarak ince profil OSB de kullanabilirsiniz. Toplam maliyeti daha düşük ve daha sağlam olur, görseli önemsemiyorsanız su geçirmezlik için üzerine nalburdan naylon branda tarzında birşeyi sabitlemeniz yeter.

* Maliyeti daha da düşürmek isterseniz doğrudan iskelet üzerine yukarıda bahsettiğim naylonu da raptiye ile sabitleyerek işinizi görebilirsiniz.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hem sağlam hem de su geçirmez garaj için örnek tavsiyesi;

Profil iskelet + her yanına çatı kaplama sacı

Basit ve kaba görüntülü olur. Malzemeleri de hurda toplama yerlerinden çok ucuza alabilirsiniz.

Ek olarak her ne yaparsanız yapın üzerine çatı sacı eklemeniz iyi olacaktır.

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Cevaplar için teşekkür ediyorum. Pvc branda alıp vidalamak daha uygun fiyata geldiği için bunda karar kıldım. Şimdi bir sorum daha olacak. Bu brandayı vidalamak için hangi ebatlarda vida ve conta tavsiye edersiniz? Ölçüleri sayıları vs. oluyor sanırım ve ben bunlardan pek anlamıyorum.

Motosikleti
    R1
    Eğer branda yaptıracaksanız brandacıya gidip kare şeklinde diktirin daha güzel olur.

Tek parça olduğu için yağmur geçirmezliği de maksimum düzeyde olur.

Bir de branda tipi güvenlik düşünürseniz hiç iyi olmaz bilginize.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    O ölçülerde bir motosiklet garajı için en akıllıca dış kaplama biraz pahalı olabilir belki ama sandviç panel olabilir,pahalı gelirse galveniz yağmur oluklu trapez sac,bunlar senin işini görür arkadaşım, kolay gelsin
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Galvanizli ondule saç ya da galvanizli trapez saç iyi olur. Sandviç panel, isi yalitimi gerektiginde ise yarar, ama sizin durumunuzda isi yalitimina gerek yok sanirim.

mesut hoca bunu beğendi.

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Sac, onduline, osb ve şıngıl... Hepsini düşündüm hepsine baktım fiyat olarak çok aşıyorlar beni. En mantıklısının pilsa branda olduğunu düşündüm. Gerek fiyat gerekse performans olarak. Üst kısma ayrı sağ sol ve arka kısma ayrı ve ön kısma ayrı olmak üzere 3 farklı parça sipariş ettim. Kısaca açıklamak gerekirse:

Sağ-sol-arka
    8x3
    4x2
    Ön:
    2x2

ebatlarında olmak üzere, garajın gerçek ölçülerindan daha uzun olacak vaziyette sipariş geçtim. Böylelikle birleşme noktalarını üst üste getirerek bitiş noktasına da silikon sıkarak içeri sızabilecek suyu en az düzeye indirmeyi hedefliyorum. Şu an aradığım malzemeler sunta vidası ve pulu. Vida ve pulun birbiriyle uyumlu olması gerekiyor ve hangi ölçü vidayı tavsiye edersiniz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

Güvenlikten yana sıkıntım yok. Üstü açık garajım var. Hali hazırda brandalı vaziyette garajda duruyor.

Motosikleti
    R1
    Sac, onduline, osb ve şıngıl... Hepsini düşündüm hepsine baktım fiyat olarak çok aşıyorlar beni. En mantıklısının pilsa branda olduğunu düşündüm. Gerek fiyat gerekse performans olarak. Üst kısma ayrı sağ sol ve arka kısma ayrı ve ön kısma ayrı olmak üzere 3 farklı parça sipariş ettim. Kısaca açıklamak gerekirse:

Sağ-sol-arka
    8x3
    4x2
    Ön:
    2x2

ebatlarında olmak üzere, garajın gerçek ölçülerindan daha uzun olacak vaziyette sipariş geçtim. Böylelikle birleşme noktalarını üst üste getirerek bitiş noktasına da silikon sıkarak içeri sızabilecek suyu en az düzeye indirmeyi hedefliyorum. Şu an aradığım malzemeler sunta vidası ve pulu. Vida ve pulun birbiriyle uyumlu olması gerekiyor ve hangi ölçü vidayı tavsiye edersiniz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

Güvenlikten yana sıkıntım yok. Üstü açık garajım var. Hali hazırda brandalı vaziyette garajda duruyor.
    Keşke brandacıdan alıp diktirseydiniz daha ucuza gelebilirdi.

Ama almışsınız artık. Belki başka yapmak isteyen arkadaşlara bu yazı tavsiye olur. Neyse;

Brandanın kenarlarını sabitlemek için ek bir alüminyum veya demir lama kullanırsanız çok daha uzun ömürlü olur. Branda bağlantı yerlerinden yırtılmaz.

Vidalar ise sadece istediğiniz uzunlukta trapez akıllı vida almanız yeterli olacaktır.

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Hocam siparişimi iptal ettim. Dediğiniz şekilde brandacıda kalıp olarak diktirmek mantıklı geldi. Tam ölçüleri alıp o şekilde fiyat almaya gidicem. Teşekkürler..
    fazil bunu beğendi.

Motosikleti
    NSS250 Forza 250
    Merhabalar. Raf demirleriyle yapmış olduğum profile tek parça almış olduğım brandayı sabitlemek için tavsiyelerinizi bekliyorum. En alt kısımlardan olmak koşuluyla nasıl sabitlememi tavsiye edersiniz?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)