Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
12. sayfa BirinciBirinci ... 21011121314 ... SonuncuSonuncu

KTM 640 Adventure

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha R25
    Bu motosikletin yağ değişimi bayağı meşakkatli ve maceralı; linkteki yabancı kaynakta ayrıntılı ve fotolu anlatım var, zaman harcayıp olması gerektiği gibi yağ değiştirmekte fayda var. Yağın içinde biriken çapakların görüntüsü fotoğrafta; muhtemelen yağ çekmekle bu çapaklar temizlenmiyordur.

http://advrider.com/index.php?thread...-an-lc4.57107/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abı forumlarda gezıyordum yağ şemaları ıcın milletın hangı yağı kullandıgıma baktım (ecnebılerın) genelde Mobil 1 15W-50 kullanıyor herkez bır bak

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:49 ----------

http://advrider.com/index.php?thread...-leaks.969807/

Sana iş çıktı abi

Bi göz attım aynı sorunu yaşamışız sanırım. Ama bende ingilizce olmadığından pek feyz alamadım.

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi castrolün sarı kutularında sadece racing yazanlar tam sentetik gerisi yarı sentetik oluyor çoğu ustayım geçinen bilmiyor
    Gecenin bu saatinde atölyeye gidip kutuya bakasım geldi. Bugün 1 litre aldım yarısından fazlasını çektik gerisi duruyor. Yarın bi bakayım neymiş

Alıntı srt1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motosikletin yağ değişimi bayağı meşakkatli ve maceralı; linkteki yabancı kaynakta ayrıntılı ve fotolu anlatım var, zaman harcayıp olması gerektiği gibi yağ değiştirmekte fayda var. Yağın içinde biriken çapakların görüntüsü fotoğrafta; muhtemelen yağ çekmekle bu çapaklar temizlenmiyordur.

http://creeper.smugmug.com/photos/10272850-M.jpg

http://advrider.com/index.php?thread...-an-lc4.57107/
    İşte bu çok faydalı oldu. Sağolasın. Yağı bulunca burdan bakıp halledeyim değiştirme işini.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    yav meşakatli falan değil yağ değişimi korkutmayın adamı boşuna. Altta 3 tane ayrı ayrı yağ tapası var. metrik 12 olan tapada mıknatısla süzgeç var tüm çapakları o toplyor onu söküp yağı boşaltacak süzülmesini bekleyecek hepsi bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:20 ----------

tapaların 1 tanesi alyan başlı

bi tanesi 17 veya 19 tutuyor olması lazım.

bi taneside 32 anahtar tutuyor.

sen 17-19 tutanı sökeceksin.

Uzaya mekik göndermeyecek 1 tane tapa söküp takıcak ki erdi için o iş iş değil.

Tapayı motor sıcakken sökersen yağ daha çabuk boşalır. Kontağı açmadan ayaklada bi kaç marşa basarsan hepsi iner kartere.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sağolasın. Nasıl bakıyorsun ona? Ben baktım bişey anlamadım klavuzdan. Birde manyetik valf ne oluyor?
    Şemadan bakıyorum. 2000 modeli indir.
    E.Şema da renklere göre kabloları buluyorum, hemen orada parça numarasını yazıyor. Sonra altta parçanın ne olduğuna bakıyorum.
    Renkler aşağıda sonraki sayfa da yazıyor.
    Manyetik valf için yanlış bir şey söylemeyeyim. Soketin karşılığını bulmaya çalış.
    matrax33 daha iyi bilir.
    Mesela, YBR de karb.de bir valf var mesela.
    -----
    44 nolu M.Valfe elektrik hemen yanındaki parçadan geliyor-(yeşil-kırmızı).
    Diğer kablo (mavi-sarı) şase.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Benim karbüratör dellorto valfi değil pistonlu, Erdi'nin ki farklı karbüratör olabilir 640 onun motor. Valfli olsa bile o kablo boştaysa motor çalışmaz. bende de 2-3 tane böyle karşılıksız soket var. ne işe yaradığını bilmiyorum. tüm elektirik sistemi normal çalışıyor uzun kısa sinyal stop fren. Bende boştaki kabloları sıkıntı olmadığı için merak etmiyorum.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle yazdım ama çiftli kablo çıkmadı, korkuyorum kablolar başka bir yere bağlanmış mıdır acaba diye.
    Siz kontrol etmeden herhangi bir bağlantı yapmayın.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    şimdi tekrar baktım da fren müşürüne benziyor o soket. Stop lambası çalışıyor mu frene basınca ?

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bunun tesisat baya kurcalanmış. Bugün ön tarafı sökünce iki kablo gördüm. Birbirine bantlanmış halde. Biri sarı yeşil diğeri kırmızı kalın bi kablo. Kesilmiş ucu bantlanmış. Takip ettim biri şaseye bağlı diğer kırmızı olan ise aküye gidiyor. Akünün eksi kutbuna bağlı. Arada sigorta olan artı kutbuna bağlı olması gereken kablo.

Normalde kırmızı kablo direk elektirik. Arada sigortada var eski tip uzun sigortadan çürümüş bitmiş. Sanırım o kablo gidince yeni kablo çektiler ve eskisinide öylece bıraktılar. Kestim çıkardım parçaları.

Yani pek renklere güvenilmiyor dediğin gibi.

Şema işini anlayamadım bi türlü. 2000 modelini indirdim. O şemayıda gördüm ama kablo renkleri nerde yazıyor?

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kabloların bitiminde, soketlerin orada kısaltılmış renkler (o=orange=turuncu) gibi.
    Altta tesisatta bulunan renkler yazıyor.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Şema'da soketlerin yanında yazan ge/w/bl/y gibi ibareler renkleri sanırım.

green yellow blue brown gibi.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    "ge" ye dikkat et yalnız SARI. Unutmamak lazım.
    Farklı olan birde "s" var, SİYAH.

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şemadan bakıyorum. 2000 modeli indir.
    E.Şema da renklere göre kabloları buluyorum, hemen orada parça numarasını yazıyor. Sonra altta parçanın ne olduğuna bakıyorum.
    Renkler aşağıda sonraki sayfa da yazıyor.
    Manyetik valf için yanlış bir şey söylemeyeyim. Soketin karşılığını bulmaya çalış.
    matrax33 daha iyi bilir.
    Mesela, YBR de karb.de bir valf var mesela.
    -----
    Hocam mavi-sarı kablo bu motorda +12 volt, şase değil. O boştaki parçanın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ama fren müşürüne ve motorun bazı parçalarına Electronic kontrol ünitesi isimli parçadan aldığı +12 voltu gönderiyor. Şemadan benim anladığım şu; bu boştaki soket magnetic valve adlı parçaya bağlı olması lazım, o parça bu motorda ya sökülmüş ya da var ama soketini çıkarmışlar. Arkadaş elektronik kontrol ünitesini bulup ondaki kırmızı yeşil kabloyu takip ederse büyük ihtimalle o kablo bu sokete geliyor olması lazım. Ayrıca şöyle bir şey de var bu parça sökülü olsa böle elektronik kontrol ünitesi farklı bir +12 volt çıkışı daha veriyor bu da şu demek bu parça takılı olmasa bile +12 volt bir şekilde motora geliyor. Zamanım fazla yok o yüzden bakamadım ama parçanın ne işe yaradığını bulabilirsem paylaşırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:07 ----------

Hocam galiba o yeşil turuncu kablonun yolunu buldum, normalde şemada yok çünkü olması gereken renk o değil, kablolarını yenilemişler büyük ihtimalle. Bana sorarsan bu açıktaki soket aslında bu turuncu yeşil kabloya takılıyor. Eğer turuncu yeşil kabloyu takip edip nereye gittiğini söyleyebilirsin daha kesin sonuca ulaşırız.

Ayrıca o parçanın görevi şu olabilir bu motorda atıyorum marş aldıktan sonra aktif olan elektronik şeyler vardır onun elektriği ayrı geliyordur bu kablo üzerinden ya da tam tersi marş alınca kesiyordur, o valfin normalde kısa devremi açık devremi olduğunu öğrenmek lazım. O turuncu kablonun ucundaki şey bir switch olması lazım ve bir valfin bu switchi açıp kapaması gerek, onu bulmakta sana düşüyor karbüratördeki bir şeyin onu tetiklediği kesin ama ne onu biraz inceleyerek bulabilirsin.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    thepope; Evet yanlış yazmışım, özür. Regüle +12V. gibi bir besleme olabilir.
    Araçlarda 12V. altında pek parça kullanılmaz, yeni araçlarda var ama.
    35 nolu EPC (Elektronik güç kontrol) devresinden çıkıyor bu besleme. Valf, selenoid, müşür gibi parçaları besliyor.

Erdi umarım okursun.

Kayıp kabloyu hala bulamadım, yeşil-turuncu dediğiniz, değişmiş.
    Ekarademir bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bu modelde nasil bilmiyorum, ama benimkinde biraz farkli yag degisimi, "dry sump" oldugu icin. Eski kullandigim motosikletler karterliydi ve gayet basitti. Simdisinde once belirli bir miktar dolduruyorsunuz. Sonra ilk calistiginda motor onu emiyor, sanki yag kalmamis gibi oluyor, ama panik olmuyoruz. Bilmem kac kez "heat cycle" gecene kadar bekliyoruz, yani fan kendini acip kapatiyor bilmem kac kez. Sonra olmasi gerektigi seviyeye kadar tekrar ekliyoruz. Garip geldiydi bana. Millet kitapciga bakmadan yag degistirdigi icin fazla koyup hasar veriyorlarmis motora...
    Ekarademir bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Sağolun cevaplar için. Bu kısaltmalardan bakarak yola çıkabilirim. İngilizce renklerin kısaltmasını öğrenerek başlayabilirim işe.

Bikaç gündür yazamıyordum. Motorun yağını boşalttım tapadan. Filtreyi sökerken boş müşürünün kablosunun kopuk olduğunu gördüm. Yani sanırım o parça boş müşürüdür. Bi tane tam tepesinden bağlantı var. MZ'dede aynı şekildeydi. Bi tanede az geride bloğa bağlanan kablo var orda kopuk. Yerlerinide gördüm renklerine göre sonra bağlarım onları.

Yağ değişim konusu bundada biraz karışık. Çünkü kitapçıktanda baktım biraz karışık geldi. Ekran görüntülerini buraya koyayım.

Benim aklıma takılan şu oldu.

Fill 0.6 liters of engine oil into the can and remove the plug 5 (see page 30) next to the steering head. Introduce the plastic hose into the vent hole B, and fill 0.6 liters of engine oil into the frame’s front tube. Remove plastic hose, start engine, and let it idle (approx. 20 seconds) until oil escapes at the hole B. As soon as oil starts to escape, turn off the engine, and mount the plug together with the gasket.
    Allow the engine to run until warm. Then, turn off the engine, and place the motorbike on a flat, level surface in an upright position (center stand). Wait for 5 minutes. Unscrew and remove the oil dipstick, and wipe it clean with a cloth.
    Böyle birşey var. Bu dediği sanırım çelik hortumun takılma şekli.

Ben marş dinamosunu sökerken ordaki çelik hortumu sökmüştüm. Sonra geri taktım. Acaba onu takarken hava mı yaptı? Kamyonda radyatör hortumundan havası alınıp takılır. Yoksa araba hararet yapar. Bu yağ devirdaiminde öyle bi durum var mı? Benim yağ atma sorunumun temelinde bu olabilir mi?

Birde Matrax33 senin motordan daha fazla yağ alıyor benimki. Şasedede yağ olduğu için sanırım. Kitapçıkta 2.1 litre yazıyor.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    1,3 litre motora

0,6 litre de şaseye alıyormuş.

şasedeki sistem yağ soğutmaya yarıyormuş.

alttaki tapalarla yağ filtresini söküp yağ süzüldükten sonra yağı koyuyor.

Şasenin yağı filtresi sökülüp boşaltılıyor.

Yağlar koyulduktan sonra şasesin üst tarafarında bi civatayla motoru çalıştırıp havasını alıp kapatıyor.

EU'nun gönderdiği videodan bunu anladım.

Yağ filresini değiştirmeyeceksen motora 1 litre yağ yetiyor. 300 gram içinde kalıyor zaten.

Öndeki soğutucuda ki yağ filtresi özel değil sanırım onu bulabilirsin sanayiden söküp bi götür filrrecilere.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:21 ----------

şu video daha anlaşılabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:26 ----------

Komplike bi sistem gene yok.

Mantık aynı tapaları sök yağı boşalt.

Tapaları tak yağı doldur.

Kapakları kapamadan önce motoru çalıştır.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    erdi naptın o işi?
    acelesi yok da arada hatırlatam dedim.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağolasın

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1,3 litre motora

0,6 litre de şaseye alıyormuş.

şasedeki sistem yağ soğutmaya yarıyormuş.

alttaki tapalarla yağ filtresini söküp yağ süzüldükten sonra yağı koyuyor.

Şasenin yağı filtresi sökülüp boşaltılıyor.

Yağlar koyulduktan sonra şasesin üst tarafarında bi civatayla motoru çalıştırıp havasını alıp kapatıyor.

EU'nun gönderdiği videodan bunu anladım.

Yağ filresini değiştirmeyeceksen motora 1 litre yağ yetiyor. 300 gram içinde kalıyor zaten.

Öndeki soğutucuda ki yağ filtresi özel değil sanırım onu bulabilirsin sanayiden söküp bi götür filrrecilere.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:21 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=yaG7LuBkMX0

şu video daha anlaşılabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:26 ----------

Komplike bi sistem gene yok.

Mantık aynı tapaları sök yağı boşalt.

Tapaları tak yağı doldur.

Kapakları kapamadan önce motoru çalıştır.
    Yağın borusunun havasını almayınca ne olur peki ? Bendeki yağ atmanın sebebi olabilir mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:11 ----------

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    erdi naptın o işi?
    acelesi yok da arada hatırlatam dedim.
    Şu ara iş güç derken bi vakit bulup otogara gidemedim. Yakın bi zamanda uykusuzluğuna son verecem inşallah :D

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    şasedeki tankın orda hava almak için civatası var. onu kapatmadan motoru çalıştırıyosun 5 dk rölantide çalışıyor havası alınmış oluyor. Vidyodan ve senin gönderdiğin kılavuzdan onu anladım.

Seninkinin yağ atması bence yağ fazlalığından.

REKLAM ALANI
12. sayfa BirinciBirinci ... 21011121314 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)